D. Trampas nori nupirkti Grenlandiją, taip gerokai padidindamas JAV plotą ir įtaką pasauliui (PAPILDYTA)

Autorius: Ekspertai.eu Šaltinis: http://www.ekspertai.eu/dtramp... 2019-08-17 09:01:26, skaitė 140, komentavo 3

D. Trampas nori nupirkti Grenlandiją, taip gerokai padidindamas JAV plotą ir įtaką pasauliui (PAPILDYTA)

Nors Grenlandija labai didelė, joje gyvena vos 56 tūkst. žmonių. Nuotraukoje - Grenlandijos sostinė Nuukas

Donaldas Trampas (Donald Trump) nori iš Danijos Karalystės nusipirkti jai jau beveik du šimtus metų priklausančią didžiausią pasaulyje (2166086 kv. km ploto) salą Grenlandiją. Jos plotas tik keturis su puse karto mažesnis už visų Jungtinių Valstijų, tačiau gyventojų skaičius siekia vos 56 tūkst.

Manoma, kad į Grenlandiją JAV žiūri kaip į strategiškai labai svarbią teritoriją. Amerikiečiai didžiausioje pasaulio saloje yra įkūrę karinę Tulės (Thule) oro pajėgų bazę, kurioje laikoma išankstinio įspėjimo dėl galimo puolimo branduolinėmis bombomis sistema.

Manoma, kad pirkti Grenlandiją norima dėl didėjančios Kinijos įtakos pasaulyje. Kinija pastaruosius kelerius dešimtmečius gausiai investuoja į savo infrastruktūrą, verslą ir gamtos išteklius Afrikoje, Azijoje, Centrinėje ir Pietų Amerikoje, o dabar žvalgosi ir į Arktiką. Pernai Kinija paskelbė norinti kurti Poliarinį šilko kelią.


D. Trampo pareiškimą dėl Grenlandijos daug kas palaikė ne laiku pasakytu balandžio pirmosios pokštu

JAV tai būtų ne pirmas tokio dydžio pirkinys. 1867 metais tuometinis prezidentas Endrius Džonsonas (Andrew Johnson) iš Rusijos nusipirko Aliaską (jos plotas 1717856 kv. km) už vos 7,2 mln. dolerių. 1959 metais Aliaska tapo 49-ąja JAV valstija.

Amerikos prezidentas Haris Trumenas (Harry Truman) norėjo pirkti Grenlandiją 1946 metais už 100 mln. dolerių, kai buvo beprasidedąs Šaltasis karas, tačiau jam to padaryti nepavyko.

D. Trampas dėl galimo pirkinio su Danijos valdžia kalbėsis rugsėjį, kai pirmąsyk lankysis šioje Skandinavijos valstybėje.

Grenlandijos, turinčios autonomiją Danijos Karalystėje, užsienio reikalų ministrė Anė Lonė Bager (Ane Lone Bagger) atšovė JAV prezidentui D. Trampui, kad Grenlandija atvira verslo pasiūlymams, bet yra neparduodama.

Danijos parlamentaras Siorenas Espersenas (Søren Espersen) D. Trampą pavadino išprotėjusiu.

Danijos žiniasklaida spėlioja, kokia sutikimo rugsėjį Kopenhagoje sulauks D. Trampas.

Šaltinis: euronews.com