R. Karbauskio atsakymas A. Juozaičiui (3)

Ramūnas Karbauskis
+ 3 - 19
Autorius: Ramūnas Karbauskis
Šaltinis: http://www.ekspertai.eu/rkarba...
7536-09-17 (2018 m.), skaitė 344
3

Prieš keletą dienų filosofas Arvydas Juozaitis nepriklausomame konservatorių portale delfi.lt kreipėsi į žaliųjų valstiečių lyderį Ramūną Karbauskį dėl pastarojo dvigubos pilietybės iniciatyvų.

R. Karbauskis socialiniuose tinkluose atsakė į šį kreipimąsi.

skirt.png

Gerbiamas, Arvydai Juozaiti, iš tiesų, prieš metus kartu su bendraminčiais Seime įregistravome Lietuvio paso įstatymo ir jį lydinčių įstatymų projektus. Norėjosi pralaužti tuos ledus, kurie metų metus nejudėjo, nors politikai žarstė pažadus stiprinti ryšį su pasaulio lietuviais. Esu įsitikinęs, kad šio projekto įgyvendinimas pagelbės išsaugant kitos šalies pilietybę priėmusio lietuvio ryšį su Tėvyne. Jūs klausiate, kas nutiko, ar aš nepamiršau šios idėjos. Atsakymas - ne, nepamiršau. Lietuvio paso idėja ne stalčiuose, ji gražiai padėta ir laukia savo eilės. Džiaugiuosi, kad atkakliai siekiate išsaugoti lietuvybę ir į Lietuvos pilietybę žiūrite kaip į pasididžiavimo, ypatingos pagarbos ir nusipelnymo vertą, žmogaus prigimtyje įrėžtą vertybę.

Laiške kaltinate, kad, palaikydamas dvigubos pilietybės idėją, žeminu Lietuvos pilietybę, kuri negali tapti papildoma privilegija įvairiais pavidalais.

Jokiu būdu nesiekiu to, tačiau įvertinu, kaip stipriai pasikeitė aplinkybės, sąlygojusios priimtus sprendimus dėl pilietybės Lietuvai tik iškovojus nepriklausomybę. Tuomet turėjome ginti Lietuvos laisvę ir joje gyvenančių žmonių teisę būti Lietuvos piliečiais. Dabar gyvename ne tik laisvoje šalyje, bet ir laisvame pasaulyje. Mūsų laisva demokratinė šalis leidžia žmogui pasirinkti tai, kas anksčiau mums ilgus metus buvo drausta, už ką buvo persekiojama, kas buvo užtverta sienomis.

Galime jaustis namuose, juose nebūdami. Turime leisti žmonėms jaustis laisvę iškovojusios Tėvynės piliečiais ir tada, kai jie, ieškodami geresnio gyvenimo, atlyginimo ar tiesiog susiklosčius kitoms aplinkybėms išvyko iš Lietuvos. Ir išvykę jie gali išsivežti ne tik meilę Tėvynei širdyje, bet ir ryšio su ja teisinį įrodymą, pasą, kuris, tikiu, bus branginamas. Taip pat tikiuosi, kad bent dalis išvykusių žmonių su tuo pačiu Lietuvos Respublikos piliečio pasu sugrįš į Lietuvą. Atėjo laikas, kada turime suvokti, jog Lietuvos pilietis, gyvenantis užsienyje, nesiskiria nuo Lietuvos piliečio, gyvenančio čia, Lietuvos teritorijoje.

Jūs manote, kad jeigu žmogus prisiekė kitai valstybei, jis nevertas turėti Lietuvos paso? Lietuva nuo seno garsėja kaip žmogų vertinanti, jo orumą gerbianti, jo gerbūviui įstatymus kurianti šalis. Prisiminkime Konstitucijos šaknis. Buvome vieni pirmųjų, kurie rodėme pavyzdį kitoms šalims, nuo amžių garsėjome religine tolerancija ir gilia pagarba gausioms tautinėms bendrijoms, turėjome drąsos būti pranašesni ir siekiantys pažangos. Juk galime ir dabar tokiais būti!

Jūs baiminatės, kad svetur išvykęs ir kitos valstybės pilietybę įgijęs Lietuvos pilietis, grįžęs namo, į Lietuvą, naudosis mūsų resursais? Kvėpuos mūsų orą, gers vandenį? Nežinau, kodėl reikėtų baimintis dalintis tuo, ką šiandien kuriame ne mes vieni – esame neatskiriama Europos Sąjungos dalis, priklausome NATO ir ką tik įstojome į EBPO. Tai reiškia, kad dalis mūsų gerbūvio priklauso ne tik nuo mūsų sumokamų mokesčių bei į valstybės kūrimą įdedamų pastangų, bet ir nuo visos Europos, su mumis bendradarbiaujančių NATO bei EBPO valstybių ir kitų šalių, kurios investuoja į mūsų ekonomiką, kartu su mumis kuria bendrą pasitikėjimo ir saugumo erdvę.

Taigi, dviguba pilietybė nesusilpnins mūsų šalies. Priešingai – tai leis kitos šalies pilietybę įgijusiam Lietuvos piliečiui išlaikyti savo širdyje Lietuvą, leis žinoti, kad grįžęs į Tėvynę jis bus lygiavertis visuomenės narys. Klaidinga manyti, kad svetur mokesčius mokantys Lietuvos piliečiai, atvykę į Lietuvą, išnaudos mūsų socialinę sistemą. Galiausiai – galimybė gauti socialines paslaugos priklauso ne nuo pilietybės, o nuo sumokėtų įmokų.

Žvelgiant dar giliau: iš esmės mes, Lietuvos Respublikos piliečiai, jau dabar turime ir antrą pilietybę. Dažnas ta pilietybe ir jos suteikiamomis teisėmis naudojamės net nesusimąstydami, ar net nežinodami, kad ją turime. Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 20 straipsnis skelbia: “Kiekvienas asmuo, turintis valstybės narės pilietybę, yra [Europos] Sąjungos pilietis. [Europos] Sąjungos pilietybė ne pakeičia valstybės pilietybę, o ją papildo.” Būtent šios, papildomos pilietybės, suteikiamų teisių dėka galime laisvai judėti po ES valstybes nares ir jose apsigyventi, balsuoti ES Parlamento rinkimuose ir būti į jį išrinkti, gauti pagalbą ir apsaugą kitų valstybių narių diplomatinėse atstovybėse tuo atveju, jei Lietuvos diplomatinė atstovybė nėra prieinama ir t.t. Akivaizdu, jog mums įgijus papildomą pilietybę, nenustojome mylėti Lietuvą. Priešingai, ši ES pilietybė mums visiems yra didžiulė pridėtinė vertė, kurią padovanojo mūsų laisvė.

Dviguba pilietybė gali mums padėti augti, išlaikyti kultūrą ir tradicijas. Tuo tarpu atėmę pasą, pasak kai kurių pasaulio lietuvių, padovanojame nuoskaudą ir sukuriame nepilnavertiškumo jausmus, kurių mūsų šalyje ir taip netrūksta.

Ar referendumo dalyvių mažinimo kartelė ir kiti pasiūlymai pažeidžia Konstituciją - turėtų atsakyti Konstitucinis Teismas. Jeigu Konstitucinis Teismas išaiškins, jog atitinkamais sprendimais pažeidžiama Konstitucija - išvykę Lietuvos piliečiai žinos, kad Lietuvos pilietybės netenka ne dėl politinių partijų rietenų, o dėl to, kad taip sako mūsų Konstitucija - pagrindinis įstatymas, kurį privalome gerbti. Tuomet grįšime prie Lietuvio paso ir kitų idėjų, kurios mums padėtų jaustis vienos valstybės globaliame pasaulyje vaikais.

Taigi, tokia yra mano nuomonė dėl galimybių įteisinti dvigubą pilietybę. Nesitikiu ir nemanau, kad visi Lietuvoje piliečiai galvoja taip, kaip aš. Todėl visomis išgalėmis sieksiu, kad kiekvienas Lietuvos Respublikos pilietis turėtų galimybę išsakyti savo nuomonę dėl dvigubos pilietybės referendumo metu.

Ramūnas Karbauskis

13% Plius 13% Plus
87% Minus 87% Minus
3   19
Komentarai: 3
3. Anonimas123 2018-09-18 10:08:34

dviguba pilietybė PAŽEMINIMAS lietuviui kuri liko Lietuvoje , kodėl kažkas turės dvi pilietybęs o kažkas vieną ? kuris vertingesnis ? ar visi gales tada pasirinkti antrą pilietybę valstybės į kurią bėgs? kurią valstybę gins toks dvipilietis ? kodėl dvipilietis gyvenantis užsienyje gali spręsti kaip gyvens tie kurie liko TĖVYNĖJE tai yra JŪS AŠ mano kaimynas Darius ir visi kiti ? valdžiažmogių motyvai aiškūs , jiems iš to nauda, visgi nematantys kas vyksta Lietuvoje rinkėjai aklai tikintys seimažmogių nešamu gėriu jiems reikalingi, bet ką mąstot jūs piliečiai gyvenantys čia !? argi tai nėra diskriminacija ? ar dar ne laikas sustabdyti šitą beprotybę idiotiškus istatymus , karų kurstymus ? o gal lauksite antro Tado Blindos kuris jus isgelbės nuo pono engimo? o jei toks neatsiras ar kantriai nusizemine nulenke galvas toliau vergausite

3 1
2. Anonimas 2018-09-18 08:14:41

+ rusai puola, kad reikia pasirašyti dėl išlaidų karybai 2,5 procento.GĖDA.

2 0
1. iš tiesų 2018-09-18 07:41:56

ir tuom viskas pasakyta

0 0

Siųsti komentarąVilniuje, tarp Fabijoniškių ir Šeškinės, jau neaišku kelintą kartą per kelis mėnesius, dega kioskai
Nacionaltautininkų "ideologas" Marius Kundrotas - tipiškas valdžiagyvių ir šūdeličio SISTEMOS gynėjas ir sargis (1)
Rolandas Paksas. Genocidas skurdu
Politologas: Lietuvos URM nusprendė "paaukoti" kolaborantus vardan dujų
Vidas Mačiulis - žurnalistas ar tik juo apsimetantis valstybinio turto grobstytojas su KGB agentūros stogu?
Ovacijomis ir audringais plojimais pasitikta prezidentė D. Grybauskaitė: Jūs patikėjote manimi, aš patikėjau Jumis (10)
V. Sinica. Prisidengdama kova prieš smurtautojus valstybė ėmėsi ardyti mylinčių tėvų šeimas
Dėkui tau PRIBALTIKA už tavo rusofobiją
Evaldas Balčiūnas. Kiek žydų ašarų yra giroje kurią geriame? (4)
Alvydas Veberis. Žalioji valdžios ir teisingumo mafija
Seimas paskelbė dviejų dienų referendumą, su dviejų savaičių pertrauka, dėl dvigubos pilietybės įteisinimo (2)
Lietuva neturi ko pasiūlyti pasauliui, išskyrus nepriklausomybės imitaciją
Kvietimas į mitingą prieš cenzūrą LRT: SUGRIAUKIME PROPAGANDOS SISTEMĄ!
Dovilas Petkus. Raudonasis Linas vis dar sėdi kabinete
Kremliaus ruporas surengė dar vieną hibridinę ataką prieš Lietuvą (1)
Artėjant Timati gastrolėms konservatoriai intensyvina savo mėgiamo atlikėjo reklaminę kampaniją
„Bado akcijos“ metinėms
Žurnalistai prieš visuomenę (4)
Atitrūkimas nuo realybės: Lietuva aukoja branduolinį saugumą dėl politikos
Latvijos verslininkas pateikė 30 milijonų eurų vertės ieškinį prieš Lietuvą Paryžiaus arbitražui
Rusofobija Lietuvoje ― išimtis ar taisyklė?
L. Linkevičius toliau ragina panaikinti Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lentą
Kuo pasitikėti — reitingais ar širdimi?
Lietuviški kačiukai ir šuniukai kartu su kibinais keliaus į Japoniją

VISI STRAIPSNIAILIETUVAPASAULISKAIMYNAISMAGUMAI