V. Sinica: „Seime - kaip diena, taip valstybės sąrangos laužymas“

Autorius: Vytautas Sinica Šaltinis: https://minfo.lt/lietuva/strai... 2018-12-07 08:59:18, skaitė 120, komentavo 0

V. Sinica: „Seime - kaip diena, taip valstybės sąrangos laužymas“

Seime - kaip diena, taip valstybės sąrangos laužymas. Šiandien popietę numatytas pateikimas Dovilės Šakalienės projekto, kuriuo kitakalbių gausiai (bent 33 proc.) gyvenamose teritorijose būtų įteisintos viešosios paslaugos ir vietovardžiai 'tautinių mažumų' kalba. Tai reiškia, kad galėtumėte kreiptis į įstaigas ir gauti atsakymus nevalstybine kalba, taip pat gyvenviečių, gatvių, viešųjų įstaigų ir kitus pavadinimus nevalstybine kalba. Taip pat tai, kad faktiškai tokiose teritorijose valstybės tarnautojai privalėtų mokėti nevalstybinę kalbą, t.y. dauguma savoje valstybėje taikytis prie mažumos. Faktiškai tai galiotų, žinoma, ne taip seniai autonomiją jau skelbusiuose, o dar anksčiau okupuotuose regionuose. Puikus būdas pakartotinai nužymėti viešąją erdvę šioje teritorijoje kaip 'ne Lietuvą' ir įtvirtinti tai gyventojų sąmonėje.

Seimo Teisės departamentas ir Teisės komitetas pasakė, kad projektas galimai prieštarauja Konstitucijai. Sakyčiau labai pasikuklino, nes prieštarauja vienareikšmiškai ir akivaizdžiai. Ne viename išaiškinime Konstitucinis Teismas konstatavo, kad valstybės viešajame gyvenime vartojama tik valstybinė kalba, taip pat ir viešieji užrašai galimi tik valstybine kalba.

Gi Šakalienė savo projektą palydi kitu Valstybinės kalbos įstatymo projektu, kuriame rašo, kad: "Oficialios, sunormintos vietovardžių lytys Lietuvos Respublikoje rašomos valstybine kalba, JEIGU KITI ĮSTATYMAI NENUSTATO KITAIP“. Taip pat rašo, kad "Valstybės ir savivaldos institucijų, įstaigų ir organizacijų, ryšių, transporto, sveikatos ir socialinės apsaugos, policijos ir teisėsaugos tarnybų, prekybos ir kitų gyventojų aptarnavimo įstaigų vadovai turi užtikrinti, kad gyventojai būtų aptarnaujami valstybine kalba, JEIGU KITI ĮSTATYMAI NENUSTATO KITAIP“. Kitaip tariant, šiuo lydinčiu projektu numatoma įteisinti iš esmės bet ką ir viską, nes kaip ir valstybine kalba viskas rašoma, bet absoliučiai neribota galimybių aibė, ką KITAIP nustatys KITI ĮSTATYMAI. Gudrumėlis.

Štai tokią antikonstitucinę Pandoros skrynią siūlo Lietuvai Dovilė Šakalienė, Juozas Olekas, Julius Sabatauskas, Rasa Budbergytė, Raminta Popovienė, Algimantas Salamakinas ir Algirdas Sysas, kitaip tariant socialdemokratų frakcija Seime. Įsimintinos pavardės.