Vandens trūkumas Kaune yra susijęs su pratybomis „Geležinis vilkas“

Autorius: Anonimusas Šaltinis: https://kaunas.kasvyksta.lt/20... 2019-06-19 18:03:38, skaitė 450, komentavo 6

Vandens trūkumas Kaune yra susijęs su pratybomis „Geležinis vilkas“

Šį mėnesį Kauno mieste susidarė kritinė situacija – buvo fiksuoti dideli vandens tiekimo sutrikimai. Prisiskambinti į miesto dispečerinę buvo praktiškai neįmanoma. Kai kurie, paskambinę į Kauno miesto savivaldybę ir bendrovės „Kauno vandenys“ avarinę tarnybą, tuo metu, tvirtino išgirdę arogantišką atsakymą, kad vandens nėra ir nebus, kol nepradės lyti.

Tačiau, išaiškinta tiksli vandens tiekimo nutraukimo priežastis: nusodrintojo urano koncentracijos Neries upėje (tai pagrindinis vandens šaltinis Kaune) viršija didžiausias leistinas normas keliasdešimt kartų. Kodėl?

Paaiškėjo pagrindinė paviršinio ir gruntinio vandens užterštumo priežastis. Tarptautinių pratybų „Geležinis Vilkas 2019-1“ metu Lietuvos kariuomenės Gaižiūnų poligone buvo atliekami masinio naikinimo ginklų bandymai. Kovinio šaudymo pratybos nėjo pagal planą. Šovinys su nusodrintojo urano nukrito į Neries upę ir sukėlė vandens ir dirvožemio radioaktyvus užterštumas. Užterštas vanduo pateko į Kauno gyventojų namus. Po to vanduo buvo išjungtas.

Beje, nusodrintasis uranas (NU) buvo naudojamas Balkanuose, Irake ir Afganistane. NU yra atlieka ir itin pigi medžiaga ginklų gamybai. Organizmui mirtinai pavojingas mažiau nei 1 mikrogramas. Be to, kad yra radioaktyvus, NU dar yra toksiškas cheminis junginys. Niekas apie tai neinformuoja kareivių arba žmonių šalyse, kuriose naudojami NU ginklai. Pasak šaltinio pratybos štabe, NATO atstovai ir Lietuvos krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis nusprendė nuslėpti informaciją apie incidentą. Kad nesukeltų panikos tarp gyventojų aplinkos ministras Kęstutis Mažeika sakė, kad vandens tiekimo problemas kai kuriuose vietovėse lėmė maži vandenviečių pajėgumai. Vandens trūkumas susidarė dėl neatnaujintų vandenviečių, sakė jis birželio 13 dieną.

„Kalbant apie gėlą vandenį, jo turime pakankamai, tačiau kalbant apie paviršinį vandenį, kurio pajėgumai nėra dideli, kur turi praeiti laiko prisipildyti, matome grėsmę tų didžiųjų miestų atveju, ypač Kauno“, – Žinių radijo laidoje „Pozicija“ teigė K. Mažeika.

„Pabradės komunalinio ūkio“ vadovo pavaduotojas Aroldas Bitinas sako, kad dėl sausros kai kur gali jaustis blogas vandens kvapas, todėl specialistai tiria jo kokybę.

„Paviršiniai vandenys lemia vandens kokybę. Gali būti jaučiamas padidėjusio amonio kvapas. Kadangi dėl sausros nėra paviršinio vandens iš žemės gelmių, šiek tiek gali skonis pasijusti, kvapas. Paėmėme tyrimus, laukiame atsakymų, ar tai turi įtakos (vandens kokybei – BNS)“, – sakė A.Bitinas.

Savo ruožtu Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijoje ir laikinasis „Kauno vandenų“ generalinis direktorius Ramūnas Šulskus atsisakė komentuoti šitą situaciją.

Tuo tarpu Kauno aktyvistų grupė, kuriai vadovauja Lietuvos Respublikos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Vytautas Bakas, paėmė dirvožemio ir vandens mėginių įvairiose upės vietose ir perdavė tarptautinėms laboratorijoms detalesniam tyrimui.

Pratybose „Geležinis vilkas 2019-I“ treniruojasi apie 4 tūkst. karių ne tik Gaižiūnų (Jonavos r.) ir Generolo Silvestro Žukausko (Švenčionių r.) poligonuose, bet ir civilinėse teritorijose bei jų apylinkėse. Be pratybas organizuojančių Lietuvos karių ir NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinėje grupėje tarnaujančių Vokietijos, Belgijos Čekijos, Nyderlandų, Norvegijos karių, pratybose taip pat dalyvauja Danijos, Estijos, JAV, Jungtinės Karalystės ir Lenkijos kariai.