Fiktyvios informacijos skelbėjai, apie nužudytus vaikus Lietuvos šeimose, pripažįsta paviešinę dezinformaciją

Autorius: Ekspertai.eu Šaltinis: http://www.ekspertai.eu/fiktyv... 2018-12-06 09:02:56, skaitė 86, komentavo 0

Fiktyvios informacijos skelbėjai, apie nužudytus vaikus Lietuvos šeimose, pripažįsta paviešinę dezinformaciją

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos internetinio tinklalapio titulinio puslapio nuotrauka.

Visuomenės veikėja, UAB „Gyva komunikacija“, direktorė Agnė Grigaliūnienė, viena iš viešojoje erdvėje paskelbusių netikrus duomenis apie šalies šeimose nuo nepriklausomybės pradžios nužudytus vaikus, kuriuos esą viešina Lietuvos statistikos departamentas, visuomeniniuose tinkluose išplatino pranešimą.

Jame apgailestaujama, dėl jos su bendraminčiais paskleistoje informacijoje įsivėlusių šaltinių ir skaičių klaidos.

„Dėl #užvaikystębesmurto viešinamos informacijos FB. Apgailestauju, kad skleidžiamoje informacijoje įsivėlė šaltinių ir skaičių klaidos. Taip atsitiko ne dėl noro manipuliuoti informacija ar noro meluoti. Taip atsitiko dėl miskomunikacijos, nes mes neturime vieningo arba apibendrinančio skaičiaus, aiškiai atskleidžiančio vaikų, patiriančių smurtą artimoje aplinkoje Lietuvoje.

Nes – jei kalbėtume su atskiromis institucijomis kaip policija ar ligoninės – skaičiai, sakoma, būtų dar didesni nei minėti mūsų komunikacijoje.

Todėl man dar sunkiau žiūrėti į puolamus mūsų visuomenės nuomonės formuotojus, kurie atsakingai norėjo atkreipti dėmesį į skaudžią problemą, pasisakydami prieš smurtą. Ir atkreipė. Ačiū kiekvienam.

Aš dar kartą labai atsiprašau, kad nepatikrinau man suteiktų duomenų asmeniškai, o Jums dėl to teko patirti visuomenės spaudimą.

Tai bus labai gera pamoka man ateityje, nes visą informaciją ir šaltinius reikia tikrinti itin atidžiai. Šiuo kartu pridedu pridedu oficialų šaltinį ir vienintėlį rastą skaičių, kuris apibendrina ir parodo skaudžią ir sudėtingą situaciją Lietuvoje, teikiamą PSO.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2017 m. dėl smurto artimoje aplinkoje užregistruota 11 tūkst. nusikaltimų, iš jų, 25 nužudymai (kas šeštas nužudytas yra vaikas). Oficiali nuoroda į šaltinį – osp.stat.gov.lt.

Tačiau minėtoje statistikoje yra tik duomenys, kuriuos fiksuoja teisėsaugos institucijos ir visiškai neatsispindi Higienos instituto kaupiami sveikatos priežiūros įstaigų duomenys apie vaikų mirtis ligoninėse dėl traumų, dažnai sąlygotų netinkamos vaikų priežiūros. Taip pat – duomenys apie savižudybes, prie kurių dažnai priveda nepriežiūra artimoje aplinkoje.

Problema Lietuvoje ta – pasikartosiu, kad sistemingai nėra kaupiami ir nepublikuojami duomenys apie vaikų patirtą smurtą bei mirtingumą nuo jo, skirtingos valstybės institucijos turi skirtingus duomenis, o jie nėra sujungiami į vieną statistiką. Tai yra valstybės problema, pateikta oficialių rekomendacijų šią problemą spręsti.

Vienintelė duomenų bazė, kurioje galima rasti nuosekliai renkamus ir kaupiamus duomenis apie Lietuvos vaikų mirtingumą nuo smurto (pradedant 1985 m.), yra Pasaulio sveikatos organizacija. PSO duomenimis, nuo nepriklausomybės atgavimo iki 2016 m. vaikų iki 14 metų mirtingumo vidurkis yra 27 vaikai per metus. Nuoširdžiai viliuosi, kad nenuleisime rankų ir mūsų vaikai mums nenustos rūpėti“, - parašė A. Grigaliūnienė.


A. Grigaliūnienė

ekspertai.eu_komentaras3-07.png

Labai gerai, kad A. Grigaliūnienė pradėjo remtis šaltiniais ir pateikė nuorodas į juos. Puikus pavyzdys kitiems.

Labai gerai, kad kai kurie nuomonę formuojantys asmenys pagaliau suprato ir pranešė viešai, jog Lietuvoje nėra statistikos, kurios labai reikia, todėl iš atsakingų valstybės įstaigų jos reikalauja ne tik ekspertai.eu, bet ir didelė dalis visuomenės.

Labai svarbu: būtų teisinga, etiška ir net privaloma, kad A. Grigaliūnienė nurodytų tą pirminį šaltinį, kuris jai pateikė neteisingus duomenis apie šalies šeimose nužudomus vaikus, kuriuos Lietuvos statistikos departamentas esą kaupia nuo 1990 m. Nenuslėptas pirminis šaltinis visiems padėtų suprasti, kas suinteresuotas klaidinti visuomenę pasinaudojus influenceriais. Juk dėl to, kad pirminis šaltinis būtų atskleistas, labai nesinorėtų kreiptis į teisėsaugą.

P. S.
Ponios A. Grigaliūnienės išsakyta viltis, „kad nenuleisime rankų ir mūsų vaikai mums nenustos rūpėti“ yra labai svarbi abiems dėl vaikų gerovės pasisakančioms, tik viena kitos negirdinčioms pusėms. Todėl reikia suvienyti jėgas tam, kad viską išsiaiškintume ir pasiektume geriausią rezultatą mūsų visų vaikų dabarties ir ateities vardan.

Keli susiję:

Vaikų atiminėjimo iš šeimų klausimas jau išspręstas: Vyriausybė paviešino vaiko paėmimo ar nepaėmimo schemą

Statistikos departamentas nerado duomenų apie žudomus vaikus, kuriuos jo vardu skelbia Lietuvos influenceriai

Ministro L. Kukuraičio prašoma skubiai atsakyti į klausimus dėl vaikų gerovės ne urmu, o į kiekvieną atskirai

Intelektualaus humoro kūrėjas pašiepė valstybės vardu vaikų atiminėjimo iš šeimų priešininkus

Lietuvos konservatorių pozicija atiminėjamų vaikų klausimu aiški

Stanislovas Tomas apie valstybės vardu atiminėjamus vaikus: tai jau yra nacionalinė tragedija

Valstybės vardu iš šeimų atiminėjamų vaikų skandalas lyginamas su išgalvotos pedofilijos ir žudymų istorija

Socialdemokratė R. Šalaševičiūtė apie atiminėjamus iš šeimų vaikus: jų dar bus, čia nepabaiga tų pamokų

Dėl pasiekimų vaikų teisių gynimo srityje Lietuvą pasveikino net Švedijos karalienė

Skandalas dėl atiminėjamų vaikų nuslopo, tačiau draugiškos Kremliui jėgos nerimsta