Referendumas: ne visi emigravę lietuviai gali tikėtis išsaugoti Lietuvos pilietybę

Autorius: SputnikNews.lt Šaltinis: https://sputniknews.lt/baltic/... 2019-05-06 09:10:30, skaitė 145, komentavo 2

Referendumas: ne visi emigravę lietuviai gali tikėtis išsaugoti Lietuvos pilietybę

Referendume siūloma spręsti dėl Lietuvos pilietybės išsaugojimo, įgyjant kitos europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus atitinkančios valstybės pilietybę

VILNIUS, gegužės 6 — Sputnik. Nors iki referendumo dėl Lietuvos pilietybės išsaugojimo liko mažiau negu savaitė, iki šiol nėra aišku, kuriose šalyse gyvenantys lietuviai galėtų tikėtis išsaugoti Lietuvos pilietybę, rašo LRT.

Seimas, jei referendume teikiamai iniciatyvai būtų pritarta, iš esmės turės teisę numatyti, kuriose šalyse gyvenantys lietuviai galės turėti daugiau negu vieną pilietybę.

Lietuvos ir kitos valstybės pilietybę šiuo metu gali turėti užsienyje gimę lietuvių vaikai, jei kitos šalies pilietybę įgijo gimdami, taip pat tie, kurie kitą pilietybę įgijo per santuoką su kitos šalies piliečiu. 

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, Lietuvos pilietybę gali susigrąžinti tremtiniai ir jų palikuonys, išvykę iš Lietuvos iki 1990 metų, ir tokiu būdu turėti daugiau negu vieną pilietybę. Kitaip tariant, jie, įgydami kitos valstybės pilietybę, Lietuvos pilietybės neišsaugo, tačiau gali ją atkurti. Pavyzdžiui, jei Rusijos piliečio seneliai buvo Lietuvos piliečiai, tai šiuo metu galiojančios įstatymų nuostatos tokiam žmogui leidžia susigrąžinti Lietuvos pilietybę ir neprarasti Rusijos pilietybės.

Sekmadienį, gegužės 12 dieną, vyksiančiame referendume tautai bus siūloma keisti Konstitucijos 12 straipsnį, jį suformuluojant taip: "Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais konstitucinio įstatymo nustatytais pagrindais. Lietuvos Respublikos pilietis pagal kilmę, įgijęs konstitucinio įstatymo nustatytus Lietuvos Respublikos pasirinktos europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus 

Jei bus pritarta sekmadienį referendume teikiamai šiai Konstitucijos pataisai, tai mūsų piliečiai, gyvenantys kitose šalyse ir įgiję kitos valstybės pilietybę, galės išsaugoti Lietuvos pilietybę ir tokiu būdu turėti dvi ir daugiau pilietybes.

Šalių, kuriose lietuviams nusišypsotų laimė, sąrašas

Akcentuojama, kad referendume dėl pilietybės išsaugojimo siūloma spręsti dėl Lietuvos pilietybės išsaugojimo, įgyjant kitos europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus atitinkančios valstybės pilietybę. Kurios šalys atitinka šį kriterijų arba kuriose šalyse gyvenantys lietuviai turėtų galimybę išsaugoti Lietuvos pilietybę?

Remiantis Seime užregistruoti Pilietybės konstituciniu įstatymo projektu, europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus be Lietuvos atitinka 43 šalys, tai yra ES narės ir (ar) valstybės, dalyvaujančios Europos ekonominės erdvės susitarime, NATO narės, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) narės: Airija, Austrija, Belgija, Bulgarija, Čekija, Danija, Estija, Graikija, Ispanija, Italija, Jungtinė Karalystė, Kipras, Kroatija, Latvija, Lenkija, Liuksemburgas, Malta, Nyderlandai, Portugalija, Prancūzija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija, Suomija, Švedija, Vengrija, Vokietija, Albanija, Islandija, JAV, Juodkalnija, Kanada, Norvegija, Turkija, Australija, Čilė, Izraelis, Japonija, Meksika, Naujoji Zelandija, Pietų Korėja, Šveicarija, Lichtenšteinas.

Šalių, kuriose lietuviai neišsaugotų pilietybės, sąrašas

Minėtame Pilietybės konstitucinio įstatymo projekte taip pat nurodytos valstybės, kurios neatitinka Lietuvos pasirinktos europinės ir transatlantinės integracijos kriterijaus. Tai — valstybės, kurios dalyvauja buvusios TSRS pagrindu sukurtose politinėse, karinėse, ekonominėse ar kitos valstybių sąjungose ar sandraugose.

Į šį "juodąjį" sąrašą patenka Nepriklausomų valstybių sandraugos, Eurazijos ekonominės sąjungos ar Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos narės. Iš viso jų yra 10: Armėnija, Azerbaidžanas, Baltarusija, Kazachstanas, Kirgizija, Moldova, Rusija, Tadžikija, Uzbekija, Turkmėnija.

Jei bus pritarta referendume teikiamai Konstitucijos pataisai, tai šiose šalyse gyvenantys lietuviai, įgydami šių šalių pilietybes, negalės išsaugoti Lietuvos pilietybės.

Taip pat Lietuvos pilietybės išsaugoti negalėtų ir kitose pasaulio valstybėse (nepatenkančiose į minėtą 43 šalių sąrašą) gyvenantys ir tų šalių pilietybes įgiję lietuviai.  

Referendumas dėl dvigubos pilietybės Lietuvoje
Referendumas dėl dvigubos pilietybės Lietuvoje