Grįžtant prie Notre Damo gaisro: tiksinti nuodų bomba, kuri sprogo

Autorius: BūkimeVieningi.lt Šaltinis: https://bukimevieningi.lt/2019... 2019-05-20 11:14:38, skaitė 207, komentavo 2

Grįžtant prie Notre Damo gaisro: tiksinti nuodų bomba, kuri sprogo

Vakarų pasaulio kultūros simbolis, kričioniškų tradicijų reliktas, Paryžiaus širdis, tokiais ir panašiais epitetais vadinama Paryžiaus Katedra. Iš tiesų tai tik pastatas, kuriame neseniai kilo gaisras. Pastatytas šis pastatas taip pat neeilinėje vietoje. Île-de-la-Cité sala, kurioje dabar stovi Notre Dame, kadaise buvo galų-romėnų miestas Lutetia. Katedra, tikėtina, buvo pastatyta tiesiai ant čia stovėjusios senojo pagonių  tikėjimo šventyklos griuvėsių. XVIII a. atliekant darbus katedroje po ja buvo rastos Jupiteriui iki kitiems dievams skirto altoriaus detalės.

Tačiau šiame straipsnyje dėmesį skirtsime pastato stogui, kuris sudegė neseniai kilusiame gaisre. Stogo medinis konstuktyvas turėjo „Miško“ pravardę, Katedros stogą laikė viena seniausių medinių stogų struktūrų Paryžiuje. Tam XII a. buvo iškirsta apie 21 hektaras medžių. Kiekviena sija buvo padaryta iš atskiro ažuolo medžio, dėl to stogas ir buvo vadinamas „mišku“. Rekonstruojant šimtametes medžio konstrukcijos jos buvo impregnuotos gausybėmis cheminių konservantų, kurie gaisro metu pasklido į aplinką.

Vis gi didžiausia nuodų bomba tapo stogo danga, kurią sudarė švino lakštai. Visa stogo danga, kaip teigiama, sudaryta iš daugiau nei 300 tonų švino. Švinas – tai sunkiesiems metalams priskiriamas cheminis elementas, turintis toksišką poveikį žmogui. Švinas lydosi 327 °C, o 400–500 °C temperatūroje jis ima garuoti.

Čia galite pamatyti švino oksido išskiriamus dūmus:

Garuodamas švinas skleidžia itin nuodingus gelsvus dūmus. Notre Damo gaisro metu, temperatūra, kaip teigiama, siekė apie 1000 laipsnių°C, todėl visa švininė stogo danga kaip mat išgaravo į orą pasklisdama po visą miestą.

Notre Dame fire dūmai ugnis.png

Tai vyko tūsktančiams smalsuolių stebint  šį vaizdą, verkiant, meldžiantis dėl degančio pastato. Mums pasakojama, kokia baisi lemtis ištiko Cernobylio gyventojus ir gaisrininkus, kuomet niekas jų neperspėjo apie mirtiną radiaciją, bet ar jums neatrodo, kad vakarietiškame ir kupiname technologijų ir laisvės pasaulyje situacija tokia pati kaip ir tada?

notre dame fire people watching

Tiesia, užsienio spaudoje jau pasirodė pirmieji pranešimai, po gaisro praėjus maždaug mėnesiui, kad Paryžiaus mieste švino koncentracija viršija leistinas normas dešimtimis ar šimtais kartų, o ugniagesiai, gesinę gaisrą raginami pasitikrinti sveikatą, rašo Britanijos dienraštis The Guardian.

Parengė Dovydas Lileikis pagal užsienio naujienų portalų inf.