Smūgis Pribaltikai - Italija atsisako euro

Autorius: Anno Šaltinis: https://www.rubaltic.ru/articl... 2019-06-26 06:28:39, skaitė 1506, komentavo 6

Smūgis Pribaltikai - Italija atsisako euro

Italija pristatė  "paprastų iždo obligacijų" dizainą - faktiškai naujos nacionalinės valiutos. ES įsiuto: Italija yra euro zonoje ir neturi teisės spausdinti savo pinigų. Jei šalis-steigėja  ir viena didžiausių ES ekonomikų atsisako euro, tai bus didelis smūgis visoms euro zonos ir JevroSojūzo šalims.

Dabartinė Italijos vadovybė, “Penkių žvaigždučių judėjimo” ir “Šiaurės lygos” ultradešiniųjų koalicija, atėjo į valdžia pažadėję grąžinti Italijos lirą. „Balsas už mūsų partiją yra balsas už euro atsisakymą ir grįžimą prie nacionalinės valiutos“, - sakė ”Šiaurės lygos” lyderis rinkiminiuose mitinguose,  Italijos vidaus reikalų ministras Matteo Salvini, kuris vėliau tapo žinomas visame pasaulyje.

Šį mėnesį suėjo metai, kai valdžioje yra ultradešinioji vyriausybė, ir visus šiuos metais euro-skeptikai aplinkiniais keliais siekė įvykdyti savo pažadą.

„Naujos liros“ prototipu tapo taip vadinamieji „mini botai“ - mini BOT. BOT - tai  Buoni Ordinari del Tesoro, paprastosios iždo obligacijos. Priedėlis „mini“ reiškia, kad „mini botų“ nominali vertė yra mažesnė nei paprastųjų obligacijų.

Vyriausybė planuoja padengti „mini botais“ Italijos vidaus skolą - 52 mlrd. eurų. Gautais popierėliais  italai galės mokėti mokesčius ir panaudoti prekiniuose - pinigų santykiuose.

Euro zonos partnerius Roma ramina, kad „mini botai“ - tai ne pinigai, ir nėra jokios kalbos dėl Italijos pasitraukimą iš euro zonos. Briuselyje italais netiki. Ir teisingai daro.

Schema su paprastosiomis iždo obligacijomis Italijos dešiniųjų  buvo sugalvota butent kaip priemonė grįžti šaliai prie nacionalinės valiutos.

Mini-botų koncepcijos autorius ir parlamento biudžeto komiteto vadovas Claudio Borgi yra žinomas savo knyga „Mini BOT: demokratija ir suverenitetas“, kurioje jis tiesiai įvardija iždo obligacijas budu atgauti finansinę nepriklausomybę.

„Jei Italija nuspręs kada nors atsisakyti euro, nereikės laukti, kol bus atspausdinti banknotai, nes viskas jau padaryta. Užtenka paskelbti  „Mini BOT“ naujaja valiuta “, - rašė politikas.

Dabar Claudio Borgi pristatė „hibridinių pinigų“ dizaino projektą. Vyriausybės obligacijos atrodo lygiai taip pat, kaip pinigai: 100 eurų ekvivalento kupiuroje yra pavaizduotas naftininkas Enrico Mattei, italų laikomas kaip ekonominės nepriklausomybės simbolis už tai, kad išvarė užsienio naftos kapitalą iš Apeninų pusiasalio.

Kilo visatos lygio skandalas: Italija atsisako euro!

Į besivystančius  „senojoje Europoje“ procesus , atkreipė dėmesį net už  vandenyno. „Tai pirmas žingsnis rengiantis Italijos išėjimui iš euro zonos“, rašo amerikpniškas “New York Times“.

Ką jau bekalbėti apie JevroSojūzo reakciją? „Mini BOT - tai arba pinigai kas neteisėta arba skolos vertybiniai popieriai, dėl kurių valstybės skola didėja pažeidžiant ES teisės aktus“, - sako Europos centrinio banko (ECB) vadovas Mario Dragi.

Briuselis ne be reikalo įtaria, kad Romai  „mini botai“ reikalingi šantažuoti JevroKomisiją, kuri reikalauja iš  italų finansinės disciplinos. Italija įklimpo į skolas, kurių ji negali aptarnauti, tačiau nesumažina socialinių išlaidų, kad galėtų sumokėti kreditoriams, o tik didina biudžeto deficitą.

Briuselyje kalbama, kad Romos veiksmai kelia grėsmę visai euro zonai, ir nori patys imtis kontroliuoti „itališkąjį batą“. Renesanso tėvynė turi derinti visas savo išlaidas su Briuselio biurokratais ir išmokėti JevroSojūzui 3–4 mlrd. eurų baudą už finansinės drausmės pažeidimą.

Visi supranta, kad nė viena iš šių drakoninių priemonių nebus taikoma. Per keletą metų tąsymosi su Lenkija ir Vengrija Briuselis negalėjo nieko daryti net su naujokams į euroįietišką integraciją - kur jau ten jam valdyti  šalies-steigėjos išlaidas ir ją bausti ?

Užtat  Italijos grįžimas prie nacionalinės valiutos bus milžiniškas smūgis tiek “vieningai Europai”, tiek visų eurą naudojančių šalių ekonomikoms.

Idėjiniu požiūriu tai bus valiutinis „brexit“, griaunantis  šviesų JevroSojūzo įvaizdį. Italijos pasitraukimo iš euro zonos ekonominės pasekmės Europos šalims gali būti netgi didesnės nei Britanijos pasitraukimas iš ES.

Jei Italija išeis iš euro zonos ir paskelbs defoltą dėl ECB skolų, skolų krizė neišvengiamai persimes į Ispaniją ir Portugaliją, sako Vokietijos Bundesbank analitikai.

Jau nekalbant apie tai, kad dėl tokio įvykių vystimosi euras kursas nusiris į prajarą, ECB balanse atsivers trilijonųo dolerių deficitas, visos ES šalys turės duoti savo pinigus, kad padengtų jį.

Ir kuomet Lenkija, Čekija ir kitos šalys, išlaikiusios nacionalinę valiutą, gali sau leisti to atsisakyti, paniekinančiai nusispjaudamos į  raginimus laikytis europinio solidarumo bei į sankcijų grėsmes, tuomet Pribaltikps šalys ir kiti euro zonos dalyviai neturės jokios išeities.

Joms iškils  dilema: atiduoti savo sunkiai uždirbtus pinigus „europietiškam solidarumui“ arba nerti į finansų krizės bedugnę kartu su visa euro zona.

Niekas neklaus Pribaltikos šalių ar turi jos pinigų mokėti už Italijos skolas.. Jei jauįsivedėt eurą vadinasi esat turtingi, sėkmingi ir pinigingi. Norite „žaisti elitiniuose Vakarų klubuose“? Turėsite nešti ir kolektyvinės atsakomybės našta lygiai kartu su visais.

Tiesą sakant, JecroSojūzas apie  visa tai jau praėjusiais metais Lietuvai, Latviai ir Estijai pranešė kada Jevrokomisija pristatė ES valstybių narių finansinės paramos skirimo sistemos reformą. Remiantis naujomis taisyklėmis, naujosios Europos Sąjungos narės gaus mažiau pinigų, o Pietų Europos valstybės, kurios paskendo skolose, gaus daugiau.

Nei vieno iš Europos pareigūnų, rengiančio šias taisykles, nejaudino tai, kad bedarbio pašalpos Italijoje ir Ispanijoje yra  didesnės už vidutinį darbo užmokestį Latvijoje ir Lietuvoje, o pensijos ir kitos socialinės išmokos skiriasi 3-5 kartus.

Paskelbėte save progresyviais ir sėkmingais ? Įsivedėte eurą vien dėl “pontų“? Tai dabar dėl šitų “pontų” ir mokėsite už Italijos skolas.

„Pontai“ ekonomikos mokslo kalboje yra priskiriami „elitinio vartojimo“ kategorijai. Ir už šios kategorijos prekes bei paslaugas jūs visada turite mokėti padidintomis kainomis.