Kaip apsiginti nuo prievartos

Petras Dargis

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu socialiniuose tinkluose!

- Dėde, pirk laikraštį! - pristoja gatvėje dar visai vaikas.

- Dėde, pirkite žibučių! - stoja skersai kelio maža elgetautoja ir kiša kelis pavytusius žiedelius.

Darbe į kabinetą įsiveržia draudimo agentas.

- Mes jums turime gerą pasiūlymą, - pareiškia jis ir nedelsdamas traukia iš portfelio savo popiergalius.

Prieš rinkimus nebūna ramybės ir namuose - į duris beldžia gatvės politikai.

- Norėtume su jumis pakalbėti apie Lietuvos ateitį, - sako kažkurios partijos agitatorius ir jau norėtų žengti per slenkstį.

Užtrenkiate duris, nueinate prie kompiuterio, įsijungiate internetą.

- Išplatinkite šį laišką bent penkiems savo draugams, o jei taip nepadarysite, nesvarbu, ar jūs tikintis, ar ne, jūsų namus aplankys didžiulė nelaimė, - atvirai grasina elektroninio laiško autorius, kažkurios religijos propagandistas.

Norėdamas prasiblaškyti, dėbtelit į televizorių.

- O dabar pažiūrėkim reklamą! - paskelbia diktorius.

Graudu žiūrėti, kaip žmogus iš paaugliuko perka nereikalingą laikraštį, tokiu būdu paskatindamas vaikų išnaudojimą ir nelegalų darbą, kaip jis skatina elgetavimą, pirkdamas ir mažosios manipuliatorės nuvytusių gėlelių saują, kaip jis įsipainioja į gudraus agento ar prekeivio paspęstus „gerų pasiūlymų“ tinklus, kaip į savo privačius namus įsileidžia gatvės politiką, kaip platina elektroniniais laiškais psichologinį smurtą arba kantriai stebi, kaip reklaminio klipo autoriai jam dergia į smegenis…

- O kaip apsiginti? - paklausė viena pažįstama, išgirdusi, kad aš jau seniai neperku nereikalingų laikraščių, išvengiu atakuojančių elgetautojų ir kitų įtikinėtojų, neplatinu elektroninės prievartos ir net nežiūriu reklamos.

- Na, reikia paprasčiausiai nepirkti, neklausyti, neįsileisti, neplatinti, nežiūrėti, neduoti…

- Tačiau kaip? Juk viskas taip gudriai daroma!

Taip, daroma gudriai. Manipuliatoriai visada taiko į kokius nors jūsų jausmus ir tais jausmais tikisi jus priversti ką nors padaryti. Mažasis laikraščių pardavėjas ir gėlių prekiautoja aiškiai taiko į jūsų gailestingumą, draudimo agentas su savo „gerais pasiūlymais“ ar religinis fanatikas su savo grasinimais - į jūsų baimes, pigių niekučių prekeivis – į jūsų godumą, į namus besilaužiantis partijos agitatorius naudojasi jūsų svetingumu, o reklaminių vaizdelių autoriai žino apie jūsų polinkį vėpsoti į viską, kas juda.

Visa laimė, išorinė įtaka nepasiekia mūsų iškart, šviesos greičiu. Kol manipuliatorių klasta jus paveiks, turi praeiti tam tikras laikas, be to, iš šalies atėjęs žodis jūsų širdyje sutinka natūralų pasipriešinimą, todėl turi įveikti kelis etapus. Kuo ankstesniame etape pasakysite „ne!“, tuo lengviau bus apsiginti.

Pirmasis etapas: pasiūlymas.

Gatvėje sutiktas vaikelis sako:

- Dėde, pirk laikraštį!

Dabar – pats geriausias laikas apsiginti nuo mažojo manipuliatoriaus. Jūs paprasčiausiai praeinat, nieko jam nesakydami, o laikraščių pardavėjas nueina savo keliu, ieškodamas patiklesnių aukų. Labai svarbu neužmegzti jokio kontakto, net nepažiūrėti siūlytojui į akis. Užmezgėt bet kokį kontaktą – prasideda kitas etapas.

Antrasis etapas: dialogas.

- Ne, laikraštis nereikalingas, - neatsargiai atsakot ir pažiūrit į graudžias vaikelio akis.

- Dėde, čia yra visos naujienos! - prikimba berniukas.

- Aš jas girdėjau per televizorių, - darote dar didesnę klaidą, įsiveldamas į diskusiją ir suteikdamas galimybę įkyruoliui vilktis iš paskos ir toliau žaisti jūsų jausmais. Šiuo momentu yra viena vienintelė išeitis – ne stengtis nuginčyti pardavėją, bet ryžtingai nutraukti paties pradėtą ginčą, griežtai pasakyti „ne!“ ir nebekreipti dėmesio į manipuliatorių. Nepadarysite to – prasidės tikrų tikriausia kova.

Trečiasis etapas: kova.

- Dėde, pirk laikraštį, aš neturiu pinigų! - pareiškė laikraščių pardavėjas, sėkmingai įveikęs pirmuosius du etapus ir pamatęs, kad vis nesiryžtu jo pasiųsti velniop.

Jis drąsiai žengė į priekį ir stojo skersai kelio. Mėginau apeiti – jis žengė į šoną. Mėginau apeiti iš kitos pusės – jis žengė į kitą pusę. Iniciatyva buvo aiškiai jo rankose. „Gal nusipirkti tą šlamšta, ir piemengalis atsikabins?“ - vienu metu dėbtelėjo mintis, bet laiku supratau, kokia tai absurdiška situacija. Perku nereikalingą laikraštį tik dėl to, kad kažkas nori parduoti! Perku šlamštą vietoj to, kad tuos pinigus paaukočiau kokiam vargšui!

Nieko daugiau neliko – nutverti paauglį už pečių, gerokai supurtyti ir sviesti į šoną. Tai buvo labai nemalonu, bet pasirinkimas bebuvo likęs tik toks: arba aš nugaliu jį, arba nugali jis, ir aš sutinku su jo ultimatumu.

Ketvirtasis etapas: sutikimas.

Jeigu neatsikratėte manipuliatoriaus pirmajame, antrajame ar trečiajame etape, jūs tikriausiai nusileisite jam ir priimsite nereikalingą pasiūlymą. Tačiau dar nereikškia, kad kova jau pralaimėta. Žinoma, dabar apsiginti bus nepaprastai sunku, bet visgi įmanoma.

Tarkime, jūs neįstengėte apsiginti nuo įkyraus mergintojo ir „dėl šventos ramybės“ pažadėjote jam ateiti į pasimatymą. Jums nereikalingas nei tas mergintojas, nei jo pasimatymai, bet apsiginti dabar bus sunkiau, nes kova tapo vidinė – jūsų širdyje ima kautis prieštaringi norai ir baimės, nes, šiaip ar taip, davėte sutikimą ir dabar turėsite „laužyti“ iš jūsų išpeštą žodį.

Ir visgi jūs dar galite paskambinti ir atsisakyti. Jeigu prieš savo valią sutikote vesti arba ištekėti, atsisakyti dar galite ir vestuvių dieną. Aišku, tai bus nepaprastai sunku, ko gero, tai netgi kainuos, tačiau neįvykusių vestuvių išlaidos – dar ne pralaimėjimas.

Penktasis etapas: pralaimėjimas.

Jeigu neįstengėte atsispirti ir prieš savo valią atlikote kokį nors veiksmą – nusipirkot nereikalingą daiktą, pabalsavot už nemėgstamą partiją, išplatinot grasinančius laiškus, neatsispyrėte pagundai ir paėmėte svetimą piniginę, ištekėjote už nemylimo vyro, dabar jums belieka pripažinti pralaimėjimą. Tai – itin svarbu, bet labai mažai kas moka.

Pripažinti pralaimėjimą – tai ne savigrauža ir ne saviplaka. Jūs paprasčiausiai suvokiat, kad padarėt kažką, ko neturėjot daryti. Suvokę galėsite taisyti klaidą, jeigu ji atitaisoma. O jei klaida neatitaisoma, iš to irgi galit turėti naudos – būsit pamokyti, ir kitą sykį nieko panašaus nebedarysit.

Žinoma, jeigu suvoksit, kad padarėt ne taip, kad pasidavėt kažkieno įtakai. O jei nesuvoksit – jus toliau tampys už virvučių tarsi marionetę, o jūs paklusniai pirksite nereikalingą šlamštą, priiminėsite kitiems itin palankius sandėrius, balsuosit už svetimas partijas, platinsit svetimas idėjas ir apkalbas arba paprasčiausiai gulėsite prie televizoriaus ir bejėgiai žiūrėsit reklamą.

Kaip tik to nenorėčiau linkėti.

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu socialiniuose tinkluose!

VISI STRAIPSNIAI LIETUVA PASAULIS KAIMYNAI SMAGUMAI


Paprasti komentarai

Feisbukiniai komentarai


Paveiksliukai

Skaitomiausi straipsniai

Prieš 77-erius metus liepos 21-ąją Kaune Valstybės teatre pradėjo savo darbą pirmasis Lietuvos Liaudies Seimas.
1035 | 2017-07-21 | Lietuva
Laurynas Ragelskis

Prie Valstybės teatro susirinkusi milžiniška žmonių minia mitingavo tris dienas - reikalaudama, kad Liaudies Seimas kuo greičiau patvirtintų ir įteisintų Lietuvos žmonių troškimą visam laikui atsikratyti ponų ir jų pimpačkiukų jungo. Ir Lietuvos Respublikos Seimas, vykdydamas Lietuvos žmonių valią priėmė tikrąją laisvę žmonėms garantuojančius sprendimus. Skaityti toliau...

Globalizmo naikinamos buvusios TSRS respublikos: Lietuvos ir Rusijos paralelės
766 | 2017-07-21 | Kaimynai
Algimantas Lebionka

Ar sveiko proto ir pasaulio politika besidomintis žmogus gali patikėti buka propaganda, kad JAV kolonijai Lietuvai „keltų grėsmę“ kita JAV kolonija Rusija? Aš manau, kad Lietuvoje sukelta karo isterija, mūsų tautų kiršinimas ir durninimas reikalingas tam, kad užsienio bankininkams būtų lengviau mūsų tautas plėšti ir išlaikyti savo vergijoje. Skaityti toliau...

Netanyahu: Europa turi pasirinkti klestėjimą ar žlugimą
359 | 2017-07-21 | Pasaulis
Algimantas Lebionka

Netanyahu žodžiais, Višegrado grupė turi palaikyti Izraelį ir įtikinti ES keisti savo poziciją Izraelio atžvilgiu. Europos pusė dažnai kelia išankstinius reikalavimus, bet tai absurdas, nes Izraelis yra daugelyje sričių pasaulio lyderis. Netanyshu paklausė: „Aš manau, kad Europa turi nuspręsti, ar ji nori gyventi ir klestėti, ar ji nori susitraukti ir išnykti“. ES politikus jis pavadino „bepročiais“. Skaityti toliau...

Reklama

Justo Paleckio kalba pirmajame Lietuvos Liaudies seimo 1940 m. liepos 21 d. posėdyje
285 | 2017-07-21 | Lietuva
Kibirkštis

Niekam ne paslaptis, kad 1940 m. – sudėtingas momentas Lietuvos istorijoje, žymintis tiek Raudonosios armijos dislokavimą mūsų šalyje, tiek fašistinės diktatūros su A. Smetona priešakyje žlugimą ir liepos 21 d. atidaryto Liaudies seimo paskelbtą naujos, Tarybų Lietuvos valstybės, kūrimosi pradžią. Bet, kaip ir daugelis kitų Lietuvos istorijos epizodų, šis laikotarpis pristatomas vienašališkai, piešiant jį tik juodžiausiomis spalvomis, užmirštant realias socialines bei geopolitines aplinkybes. Todėl istorinės pažinties tikslais pateikiame minėtojo Liaudies seimo deputato, to meto Lietuvos politinio veikėjo, J. Paleckio kalbą, pasakytą atidarom Skaityti toliau...

Unikali Lietuvos pažanga
244 | 2017-07-21 | Lietuva
Ekspertai.eu

Valstybinis transliuotojas LRT pranešė, kad stulbinamai išaugo Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos populiarumas ir drąstiškai krito norinčių studijuoti Edukologijos universitete skaičius. „Būsimieji Lietuvos studentai vis labiau nori būti kariūnais ir vis mažiau mokytojais“, - sakoma reportaže. Be komentarų. Skaityti toliau...

Dėl Baltarusijos kaltės Lietuvoje klesti kontrabandinių cigarečių rinka
191 | 2017-07-21 | Kaimynai
Ekspertai.eu

Nors Lietuva pagal daugelį parametrų yra pavyzdys Europos Sąjungai ir pasauliui (vienas geriausių BVP, veiksmingas Rusijos karinės agresijos atgrasymas, kylantys darbo užmokesčiai ir t.t.), tačiau mūsų šalies kontrabandinių cigarečių rinka – viena didžiausių Europoje. Pagrindine nelegalių tabako gaminių tiekėja į Lietuvą dar vis įvardijama diktatoriaus Aleksandro Lukašenkos valdoma Baltarusija. Skaityti toliau...

Kaip Ikea ir Harvardas vogė Rumunijos miškus. Koks lietuviškas scenarijus?
112 | 2017-07-24 | Lietuva
Gyvas miškas

Nuo 2004 m. Harvardo universitetas, veikdamas per savo investicinį padalinį, tapo vienu pagrindiniu Rumunijos miškų pirkėju - jis nusipirko apie 33,600 hektarus (83,000 akrų) miško. Tada, 2015 m. birželio mėnesio pabaigoje Harvardo universitetas netikėtai pardavė beveik visą žemę IKEAI. Sandoris sudarytas daugeliu etapų, prasidėjusių 2014 m., kai Harvardas pirmą kartą pardavė žemė Rumunijos įmonei, priklausančiai ofšorinėms įmonėms, kurias valdo Harvardas, o tada IKEA perėmė Rumunijos įmonę. Skaityti toliau...

Kodėl vokiečiai nepašalino Hitlerio, kodėl jie nepašalina Merkel? O mes?
110 | 2017-07-24 | Kaimynai
Algimantas Lebionka

Pasikėsinimo į Hitlerį minėjimas liepos 20 dieną vokiečiams sukėlė mintis apie Merkel ir Hitlerio politikos panašumą, mintis apie jų slogią praeitį ir tokią pačią slogią nūdieną. Kodėl Vokietija tada ir dabar naikinama, o vokiečiai tyli ir nesipriešiną valstybės naikinimui? Kodėl vokiečių pasipriešinimas nepašalino Hitlerio, kodėl jis nepašalina Merkel? Kodėl „niekas iš artimiausios Hitlerio aplinkos nenuspaudė pistoleto gaiduko“ ir neapsaugojo savo Tėvynės nuo pražūties anksčiau negu įvyko katastrofa? Skaityti toliau...

Globalistų mitologija: Išsisklaidęs globalistų mitas apie imigrantų iš atsilikusių Afrikos ir Azijos šalių naudą Europos ekonomikai
85 | 2017-07-24 | Pasaulis
Algimantas Lebionka

„Europa išmiršta, reikia gyventojų Europos ekonomikai“ - skelbia globalistai. Jeigu globalistams Europoje būtų reikalingi gyventojai, jeigu jie rūpintųsi tautų gerove, tai jie neužsiimtų sodomijos ir kitų lytinių iškrypimų propagavimu, kurie kaip tik ir yra skirti gyventojų skaičiaus mažinimui, jie neardytų normalios šeimos juvenalinės justicijos pagalba, nedarytų iš moters vergo ir darbinio gyvulio. Skaityti toliau...

Lenkijos radijas: Viktoras Orbanas pareiškė apie solidarumą su Lenkija jos ginče su EK
80 | 2017-07-24 | Pasaulis
Algimantas Lebionka

Vizito į Rumuniją metu Viktoras Orbanas pasakė, kad ataka prieš Lenkiją niekada nepavyks. Europos Sąjungos veiksmus Orbanas pavadino „inkvizicine kompanija“. Vengrijos premjeras pažymėjo, kad Budapeštas panaudos visas juridines galimybes ginti Varšuvą. Vengrijos vyriausybės įsitikinimu, „Briuselyje sukurta biurokratų ir elitų sąjunga, kurie veikia prieš europiečių valią“. Skaityti toliau...

Rėmėjas

Puslapis feisbuke

Dar komentarų

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Kiekvienas žmogus su čia pateikta informacija elgiasi savo nuožiūra.
Pradžia: 2014 rugpjūčio 18 | 1.367 | 441.851