JevroSojūzas dūrė į ubagystę Lietuvoje ir nepripažino jos "sėkmės istorijos"

Autorius: Anno Šaltinis: https://www.rubaltic.ru/articl... 2019-06-11 17:42:58, skaitė 439, komentavo 8

JevroSojūzas dūrė į ubagystę Lietuvoje ir nepripažino jos

Europos Komisija paragino Lietuvą efektyviau spręsti socialinės nelygybės problemas. Briuselis pareiškia apie skurdą šioje Pribaltikos respublikoje ir gąsdina lietuvius socialinės sferos degradacija, jei Vilnius nieko nesiims daryti. Lietuvos politikai į tai atšauna kad eurobiurokratai naudojasi pasenusiais duomenimis, o Lietuvos valstybė pažengė daug toliau europietiško gyvenimo lygio kelyje , nei matosi iš Briuselio. Tačiau gyventojai nenori gyventi šiame socialiniame „rojuje“: gimstamumas mažėja, o žmonės bėga iš šalies.

Europos Komisijos ataskaitos apie ES šalių socialinės sferos padėtį - tai toks filmas „Groundhog Day“ (susliko diena) lietuvių kalba. Briuselio pareigūnai tokias ataskaitas skelbia kas kelis mėnesius.

Lietuva kiekvieną kartą užima vieną iš paskutinių vietų pagal pagrindinius socialinius parametrus. Jos kaimynais paskutinėse vietose stabiliai yra Latvija, Rumunija ir Bulgarija.

Lietuvos vadovai nenuilstamai ragina pasispausti ir išlyginti socialinius indeksus iki padorių šaliai - JevroSojūzo nariai - rodiklių. Kiekvieną kartą Vilnius ryžtingai pažada pasitempti, tačiau praeina keli mėnesiai - ir  naujoje ataskaitoje Lietuva vėl kovoja dėl „garbingos“ paskutinės vietos socialinės gerovės reitinguose su Latvija, Rumunija ir Bulgarija.

Naujausia Europos Komisijos ataskaita apie Lietuvą buvo metų pradžioje.

JevroSojūzas pripažino kritiška turtinę nelygybę ir socialinę atskirtį Lietuvoje, įvardijo kaip iššūkį šaliai darbingų gyventojų nutekėjimą  ir pavartojo sąvoką „ubagystė (ubagynas)“ Lietuvos atžvilgiu.

„Ubagystės ir nelygybės lygis yra vienas didžiausių ES, o mokesčių sistema ir išmokų sistema neturi ypatingo poveikio ubagystės mažinimui Lietuvoje“, - pakomentavo Briuselio valdininkų išvadas, Europos Komisijos (EK) biuro Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius. - „Ubagystė susijusi su vyresnio amžiaus žmonių ir nepilnų šeimų gyvenimo lygiu, o kaimo vietovėse ubagystės rizika yra dvigubai didesnė nei miestuose."

Po šešių mėnesių Europos Komisija dar kartą primena Lietuvai, kad  lietuviškas nelygybės lygis yra vienas didžiausių JevroSojūze. Ubagystė ir vėl yra darbotvarkėje, vėl reikia kažką su ja daryti, nes kitaip socialinės sferos degradacija Lietuvoje taps negrįžtama.

Matyt, Lietuvos valdžiai nusibodo teisintis, todėl šį kartą ji nusprendė užginčyti Briuselio kritiką.

„Europos Komisija turi tik 2016 m. statistiką, kuri vėluoja dvejus metus. Vykdomos reformos - pvz., pensijų, kurios sudarė prielaidas spartesniam pensijų augimui ir rezervams tolesniam augimui, - tvirtina Lietuvos Seimo Socialinių reikalų komiteto vadovas Tomas Tomilinas. - Kalbant apie šeimas, mes ėmėmės precedento neturinčio žingsnio: visos šeimos, nepaisant pajamų, turi galimybę gauti vaiko pinigus. Anksčiau Lietuvoje tokių pinigų ilgą laiką nebuvo. Manau, kad sumažėjo daugiavaikių šeimų ubagystės lygis, tačiau pilną statistiką pamatysime vėliau."

Galbūt ir būtų galima patikėti deputato patikinimais, kad Lietuvoje tapo geresnis gyvenimas, gyventi Lietuvoje tapo linksmiau.

Tačiau statistika (tiek lietuviška, tiek europietiška, ir netgi globali) apie gimstamumo mažėjimą ir emigracijos iš Lietuvos augimą nenumaldomai liudija, kad Europos Komisijos duomenys apie ubagystę visai nėra pasenę.

Lietuvos statistikos departamentas praneša, kad nuo metų pradžios vaikų skaičius šalyje sumažėjo beveik 5%. Vestuvių buvo sušokta 320 mažiau nei pernai, užtat emigracija, palyginti su praėjusiais metais, padidėjo ketvirtadaliu.

Nuo 2015 m. Lietuvos gyventojų skaičius sumažėjo 113 tūkst. JT prognozuoja, kad iki 2050 m. Lietuvos gyventojų skaičius sumažės 20%. JT reitinge Lietuva kovoja už paskutinę vietą JevroSojūze vis su tais pačiais. Ta pati prognozė dėl gyventojų skaičiaus mažėjimo yra Rumunijai, didesnė tik Latvijai (28%) ir Bulgarijai (30%).

„2019 m. socialinei sferai skirta 12,3% BVP, ES vidurkis - 18,8%. Tai ir yra  ta priežastis kad nepakanka lėšų problemoms spręsti. Lėšų trūkumo priežastis galėtų pakomentuoti Finansų ministerija, tačiau Europos Komisija rekomendacijose nurodė išeitį: gerinti mokestinių prievolių vykdymą (kovoti su mokesčių vengimu) ir išplėstį mokesčių bazę “, - pakomentavo situaciją su socialine nelygybe Lietuvoje Romas Lazutka, Vilniaus universiteto profesorius.

Lazutkos teigimu, nelygybė Lietuvoje didėja, Europos Komisija viską rašo teisingai, tačiau  Lietuvos vyriausybė ir parlamentarai norimą pristato kaip esamą.

„Pensininkų pajamos yra mažos, ubagystė jų aplinkoje auga, 36% pensininkų gyvena jame tokioje aplinkoje, ubagystėje. Atlyginimai auga greičiau nei pensijos, o tai reiškia, kad nelygybė didėja. Todėl Tomilinas ir gali būti optimistiškai nusiteikęs, statistika neatspindi visko, bet skirtumas didelis ir problemos yra rimtos, struktūrinės, ilgalaikės, todėl permainas galima laikyti kosmetinėmis “, - sako Vilniaus universiteto profesorius.

Lietuvos valdančiųjų bandymas atsikalbinėti į Briuselio pastabą - tai bandymas apginti mitą apie išdidžios pribaltiškos respublikos „sėkmės istoriją“ , kuris negali egzistuoti, kada jį užginčija ne iš rytų, bet iš vakarų.

Bandymas yra akivaizdžiai nesėkmingas, nes skaudžiai skiriasi  Lietuvos valdininkėlių ir politikanų manipuliacijos su statistika nuo Lietuvos gyvenimo realijų.

Jei Lietuva sėkmingai juda link valstybės su visuotinės palaimos standartais, tai kodėl iš šio be penkių minučių socialinio rojaus vis dar išvažiuoja žmonės ir kasmet vis mažiau gimsta vaikų ?

Jei Lietuva sėkmingas postsocialistinio vystimosi pavyzdys, kodėl JevroSojūzas kartą per pusę metų reguliariiai jai prikišą ubagystę ? Metų pradžioje Europos Komisija jau ne pirmą kartą pareikalavo iš Vilniaus atsikratyti didesnėse gyvenvietėse ir miestuose tualetų tipo "sortir" (michutkių).

Negali būti normalia JevroSojūzo nare šalis, kurioje kas penktas gyventojas bėgioja laukan į medinę budelę dėl didelio ar mažo reikalo. Lietuva butent ir yra tokia šalis: 20% gyventojų yra priversti naudotis lauko tualetais.

Vilniui jau ne kartą  buvo grąsinama daugiamilijominėmis sankcijomis, jei jis neperstos gėdinti JevroSojūzo ir neįves gyvenamose vietovėse centralizuotos kanalizacijos.

Tačiau perspektyva mokėti 2,8 tūkst. baudos į dieną, iki tol kol lietuviai nenustos bėgioti laukan, nesuteikė oficialiam Vilniui entuziazmo ir nedavė norimo rezultato.

Šimtai tūkstančių šalies piliečių - ES narės - vis dar vaikšto šykti  ir myžti į medinį šykinyką lauke. Ar šie piliečiai mano, kad toks Lietuvos "europietiškas pasirinkimas" ir yra jos "sėkmės istorija"? Vargu. Taigi nemano, kad pats užspaudžiauntis nosį JevroSojūzas.