Lenkija neleis Grybauskaitei vadovauti JevroSovietui

Autorius: Anno Šaltinis: https://www.rubaltic.ru/articl... 2019-06-09 15:28:31, skaitė 1829, komentavo 10

Lenkija neleis Grybauskaitei vadovauti JevroSovietui

Lenkijos žiniasklaida pranešė, kad Lenkija ir kitos Vyšegrado grupės šalys nenori, kad Lietuvos p-rezidenė  Dalia Grybauskaitė taptų EuroSovieto pirmininke. Anksčiau tai buvo pranešė amerikosų leidinys Politico. Nervinga Lietuvos užsienio reikalų ministerijos reakcija į naujieną iš Varšuvos - gar vienas netiesioginis įrodymas, kad Grybauskaitė nesugebėjo užsitikrinti Lenkijos paramos tęsti karjerą ES.

JevroSovieto pirmininkas, buvęs Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas, dviejų savaičių laikotarpyje paskelbs pavardes  kandidatų į ES aukščiausius vadovaujamus postus. Tarp Europos lyderių pretenduojančių į šį postą tradiciškai minima Lietuvos P-rezidentės Dalia Grybauskaitės pavardė, kurios kadencija jau kaip tik baigiasi. Pačioje Lietuvoje kaip tik  jos pasitraukianti didenybė yra matoma Tusko įpėdiniu.

Tačiau Lenkijoje briuselinėms šiaurės rytų kaimynės ambicijoms pritarti neskubama,. Įtakingas Lenkijos leidinys Rzeczpospolita paskelbė straipsnį „Grybauskaitė po Tusko? Lenkija sako „ne“.

Jame Dalia Polikarpovna iš pradžių giriama po to peikiama. Pažymima, kad Lietuvos p-rezidentė turi daug vertingų savybių, reikalingų užimti aukščiausią postą ES. Ji yra moteris, „Naujosios Europos“ atstovas, penkerius metus dirbo jevrokomisare, aštuonerius metus posėdžiavo JevroSoviete.

Tačiau Grybauskaitė netaps Europos JevroSovieto pirmininke, nes Lenkija jos nepalaiko ir į JevroSojūzo vadovybę neįleis jos vadovauti.

„Niekas jos  nepasiūlo. O Visegrado grupė, kurios nuomonės, Tuskas prisilaiko, - prieš  “- pasakė nepaminėtas aukšto rango pašnekovas „Rzeczpospolitai“.

Vilniuje, atsakydami į tai “supsichavo”. Lietuvos užsienio reikalų ministras pareiškė, kad Lenkijos laikraštis meluoja. „Informacija, teigianti, kad jie (Vyšegrado šalys - RuBaltic.Ru past.) nepalaiko [Grybauskaitės kandidatūros], nėra teisinga“, - sakė Linas Linkevičius ir pabrėžė, kad Lietuvos užsienio reikalų ministerija „neturi tokios informacijos“.

Gana keistas - kaip užsienio reikalų ministerijos vadovo elgesys - reaguoti į anonimiško žurnalistinio šaltinio žodžius. Kas žino, kokie šaltiniai yra: galbūt pats žurnalistas jį sugalvojo?

Yra bent dvi priežastys, paaiškinančios „Totošės“ (Linas L.) nervingą reakciją (kuris, galų gale, taip pat tikisi persikelti paskui šeimininkę į „Smaragdinį Miestą“ - Briuselį). Pirma, Rzeczpospolita yra ne tik įtakingas konservatyvus leidinys; tai Lenkijos valdančiosios partijos “Teisė ir teisingumas” spaudos organas. Straipsnis apie Lietuvos p-rezidentę ten negalėjo ten atsirasti šiaip sau tiesiog, kad užkimšti spaudos plotę esančią skylę.

Lenkijos vyriausybė siunčia Vilniui viešą signalą: patraukite savo nagus, jūs  matysite JevroSovietą kaip ausis.

Antra, straipsnis Rzeczpospolitoje nėra pirmasis pranešimas, kad Dalei Grybauskaitei nešviečia aukščiausio lygio vadovų pareigos JevroSoviete. Amerikonų leidinyje Politico praėjusį mėnesį buvo atrinktos moterys politikės, galinčios tapti “Vieningos Europos” vadovu.

Ten taip pat buvo neįvardintas aukšto rango diplomatas iš Briuselio, kuris kalbėjo apie Grybauskaitės perspektyvas, panašiai kaip Rzeczpospolita šaltinis.

Lietuvos p-rezidentė yra per sena, kad taptų gyvu JevroSojūzo simboliu, jos paskyrimas nebus laikomas Europos elito kartos pasikeitimu, kurio reikalauja europiečiai, ir galiausiai Vyšegrado grupė yra nusistačiusi prieš ją.

„Grybauskaitė mažai žinoma už Lietuvos ir Briuselio ribų. Be to, ji neturi paramos iš Višegrado ketvertuko (Vengrija, Lenkija, Slovakija, Čekija), kada kalbama apie regioninę pusiausvyrą skirstant pagrindines ES pareigybes “, - sakė Politico šaltinis.

Dabar Rzeczpolpolitos šaltinis sako tą patį, bet vietoj nepadoraus  Dalios Polikarpovnos amžiaus paminėjimo, jis sako, kad Grybauskaitė yra per didelė individualistė. Matyt, turima omeny, kad ji turi autoritarinį charakterį, nemoka dirbti komandoje, visus pamina po savim ir vis dar nepriklauso jokiai Europos politinei jėgai.

Nors visa tai tik lyrika..

Svarbiausias dalykas, kurį nurodė amerikosai ir kurį pakartojo lenkai, yra tai, kad Lietuvos p-rezidentė neturi paramos iš Vyšegrado ketvertuko; paprasčiau tariant - Lenkija yra prieš ją.

JevroSojūze egzistuoja neviešos kvotos pagrindinių ES regionų atstovų briuseliniams etatams užimti. Vidurio ir Rytų Europai  taip pat yra tokia kvota: pagal ją net ir tokia maža, o nelabai įtakinga valstybėlė, kaip Lietuva, gali tikėtis JevroSovieto, JevroParlamento ar JevroKomisijos vadovo posto.

Vienok, Vyšegrado ketvertukas, pasak Rzeczpospolita, jau pasirinko savo kandidatą į ES vadovybę nuo “Naujosios Europos”. Ir tai nėra Dalia Grybauskaitė. Tai yra Jevrokomisijos dėl energetikos vice-pirmininkas, Slovakijos socialistas Mariš Ševčovičič.

Lenkija yra neformalus Vyšegrado ketvertuko lyderis. Visegrado ketvertukas yra įtakingiausia politinė grupė Vidurio ir Rytų Europoje.

Vyšegrado ketvertuko atsisakymas remti Lietuvos p-rezidentės ambicijas reiškia, kad Grybauskaite nepasiekiamomis tampa tarptautinės politikos kalnų aukštumos i: Lenkija užblokavo jai lipimą ant aukštesnės karjeros laiptų pakopos.

Briuselinės karjeros kontekste tampa aiški diplomatinė veikla norint normalizuoti santykius su Lenkija, kurią Vilnius naudojo pastaruosius pusantrų metų.

Smagu buvo stebėti, kaip Dalia Grybauskaitė savo p-rezidentavimo pabaigoje suskubo gerinti Lietuvos ir Lenkijos santykius, kuriuos, ji pati savo p-rezidentavimo pradžioje ir sugadino savo niekuo nepagrįstais pareiškimais Varšuvos  ir Lietuvos lenkų adresu, lenkų mokyklų likvidavimu ir draudimu rašyti Wilno regione lenkiškas pavardes.

Kaip sakoma, pati sugadino pati ir pataisė. Grybauskaitės p-rezidentavimo pabaigoje Lenkijos ir Lietuvos santykiai pasiekė idilę. Lenkijos prezidentas Andrzej Duda netgi įteikė Lietuvos kolegai aukščiausią valstybės apdovanojimą - Baltojo erelio ordiną.

Tačiau erelis lieka ereliu, bet Varšuva nieko nepamiršo apie Lietuvos valstybės valdovę. Ir neatleido.

Tai yra labai lenkiška: suteikti Baltojo erelio ordiną ir tuo pačiu metu užkirsti kelią aukščiausio rango paskyrimui JevroSojūze. Sėdės dabar Dalia Polikarpovna su savo baltuoju ereliu visų nekenčiama  Vilniuje su ir galvos apie tai, kaip lenkai sugriovė jos karjerą Briuselyje, nes ji buvo „per didelė individualistė“.