Užduok klausimą LDienai #4. Renkami rugsėjo 1-osios klausimai

Autorius: LDiena.lt Šaltinis: http://ldiena.lt... 2019-08-28 06:24:00, skaitė 2255, komentavo 10

Užduok klausimą LDienai #4. Renkami rugsėjo 1-osios klausimai

Sveiki, brangūs LDiena.lt skaitytojai, klausytojai ir žiūrėtojai!

Artėjančios Rugsėjo 1-osios - Mokslo metų pradžios, Senojo ikižydkrikščioniško kalendoriaus metų pradžios ir Antrojo pasaulinio karo pradžios proga kviečiu užduoti naujus klausimus.

Klausimus rašykite komentaruose, temos - jūsų nuožiūra, tabu, cenzūros, nutylėjimų ir pan. politkorektiškumo - nėra ir nebus. Atsakymus #3 į rugpjūčio mėnesio klausimus ir komentarus prie jų galite peržiūrėti čia:

Jau yra užduoti šie klausimai:

1. Rodionas

Klausimai apie kariuomenės ir karininkijos kontekstą valstybėje.

Kariuomenės pagrindinė funkcija yra valstybės gynimas, tačiau dažnai tiek kariuomenė, tiek su ja susiję asmenys (buvę ar esami karininkai) yra atitinkamas žaidėjas valstybės valdyme. Pavyzdžiui, Carinėje Rusijoje tiek vėliau Tarybų Sąjungoje karininko profesija buvo gerbiama ir į ją buvo vykdoma atitinkama kadrų atranka. Tai leido suformuoti gerą kadrų bazę, kuri buvo vienas iš stiprių žaidėjų valstybės valdyme. Nemažai šiuolaikinės Rusijos veikėjų, analitikų taip pat yra vienaip ar kitaip susiję su karine sfera, baigę karines mokyklas ar turėję artimų ryšiu su kariuomene, kitaip sakant yra iš tos pačios karininkijos/kariuomenės bazės.

1.1. Kaip Jūs vertintumėte Lietuvos kariuomenės, kaip žaidėjo, įtaką valstybės valdyme? Ar Lietuvos kariuomenė sugebėjo pasirengti savo kadrų bazę, kiek ji rimta ir adekvati? Ar Lietuvos karininkija ar aplamai kariuomenė sugebėtų veikti savarankiškai, jeigu įvyktų diena X ir prasidėtų kažkokie grėsmingi procesai valstybėje. Turiu analogiją, neseniai pasirodžiusią informaciją apie Bundesvero karininkų galimai ruošiamą perversmą prieš A.Merkel vykdomą politiką.

1.2. Jūsų nuomone, ar iš viso reikalinga Lietuvai kariuomenė ir koks tikslas vėl grąžinti šauktinius ir rimtai kalbėti apie galimybę į šauktinius įtraukti ir moteris. Ar tai banalus noras įtikti šeimininkui ir nutręšti iš biudžeto dar vieną kitą eurą? Ar galimai planuojamas kažkoks rimtesnis fejerverkas ir reikės statistų su uniformomis ir tikrų aukų?

1.3. Jūsų pamąstymas, kaip pats asmeniškai elgtumėtės ir kaip patartumėt elgtis kitiems, jeigu būtumėt šauktinis. Galbūt ir pačiam teko kažkada tarnauti ar turite giminių, pažįstamų, kuriems teko tarnauti taip vadinamoje Lietuvos kariuomenėje ir kaip jie apie ją atsiliepė.

2. Anonimas

Jūsų nuomonė apie šiuos veikėjus ir jų veiklą: V. Šustauską, Ž. Razminą, J. Subotiną. Kas tai - Sąjūdžio laikų nelikviduotos abiejų konfrontuojančių pusių šeštiorkos ar kai kas daugiau, kitaip tariant kokie jų galimi tikslai ir kas galėtų už jo stovėti ar juos kuruoti.

Kiek pamenu V. Šustauskas prieš kokius 20 metų buvo sąlyginai įtakingas veikėjas turėjęs savo nedidelį, bet ryškų ir kovingą judėjimą (dėl kurio perdavimo ar pardavimo teisių šiuo metu kyla nemažai aistrų) ir Kauno savivaldybės lygmenyje, kai buvo meras, turėjęs užmojų į socialiai orientuotą politiką. Šiek tiek primenantis „The little mafioso“.

Ž. Razminas hardcorinis patriotas, daugelio savo bendražygių išduotas, bet gana puikiai suvokiantis kokie jį žmonės supo ir supa dabar, bet lieka matyt ištikimas iki galo savo principams, nes kaip ir neturi ką daugiau prarasti, bent jau tokią tendenciją tenka susidaryti iš jo pasisakymų.

J. Subotinas TSRS apologetas užsišaldęs laike ir kontekste, tačiau tenka pripažinti turintis pikantiškos informacijos apie Sąjūdžio laikų veikėjus ir jų merkantilinę pasaulėžiūrą.

3. Anonimas

Kokios, Jūsų nuomone, jėgos atsirado Lenkijoje ar stovi už Lenkijos ribų, jeigu ėmė rimtai priešintis taip vadinamai "Barnevernet" organizacijai, suteikdamos prieglobstį ir pagalbą ne tik Lenkijos piliečiams, bet ir kitų šalių piliečiams?

4. Anonimas

Kuo taip tapo sistemai pavojingas A. Paleckis, jeigu ji taip intensyviai ėmėsi jį dusinti? 

5. Anonimas

Ar Jūsų taip įvardijamas Lietuvos šūdelitis supranta arba fiziologiškai jaučia, kad iš esmės jie yra reikalingi tik buvusios Tarybų Sąjungos, o kai kurie tik Lietuvos kontekste? Pasikeitus situacijai jie paprasčiausiai gali būti palikti suplėšyti naujai sukurtam šūdeličiui ar tai pačiai liaudžiai, kurią jie sėkmingai ilgą laiką engė ir plėšė. O jeigu kam pavyks pabėgti, geriausiu atveju likusias dienas leis kaip liūdnai pagarsėjęs eksprezidentas Michailas Saakašvilis "klounas ieškantis naujo cirko".