Lietuvos savivaldos rinkimuose dalyvaus ir Rusijos piliečiai

Autorius: SputnikNews.lt Šaltinis: https://sputniknews.lt/politic... 2018-12-07 09:09:51, skaitė 45, komentavo 1

Lietuvos savivaldos rinkimuose dalyvaus ir Rusijos piliečiai

Nuolat gyvenantiems šalyje dalyvauti vietos savivaldos rinkimuose, nepaisant jų pilietybės, leidžiama beveik visoje Europoje, o tapti parlamentaru ar šalies vadovu, taip pat ir Lietuvoje, gali tik piliečiai

VILNIUS, gruodžio 7 — Sputnik. Savivaldybių tarybų įstatymas leidžia kandidatuoti ir ne piliečiams, tereikia turėti nuolatinį leidimą gyventi Lietuvoje ir 3 mėnesius iki rinkimų deklaruoti gyvenamąją vietą savivaldybėje, rašo LRT su nuoroda į  buvusią Rusų sąjungos narę Jelizavetą Daugininkienę.

Ketvirtą kartą į Klaipėdos tarybą mėginsianti pakliūti Jelizaveta Daugininkienė pripažįsta, kad tarp naujai įkurto rinkimų komiteto "Rusakalbė Klaipėda" steigėjų – ir 3 asmenys, turintys Rusijos Federacijos pilietybę. 

"Kuriant komitetą mes tikrai neturėjome tikslo tirti žmogaus gyvenimą. Jeigu jis turi tokį leidimą, reiškia, valstybė juo pasitiki. Jei valstybė turi žinoti, ar leisti gyventi nuolat Lietuvoje, ar ne, kodėl mes turime tikrinti tai. Net aš tai manau, kad tai yra neetiška", – sakė komiteto "Rusakalbė Klaipėda" koordinatorė  Daugininkienė.

Skelbiama, kad mažiausiai dar vienas Rusijos Federacijos pilietis į Klaipėdos tarybą bandys patekti su Viačeslavo Titovo rinkimų komitetu. Kiek dar neturinčių Lietuvos pilietybės savo jėgas bandys kituose miestuose, paaiškės paskelbus komitetų ir save iškėlusių dalyvių sąrašus.

Seimo narys Arvydas Anušauskas sako, kad bent kol kas reiškinys nėra masinis. Anušauskas žada parengti pataisas, kurios numatytų bent jau ilgesnį terminą, kiek iki rinkimų būtina pragyventi Lietuvoje. Ir taip galbūt apsunkinti bandymus patekti "Rusijos globojamiems" kandidatams į savivaldybes.

"Įstatyme negalima būtų parašyti, kad tai būtų taikoma tiktai Rusijos ar Baltarusijos piliečiams. Iš tikrųjų apibrėžimai yra universalūs, tai taikomi visiems. Aš manau, kad mes kalbame ne apie tuos, kurie turi Rusijos pasus kišenėje, gimė čia, gyvenę visą laiką čia, o tuos žmones, kurie čia atvyksta nuolatiniam gyvenimui, bet turi trečiųjų valstybių, ne Europos Sąjungos pasus. Iš tikrųjų yra kai kurie tokie regionai jautrūs, bet, kaip visada, būna pilotiniai projektai", – kalbėjo Seimo NSGK narys Anušauskas.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas sako, kad ir be panašių įstatymų spragų bent keliose savivaldybėse į tarybas bando patekti "Kremliaus remiami" kandidatai. LRT žiniomis, Valstybės saugumo departamentas ypač stebi rinkimus Klaipėdoje, Visagine ir Vilniuje.

Ekspertai perspėja, kad "Kremlius gali pasinaudoti įstatymu, leidžiančiu į savivaldybių tarybas rinkti ir neturinčius pilietybės asmenis". Esą taip Rusija gali "nesunkiai rasti sau palankių kandidatų", kuriems pagal įstatymą tereikia turėti nuolatinį leidimą gyventi Lietuvoje. Kai kurie parlamentarai jau žada taisyti įstatymus

Nuolat gyvenantiems šalyje dalyvauti vietos savivaldos rinkimuose, nepaisant jų pilietybės, leidžiama beveik visoje Europoje, o tapti parlamentaru ar šalies vadovu, taip pat ir Lietuvoje, gali tik piliečiai.

Savivaldybių tarybų rinkimai vyks kitų metų kovo 3 dieną.