Rusofobijos jevrokomisaras: Grybauskaitei kuria naujas pareigas

Autorius: Anno Šaltinis: https://www.rubaltic.ru/articl... 2019-07-25 23:12:54, skaitė 1528, komentavo 8

Rusofobijos jevrokomisaras: Grybauskaitei kuria naujas pareigas

JevroKomisijoje (EK) vyksta portfelių skirstymas tarp ES šalių atstovų. Šiuo atžvilgiu Lietuvos prezidentas ir ministras pirmininkas kalba apie tai, kaip svarbu nugriebti solidų postą atnaujinto Jevrosojūzo vadovybėje. Iš oficialaus Vilniaus netgi buvo pateiktas pasiūlymas įsteigti naują postą kurį turėtų užimti lietuvis, nes buvusios prezidentės Dalios Grybauskaitės vasalai norėtų matyti būtent „Raudonąją Dalią“ tame poste.

 

„Lietuva sieks reikšmingo portfelio tose sferose, kuriose turi didžiausią įdirbį ir kompetencijas“, - praneša Lietuvos ministrų kabineto spaudos tarnyba po vyriausybės vadovo Sauliaus Skvernelio susitikimo su jevrokomisaru energetikai Marošu Šefčovičiu. „-Prioritetinės sritys yra susijusios su ekonominiu vystymu ir energetika, taip pat būtinas žingsnis į priekį saugant išorines Jevrosojūzo sienas“.

 

Apie kokius pasiekimus ekonomikos srityje kalbama? Ko gali išmokyti Europos šalis, kuri sėdi "ant sausos paikės" iš Briuselio ir išmušinėja finansavimą infrastruktūros projektams ų iš jevrofondų ? 

 

Neseniai pasirodė dar vienas puikus „įdirbis“: statistikos agentūra „Eurostat“ paskelbė ES šalių reitingą pagal ekonominius rodiklius.

Paaiškėjo, kad didžiausios pajamų nelygybės valstybių sąrašo antroje eilutėje yra Lietuva. 

Ir tokiame fone Skvernelis pretenduoja atstovauti JevroKomisijos ekonominiame bloke?

 

Lietuvos kompetencija energetikos srityje - atskiras pokalbis. 

Čia Pribaltikos respublika išties turi unikalią patirtį. SGD terminalo Klaipėdoje nuoma, kurią pats ministras pirmininkas pavadino „našta mokesčių mokėtojams“, be jokio perdėjimo, galima pavadinti amžiaus afera.

Ir dėl „Jevrosojūzo išorinių sienų apsaugos“ Skvernelis akivaizdžiai pasikarščiavo.

Jas juk saugo ne Lietuva, o JAV, kurios paskyrė Pribaltikai karinio poligono prie sienos su potencialiu priešininku vaidmenį.

 

Vilnius gali pasigirti tik padidėjusiomis gynybos išlaidomis ir garbinga dešimta vieta tarp pasaulio šalių sparčiausiai pučiančių  karinį biudžetą. Tiesa, ant „Rusijos agresijos“ altoriaus teko padėti socialinę sferą. Vargu ar Vakarų Europa norės mokytis iš šios patirties.„Skvernelio“ pasitampymai nusitverti solidų postą naujojoje JevroKomisijoje atrodo nevėkšliškai,  bet dėsningai. Ankstesnėje ES vadovybėje Lietuvos vaidmuo pasirodė daugiau nei kuklus. Net kaimynų fone.

 

Buvęs Latvijos ministras pirmininkas Valdis Dombrovskis Junkerio komisijoje ėjo viceprezidento ir euro ir socialinio dialogo komisaro pareigas. Vienu iš šešių viceprezidentų tapo taip pat buvo buvęs Estijos vyriausybės vadovas Andrusas Ansipas.

O lietuviui Vyteniui Andriukaičiui - šalies, kuri pretenduoja būti regiono lydere, atstovai - atiteko sveikatos apsaugos ir maisto saugos sritis. 

 

Žodis „saugumas“ Lietuvai nėra tuščia frazė. Jau daugelį metų ji kovoja už „energetinį saugumą“ ir "laiko gynybą" nuo nematomo priešo prie rytinio ES rubežiaus. Net ekonomikoje pamąstymaiapie saugumą yra pirmame plane  - spec. tarnybos desperatiškai kovoja su Rusijos oligarchais ir jų įtakos agentais šalies viduje

 

.Bet Junckerio komisijoje Lietuvai buvo patikėta stebėti tik maisto saugumą.

Po JevroParlamento rinkimų padėtis radikaliai nepasikeitė. Buvusią eks-prezidentę Dalią Grybauskaitę "praskraidino" dėl paskyrimo į vadovaujančias pareigas, į kurias ji aiškiai norėjo patekti. ES vadovybėje  neatsidūrė išvis nė vienas vienas politikas iš Vidurio ir Rytų Europos. Skvernelį tai nemaloniai nustebino.

 

Dabar ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pasiskundė, kad ES su jo šalimi su juo buvo pasielgta nesąžiningai.

Apie tai jis paminėjo atsainiai, pasakodamas apie užsitęsusį kandidato  į jevrokomisarus parinkimą: „Kuo daugiau delsime, tuo mažiau liks šių portfelių ant stalo, ir būtent tų, kurių norėtume - įtakingų. Todėl aš manau, kad Lietuva, kaip Vidurio ir Rytų Europos valstybė, nėra pakankamai atstovaujama priėmus sprendimus dėl EK vadovybės formavimo “.

Apskritai išdidi Pribaltikos respublika nesiruošia pasitraukti iš kovos. nepasiekėme vadovavimo - pretenduosime į įtakingus postus JevroKomisijoje.

Nausėda nusprendė žengti dar toliau ir pasiūlė įsteigti atskirą  koordinatoriaus ES postą dėl Pribaltikos šalių elektros tinklų sinchronizavimo su žemynine Europa.

Aišku, kad užimti jį turi Lietuvos atstovas. Kas sugalvojo, tas veda!

 

Tačiau šio klausimo nėra darbotvarkėje. O štai pasirinkti Lietuvos atstovo kandidatūrą į EK reikėtu kuo greičiau. Priešingu atveju visi sunkiausi portfeliai išsilakstys dar prieš Vilniui įsijungiant į derybas. Apie tai perspėja ne tik Nausėda.

 

„Aš taip pat manau, kad mes vėluojame, bet apie tai jau seniai kalbėjau“, - pareiškė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Beje, neseniai Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovas pats buvo nieko prieš kad gauti vieną iš 27 portfelių JevroKomisijoje. Tai suprantama: pasikeitus valdžiai, Linkevičiaus - vieno iš artimiausių Grybauskaitės vasalų - diplomatinė karjera gali baigtis.

 

Svajones apie jevrokomisaro portfelį portfelį neabejotinai odiozinis ministras siejo su buvusios Lietuvos p-rezidentės paskyrimu į vieną iš vadovaujančių pareigų ES.

 

Ką tada Grybauskaitę nusitemptu paskui save  į Briuselį? Tą, kuris daugelį metų buvo „imperatorės pažas“ ir netgi buvo laikomas jos įpėdiniu prezidento poste.

 

Tačiau pati „imperatorė“ liko prie sudužusio lovio. Dar daugiau, užsitęsusios derybos leidžia manyti, kad ne tik ji pretenduoja atstovaujanti Lietuvą JevroKomisijoje. Nausėda teigimu, svarstomos net trys kandidatūros.

 

Kad ir kaip ten būtų, Grybauskaitė prieš konkurentus turi vieną didelį pranašumą: nei prezidentas, nei ministras pirmininkas nenori kentėti jos buvimo Lietuvos politikoje.Su „Skverneliu ji kariauja atvirai ir seniai. Tikriausiai todėl vyriausybės vadovas ir prakalbo apie „reikšmingą portfelį“ JevroKomisijoje. Kas iš Lietuvos atstovų gali pretenduoti į postą ekonomikos ar energetikos bloke, jei ne buvusi ex-prezidentė? Be to, ji turi biudžeto ir finansų planavimo komisarės patirtį.

 

Jei Grybauskaitei Briuselyje nieko nenuskils, belieka tik vienas variantas - plazdenti virš naujos Lietuvos valdžios, kaip "obliko morle"- moraliniam autoritetui.

Nausedos tokia perspektyva nė kiek nedžiugina, todėl jis mielai ją išpravodis į Briuselį.

Tik klausimas, kas konkrečiai laukia buvusios Lietuvos prezidento. To paties sveikatos ir maisto saugos komisaro poste Grybauskaitė atrodytų organiškai.

Vyresni žmonės dažnai lankosi poliklinikoje, renka sveikatos receptus ir augina daržoves sklypelyje prie namų.

Šioje srityje puikiai save užsirekomenduoti galėtu provincijos pensininkė Dalia Polikarpovna.

Vargu ar Berlynas ir Paryžius jai ką nors daugiau pasiūlys.