Čia Europos Sąjunga ar Afrikos džiunglės? Kodėl sukčiai nebaudžiamai naudojasi bankine sistema savo žulikystėms

Autorius: Blogeris Zeppelinusas Šaltinis: https://www.facebook.com/bloge... 2019-07-08 13:56:13, skaitė 395, komentavo 4

Čia Europos Sąjunga ar Afrikos džiunglės? Kodėl sukčiai nebaudžiamai naudojasi bankine sistema savo žulikystėms

Čia Europos Sąjunga ar Afrikos džiunglės? Kodėl sukčiai nebaudžiamai naudojasi bankine sistema savo žulikystėms, nors yra žinomi kiekvienos sąskaitos ir kortelės savininko duomenys?

Valdiškos televizijos portale perskaičiau straipsnį, kuriame Vytenis Kudarauskas perspėja brolius lietuvius saugotis žulikų internetuose:

"Patikėję, kad atrado aukso gyslą, lietuviai praranda tūkstančius pirkdami neegzistuojančius automobilius" Vytenis Kudarauskas, LRT.lt , 2019.07.02 05:30 https://www.lrt.lt/…/patikeje-kad-atrado-aukso-gysla-lietuv…

Aprašoma graudi istorija, kaip UK įsikūrusių sukčių svetainėje https://olexusauctions.net susigundę pigiai parduodamais automobiliais lietuvaičiai pervedė į jų sąskaitą 6000 eurų, kurie dingo, kaip į vandenį. Po to paaiškėjo, kad tokių gobšių naivuolių mūsų krašte būta ir daugiau.

Visokie žurnalisto kalbinti ekspertai, advokatai bei pats Lietuvos policijos atstovas viešiesiems ryšiams R. Matonis maloniai aiškina potencialioms aukoms, kokius tyrimus ir analizes jie turėtu atlikti, prieš ką nors pirkdami internete ir atsiskaitydami banko pavedimu arba kortele.

Nes, kaip galima suprasti - jeigu neatlikai analitinio darbo, neištyrinėjai šimtalapių sutarčių tekstų, neaplandžiojai interneto svetainių užkulisių ir neapskambinai pusės Europos įmonių, bandydamas kažkaip iš balso suvokti - sukčiai anam gale atsiliepė ar padorūs verslininkai - ir surizikavai pervesti pinigus į Europos Sąjungos kitos šalies banko sąskaitą kažkokiai įmonei ar piliečiui - vadinasi pats kaltas, jeigu jie dingo, kaip į vandenį!

Daugiau niekas tuo rūpintis neprivalo. Nei toje pačioje europinėje sistemoje esantys bankai, nei glaudžiais ryšiais bei Europos orderiais susaistyta policija.

Tskant, viskas pagal klasiką: skęstančiųjų gelbėjimas yra pačių skęstančiųjų reikalas. Tik šiuo atveju kalba eina apie banko pavedimu pervestų pinigų gelbėjimą, bet esmė ta pati.

Taigi, o kaipgi nutiko tas pinigų praradimas ir UK sukčių praturtėjimas?

Citata:

„Mes nenorėjome pervesti pinigų į įmonės sąskaitą, kur nėra jokios pavardės. Todėl jie davė įmonės sąskaitą su vadovo vardu ir pavarde, teigdami, kad tai yra įmonės sąskaita, naudojama atsiskaitymams.

Pervedėme pinigus ir jie sakė, kad reikia palaukti. Po dviejų dienų paklausiau, kokia situacija, bet jie teigė, kad pinigų dar negavo, todėl vyks į banką išsiaiškinti, kas nutiko.

Tačiau tuo pat metu į banką kreipėmės ir mes. Klausėme, kas nutiko. Iš banko gavome atsakymą, kad pinigai buvo sėkmingai pervesti ir jie yra išgryninti.“, – LRT.lt pasakoja Karolis."

Graudu - bankas žino, į kieno sąskaitą apgautų lietuvaičių pinigai įkrito, kas juos išgrynino, bet....teikia tiems žulikams paslaugas toliau. Nes klientai!

O policija kažkodėl nesibeldžia į jų duris su arešto orderiu? Nes elektroninis susirašinėjimas su kolegomis kitose ES šalyse per brangus?

Ir šioje vietoje man nuolat kyla klausimas: o kaip globalios bankininkystės amžiuje išvis yra įmanoma tokia nusikalstama veikla, kaip reguliarus sukčiavimas, neva parduodant fiktyvias prekes ar brangius daiktus?

Juk KIEKVIENA banko sąskaita - ar asmeninė, ar juridinio asmens turi konkretų savininką ar atsakingus asmenis. Kurių duomenys bankams yra žinomi - ir vardai ir adresai ir veikla ir pan.

Kitaip sakant, atsekti VISĄ sukčių grandinę - kiek pavedimų jie nedarytu ir per kiek sąskaitų pinigus nevarinėtu - yra elementarus techninis veiksmas.

Todėl logika sako, kad apgauti ką nors internete ir priversti jį pervesti savo pinigus į jūsų sąskaitą visiškai įmanoma. VIENĄ KARTĄ.

Ir iškart, po kliento kreipimosi dėl žulikystės į policiją bei savo banką, pastarajam susisiekus su kolegomis iš kitos šalies visos operacijos žulikų banko sąskaitose (visoje grandinėje) turėtu būti suspenduotos, lėšos ir kortelės įšaldytos, o kiekvieno asmens, per kurio sąskaita tie pinigai praėjo, pavardė nedelsiant atsidurti ant teisėsaugininkų stalo.

Antros galimybės ką nors apgauti sukčiai normaliai veikiančioje sistemoje tiesiog negalėtu turėti. Jiems tiesiog nebūtu kur tuos išviliotus pinigus persivesti ir pasisavinti - nes jau po pirmo karto bankai visus jų panaudotus nusikalstamoje schemoje asmenis turėtu įtraukti į juodus sąrašus.

Tačiau, kaip matome iš straipsnio ir ekspertų bei policijos atstovų pasigraudenimų, nieko panašaus kažkodėl NĖRA.

Sukčiai veikia toliau ir - nors jų pavardės jau yra žinomos Europos šalies bankininkams, kurie tvarko jų sąskaitas ir išdavinėja grynuosius - kuo sėkmingiausiai naudojasi bankinės sistemos paslaugomis.

O apgauti žmogeliai negali net tikėtis atsiimti savo pinigų iš žulikų sąskaitų! Tipo, jeigu pavedimas padarytas, tai pinigai jau nebe tavo, o žuliko šventa nuosavybė? Ar kaip?

Ir štai čia jau mano menkas protas neneša - KODĖL? Kodėl tokie techniškai elementariai ir paprastai išaiškinami bei užkardomi nusikaltimai vykdomi toliau? Ko trūksta, kad taip nutiktu?

Tarpbankinio ar tarppolicinio bendradarbiavimo? Bankų komunikacijos su teisėsauga? Europinės teisinės bazės? Ko?

Gal tuo klausimu turėtu susirūpinti mūsų spaudos - tiek valdiškos, tiek privačios tyrėjai?

Imkit ir išsiaiškinkite - kaip taip nutinka, kad neanoniminiai sukčiai reguliariai veikia ne per kokius bitkoinus-šūdkoinus, o per griežtai prižiūrimų ir kontroliuojamų bankų sistemą?

Gal išsiaiškinus, ko trūksta, derėtu pradėti motyvuoti šviežiai išrinktus Lietuvos europarlamentarus, kad spaustu ES lygiu priimti atitinkamus Reglamentus bei Direktyvas, kurie užkirstu galimybę sukčiams veikti per bankinę sistemą, o apgauti žmonės galėti nedelsiant atgauti savo pinigus iš žulikų susuktų permėtymų tarp sąskaitų schemų?

Vienžo, gerai būtu, kad visi pradėtu spręsti realias ir tikrai nesunkiai išsprendžiamas europiečių problemas. Nes kol kas LRT skaitome štai ką:

"Visgi tenka konstatuoti, kad tikriausiai tik laiko klausimas, kada „olexusauctions.net“ puslapis bus išjungtas, o schemos autoriai, jei nebus pagauti, atidarys naują svetainę, kurioje ir vėl spęs spąstus patikliems pirkėjams."

Taip ir bus, kol nebus atsakyta į aiškius ir paprastus klausimus: kodėl bankai neužkardo sukčių veiklos visoje grandinėje ir neįtraukia jos dalyvių į juodus sąrašus jau po pirmo pagrįsto ir policijos patvirtinto apgauto žmogaus skundo?

O kol kas ES su visa bankine sistema išlieka Žulikų Rojus!