J. Vaiškūnas. Su šakėmis prieš valstybinę kalbą. Ar pavyks Šakalienei "apstatyti" Seimo narius? (2)

Anonimusas
+ 6 - 0
Autorius: Jonas Vaiškūnas
Šaltinis: http://alkas.lt/2018/12/06/j-v...
7536-12-06 (2018 m.), skaitė 158
2

Su šakėmis prieš valstybinę kalbą | Alkas.lt, koliažas

Įminkite mįslę: nepraėję pro duris, ropščiasi pro langą, neįsiropštę pro langą, lenda pro kaminą – kas? Neatspėjot – Šakalienė, Sabatauskas ir lenkų rinkimų akcija. Trukt už vadžių, vėl iš pradžių. 

Slapčiomis, patyliukais, be didelio vėjo ir audrų, prieš kovas už naująjį Lietuvos valstybės biudžetą, Seimo darbotvarkėje išdygo Valstybinės kalbos įstatymo (VKI) pataisos. Kokios? Ogi visai nekaltos. Kaip ką tik akeles atmerkęs naujagimis. Ir kas jomis taisoma? Ogi nieko – tik trijose VKI vietose įterpti nieko neįpareigojantys, kaip globalios migracijos paktas, mantros žodeliai: „jeigu kiti įstatymai nenustato kitaip“, „jeigu kiti įstatymai nenustato kitaip“, „jeigu kiti….“

Kur įterpti? Kur, kur – štai kur!

Į VKI 7 straipsnį: „Valstybės ir savivaldos institucijų, įstaigų ir organizacijų, ryšių,  transporto, sveikatos ir socialinės apsaugos, policijos ir teisėsaugos tarnybų, prekybos ir kitų gyventojų aptarnavimo įstaigų vadovai turi užtikrinti, kad gyventojai būtų aptarnaujami valstybine kalba, jeigu kiti įstatymai nenustato kitaip“.

Į VKI 14 straipsnį: „Oficialios, sunormintos vietovardžių lytys Lietuvos Respublikoje rašomos valstybine kalba, jeigu kiti įstatymai nenustato kitaip“.

Na ir į VKI 17 straipsnį: „Lietuvos Respublikoje viešieji užrašai yra valstybine kalba, jeigu kiti įstatymai nenustato kitaip. Valstybinė kalba privaloma visų Lietuvos Respublikos įmonių, įstaigų ir organizacijų antspauduose, spauduose, dokumentų blankuose, iškabose, tarnybinių patalpų ir  kituose užrašuose, Lietuvos gaminių ir paslaugų pavadinimuose bei aprašuose“.

Klausiate – kokie gi tie kiti įstatymai? Na, jų dar nėra. Bet neilgai – jau šiandien, gruodžio 6 d., ketvirtadienį, 16.45–17 val. D. Šakalienė pristatys į Seimo posėdžio darbotvarkę  įkaltą nekaltą, naują Tautinių mažumų įstatymo projektą – lyg naujametinę dovanėlę Lietuvos piliečiams, kurie jau 30 metų kamuojasi su ta valstybine litvinų kalba.

Pagal Šakalienės įstatymą savivaldybėse, kuriose valstybinės kalbos nenori bent 1/3 gyventojų, bus leidžiama į „viešojo administravimo subjektus“ kreiptis raštu arba žodžiu ne valstybine, o normalia tuteišių kalba ir gauti atsakymą ta pačia kalba…

Taip pat numatyta, kad seniūnijose, kuriose tautinė mažuma sudaro ne mažiau 1/3 gyventojų, gyvenamųjų vietovių, gatvių bei „viešojo administravimo subjektų“ pavadinimai ir netgi topografiniai ženklai bus rašomi ir ne valstybine kalba!

Ir dar viena razinka: seniūnijose, kuriose tautinė mažuma sudaro mažiau, nei 1/3  gyventojų, gyvenamųjų vietovių, gatvių, „viešojo administravimo subjektų“ pavadinimai, topografiniai ženklai irgi galės būti rašomi ir nevalstybine kalba, jeigu tokiam sprendimui pritars šios gyvenamosios vietovės gyventojų apklausoje dalyvavusių asmenų dauguma.

Projektą teikiantys Seimo nariai  socialdemokratai Dovilė Šakalienė, Juozas Olekas, Julius Sabatauskas, Rasa Budbergytė, Raminta Popovienė, Algimantas Salamakinas ir Algirdas Sysas siūlo, kad naujas įstatymas lyg dovana įsigaliotų na Nowy rok – 2019 m. sausio 1 d.!

Gruodžio 5 d. Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete VKI pataisų stūmoklių balsai pritilo, nes netikėtai užkluptiems teisininkų ir kalbos gynėjų, teko prašyti klausimo svarstymą atidėti. Bet jie gali pradėti ir nuo kito galo – nuo įstatymo, kuris nustato kitaip, nei Valstybinės lietuvių kalbos įstatymas, kitaip nei Lietuvos Respublikos Konstitucija!

Įdomu, ar pavyks Šakalienei pristatant įstatymą, kuris nustato kitaip, apstatyti Seimo narius?

***

Gruodžio 6 d. vakarinio Seimo posėdžio transliacija (Tautinių mažumų įstatymo projektą svarstyti numatoma nuo 16:15 iki 17 val. , bet laikas gali ir keistis):

100% Plius 100% Plus
0% Minus 0% Minus
6   0
Komentarai: 2
2. Laurynas > Zero 2018-12-07 08:22:21

Mano nuomone, jie skuba, nes žino jog laikas yra ribotas. Kaip sakė perestroikos anekdotas: "Vok, kol Gorbačiovas". Šitie išgamos suprnta, kad Lietuvą gavo pasinaudoti laikinai - kol Rusija per silpna susigrąžinti svo prarastas teritorijas.

1 0
1. Zero 2018-12-06 14:17:45

Kad Lietuva naikinama nieko čia naujo tame nėra. Kad Valstybė baigiama naikinti, taip pat niekam nėra paslaptis. Asmeniškai man, paslaptis, kodėl su tokia skuba viskas brukama... ??? Todėl kad liberastinės žiurkės nujaučia artėjančią liberastinio leftizmo pabaigą.. .???

3 0

Nebūtinas. Įrašyk, jeigu nori gauti pranešimą apie naujus komentarus prie šio straipsnio. Adresas niekur nebus rodomas.

Siųsti komentarą
VISI STRAIPSNIAILIETUVAPASAULISKAIMYNAISMAGUMAI
Vaikų grobikų išsaugojimo kaina – 3 ministrai ir suklaidinti mokytojai
Akimirkos iš Laisvosios Rusijos forumo, vykusio Vilniuje, prieigų
Guldydama vaiką šalia savęs mama kelia jam grėsmę, – tvirtina VTAT (3)
Algimantas Rusteika: Prieitas liepto galas
Profsąjungų organizuojamas mokytojų mitingas Vilniuje „Paskutinis skambutis“
Europos Taryba ragina Lietuvą atkurti Pakso teisę dalyvauti rinkimuose (1)
Lietuvai atėjo metas slėptis — nuo šalčių ir Rusijos dujų
Skambinimas varpeliais
Pilietinės organizacijos reikalauja panaikinti vaikų atiminėjimo įstatymą (1)
Mindaugas Puidokas: ,,Kodėl Šakalienės rėmėjai taip prieštarauja esminėms pataisoms vaiko teisių apsaugos srityje?"
Kreipimasis: 10 klausimų L. Kukuraičiui ir A. Jakavonienei (1)
Kęstutis. K.Urba: Svarbiausia gyvenimo pamoka
Alvydas Butkus. Tarptautinė migracija ir Seimo rezoliucija
Kas stumia lietuvius po guminėmis policijos kulkomis?
Vytautas Rubavičius. Kas ta „Kremliaus ranka“ ir kodėl ji „verčia“ Vyriausybę? (2)
Paremsime mokytojus, paremsime save! (1)
“Žaliųjų“ laidotuvės, arba kaip rusofobai valdžia dalinasi (4)
A. Daunys. Opozicija dabar ploja iš džiaugsmo, matydama, kaip Tapinas sėkmingai, žingsnis po žingsnio, perima vadovavimo pedagogų protestui vadeles (2)
K. Krivickas apie A. Tapino pseudo pagalbą mokytojams: "Darbas jo, Tapino, toks - bangas gaudyti visuomenines ir ant tų bangų vis prasiplaukti po biškį" (6)
Pasilikite sau po milijoną, o likusius teks atiduoti.
Algimantas Lebionka. Matrica: konservatorių partija su Žygimantu Pavilioniu, kaip "moteris" su peniu (1)
Pavojų šeimoms kelia Norvegijos išlaikytiniai (1)
Lietuvos savivaldos rinkimuose dalyvaus ir Rusijos piliečiai (1)
Kazimieras Garšva. Trečią kartą kuriama Vilniaus krašto autonomija (1)

Atsitiktiniai straipsniai


VISI STRAIPSNIAILIETUVAPASAULISKAIMYNAISMAGUMAI