Lietuva „tobulina“ dujų teisę

Sarmatas.lt
| +8 -0 Autorius: Sarmatas.lt
Šaltinis: http://www.sarmatas.lt/10/lietuva-tobulina-duju-teise/
2015-10-26, skaitė 850
Pridėti naują straipsnį >

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!

Lietuvos valdžia, šalies pramonės įmonėms bei namų ūkiams ėmus mažiau suvartoti dujų, pradėjo „tobulinti“ dujų teisę.

Nuo 2010 metų šalyje ryškėja stabili dujų sunaudojimo mažėjimo tendencija – nuo 1,8 milijardo iki 1,3 milijardo kubinių metrų (30 % mažėjimas). Blogėjant ekonominei situacijai daugelis pramonės įmonių arba ėmė mažinti savo gamybos apimtis, arba, kaip tai atsitiko su stambiausiu dujų vartotoju šalyje – koncernu „Achema“ (maždaug 1 milijardas kub. m.) – visiškai perkraustė dalį savo gamybos į Suomiją (visai nėra apie tai duomenų? – vert past). Taip galiausiai dujų suvartojimas sumažėjo, o einamoji sąskaita už plaukiojančio suskystintų dujų terminalo išlaikymą liko tokia pati.

Kad užtikrintų gerokai brangesnių nei vamzdžiu tiekiamų rusiškų, norvegiškų dujų sunaudojimą, Lietuvos valdžia įpareigojo stambias pramonės įmones pirkti iš terminalo ketvirtį mėlynojo kuro.

Tačiau tai tik pusiau gelbėja lėtėjančios Lietuvos ekonomikos situaciją (BVP augimas krito beveik 5%: 3 % – 2014 m., 1,9 % – 2015 m.).

Valdžia ėmė ieškoti papildomų lėšų „Nepriklausomybės (Independence)“ išlaikymui: pagal sutartį su norvegų „Hoegh LNG“, laivo nuoma per dieną kainuoja 189 tūkstančius JAV dolerių, per metus – 68,9 milijono JAV dolerių, o per 10 metų – 689 milijono JAV dolerių.

Naujas valdžios planas – šias išlaidas padalinti visiems. Energetikos ministro Roko Masiulio sumanymu, išlaidos bus paskirstytos ne tik energijos gamintojams, tačiau ir visiems vartotojams, kuriems bus pasiūlyta sunaudoti daugiau dujų, net tuomet, kai jiems to nereikia.

Kad įrodytų, jog alternatyvaus sprendimo nėra, Energetikos ministerija pateikė skaičius, kurie rodo, jog priešingu atveju šildymo kaina Vilniuje padidėtų penktadaliu, kadangi „SGD terminalo išlaikymo išlaidos būtų padalintos mažesniam vartotojų ratui ir pirmiausia užgultų šilumos tiekėjų ir „Lietuvos energijos“ pečius“.

Vietoje to, kad iš įstatymo „Apie suskystintų dujų terminalą“ Lietuvos valdžia panaikintų valstybinį nerinkos normų reguliavimą vidaus rinkoje ir vietos teisės normas suderintų pagal Europos reikalavimus, ji ėmėsi lopyti biudžeto skyles didindami mokesčių naštą verslui. Valstybės kišimąsi į kainų reguliavimą, tiekėjų ir vartotojų teisių varžymą Lietuvos dujų asociacija (LDA) jau apskundė Europos komisijai. LDA manymu, įstatymas „Apie suskystintų dujų terminalą“, o taip pat ir kiti su juo susiję dokumentai, kertasi su ES įstatymais, kuriuose nurodoma, jog „vartotojas turi teisę laisvai rinktis savo tiekėją. Be to, tiekėjai turi teisę laisvai aprūpinti vartotoją“. Kaip jau ne kartą yra pažymėję LDA ekspertai, tiekėjų vertimas pirkti ne mažiau ketvirčio suvartojamų dujų per terminalą „apriboja konkurenciją rinkoje, suformuodama atitinkamas teises tik vienam dujų rinkos atstovui – dujų terminalo operatoriui“.

Šiuo metu Lietuva didžiausią dujų dalį gauna pagal ilgalaikį kontraktą su „Gazprom“ (baigiasi 2015 metų pabaigoje), ir pagal penkerių metų kontraktą su norvegų kompanija „Statoil“, kuri įsipareigojo kasmet tiekti Lietuvos SDG terminalui 540 tūkstančių kubinių metrų dujų.

Kai paaiškėjo, jog energetinė „nepriklausomybė“ nuo Rusijos atnešė gerokai didesnes dujų kainas, Lietuvos valdžia ėmėsi tirti situaciją, pasitelkusi vietinius ekspertus: o jei rusiškų dujų kaina pasirodys mažesnė, ar Norvegija pasiruošusi taip pat sumažinti kainą?

Atsakymą gavo iš Norvegijos ES reikalų bei Europos ekonominės erdvės ministro Vidaro Helgeseno (Vidar Helgesen). Jis neatmeta galimybės, jog „norvegų „Statoil“ tiekiamos dujos gali būti brangesnės, nei tos, kurias siūlo rusų „Gazprom“. Į klausimą, kaip elgsis Norvegija, jei „Gazprom“ sumažins kainą ir Lietuvai bus nebenaudinga pirkti dujų iš „Statoil“, politikas atsakė aiškiai duodamas suprasti, jog valstybė „laikosi principo nesikišti į kainų reguliavimą“. Tai yra, komercinis kontraktas yra ūkinių subjektų veiklos dalykas: verslas yra verslas.

Mažėjant dujų suvartojimui šalyje, Vilnius, pagal sutarties sąlygas, privalo ir toliau pirkti nereikalingą jam dujų kiekį, kokį įsipareigojo iki krizės. Visa tai veda prie papildomos biudžeto rizikos ir mokesčių naštos didinimo verslui, kas galiausiai atsispindi Lietuvos gyventojų komunaliniuose mokesčiuose.

Štai todėl Lietuvos valdžia yra priversta ieškoti naujovių, kad išgelbėtų savo energetinę „nepriklausomybę“, jos išlaikymą užkraudama visiems be išimties.

Naujas išlaikymo išlaidų paskirstymas, anot R. Masiulio, leis „sumažinti šildymo kainas didmiesčiuose 4 %, taip pat atsisakyti nuostolingų šilumos tinklų bei Elektrėnų elektrinės subsidijų“.

Yra priežasčių suabejoti ministro žodžiais, kadangi dar praeitais metais Lietuvos valdžia gyventojus tikino, jog terminalo naudojimas niekaip neatsispindės sąskaitose už komunalines paslaugas. Jau kitą dieną po to, kai miesto šilumos tinklai prievarta turėjo naudoti terminalo dujas, Vilniuje šiluma pabrango 7 %. „Vilniaus energijos“ atstovas Nerijus Mikalajūnas pareiškė: „Nuo kovo 1 dienos šilumos sąskaitoje yra įskaičiuota dujų, kurias perkame iš SDG terminalo, kaina. Kadangi tai yra brangiausios dujos rinkoje, todėl ir šilumos kaina padidėjo. Iš „Lietuvos dujų tiekimo“ mes perkame gerokai pigesnes dujas, o tai sumažina šilumos kainas. Kadangi iš SDG terminalo mes įpareigoti pirkti apie 65 % dujų, o iš „Lietuvos dujų tiekimo“ – 35 %, tai viską sudėjus, kovo mėnesį šilumos kaina gavosi didesnė“.

Ministro teiginys apie Elektrėnų elektrinės, kurią, tartum lietuviškos elektros energetikos flagmaną, turintį „suteikti energetinę nepriklausomybę“ Lietuvos prezidentė D. Grybauskaitė pompastiškai atidarė 2012 metais, finansavimo nutraukimą, yra oficialus elektrinės neefektyvumo pripažinimas.

Naujo šiuolaikinio, dujomis varomų 450 MW galios turbinų energetikos bloko atidarymui ES skyrė 370 milijonų eurų. Nuo jo paleidimo pradžios blokas taip ir nebuvo paleistas pilnu pajėgumu. 2014 metais blokui buvo nustatyta 0,7 TW kvota (2013 m. – 1,4 TW). Visus tuos metus nerentabilaus bloko darbas buvo palaikomas subsidijomis iš specialaus fondo, formuojamo iš galutinės elektros energijos kainos, kurią moka visi vartotojai (maždaug 300 milijonų eurų).

Po dviejų metų Lietuvos valdžia, „pradėjus eksploatuoti elektros jungtis su Švedija ir Lenkija, ir taip padidėjus elektros energijos sistemos patikimumui“, atsisako remti elektros energetikos nepriklausomybės flagmaną, o tai, ministro teigimu, sutaupys biudžetui 50 milijonų eurų. R. Masiulis, pasibaigus elektros linijos sujungimo NordBalt su Švedija tiesimui, kuri integruoja Lietuvą į Šiaurės Europos elektros energetikos biržą Nord Pool Spot (NPS), pareiškė esąs įsitikinęs, jog artimiausiu metu elektros energija šalies gyventojams pigs 7 %.

Tačiau elektros prijungimas prie Švedijos ir Lenkijos tinklų negarantuoja Lietuvai elektros energetikos sistemos patikimumo, kadangi Vilniaus integracija į NPS reiškia, kad elektros energijos kaina Lietuvos biržos segmente bus formuojama pagal rinkos principą, įskaitant ir kainų šuolio riziką (sezoninis faktorius, pasiūlos deficitas ir t. t.).

Apie Lietuvos energetikos pažeidžiamumą galime spręsti ir iš tinklo operatoriaus Ligrid statistikos, kur matome, jog vidutinė elektros energijos kaina Lietuvos prekybos zonoje NPS biržoje praeitą savaitę buvo 64,9 eurų už megavatvalandę (53 % didesnė, nei dar prieš savaitę ir 16 % didesnė nei praeitais metais tuo pačiu periodu).

Lietuvos valdžią galime pagirti už sugebėjimą, prisidengus kovos už energetinę priklausomybę nuo RF lozungais, išmušinėti iš Briuselio ilgalaikių nerentabilių projektų finansavimą, kurie po sėkmingo investicijų įsisavinimo pripažįstami neefektyviais. Gali būti, jog po elektros energetikos flagmano Elektrėnų seks dujų flagmanas – SDG terminalas. Tačiau visos šios avantiūros vargu ar patiks Europos mokesčių mokėtojams.

parengė: Darius Dimbelis

rubaltic.ru

Įvertink straipsnį: +8 -0
Pridėti naują straipsnį >

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!


VISI STRAIPSNIAI LIETUVA PASAULIS KAIMYNAI SMAGUMAI


Komentarai


Naujausi 15 straipsnių

196 | 2017-08-20 | Lietuva | +13 -0
Durnių Laivo Kapitonė
"Sausio 13-osios naktį Sovietų kariuomenės daliniai šturmavo Radijo ir televizijos pastatą, Televizijos bokštą. Žmonės buvo šaudomi, traiškomi tankais ir vaikomi nuo strateginių objektų." Kaip ir viskas aišku. Neigti jog tankistai tyčiomis važiavo per civilius žmones neišeina, nes yra numatytas BK straipsnis už tankistų agresijos neigimą prieš Lietuvos Respubliką. Kažkokie išvedžiojimai jog TSRS tankistas vykdė TSRS gynybos ministerijos generolo Jazovo įsakymus ir nurodymus už kurių nevykdymą jam grėsė baudžiamoji atsakomybė yra niekiniai. Bandymas pateisinti tanko vairuotoją jog jis važiuodamas naktį ir kelią stebėdamas per mažiuką plyšiuk Skaityti toliau...
41 | 2017-08-20 | Pasaulis | +2 -0
Algimantas Lebionka
Vyriausias Barselonos rabinas Meir Bar-Hen po teroro atakų, per kurias žuvo 14 žmonių ir virš 100 buvo sužeista, pasakė, kad Europoje žydai prarado tėvynę. Jis patarė žydams „parodyti Ispanijai nugarą“, sugrįžti ir apsigyventi Izraelyje. „Europa prarasta“, - paaiškino rabinas Meir Bar-Hen interviu "Times of Israel", rašoma austrų Krone. Jis pasakė:„Netikiu, kad žydai čia liks visiems laikams, ir kviečiu jus pirkti nekilnojamą turtą Izraelyje. Mes neturime kartoti klaidas žydų Alžyre ir Venesueloje ir geriau anksčiau nei per vėlai“. Skaityti toliau...
35 | 2017-08-20 | Kaimynai | +5 -0
Algimantas Lebionka
Po teroro aktų Ispanijoje Lenkijos premjerė pakvietė Europos sąjungos valstybes peržiūrėti saugumo ir migracijos politiką. Lenkijos premjerė Beata Šidlo televizijos TVP programoje rugpjūčio 19 dieną pareiškė, kad Ispanijoje įvykę teroro aktai – tai eilinis argumentas Europos saugumo politikos pakeitimui. Lenkijos premjerės žodžiais, ekstremistai, grasinantys europiečių saugumui, naudoja ES migracijos strategiją, kurią įdiegė Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Į tai nebegalima užmerkti akių: „Reikia prabusti iš letargo miego, pasikelti nuo kelių ir, pagaliau, ir nebijoti pažiūrėti tiesai į akis. Skaityti toliau...
36 | 2017-08-20 | Kaimynai | +3 -0
Algimantas Lebionka
Vakar centriniame Vokietijos dienraštyje die Welt pasirodė didžiulis straipsnis, skirtas „Lenko kortai“, pavadintas „Lenko žalioji korta atveria migrantams ES vartus“.  https://www.welt.de/wirtschaft/article167686123/Polens-Greencard-oeffnet-Migranten-alle-Tore-zur-EU.html Globalistų oligarchų, vadinamų media-baronais, valdomas dienraštis die Welt, kaip beje ir likusi Europos spauda, labai išsigando, kad keli šimtai tūkstančių Ukrainos, Baltarusijos respublikų gyventojų, kurie Lenkijos konsulatuose įrodys savo „lenkiškas šaknis“ ir gaus „lenko kortą“, gali atvyks dirbti į Vokietiją. Skaityti toliau...
26 | 2017-08-20 | Pasaulis | +3 -0
Algimantas Lebionka
Juodąja mirtimi Europoje vadindavo maro epidemiją, didžiausią ankstesniųjų amžių, iki pat 19-ojo, mūsų kontinento nelaimę. 2015 metais į Europą liberalai-globalistai užnešė dar baisesnę nelaimę – jų sugalvotus „pabėgėlius“, kuriems, pažeisdami visus ES įstatymus ir susitarimus, jie atidarė ES sienas, ir į kontinentą atvedė (už atėjimą mokėjo pinigus) milijonus jaunų-sveikų vyrų iš Azijos ir Afrikos, be jokių dokumentų, be jokių jų praeities įrodymų, kartu su jų juoda-teroristine praeitimi, jų radikaliuoju Islamu, terorizmu, svetima kultūra, viduramžių papročiais, Europoje pamirštomis, Skaityti toliau...
22 | 2017-08-20 | Pasaulis | +2 -0
Algimantas Lebionka
Kaip bumerangas sugrįžo į Ameriką mada griauti paminklus: iki šiol juos griovė pagal Amerikos nurodymą Sadamui Huseinui Bagdade, Dzeržinskiui Maskvoje, Leninui Kijeve, rusų kareiviui-išvaduotojui Taline ir Varšuvoje. O dabar mada sugrįžo namo – į Ameriką. Visais šiais atvejais prasmė viena ir ta pati – kova už hegemoniją. Nugalėtojai griauna nugalėtųjų paminklus. O nugalėtieji piktai murma, bet nieko negali padaryti. Skaityti toliau...
37 | 2017-08-20 | Pasaulis | +5 -0
Algimantas Lebionka
Kiekvieną dieną Europoje nekliudomai išsilaipina koks tūkstantinis nelegalių imigrantų-potencialių teroristų desantas, nepaisant to, kad ES šalys turi savo kariuomenes, kurios privalo ginti Europos sienas nuo užpuolimo, jos turi brangiai kainuojančią NATO, kuri irgi turėtų jas ginti. Bet armijos jų negina, o užsiima ekshibicionizmu, tariama kova su smegenų vėžiu sergančio amerikiečių senatoriaus-idioto ir jo neadekvačių kolegų išgalvotais baubais iš Rytų. Skaityti toliau...
68 | 2017-08-20 | Lietuva | +5 -0
Durnių Laivo Kapitonė
„Mes į „WikiLeaks“ siuntėme įvairius duomenis, įskaitant iš Rusijos vyriausybės pavogtą informaciją. Ji būtų atskleidusi rusų veiksmus ir įrodžiusi, kad Rusijos saugumo tarnybos nekontroliuoja „WikiLeaks“, – sakė žinutes „Foreign Policy“ parodęs šaltinis. Daug „WikiLeaks“ darbuotojų, savanorių ir jų šeimos narių yra nukentėję nuo Rusijos korupcijos ir žiaurumo. Buvome tikri, kad „WikiLeaks“ tą informaciją paviešins. Tačiau Assange'as rasdavo vieną pasiteisinimą po kito.“ Skaityti toliau...
220 | 2017-08-18 | Lietuva | +16 -3
Kibirkštis
Mūsų laikmetyje yra išpilta be galo daug purvo ant Tarybų Sąjungos. Įvairiomis manipuliacijomis stengiamasi netgi apjuodinti jos pergalę Didžiajame Tėvynės Kare, nutylimos įvairios šio karo pusės, skleidžiami mitai apie TSRS „draugystę“ su fašistine Vokietija, išdavikišką TSRS politiką kovojančių prieš fašizmą armijų atžvilgiu ir t.t. Birželio 22 d. – Didžiojo Tėvynės Karo pradžios diena – yra puiki proga paneigti šiuos mitus ir parodyti tikrąjį to laiko vaizdą. Žinoma, mitų apie Didįjį Tėvynės Karą yra sukurta tiek daug, kad tam, kad visus juos paneigtume, turėtume parašyti knygą. Tad čia mes trumpai išanalizuosime tik dalį tų mitų ir pateik Skaityti toliau...
74 | 2017-08-18 | Kaimynai | +1 -2
Kibirkštis
Rugpjūčio 10-13 dienomis Leningrade vyko Rusijos Komunistų Darbininkų Partijos (RKDP) organizuota tarptautinė teorinė komunistų konferencija, skirta Didžiosios Spalio socialistinės revoliucijos šimtmečiui – „Spaliui-100“. Konferencijoje dalyvavo dešimtys marksistinių-lenininių partijų atstovų iš viso pasaulio: nuo Ispanijos iki Kazachstano, nuo Norvegijos iki Šri Lankos. Skaityti toliau...
105 | 2017-08-18 | Pasaulis | +5 -7
Kibirkštis
Visi žinome, kad Vokietijoje 1933-1945 m. siautėjo nuožmi, tūkstančius ir milijonus nekaltų aukų nusinešusi fašistų diktatūra, į valdžią atėjusi formaliai „teisėtu“, „demokratiniu“ rinkimų keliu. Tačiau retas kuris dabarties jaunuolis, ypač šalyje kaip Lietuva, bus girdėjęs apie Ernstą Telmaną (1886-1944) – bene žymiausią to meto vokiečių didvyrį ir patriotą, tapusį visos Europos antifašistinio pasipriešinimo veidu ir 1944 m. rugpjūčio 18 d. kritusį nuo nacistinių budelių kulkų. Kas jisai buvo? Skaityti toliau...
132 | 2017-08-18 | Lietuva | +5 -1
Tomas Dapkus
Pakomentavus ankstesniame post'e dabartinio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko ir tuomečio teisėsaugos darbuotojų profesinių sąjungų lyderio Vytauto Bako laišką Rusijos režimui kviečiant bendradarbiauti kai kurie komentarai bei nauji įvykiai pasirodė tiek svarbūs, kad juos verta aptarti atskirai. Skaityti toliau...
87 | 2017-08-18 | Smagumai | +2 -2
Igoris Ašmanovas
Мы видим в СМИ и соцсетях чудовищный хайп вокруг новых технологий, «нового технологического уклада». Ему уже с полгода. Не заметить его нельзя. Ну если уже на совещаниях у Путина повторяют эти модные шумовые слова, значит, коробочка уже заполнилась доверху. Skaityti toliau...
109 | 2017-08-18 | Pasaulis | +5 -1
Algimantas Lebionka
Praėjusį pirmadienį JAV prezidentas Donaldas Trampas pasirašė memorandumą, kuris nurodo JAV prekybos atstovui atlikti tyrimą dėl galimų intelektualinės nuosavybės grobimo atvejų iš Kinijos pusės. Kinai, kaip mano Vašingtone, priverčia KLR dirbančias JAV kompanijas dalintis intelektualinės nuosavybės pobūdžio informacija, priešingu atveju kinai neleidžia joms čia užsiimti verslu. Kinijos valdžia pasirengusi ryžtingai atsakyti į JAV sankcijas. Apie tai kalbama Kinijos komercijos ministerijos pranešime. Skaityti toliau...
163 | 2017-08-18 | Lietuva | +10 -1
Lietuvių aktyvistų frontas
Atėjo lemiama galutinio su žydais atsiskaitymo valanda. Lietuva turi būti išvaduota ne tik nuo azijatų bolševikų vergijos, bet ir nuo ilgamečio žydijos jungo. Lietuvių aktyvistų frontas visos lietuvių tautos vardu kuo iškilmingiausiai pareiškia: 1. Senoji Vytauto didžiojo laikais suteikta Lietuvoje prieglaudos teisė žydams yra visiškai ir galutinai atšaukiama. 2. Kiekvienas be išimties Lietuvos žydas šiuo yra įsakmiai įspėjamas nieko nedelsiant apleisti Lietuvos žemę. 3. Visi tie žydai, kurie išskirtinai pasižymėjo Lietuvos valstybės išdavimo ir lietuvių tautiečių persekiojimo, kankinimo ar skriaudimo veiksmais, atskirai bus traukiami Skaityti toliau...

Parodyti dar įrašų

Reklama

Paveiksliukai


Rėmėjas

Puslapis feisbuke

Dar komentarų

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Kiekvienas žmogus su čia pateikta informacija elgiasi savo nuožiūra.
Pradžia: 2014 rugpjūčio 18 | 1.367 | 441.851