Amžinai atsiliekanti periferija: Baltijos šalys NIEKADA nepriartės prie Vakarų Europos

Autorius: SputnikNews.lt Šaltinis: https://sputniknews.lt/society... 2019-07-21 12:57:03, skaitė 231, komentavo 2

Amžinai atsiliekanti periferija: Baltijos šalys NIEKADA nepriartės prie Vakarų Europos

Pasak daugelio Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojų, pagrindinis jų šalių, įstojusių į Europos Sąjungą ir Šengeno zoną, privalumas yra tai, kad jie dabar gali laisvai išvykti

VILNIUS, liepos 21 — Sputnik. Baltijos šalių ir Rytų Europos gyventojai nėra patenkinti savo šalių "pasiekimais" pradedant nuo dešimtojo dešimtmečio pradžios ir skubs persikelti iš savo tėvynės į senąją Europą, rašo "RuBaltic.ru" straipsnyje ekspertas Aleksandras Nosovičius.

Ne dabartinius, nei būsimuosius emigrantus nežavi "nuostabūs ekonominiai rodikliai", kuriais didžiuojasi valstybių valdžios ir tarptautinės struktūros, į kurias įstojo Lietuva, latvija, Estija bei kiti "jaunieji europiečiai".

Dar vienas įrodymas — tai Tarptautinio valiutos fondo direktoriaus pavaduotojo Tao Zhang prognozė. Remiantis TVF vadovų skaičiavimais, jei padėtis nepagerės, iki 2050 metų Rytų, Vidurio ir Pietryčių Europos gyventojai (išskyrus Turkiją) bendrai sumažės 12 proc., o dirbančių gyventojų skaičius — 25 proc.

"Tai reiškia, kad vidutinis pajamų ir BVP vienam gyventojui padidėjimas, valstybės skolos sumažėjimas ir kiti makroekonominiai rodikliai, pagal kuriuos TVF vertina šalių "sėkmę" neatmeta problemų, kurios ateityje paveiks Ukrainą, Moldovą ar Baltijos šalis. Ir tai pripažįsta pats TVF", — rašo Nosovičius.

Savo ruožtu, demografinės problemos, mano Zhang, paveiks šalių ekonomiką bei egzistuoja rizika, kad jų BVP sumažės vienu procentu per metus. Todėl iki XXI amžiaus  vidurio Rytų Europa ne tik nepasivys Vakarų Europos pagal gyventojų gerovės ir socialinio bei ekonominio vystymosi lygį, bet netgi negalės žymiai priartėti.

"Vakarų pasaulyje toms pačioms Baltijos šalims nulemta likti atsiliekančia nuo senosios Europos periferija, kuri vejasi-vejasi Vokietiją ar Prancūziją, likimas, bet niekada nepasivys, nes Centras išpumpuoja iš periferijos žmogiškuosius išteklius ir palieka ją kentėti nuo gyventojų skaičiaus mažėjimo", — sakoma straipsnyje.

Iš esmės, didžiosios Europos jėgos ir toliau siekia kolonijinės politikos, tik dabar jos savo galią išplėčia ne į atokias teritorijas, bet į savo kaimynus. Metropolijos vis dar pumpuoja išteklius, ir šį kartą pirmiausia išpumpuoja žmogiškuosius išteklius. Dabar Anglijai nereikia atsivežti vergų rinkti medvilnę — dabar "vergai" patys atvyksta rinkti braškių.

Pasak daugelio Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojų, pagrindinis jų šalių, įstojusių į Europos Sąjungą ir Šengeno zoną, privalumas yra tai, kad dabar jie gali laisvai išvykti į Vakarų Europą. Net pagrindinių Europos postų pasiskirstymas aiškiai rodo, kurios šalys priklauso "metropolijai" ir kurios priklauso "kolonijoms", pažymėjo Nosovičius.

Pasak eksperto, TVF vadovai patys negali paaiškinti, kodėl, gyventojai išvyksta iš, jų skaičiavimais, "progresyvių ir sėkmingų" valstybių. Tuo tarpu kolonizmo ir periferijos teorijos puikiai tinka dabartinei ES situacijai.

Kaip pažymi Nosovičius, Rytų Europoje išsiskiria vien Lenkija, kuri pastaraisiais metais "išpumpavo iš kaimyninės Ukrainos kelis milijonus ukrainiečių", bet dabar kyla klausimas, ar ji sugebės susidoroti su šia situacija.

"Tačiau Baltijos šalys turi labai liūdnas  perspektyvas. Ukrainiečiai čia ilgam neužsibūna, ir net pabėgėliai iš Azijos ir Afrikos pabėgo kartu su savo gyventojais", — teigia ekspertas.