Skaitmeniniai XXI amžiaus karai (1)

Versijos.lt
| +1 -0 Autorius: Versijos.lt
Šaltinis: http://versijos.lt/skaitmeniniai-xxi-amziaus-karai-1/
2015-12-30, skaitė 808
Pridėti naują straipsnį >

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!

SKAITMENINIS KARAS KAIP REALYBĖ

Realiai vykstantį Skaitmeninį karą arba Kiberkarą kai kurie politikai tiek pas mus, tiek užsienyje iki šiol tebelaikė kažkokia ekstravagantiška tema, tačiau 2013 metais ši tema įsikūnijo realiu pavidalu. Tai susiję su dokumentais, kurie tapo prieinamais žurnalistams ir analitikams dėka Edvardo Snoudeno. Kalba eina anaiptol ne apie programas Prism ir Xkeyskore ar totalinį mobilių operatorių pasiklausymą ir netgi ne apie tai, kad NSA turi priėjimą prie Google, Microsoft, Facebook, Twitter serverių ir bankų sąskaitų.

Įdomiausiais dokumentais iš Snoudeno dosjė tapo tie, kuriuos pavadino „juodojo Amerikos žvalgybos biudžeto failais“. Mūsų žiniasklaida ir ekspertai apsiribojo 231-os kiberoperacijos aptarinėjimais ir į akį krintančiais skaičiais – 200 milijardų dolerių, kuriuos JAV skyrė žvalgybai 2001-2012 metais.

Šie dokumentai, kuriuos paskelbė laikraštis Washington Post, duoda daug peno rimtai analizei. Tai nebe prezentacijų skaidrės ir ne mažai kam įdomūs IP adresų sąrašai. Analitikai gavo į rankas daugybę sausų biudžetinių skaičių ir juos lydinčių aiškinamųjų dokumentų, kurie biurokratine kalba išdėsto faktus, pstabas ir pasiūlymus, susijusius su tikromis, o ne žiniasklaidos išgalvotomis JAV žvalgybos ir armijos paslaptimis.

Dokumentų analizė leidžia daryti išvadą, kad pasaulyje jau vyksta nepaskelbtas, stambaus masto kiberkaras. Vienintelis klausimas – kada šiame kare atsiras pirmosios žmonių aukos.

KIBERKARŲ FENOMENAS

Terminas „kiberkaras“ pateko į ne tik į kariškių ir informacinio saugumo specialistų, bet ir į politikų bei ekspertų leksikoną ir įsitvirtino jame. Jis tapo vienu iš memų, kuriuos aktyviai palaiko ir skleidžia visų formatų žiniasklaida. Dar daugiau – kiberkarai tapo viena labiausiai aptarinėjamų temų socialiniuose tinkluose ir apskritai internete.

Tuo tarpu egzistuoja pakankamai rimti skrtumai tarp to, kas kalbama buitiniu ir populiarios žiniasklaidos lygmeniu ir to, kuo kiberkarus laiko informacinio saugumo profesionalai bei kariškiai.

Politikų, mediatechnologų ir žiniasklaidos atstovų tarpe populiarus išplėstas kiberkarų sąvokos traktavimas. Faktiškai kiberkaru laikoma bet kokia priešprieša internetinėje erdvėje. Kai kurie specialistai ir ekspertai kiberkarams priskiria daugelį aspektų turinčias ir sudėtingas informacines kampanijas, skirtas pakeisti vertybinę orientaciją, politines pažiūras, o kartais net ištisus kultūrinius kodus. Kiberkarais laikomi ir reputaciniai karai, kuriuos kariauja įvairios verlo grupės, kompanijos, korporacijos, tai dar vadinama „prekių ženklų (brendų) karais“.

Toks suvokimas susijęs su informacinių technologijų apskritai ir interneto konkrečiai vystymosi istorija. Iš pradžių į karišių žodyną pateko terminas ‘informacinis karas“. Jį į apyvartą įvedė korporacija RAND 1990 metais. Šiek tiek vėliau vienas pagrindinių šios kompanijos darbuotojų Martinas Libitskis parašė knygą „Kas yra informacinis karas“. Maždaug 10 metų jo pažiūros buvo visuotinai pripažintos. Pagal šį autorių, šis karas turi 7 tipus: komandinio valdymo, žvalgybinis, psichologinis, hakerystė, ekonominis, elektroninis ir kibernetinis. Savo požiūrį autorius gina iki šios dienos. Tuo pat metu pirmenybę jis atiduoda psichologiniam poveikiui, visų pirma dezinformacijai, PR kampanijoms ir specialioms informacinėms operacijoms.

Tačiau aktyviai plėtojantis informacinėms technologijoms iškilo natūralus poreikis išskirti iš tos bendros masės atskiras kryptis. Karinėje ir informacinio saugumo sferose terminas „kiberkaras“ buvo pirmą kartą plačiai pavartotas 2007 metais. Nuo šio šimtmečio pirmojo dešimtmečio pabaigos griežtas sąvokų „informacinis“ ir „kibernetinis“ karas atskyrimas tapo visuotiniu standartu kariškiams, informacinių technologijų ir informacinio saugumo specialistams. Pirmiausiai tai įvyko tose šalyse, kurios atsidūrė prasidėjusių kibernetinio ginklavimosi varžybų priešakyje, kalba eina pirmiausiai apie JAV, Kiniją, Izraelį ir t.t.

Tuo metu pas mus kai kurie analitikai ir toliau tapatina informacinius ir kibernetinius karus. Jie žvelgia į juos visų pirma kaip į informacinių srautų poveikį kolektyvinei psichikai ir žmogaus protui. Toks sąvokų supainiojimas gali būti paaiškintas visų pirma einamąja politine situacija ir šalies istorija ir dėl to Rusija, turėdama milžinišką potencialą informacinių technologijų srityje, nesugebėjo įvertinti tų pavojų, rizikų ir grėsmių, kurios susijusios būtent su kiberkarais.

Informaciniai karai skiriasi nuo kiberkarų pagal kovinių veikmų objektus ir priemones.

Informaciniai karai – tai turinio, kontento karai, kurių tikslas yra paveikti masininę, grupinę ar individualią sąmonę. Per informacinį karą vyksta kova dėl protų, vertybių, nuostatų, elgesio modelių ir t.t. Informaciniai karai buvo kariaujami gerokai iki atsirandant internetui, jų istorija tęsiasi jau net ne šimtus, o tūkstančius metų. Internetas paprasčiausiai iškėlė šį karą į kokybiškai naują intensyvumo, masto ir efektyvumo lygmenį.

Kai dėl kiberkarų, tai čia kalba eina apie tikslingą destruktyvų informacijos srautų (programinių kodų pavidalu) poveikį materialiems objektams ir jų sistemoms.

Buvęs aukšto rango pareigūnas, o dabar – JAV vyriausybės ekspertas saugumo srityje Ričardas A. Klarkas savo knygoje „Kiberkaras“ (2010) pateikia tokį apibūdinimą: „Kiberkaras – tai vienos nacionalinės valstybės veiksmai, kurių metu prasiskverbiama į kitos valstybės kompiuterius ar tinklus, siekiant padaryti jiems žalą ar sunaikinti“.

ITU generalinis sekretorius Hamadunas I. Ture ataskaitoje „Kiberpasaulio beieškant“ (2012) rašo: „Kiberkaro sąvoka aprėpia ne tik grėsmes karinėms sistemoms ir priemonėms, bet ir gyvybiškai svarbiai infrastruktūrai, įskaitant intelektualius energetinius tinklus, SCADA dispečerinio valdymo ir duomenų rinkimo tinklus, kurie leidžia jiems veikti ir gintis“.

Pagal faktiškai susiklosčiusią, tačiau juridiškai neįtvirtintą didžiosios daugumos kariškių ir informacijos saugumo specialistų nuomonę (nepriklausomai, kurioje šalyje jie dirba), kiberkaras suprantamas kaip tikslingi veiksmai, kurių metu daroma žala, perimamas valdymas ar suardomi kritiškai svarbūs visuomenės bei valstybės funkcionavimui tinklai bei objektai, priklausantys pramoninei, socialinei ir finansinei infrastruktūrai.

Informaciniai ir kiber karai – tai dvi rūšys karų, kurie kariaujami elektroninėje erdvėje, kurie apima ne tik internetą, bet ir uždarus valstybinius, karinius, korporatyvinius bei privačius tinklus. Kiekvienai šiai karų rūšiai būdingas nuosavas instrumentų rinkinys, būdingi savi metodai, strategijos ir taktikos, eskalacijos dėsningumai, galimybės priešintis ir t.t.

Kiberkarai glaudžiai susiję su kiberšpionažu, kiber nusikalstamumu ir kiber terorizmu. Būtina pabrėžti, kad kaip ir materialiame pasaulyje, elektroninėje erdvėje visi šie fenomenai yra glaudžiai persipynę ir sąveikauja tarpusavyje. Šis sąveikavimas būdingas tiek tarpusavyje persipynusiems atakuojantiems subjektams, tiek ir objektams, kurie atakuojami. Šiuos nusikalstamus metodus neretai vykdo panašios programinės priemonės, taip pat panašūs ir jų panaudojimo režimai ir t.t.

Esama rimto pagrindo teigti, kad per artimiausius kelis metus susiformuos instrumentų rinkinys ir technologijos trečiojo tipo elektroniniams karams, kurie kažkuria prasme apjungs tarpusavyje informacinius ir kiber karus. Kalba eina apie tai, kad laboratorijose jau praktiškai aprobuotis programinės ir aparatinės priemonės, kurios užtikrina tiesioginį ar atgalinį ryšį tarp psichikos pakeitimo, arba, kaip dar sakoma, idealaus arba subjektyvaus realaus pasaulio pakeitimo. Atitinkamai – materijos, materialių objektų, jų sistemų, tinklų ir pan. pakeitimo. Pirmosios publikacijos šia tema Amerikoje ir Rusijoje pasirodė šiais metais. Jose kalbama apie psi-karus, neuro-karus ir panašiai. Tačiau tai jau atskira tema.

 

Įvertink straipsnį: +1 -0
Pridėti naują straipsnį >

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!


VISI STRAIPSNIAI LIETUVA PASAULIS KAIMYNAI SMAGUMAI


Komentarai


Naujausi 15 straipsnių

90 | 2017-08-23 | Pasaulis | +7 -0
Algimantas Lebionka
Serebrenikovo teatras, „neliečiamųjų“ reikalas. Esmė ne koks jis režisierius, o jo sukurta valdiškų pinigų vogimo schema. Romos popiežius ir tolerancijos triumfas. Galima būtų patikėti popiežiaus Pranciškaus nuoširdumu, jeigu Donecko morge jis nuplautų kūnus žmonių, kuriuos užmušė katalikai-unitai. Trampas plečia karinį kontingentą Afganistane. Po Talibano neįmanoma buvo gyvenimo Afganistane padaryti blogesniu, bet amerikiečiams tai pavyko. Trampui vertėtų atstatyti ten monarchiją. Skaityti toliau...
86 | 2017-08-23 | Kaimynai | +14 -0
Algimantas Lebionka
Teroro aktai Europoje įtikino Varšuvą, kad atsisakydama priimti imigrantus ji elgiasi teisingai, pasakė Lenkijos Nacionalinio saugumo biuro šefas Pavel Soloch, rašo austrų Krone. Lenkijos televizijos eteryje jis pasakė (Krone cituoja RIA novosti): „Iš paskutinių teroro aktų mes įsitikiname, kad ten, kur yra didelis musulmonų susitelkimas, kurie labai silpnai integruojasi – o Katalonijoje apie milijoną musulmonų – tai yra natūrali bazė teroristams“. Vien tik Cambrilse, kur sprogo sprogmenis gaminusi laboratorija ir buvo sušaudyti teroristai po teroro akto, gyvena beveik pusė milijono musulmonų. Skaityti toliau...
119 | 2017-08-23 | Lietuva | +19 -0
Algimantas Lebionka
Pamenu, pirmame kurse versdavo mokytis marksizmo-leninizmo, per prievartą. Ką per prievartą išmoksi, ne daug ką ir išmokau, bet prisimenu, kad V.Leninas kažką kalbėjo apie „kaimo idiotizmą“. Kai į valdžią Lietuvoje atėjo valstiečiai, aš supratau, kas tas „kaimo idiotizmas“. „Kaimo idiotizmas“ - tai valstiečių ir žaliųjų partija valdžioje. Ir nieko baisesnio už tą kaimo idiotizmą, o tiksliau kaimo buožių idiotizmą, būti negali. Visas kaimo idiotizmas prasidėjo nuo neištesėto vyriausio jų buožės-Karbauskio pažado visus Lietuvos vaikelius aprengti tautinėmis sermėgomis. Skaityti toliau...
110 | 2017-08-23 | Kaimynai | +14 -0
Algimantas Lebionka
Merkel tęsia rinkiminį vojažą po Vokietiją, ir pasirodo, kad ji neturi tokio žmonių palaikymo, kokį vaizduoja media-baronams priklausanti MIP. Net labiausiai liberastų nuzombintuose Vokietijos vakaruose, kur vakar lankėsi Vokietijos kanclerė Angela Merkel, ji sulaukia gyventojų pykčio dėl besitęsiančio pabėgėlių chaoso ir buvo jų nušvilpta. „Vakar vakare būnant ramioje Vakarų Vokietijos Bergisch-Gladbach miesto Konrad-Adenauer-aikštėje galėjai pagalvoti, kad patekai į Saksonijos Šveicariją“, - rašoma Pi-news. Skaityti toliau...
57 | 2017-08-23 | Kaimynai | +4 -0
Algimantas Lebionka
Šimtai tūkstančių į Vokietiją atvykusių pabėgėlių ir migrantų neturi mokyklinio išsilavinimo. Jie turi tik nežymius šansus dalyvauti darbo rinkoje, apie tai rugpjūčio 21 dieną informavo didžiausias Vokietijos dienraštis Bild. Priklausomai nuo kilmės šalies, iki 2/3 jų neturi išsilavinimo arba turi menką išsilavinimą. Tokie Federalinio profesinio švietimo instituto (BIBB) duomenys. BIBB duomenimis, 69 procentai pabėgėlių tėvynėje neturėjo profesinio išsilavinimo. Tik 13 procentų iš 2015 ir 2016 metais atvykusių pabėgėlių užsiima darbine veikla. Skaityti toliau...
313 | 2017-08-22 | Pasaulis | +11 -3
Blogeris Zeppelinusas
Yra dalykų, kuriuos šiais laikais verta žinoti. Ir geriau ne iš atpasakojimų, bet iš šaltinių lūpų. Pavyzdžiui, mūsų spauda labai jautriai ir užjaučiamai rašo apie ekstremistinės JAV negrų organizacijos Black Lives Matter veiksmus. Mat pastarieji, anot, mūsų žurnaliūgėlių bei tolerantiškų organizacijų atstovų, yra kovotojai su rasizmu bei baltųjų viršenybe aka suprematizmu. Skaityti toliau...
363 | 2017-08-22 | Pasaulis | +11 -0
Algimantas Lebionka
Sekančią dieną po po Barselonos teroro akto, per kurį žuvo 14 žmonių, virš 100 buvo sužeista, JAV portale Gatestoneinstitute.org buvo paskelbtas Giulio Meotti straipsnis „Musulmonai sako Europai: vieną dieną visa tai bus mūsų.“ Žemiau pateikiu jo referatą. https://www.gatestoneinstitute.org/10748/europe-muslims-demography Strasbūro archivyskuo žodžiais, musulmonai labai gerai žino, kad šiandien jų vislumas toks, kad vieną dieną visa Europa bus jų. Skaityti toliau...
106 | 2017-08-22 | Pasaulis | +6 -0
Algimantas Lebionka
NATO kariuomenės vadas generolas Philip Breedlove, yra įsitikinęs: pabėgėliai iš Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos yra „užmaskuotas teroristų ir nusikaltėlių judėjimas“. Tai jis pasakė Amerikos senato gynybos komitete. Jo žodžiais, Islamo valstybės (IV) teritorinė milicija maskuojasi pabėgėliais ir „plinta kaip vėžys“. Jų nariai rinksis mažiausią pasipriešinimą ir prasiskverbimo į Europą ir JAV kelią. Generolas nurodė, kad pastaruoju metu Rusija prieš IV naudoja sunkiuosius bombonešius ir „problema žymiai paaštrėjo. Skaityti toliau...
116 | 2017-08-22 | Lietuva | +7 -0
Algimantas Lebionka
Sako, Lietuvos kariuomenė dabar užsiims kova su terorizmu. Teisingai, jei yra teroristai, kur nevėkšlos pabėgėliais vadina, o Grybauskaitė ir Skvernelis čion veža, vardijas reikia gi išmokti su jais ir kautis, gana su tai burliokais-maskoliais vajavoti. Be to, viskas labai logiška: išvyko milijonas gyventojų iš Lietuvėlės, išnešė kuo greičiau ir toliau „muilą“, tai ką čia ginti, nejau pensininkus-ubagus, kurių subinės nuogos? Pensininkus gi čia atvežti amerikonai pajėgs apginti. Skaityti toliau...
93 | 2017-08-22 | Pasaulis | +3 -0
Algimantas Lebionka
Nėra dienos, kad Šengeno zonoje nebūtų teroro atakos prieš jos gyventojus. Ši diena ne išimtis: teroro aktas Marselyje, kur vienas žmogus žuvo, po to, kai valandos bėgyje sunkvežimis užvažiavo ant dviejų autobusų stotelių. Tai įvyko šiandien, tarp 8.30 ir 9.30, 13-oje Marselio prefektūroje. Viso per šiuos metus jau įvyko 32 islamo teroristų išpuoliai prieš europiečius Šengeno zonoje. Barselonos teroristas, vairavęs furgoną, kurio užmušė 13 žmonių ir virš 100 sužeidė, ir kaip spėja Ispanijos policija, pabėgo per atviras Šengeno zonos sienas. Skaityti toliau...
67 | 2017-08-22 | Lietuva | +5 -0
Ekspertai.eu
Seimo pirmininkas V. Pranckietis (kairėje). Už violetinio stulpo dešinėje – dažnai su Rusija siejami konservatoriai. Konservatoriams suabejojus Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko lojalumu Lietuvai, Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis pranešė, kad abejoti žaliojo valstiečio lojalumu nereikėtų. „Nėra pagrindo abejoti Vytauto Bako lojalumu Lietuvai“, - informavo V. Pranckietis. Pasak Seimo pirmininko, „susipažinęs su Seimo narių Žygimanto Pavilionio ir Arvydo Anušausko kreipimusi dėl NSGK pirmininko V. Skaityti toliau...
98 | 2017-08-22 | Lietuva | +12 -0
Kibirkštis
Pirmadienį, rugpjūčio 21 d. Vilniuje, S. Daukanto aikštėje, prie Prezidentūros startavo neterminuota bado akcija, nukreipta prieš šalyje nusistovėjusį faktinį paprastų piliečių beteisiškumą, korumpuotos valdininkijos, oligarchų ir jiems tarnaujančios teisėsaugos struktūrų savivalę. Skaityti toliau...
219 | 2017-08-21 | Lietuva | +12 -0
Šturmuotojas
"Kai aš galvoju apie demografinius pokyčius, kurie šiuo metu vyksta Jungtinėse Valstijose, aš priminiau, kas nutiko Haityje šiek tiek daugiau nei prieš du šimtus metų Haitčio gyventojų istorija parodo kas gali atsititikti su Europą ir JAV. Hitleris buvo teisus sakydamas "Visos didžiosios senovės kultūros mirė tik dėl to, kad originaliai kurybingoji rasė išmirė nuo kraujo užnuodijimo. Skaityti toliau...
463 | 2017-08-21 | Lietuva | +4 -0
Vakarų ekspresas
„Pagal žalą alkoholis nė vienam narkotikui nenusileidžia. Gal negeneruoja tokios greitos priklausomybės, kaip, pavyzdžiui, uostomi narkotikai, bet pagal žalą organizmui niekam nenusileidžia. Dalis žmonių yra priklausomi nuo alkoholio, daliai tai yra tiesiog įprotis, kuris nėra tapęs žalingu. Bet faktas yra tas, kad įprotis niekam naudos neduoda, nėra jokio alkoholio kiekio, kurį būtų galima vartoti saugiai. Kad ir kiek mes jo vartotume, jis vis tiek daro žalą - daug vartojant daro didelę žalą ir labai greitai, mažiau vartojant daro mažesnę žalą ir ne taip greitai, bet saugaus kiekio nėra“, - kalbėjo V. Legkauskas. Skaityti toliau...
223 | 2017-08-21 | Lietuva | +8 -0
Blogeris Zeppelinusas
Skaitau po interneto platybes sklindančias dejones bei aimanas. Mūsų polonofilai raunasi plaukus ir cypiančiais balsais virkauja dėl nežinia kieno sudaužytos nelegalios lentelės lenku kalba, kurioje visiems pravažiuojantiems buvo išdidžiai pranešama, kad lenkų okupacijos metais Lietuvos miestelis Didžioji Riešė vadinosi Wielka Rzieszka ar kažkaip panašiai. Skaityti toliau...

Parodyti dar įrašų

Reklama

Paveiksliukai


Rėmėjas

Puslapis feisbuke

Dar komentarų

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Kiekvienas žmogus su čia pateikta informacija elgiasi savo nuožiūra.
Pradžia: 2014 rugpjūčio 18 | 1.367 | 441.851