Eilinis Ilono Masko fiasko : rusiško kosminio laivo "Sojuz" pakaitalo "pravalas"

Autorius: Anno Šaltinis: https://topwar.ru/157116-ameri... 2019-04-21 22:07:28, skaitė 273, komentavo 4

Eilinis Ilono Masko fiasko : rusiško kosminio laivo

Nestandartinė situacija kelia abejonių dėl  pirmojo Amerikos kosminio laivo SpaceX Crew Dragon starto . Pirmasis bandomasis skrydis su įgula turėjo vykti šių metų pabaigoje.

NASA ir privati kosmoso korporacija „SpaceX“, priklausanti Ilonii Maskui, pranešė apie „anomaliją“, atsiradusią laivo Crew Dragon avarinių variklių statiniuose bandymuose, kuris turėtų pakeisti rusiškus Sojuz, siunčiant JAV astronautus į orbitą. Sojuz laivų pakaitalo bandymai buvo sužlugdyti.

Kas nutiko ir kokio dydžio pasekmės?

"Šiandien, balandžio 21 d., „SpaceX“ atliko „Crew Dragon“ avarinių variklių tikrinimo bandymų seriją 1 nusileidimo zonoje, Kanaveralo iškyšulyje, Floridos valstijoje. Iš pradžių viskas buvo tvarkoje, tačiau paskutinis patikrinimas bandymų stende nustatė anomalijas," citata iš „SpaceNews“ kompanijos specializuotų išteklių atstovo pareiškimo. Preliminariai ši problema kelia abejonių dėl  bandomojo Crew Dragon skrydžio su įgula šio metų pabaigoje.

Kame butent yra  „anomalijos“ esmė, spaudos tarnyba nepranešė.

"Būtina, kad mūsų sistemos atitiktų griežtus saugumo standartus, o tokių problemų nustatymas prieš skrydį yra pagrindinė priežastis, dėl kurios mes atiekame bandymus. Mūsų komandos atlieka tyrimus ir glaudžiai bendradarbiauja su mūsų partneriais iš NASA" , pridūrė kompanijos SpaceX atstovas.

Liudytojai, esantys netoli Kanaveralo iškyšulio paplūdimių, pranešė, kad jie matė vidurdienį tamsių dūmų kamuolius netoli nuo KOP objekto. 45-asis JAV karinių oro pajėgų kosminis padalinys, ekploatuojantis pačią bazę, patvirtino, kad bandymų metu įvyko incidentas, dėl kurio metu niekas nenukentėjo.

SpaceX neatskleidžia, koks Crew Dragon transportinis įrenginys buvo naudojamas šiame bandyme. Tačiau šaltiniai teigia, kad greičiausiai tai buvo kosminis laivas, kuris kovo mėnesį sėkmingai baigė „Demo-1“ misiją. Tada „Crew Dragon“ sugebėjo sėkmingai susijungti su Tarptautine kosmine stotimi. Pasibaigus penkių dienų misijai, jis sėkmingai nusileido Atlanto vandenyne prie Floridos pakrantės. Dabar, sprendžiant iš visko, laivas yra prarastas arba stipriai sugadintas.

Kas butent sugedo ?

Preliminariai problema iškylo bandant „SuperDraco“ variklius. Šie įrenginiai, kurių laive yra aštuoni, turėtų būti naudojami kaip „Crew Dragon“ gelbėjimo sistemos dalis. „SuperDraco“ degimo kamera yra  suformuota spausdinant 3D būdu iš superatsparaus Inconel lydinio. „SuperDraco“ veikimas yra pagrįstas savaime užsidegančiu monometilhidrazino (kuras) ir diazoto tetraoksido (oksidatoriaus) mišiniu. Jėgos agregato konstrukcija ir jame naudojamas kuras leidžia pasiekti aukštą patikimumo lygį. Kiekvienas „SuperDraco“ variklis gali išvystyti apie 73 kN traukos jėgą su specifinis (sąvitas) impulsas yra 235 s. Siekiant padidinti „Crew Dragon“ patikimumą, jų galia bus sumažinta iki 68 kN.

„SpaceX“ planavo pakartotinai panaudoti kosminį laivą bandymui kada skrydžio metu kada erdvėlaivis „SuperDraco“ paleidžia variklius esant didžiausiu aerodinaminiam slėgiui, atjungiant jį nuo „Falcon 9“ greitintuvo. Buvo tikimasi, kad bandymai bus atlikti vasarą.

Bet koks sistemos bandymo vėlavimas atideda Demo-2 misiją, kurios skrydys su NASA astronautais Bobu Benkenu ir Dougu Hurleju  turėjo įvykti liepos mėnesį, bet galiausiai buvo atidėtas 2019 metų rudeniui. Tačiau sužlugus dabartiniam bandymui, laivo licencijavimas nuolatiniams skraidymams į TKS  bus vėl atidėtas.

JAV Nacionalinė aerokosminė agentūra „Crew Dragon“ laiko pagrindiniu Rusijos „Soyuz“ erdvėlaivio pakaitalu amerikiečių astronautų misijų pristatymui į Tarptautinę kosminę stotį.