Lietuva išsiveržia į priekį: rietenos su latviais ir rusiška katė tamsiame kambaryje

Autorius: Anno Šaltinis: https://www.rubaltic.ru/articl... 2019-08-29 18:34:00, skaitė 323, komentavo 1

Lietuva išsiveržia į priekį: rietenos su latviais ir rusiška katė tamsiame kambaryje

Pastarosiomis dienomis Lietuvos vidaus ir užsienio politika vis blyksteli ekscentrika. Lietuvos politikai eilinį kartą kartą ieško „Kremliaus rankos“ valdžioje, kurios respublikoje net mintyse nėra, ir tuo pat metu grasina Latvijai skundu JevroKomisijai dėl jos ketinimų pirkti energiją iš Baltarusijos atominės elektrinės. Valdančiosios klasės elgesys ypač turėtu dominti politinę antropologiją: malonu stebėti, kaip Vilnius tuščioje vietoje pradeda „raganų medžioklę“ šalies viduje ir damušinėja „baltų vienybę“, atimdamas iš Lietuvos paskutinius sąjungininkus.

Jau antrą savaitę Lietuvoje yra tąsoma kelių šaukimų seimo narės Irinos Anatoljevnos Rozovos asmeninė byla. Lietuvos konservatnikai, matyt, nusprendė, kad jie jau ilgą laiką neieškojo juodos katės tamsiame kambaryje ir nepriminė lietuviams apie „Rusijos grėsmės“ egzistavimą. Ir jie pradėjo ko nors ieškoti iš ko būtu galima išpūsti "šnipinėjimo" skandalą.

Gana greitai (įgūdžių nepragersi) buvo rasta priežastis. Budrūs landsbergistai nustatė, kad seimo narė iš "Rusijos aljanso" partijos (Lietuvos lenkų rinkimų akcijos frakcija) Irina Rozova dalyvavo Tbilisyje vykusioje Tarpparlamentinės pravoslavų asamblėjos sesijoje. Toje pačioje sesijoje, kurioje Michailo Saakašvilio bendražygiai surengė provokaciją ir apipylė mineraliniu vandeniu Valstybės Dūmos deputatą,  kurį renginio organizatoriai pasodino į Gruzijos parlamento pirmininko kėdę. 

Kaip visi prisimena, skandalas Tbilisyje nugriaudėjo birželyje. Budrūs lietuviški „patriotai“ "prasičiuchino" tik rugpjuti. Kyla klausimas, kodėl jie pradėjo  „virpinti orą“ tik po dviejų mėnesių, kada visi jau seniai pamiršo apie tarpparlamentinę pravoslavų asamblėją ir tą kivirčą tarp Gruzijos ir Rusijos? Matyt todėl, kad nebuvo daugiau įtikinamesnių priežasčių inicijuoti eilinį šnipinėjimo priepuolį Lietuvoje.

Tačiau preteksto patrauklumas netrukdo landsberginiams klykti, kad Rusija, padedama parlamentarės Rozovos, bando užgrobti Lietuvą.

„Jei mes nekreipsime dėmesio į tokius dalykus, apie kuriuos įspėja Valstybės saugumo departamento žmonės, tai mes patys savo rankomis plačiai atversime duris Maskvos įtakai. Tiesą sakant, tai reiškia, kad padidės Rusijos įtaka įvykiams Lietuvoje, o tai gali baigtis tuo, kad Kremlius priartės prie mūsų šalies pavergimuo“, - taip Rozovos pjūdimą pakomentavo Marius Laurinavičius, Lietuvos politikos analitikas.

Jis ir daugelis Lietuvos politikų visiškai rimtai tiki, kad Lietuvos parlamentaro pakvietimas į pravoslavų parlamentarų susitikimą tai požymis Rusijos noro daryti įtaką Lietuvos vidaus politikai. 

Absurdiškumo jausmą sustiprina tai, kad Lietuva yra viena iš Tarpparlamentinės pravoslavų asamblėjos įkūrėjų, o 2003 m. Asamblėja įvyko Vilniuje.  Visiškai tampa neįmanoma suprasti Lietuvos politikų, kurie pasiryžo pjūdyti ir persekioti savo kolegę dėl dalyvavimo šiame formate.

Belieka tik atsisakyti prielaidos, kad seimūnų veiksmai yra racionalūs, ir vertinti jų elgesį kaip egzotišką ritualą.

Kas nors eina į pirtį kiekvienais metais gruodžio 31 d., o štai Lietuvos „patriotams“ tapo įprasta kiekvienais metais medžioti  „raganas“ ir ant jos užpjūdyti visą Lietuvą. Užpernai„ragana“ buvo išrinkta Rūta Vanagaytė, pernai - Viačeslavas Titovas, o dabar - Irina Rozova.

Tarp politikos mokslų yra politinė antropologija, kurios ypatumas - yra atsisakymas vertinti politinius santykius kaip racionalius, jei jie susiję su interesų lobizmu, kova dėl valdžios ir savo kurso (interesų) įgyvendinimu. Vietoj to politika suprantama kaip ritualinių praktikų rinkinys būdingas tai ar kitai kultūrai.

Politinė antropologija išaugo iš etnografijos,  tiriančios pirmykštę, primityvią visuomenę. Tačiau kas sakė, kad tie metodai negali būti naudojami dirbant su šiuolaikine medžiaga? Kuo papuasų genties taryba (sovietas) iš Naujosios Gvinėjo skiriasi nuo Lietuvos Seimo? Sprendžiant iš Rozinos pjūdimo, niekuo. Tos pačios ritualinės aukos ir šokiai su bugnu prie ugnies.

Taip kad daugeliu atvejų negalima užsiduoti klausimais, kodėl Lietuvos vadovybei to reikia, o vertinkite jos veiksmus kaip privalomą vykdytį ritualą. 

Užsienio politikoje (pvz., Lietuvos) yra tradicija "susiėsti" su vienu iš kaimynų, tuo pačiu netenkant sąjungininkų ir įtvirtinti savo rangą kaip apgultos tvirtovės.

Dalia Grybauskaitė buvo laikoma nepralenkiama meistre veikloje susirieti su kaimynais, tačiau net ir po to, kai Dalia Polikarpovna išėjo pensijon,  jos veikla tęsiama, nes tai yra tradicija. Neperseniausiai Lietuva Latvijai grasino skundu JevroKomisijai, jei ji pirks elektrą iš Baltarusijos atominės elektrinės. Ta pati lemtis  - bylinėtis su Lietuva Briuselyje - pakibo ir virš Estijos, kurios valdžia neatmetė galimybės, kad taip pat pirks iš BelAES elektros energiją.

Beviltiška šioje vietoje klausti, kokią teisę Lietuva turi nurodyti kitoms šalims, kokią energiją joms pirkti ir grąsinti už nepaklusnumą pastukalinti  „jevrokomui“. Iš Lietuvos veikėjų tenka tikėtis dar ir ne to.

Šį pavasarį Lietuvos užsienio reikalų ministras pasmerkė Estijos prezidentę už susitikimą su Vladimiru Putinu ir ateityje pasiūlė tokius įvykius suderinti. Ir nieko keisto  LR Seimo nariai tokiame Užsienio reikalų ministerijos vadovo elgesyje nerado: tarsi nieko nebūtų nutikę, jie ir toliau ieškojo Rusijos kišimosi į Lietuvos reikalus požymių.

Lietuvos „patriotams“ tiek vidaus, tiek užsienio politikoje vyksta ritualinis padalijimo į draugus ir priešus procesas: į tuos, kurie pritaria jų spalvotoms haliucinacijoms apie „Kremliaus ranką“, „branduolinę mirtį“ iš BelAES ir panašiems dalykams, ir tuos, kurie siūlo pasakyti „ne“ narkotikams ir pradėti mąstyti protingai.

Papuasai iš Lietuvos vadovybės nesugeba mąstyti protingai, todėl tie, kurie patys mąsto protingai ir siūlo jiems tą patį,  automatiškai išbraukiami iš" savų" sąrašų.