Kiek lietuvių tiki reinkarnacija, palaiko abortus ar vienalytes „santuokas“? (0)

ProPatria.lt
+ 7 - 0
Autorius: ProPatria.lt
Šaltinis: http://www.propatria.lt/2018/1...
7536-11-05 (2018 m.), skaitė 108
0

Amerikiečių tyrimų institutas „Pew Research Center“ spalio 29 dieną paskelbė analizę apie tai, kaip Vakarų ir Rytų europiečiai skiriasi religija bei socialinėmis pažiūromis.

Nurodoma, kad 2015-2017 metų laikotarpiu 34 Vakarų, Vidurio ir Rytų Europos šalyse buvo apklausta beveik 56 tūkstančiai įvairaus amžiaus pilnamečių asmenų. Tyrėjai bandė „nufotografuoti“ ne vien šių šalių visuomenių religingumą, bet ir sąsajas su kai kuriomis temomis, dėl kurių pastaraisiais metais buvo plačiai ir aštriai polemizuojama.

Tyrinėtojų klausimas apie tai, kas buvo „auginamas krikščioniu“ ir šiuo metu „yra krikščionis“ dar kartą patvirtino nukrikščionėjimo tendenciją įvairiose Vakarų Europos šalyse. Didžiausios „žirklės“ pastebimos Belgijoje (nuo 83 iki 55 procentų), Norvegijoje (nuo 79 iki 51 procento), Olandijoje (nuo 67 iki 41 procento), Ispanijoje (nuo 92 iki 66 procentų) ir Švedijoje (nuo 74 iki 52 procentų). Lietuvoje šios žirklės siekia 2 procentus. Tačiau kitose šalyse krikščionių skaičius, palyginus su tais, kurie nuo mažumės buvo auklėti krikščionimis, augo: Ukrainoje, Baltarusijoje, Rusijoje, Armėnijoje ir Latvijoje.

Čekija, Švedija, Belgija, Olandija ir Estija yra valstybės, kuriose didžiausios visuomenės grupės visai ar beveik neturi religinių įsitikinimų. Lietuvos pozicija yra beveik viduryje, tačiau arčiau Dievo egzistenciją pripažįstančių visuomenių: 76 procentai apklaustųjų deklaravo tokį tikėjimą ir 11 procentų netikėjimą. Tačiau iš tikinčiųjų nemaža dalis (41 proc.) turi abejonių ar netikrumo. Dar vienas reiškinys, būdingas tokioms šalims kaip Olandija, Norvegija, Švedija, Belgija ar Danija, yra vadinti save krikščionimis ar bent tikinčiais aukštesniąja jėga, tačiau nepriskirti savęs jokiai konkrečiai bendruomenei.

Religinis įsipareigojimas, religijos praktika, religija kasdieniame gyvenime svarbiausia Graikijoje, Bosnijoje, Armėnijoje, Gruzijoje ir Rumunijoje. Mažiausiai svarbi Estijoje, Čekijoje, Danijoje, Šveicarijoje ir Jungtinėje Karalystėje. Lietuvos pozicija beveik viduryje, bet arčiau mažiau praktikuojančių visuomenių. Bent kartą paskutinį mėnesį pamaldose lankėsi 27 procentai apklaustų lietuvių.

Tyrėjai taip pat pasidomėjo, kiek asmenų tiki visai ar reikšmingai nuo jų nepriklausančia „lemtimi“ ar gyvenimą paveikiančiais veiksniais, kurie nėra susiję su krikščionybe, pavyzdžiui, „pikta akimi“. Lemtimi, prakeikimo ir „piktos akies“ galia labiausiai tikima Armėnijoje, Bosnijoje, Moldovoje, Latvijoje ir Gruzijoje. Nedaug nusileidžia lietuviai – 68 procentai apklaustųjų tiki lemtimi, 51 procentas „piktos akies“ galia ir 32 procentai reinkarnacija. Mažiausiai Italijoje, Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje, Vokietijoje ir Prancūzijoje.

Tyrėjai teiravosi, ar religijos klausimai turi būti atskirti nuo politikos, ar, priešingai, valstybė turi remti religines vertybes, įsitikinimų sklaidą. Daugiausia apklaustųjų Švedijoje, Suomijoje, Bosnijoje, Danijoje ir Čekijoje pasisakė už tokį atskyrimą. Tuo tarpu už valstybės ir politikos paramą religinėms vertybėms ir įsitikinimams daugiausia pasisakoma Armėnijoje, Gruzijoje, Lietuvoje, Rusijoje ir Bulgarijoje. Nors Lietuva ir 43 procentai pasisakiusių „už“ patenka į pirmą penketuką, pastebėtina, kad pasisakiusių „prieš“ šiuo klausimu buvo 47 procentai.

Kurioms šalims svarbiausia, kalbant apie nacionalinę tapatybę, būti gimusiu joje, turėti protėvių? Rumunijai, Bulgarijai, Vengrijai, Lenkijai ir Portugalijai. Prie šios grupės priskirtina ir Lietuva. Mažiausiai svarbu Švedijai, Danijai, Norvegijai, Olandijai ir Vokietijai. Tačiau visų 34 Europos kraštų apklaustųjų dauguma, daugiausia 98 procentai ir mažiausiai 82 procentai, pritaria, jog tapatybei labai svarbu gerbti šalies įstatymus ir mokėti vietos kalbą. Daugiausia taip manančių Danijoje, Suomijoje, Norvegijoje, Olandijoje ir Vengrijoje. Mažiausiai – Latvijoje, Baltarusijoje, Armėnijoje, Lietuvoje ir Ispanijoje.

„Pew Reseach Center“ taip pat pasidomėjo europiečių požiūriu į kai kuriuos „kultūrinius žymeklius“. Musulmonus į savo šeimą labiausiai linkę priimti olandai, norvegai, danai, švedai ir belgai, o mažiausiai armėnai, čekai, baltarusiai, lietuviai ir gruzinai.

Tos pačios lyties „santuokoms“ labiausiai pritaria švedai, danai, olandai, belgai ir ispanai, o mažiausiai gruzinai, armėnai, rusai, moldavai ir ukrainiečiai. Lietuviai yra septintoje pozicijoje su 85 procentais nusistačiusių „prieš“ ir dvylika „už“.

Parama abortams didžiausia Švedijos, Danijos, Suomijos, Belgijos ir Čekijos, o mažiausia Gruzijos, Moldavijos, Ukrainos, Rusijos ir Lenkijos visuomenėse. 52 procentai apklaustų lietuvių buvo „už“ ir 41 „prieš“.

vaticannews.va

100% Plius 100% Plus
0% Minus 0% Minus
7   0
Komentarai: 0

Nebūtinas. Įrašyk, jeigu nori gauti pranešimą apie naujus komentarus prie šio straipsnio. Adresas niekur nebus rodomas.

Siųsti komentarą
VISI STRAIPSNIAILIETUVAPASAULISKAIMYNAISMAGUMAI
Algimantas Lebionka. Vaikai kaip prekė (1)
Pasiskiepijęs nuo gripo, vyras negalėjo kalbėti, vaikščioti, matyti ir net kvėpuoti
Vyras ir jo meilė
Ką slepia troškimas įvesti tvarką bute?
Po metų prilygsite savo artimiausiai aplinkai
Užmirštamas šimtmetis (Lietuvos Laikinajai Revoliucinei vyriausybei – 100) (1)
Kodėl knygą reikia perskaityti kelis kartus?
Gyvenimas, kurį verta gyventi
J. Vaiškūnas. „Tautosakos vartai“ kelias į dvasines protėvių lobių erdves
Mano vyras – mano nuosavybė
Nereikia šypsotis kai liūdna
Inga Stumbrienė „Miss Multiverse“ vadina įdomiu nuotykiu: tai buvo karinė stovykla rojaus kampelyje (1)
Laisvės premija už taikių gyventojų ir vaikų žudymą (1)
Keli faktai apie meilę
Ką slepia blogos mergaitės?
Nuo darbo nebūsi bagotas, tapsi kuprotas.
Įstrigti praeityje – nugyventi gyvenimą tamsoje
Ką ir kokiu tikslu pritraukiame į savo gyvenimą
“Teismo vikingas“ Apie LRT kuriamus propagandinius reportažus (Video) (1)
Inga Stumbrienė apie atostogas Graikijoje: „Viską suplanavo vyras“ (1)
Prognozės dėl liberalo P. Auštrevičiaus galimybių Prezidento rinkimuose: psichiatrinis gydymas čia bejėgis (2)
Baisi paslaptis apie tai, ką žmonės galvoja apie jus iš tikrųjų (1)
Laikykitės šių paprastų taisyklių ir vaikas jus būtinai išgirs
Australijoje, neapykantos ir pesekiojimo kampaniją surengę homoseksualistai privertė savininkus uždaryti vestuvėms skirtas žurnalą

Atsitiktiniai straipsniai


VISI STRAIPSNIAILIETUVAPASAULISKAIMYNAISMAGUMAI