Lietuva su "sesėmis" nusimaus net apatinius dėl "energetinės draugystės" su JAV: arba nueinančios Grybauskaitės dovana Lietuvai

Autorius: Anno Šaltinis: https://www.rubaltic.ru/articl... 2019-05-24 08:20:51, skaitė 228, komentavo 0

Lietuva su

Vienas didžiausių Lietuvos mokesčių mokėtojų - Achemos grupės įmonių grupė - vėl subalansuoja ant bankroto ribos. Apgailėtinos situacijos priežastys tos pačios: priverstiniai brangių suskystintų dujų pirkimai iš Klaipėdos SGD terminalo. Esant tokioms sąlygoms, Lietuvos, Latvijos ir Estijos vyriausybės susitaria dėl strateginio bendradarbiavimo su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis energetikos srityje, kas praktikoje reiškia ilgalaikį Amerikos suskystintų dujų pirkimą SGD terminalams. Dar nedamuštą Pribaltikos ekonomikos šitai pribaigs galutinai, tačiau Pribaltika yra pasiruošusi nusimauti paskutines kelnes draugystės su Amerika labui.

Achemos grupės pajamos per pastaruosius metus sumažėjo beveik dvigubai, palyginti su užpraeitus metais. Jei 2017 m. grupės konsoliduotas pelnas sudarė 74 mln. eurų, tai 2018 m. jis buvo tik 46 mln.

Achemos grupės apgailėtinos padėties priežastys yra tokios pačios: chroniška priešbankrotinė jos pagrindinio turto - „Achemos“ chemijos gamyklos - būklė. Praėjusiais metais gamykla patyrė nuostolių.

Achemos problemos vis dar siejamos su tuo, kad Lietuvos valdžia verčia bendrovės vadovybę pirkti dujas gamyklai iš Klaipėdos „Unabhängigkeit“ SGD terminalo.

Pernai Achema netgi pabandė maištauti prieš valstybinę energetinę politiką. Gamyklos generalinis direktorius skundėsi, kad „SGD terminalo mokestis“ yra lygus darbo užmokesčio fondui ir, norint padengti išlaidas, „Achema“ priversta kelti kainas savo produkcijai. Atsižvelgiant į mažėjančias pasaulines cheminių trašų kainas, tokia strategija - garantuota savižudybė. Todėl gal galima atleisti mus nuo SGD terminalo naštos ir leisti mums pirkti dujas iš Rusijos?

Lietuvos vyriausybė mandagiai palinksėjo galva į  pramonininkų skundus, tačiau „SGD terminalo mokestčio“ nepanaikino. Todėl „Achema“ sustabdė dalį gamybos.

Atrodytu, kad vien tik cheminių trąšų gamyklos nelaimių užtenka, kad būtų galima stabdyti SGD terminalo projektą ir dirbti taip, kad po kelių metų galėtumėte pamiršti „Unabhängigkeit" kaip blogą sapną.

Bet ne.

Pribaltikos šalys savanoriškai pasirašo dar ir po tuo, kad pirkti dar daugiau suskystintų gamtinių dujų, įsipareigodamos „draugauti“ energetikos sferoje su Amerika.

Lietuvos, Latvijos ir Estijos vadovai pasinaudojo Ukrainos prezidento Vladimiro Zelenskio inauguracija, kad Kijeve susitiktų su JAV energetikos ministru Riku Perry.

Pribaltikos šalys pasirašė stiprinti strateginį bendradarbiavimą su Jungtinėmis Valstijomis energetikos sektoriuje ir koordinuoti savo pastangas Vašingtone šiuo klausimu "3 + 1" formato susitikimuose. Pirmasis toks susitikimas vyks šių metų rugsėjo mėnesį Vilniuje.

Lietuvos p-rezidentė Dalia Grybauskaitė, žinoma, priskyrė susitarimą su amerikiečiais prie paskutiniųjų savo dabartiniame poste „peremogų“ (viskas juk vyko Kijeve).

„Jungtinės Valstijos yra strateginis Baltijos šalių partneris, remiantis Lietuvos norą didinti energijos tiekimo šaltinių įvairovę, mažinti priklausomybę nuo Rusijos dujų ir didinti energetinę nepriklausomybę“, - pasakė Grybauskaitė.

Amerikiečiams „didelė energetinė draugystė“ su Pribaltiką reiškia, kad Lietuva, Latvija ir Estija pirks amerikiečių suskystintas dujas,  ne už rinkos kainą, o „draugystės kainą“, tai yra, už tokią kainą, kurią Jungtinės Valstijos joms nustatys.

Riko Perry pokalbyje su Pribaltikos sąjungininkais, šis klausimas, sprendžiant iš visko, buvo esminis. "3 + 1" formatas padės importuoti suskystintas gamtines dujas, paaiškina Lietuvos p-rezidento spaudos tarnyba, ir pranešė, kad SGD tiekimo iš JAV klausimas buvo aptartas Pribaltikos vadovų susitikime su JAV energetikos sekretoriumi.

Lietuva buvo viena iš pirmųjų ES šalių, pradėjusių importuoti Amerikos suskystintas dujas per SGD terminalą Klaipėdoje, - nepamiršo pridurti Gribauskaitės spaudos tarnyba. Matyt, Daliai Polikarpovnai už tai asmeniškai padėkojo pats Rikas Perry.

Kiek kainuos šitos nuostabios ir ideologiškai teisingos amerikoniškos dujos  - Lietuvos p-rezidentės bendradarbiai, žinoma, nepatikslino. To, kad premjeras ir Lietuvos energetikos ministras jau spėjo pripažinti Klaipėdos terminalą su amerikoniškomis SGD kaip „naštą Lietuvos mokesčių mokėtojams“ - taip pat . Achemos gamyklos, kaip ir kitų stambių įmonių, priverstų pirkti SGD terminalo produkciją, padėtis yra visiškas tabu.

Lietuva ir jos pribaltiškos draugužės yra pasirengusios nusimauti netgi apatinius ir pasilikti be pantalonų, kad tik nudžiuginti amerikonus savo pasiruošimu suteikti jiems smulkias energetines paslaugas.

Šia prasme pažymėtina, kad būtent Kijeve buvo pasirašytas susitarimas dėl Pribaltikos „energetinės draugystės“ su Jungtinėmis Valstijomis. Buvęs vyriausiasis Ukrainos kuratorius,  JAV eks-prezidentas Džo Baidenas, savo laiku pasėdėjęs "nezaliežnos" prezidentiniame krėsle, ukrainiečiams pirmiausia įsiminė savo sūnumi Hanteriu, kuris kas mėnesį gaudavo šimtus tūkstančių dolerių iš Ukrainos naftos ir dujų kompanijos Burisma. Pervedimai  Baidenui-jaunėliui buvo vykdomi kovos už „Ukrainos energetinės nepriklausomybės įgijimą“ rėmuose . Žinoma, nuo „agresyvios rytinės kaimynės“.

Dabar virš Baideno-vyresnio pakybo rinti kriminaliniai debesys dėl tų  Ukrainietiškų „paišdykavimų“. Tačiau norinčių apiplėšinėti minkštakūnes Rytų Europos kolonijas Vašingtone nesumažėjo.

Demokratus pakeitė respublikonai, po Ukrainos pasimaišė Pribaltika - pagrindinis dalykas yra tas, kad vietos karaliukai vis dar tokie pat norintys įsiteikti ir laimingi nuo užjūrinio Valdovo dėmesio, net jeigu tas dėmesys susieina į tai , kad palikti juos be paskutinio cento.

Dabar virš Baideno-vyresnio pakybo rinti kriminaliniai debesys dėl tų  Ukrainietiškų „paišdykavimų“. Tačiau norinčių apiplėšinėti minkštakūnes Rytų Europos kolonijas Vašingtone nesumažėjo.

Demokratus pakeitė respublikonai, po Ukrainos pasimaišė Pribaltika - pagrindinis dalykas yra tas, kad vietos karaliukai vis dar tokie pat įsiteikiantys ir laimingi nuo užjūrinio Valdovo dėmesio, net jeigu tas tas dėmesys susieina į tai , kad palikti juos be paskutinio cento.