Ar įmanomas JAV kolapsas tarybiniu stiliumi?

Versijos.lt
| +1 -0 Autorius: Versijos.lt
Šaltinis: http://versijos.lt/ar-imanomas-jav-kolapsas-tarybiniu-stiliumi/
2016-03-21, skaitė 579
Pridėti naują straipsnį >

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!

Ar jau reikia ruoštis JAV žlugimui tarybiniu stiliumi? Daug faktų liudija, kad atsakymas yra teigiamas.

Visa eilė ekonominių ir geopolitinių nesėkmių, nuo XXI amžiaus pradžios persekiojančių Ameriką, šiandien pasipildė dar viena sudėtine dalimi: branduolinės atakos grėsme iš Islamo valstybės pusės. Absurdas? Kol kas jis nepaneigtas, skamba kaip absurdas. Tačiau esmė slypi ne tik tokios atakos realizavimo sunkumuose. Akivaizdu, kad islamistai nebijo Amerikos. O ko jiems bijoti?

Po to, kai galvų neteko amerikiečiai įkaitai, po to, kai skubiai spruko iš mūšio lauko Irako kareiviai, kuriuos puikiai apmokė amerikiečių instruktoriai, po to, kai teroristai užgrobė didžiulius kiekius amerikiečių karinės technikos – teroristų ordos gali leisti sau grasinti branduoline ataka netgi tai valstybei, kuri bent jau popieriuose vadina save galingiausia pasaulio šalimi.

Puolusi į teroro kraštutinumą, Islamo Valstybė išreiškia tai, ką supranta jau dauguma pasaulio šalių: Amerikso nuosmukis pasiekė stadiją, kai atgal grįžti nebegalima. Rusija susikovė su Vakarais nepaskelbtame kare Ukrainoje – ir nugalėjo. Kinija šiandien okupuoja savo „jūrų Krymą“, archipelagą Pietų Kinijos jūroje, kur stato karinėms reikmėms dirbtines salas ir laiko tai savo teritorija, nors pretenzijas į archipelagą reiškia kelios valstybės. Amerikos protestų kinai nepaiso kaip nepaisoma įkyraus uodo zyzimo.

Jau kelintą kartą duoti pažadai atkurti JAV ekonomiką baigėsi 0,7% nuosmukiu pirmame 2015 metų ketvirtyje. Po daugybės melagingų pareiškimų apie ekonomikos atgimimą, po visų geopolitinių nesėkmių, po policijos žiaurumo išprovokuotų riaušių Fergiusone ir Baltimorėje, kurios tapo socialinio audinio suirimo simboliu, galbūt jau laikas užduoti anksčiau neįsivaizduojamą klausimą: ar ne laikas mums ruoštis Amerikos kolapsui? Dėl viso eilės įvairiausių priežasčių, atsakymas gali būti teigiamas.

Tai nereiškia, kad toks krachas yra neišvengiamas ar netgi tikėtinas. Tačiau turint galvoje jo potencialią galimybę ir milžiniškas pasekmes, bet kokia atsakinga vyriausybė turi jam pasirengti bent jau kaip strateginiam scenarijui.

Kodėl tokio pobūdžio kolapsas įmanomas? Atsakymas slypi faktoriuose, kurie užtikrina šalies vientisumą. Amerika sukurta ne nacionaliniu pagrindu, kai netgi krizės metu nacionalinės struktūros išlaiko savo vientisumą. Amerikos situacijos neįtakoja ir geografija. Siena su Kanada yra visiškai dirbtinė. O ir pati Amerika iš esmės yra dirbtinė valstybė, ji nesiformavo daugiau ar mažiau spontaniškai per visą istorijos procesą. Amerika – tai ekspansijos plano, kuris baigėsi nepaprastai sėkmingai rezultatas.

Vienintelis ir esmingiausias Ameriką vienijantis faktorius yra būtent sėkmingumas. Sukilus Konfederacijai XIX-ame amžiuje pasidarė aišku, kad šalis turi didelį potencialą subyrėti. Tačiau didžiulė amerikietiško projekto sėkmė sukūrė monstrą, kuris maitinasi sėkme. Ir dabar šita pabaisa badauja. Nežiūrint į visas kalbas apie laisvės idealus, pagrindinė priežastis, dėl kurios dauguma migrantų važiavo į Ameriką – tai materialinis praturtėjimas. Kas gi išlaikys šalies vienybę, kai perspektyva praturtėti pasidarė nebe tokia akivaizdi? Kai turtų visiems nebepakaks, vietiniai elitai iš turtingų valstijų atsisakys finansiškai remti labiau atsilikusias. Sėkmės kultas, tapęs tikra „pasaulietine amerikiečių religija“ ir lėmęs ilgą ir turtingą šalies vystymosi trajektoriją, šitokiu būdu pavirs jos potencialaus susiskaldymo detonatoriumi.

Galima būtų įsivaizduoti, kad tokiam kolapsui kelią užkirs šalies armija. Seniau taip būtų ir atsitikę, tačiau ekonomikos sunkumai nuo tam tikro momento irgi imtų kelti grėsmę korporatyviniams interesams, o vargingiausių valstijų atsikratymas garantuotų didesnę valdžią tiems, kurie gali kontroliuoti armiją. Susiskaldymas tokiu atveju gali lengvai tapti nekontroliuojamas. Kažkas panašaus nutiko Tarybų Sąjungoje.

Hipotetinis JAV suirimas sukeltų pasauliui kur kas didesnį pavojų nei TSRS žlugimas. Pastaroji susiformavo aplink stambų istorinį branduolį – Rusiją dėl to kolapsas aprėpė istoriškai nulemtas ribas. Tas pats pasakytina apie kitas tarybines respublikas. Būdamos TSRS sudėtyje jos jau gyveno savus institucinius gyvenimus, taip kad suirimo linijos buvo nubrėžtos iš anksto. Ten, kur šios linijos buvo mažiau aiškios, suirimą lydėjo konfliktai. Abchazija ir Pietų Osetija kovojo su Gruzija dėl nepriklausomybės, Armėnija ir Azerbaidžanas nepasidalino Kalnų Karabacho, Ukraina ir Rusija ginčijosi dėl Krymo. Šie konfliktai ir šiandien neišspręsti ar periodiškai paaštrėja.

Įsivaizduokite, kas darysis Amerikoje, šalyje, kur gyventojai turi savo rankose 200 milijonų šaunamųjų ginklų. Mažai tikėtina, kad tokio pobūdžio skilimas eis palei valstijų sienų linijas. Iš visnos pusės kai kurios valstijos išties turi ilgą istoriją ir yra pakankamai turtingos, kad galėtų pačios savimi pasirūpinti, tačiau teisinga ir tai, kad daugeliui jų buvo savavališkai priskirtos didžiulės teritorijos. Dauguma tiesių linijų, ribojančių kai kurias vakarines valstijas, įrodo šį faktą. Daugelis tų valstijų neturi išėjimo prie jūros ir taptų priklausomomis nuo kaiminių eksporto sferoje, kad ir ką jos begamintų. Be to daug apygardų palei sieną su Meksika turi daugiau meksikietiškos kilmės gyventojų, kurie, kolapso atveju be jokios abejonės paprašytų pagalbos iš savo tėvynės.

Be to, TSRS suirimas vyko ekonomiškai palankiu Vakarams laikotarpiu. Sugriuvusios Tarybų Sąjungos fragmentų ekonominis įsisavinimas buvo natūralus ir netgi patrauklus procesas. Bet netgi atsižvelgiant į dabartinę Kinijos ekonomikos sėkmę, šiandien tokios galimybės nebėra dėl gerokai suprastėjusių sąlygų, kuriose atsidūrė pasaulio ekonomika.

Dar viena priežastis, dėl kurios reikia būti atsargiems – tai „imperija“, kurią sudaro šimtai amerikiečių karinių bazių visame pasaulyje, kurios neretai yra geriau ginkluotos negu vietinė valdžia. Kas jas kontroliuos? TSRS griūtis optimizmo neprideda.

Be to, išlieka svarbiausia problema: kas kontroliuos milžinišką JAV branduolinį arsenalą? Skirtingai nei TSRS, kur Maskva išlaikė savo rankose pakankamai valdžios, kad užtikrintų savo strateginių pajėgų kontrolę kolapso metu, Amerikoje nieko panašaus neegzistuoja.

Išvardintų dalykų tikriausiai pakanka, kad naujai užgimstančių supervalstybių politiniai lyderiai imtų kurti galimus scenarijus veiksmų situacijoje, vis dar nelabai tikėtinoje, bet į kurią negalima numoti ranka – Amerikos kracho tarybiniu stiliumi situacijoje.

www

Įvertink straipsnį: +1 -0
Pridėti naują straipsnį >

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!


VISI STRAIPSNIAI LIETUVA PASAULIS KAIMYNAI SMAGUMAI


Komentarai


Naujausi 15 straipsnių

197 | 2017-08-20 | Lietuva | +13 -0
Durnių Laivo Kapitonė
"Sausio 13-osios naktį Sovietų kariuomenės daliniai šturmavo Radijo ir televizijos pastatą, Televizijos bokštą. Žmonės buvo šaudomi, traiškomi tankais ir vaikomi nuo strateginių objektų." Kaip ir viskas aišku. Neigti jog tankistai tyčiomis važiavo per civilius žmones neišeina, nes yra numatytas BK straipsnis už tankistų agresijos neigimą prieš Lietuvos Respubliką. Kažkokie išvedžiojimai jog TSRS tankistas vykdė TSRS gynybos ministerijos generolo Jazovo įsakymus ir nurodymus už kurių nevykdymą jam grėsė baudžiamoji atsakomybė yra niekiniai. Bandymas pateisinti tanko vairuotoją jog jis važiuodamas naktį ir kelią stebėdamas per mažiuką plyšiuk Skaityti toliau...
41 | 2017-08-20 | Pasaulis | +2 -0
Algimantas Lebionka
Vyriausias Barselonos rabinas Meir Bar-Hen po teroro atakų, per kurias žuvo 14 žmonių ir virš 100 buvo sužeista, pasakė, kad Europoje žydai prarado tėvynę. Jis patarė žydams „parodyti Ispanijai nugarą“, sugrįžti ir apsigyventi Izraelyje. „Europa prarasta“, - paaiškino rabinas Meir Bar-Hen interviu "Times of Israel", rašoma austrų Krone. Jis pasakė:„Netikiu, kad žydai čia liks visiems laikams, ir kviečiu jus pirkti nekilnojamą turtą Izraelyje. Mes neturime kartoti klaidas žydų Alžyre ir Venesueloje ir geriau anksčiau nei per vėlai“. Skaityti toliau...
35 | 2017-08-20 | Kaimynai | +5 -0
Algimantas Lebionka
Po teroro aktų Ispanijoje Lenkijos premjerė pakvietė Europos sąjungos valstybes peržiūrėti saugumo ir migracijos politiką. Lenkijos premjerė Beata Šidlo televizijos TVP programoje rugpjūčio 19 dieną pareiškė, kad Ispanijoje įvykę teroro aktai – tai eilinis argumentas Europos saugumo politikos pakeitimui. Lenkijos premjerės žodžiais, ekstremistai, grasinantys europiečių saugumui, naudoja ES migracijos strategiją, kurią įdiegė Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Į tai nebegalima užmerkti akių: „Reikia prabusti iš letargo miego, pasikelti nuo kelių ir, pagaliau, ir nebijoti pažiūrėti tiesai į akis. Skaityti toliau...
36 | 2017-08-20 | Kaimynai | +3 -0
Algimantas Lebionka
Vakar centriniame Vokietijos dienraštyje die Welt pasirodė didžiulis straipsnis, skirtas „Lenko kortai“, pavadintas „Lenko žalioji korta atveria migrantams ES vartus“.  https://www.welt.de/wirtschaft/article167686123/Polens-Greencard-oeffnet-Migranten-alle-Tore-zur-EU.html Globalistų oligarchų, vadinamų media-baronais, valdomas dienraštis die Welt, kaip beje ir likusi Europos spauda, labai išsigando, kad keli šimtai tūkstančių Ukrainos, Baltarusijos respublikų gyventojų, kurie Lenkijos konsulatuose įrodys savo „lenkiškas šaknis“ ir gaus „lenko kortą“, gali atvyks dirbti į Vokietiją. Skaityti toliau...
26 | 2017-08-20 | Pasaulis | +3 -0
Algimantas Lebionka
Juodąja mirtimi Europoje vadindavo maro epidemiją, didžiausią ankstesniųjų amžių, iki pat 19-ojo, mūsų kontinento nelaimę. 2015 metais į Europą liberalai-globalistai užnešė dar baisesnę nelaimę – jų sugalvotus „pabėgėlius“, kuriems, pažeisdami visus ES įstatymus ir susitarimus, jie atidarė ES sienas, ir į kontinentą atvedė (už atėjimą mokėjo pinigus) milijonus jaunų-sveikų vyrų iš Azijos ir Afrikos, be jokių dokumentų, be jokių jų praeities įrodymų, kartu su jų juoda-teroristine praeitimi, jų radikaliuoju Islamu, terorizmu, svetima kultūra, viduramžių papročiais, Europoje pamirštomis, Skaityti toliau...
22 | 2017-08-20 | Pasaulis | +2 -0
Algimantas Lebionka
Kaip bumerangas sugrįžo į Ameriką mada griauti paminklus: iki šiol juos griovė pagal Amerikos nurodymą Sadamui Huseinui Bagdade, Dzeržinskiui Maskvoje, Leninui Kijeve, rusų kareiviui-išvaduotojui Taline ir Varšuvoje. O dabar mada sugrįžo namo – į Ameriką. Visais šiais atvejais prasmė viena ir ta pati – kova už hegemoniją. Nugalėtojai griauna nugalėtųjų paminklus. O nugalėtieji piktai murma, bet nieko negali padaryti. Skaityti toliau...
37 | 2017-08-20 | Pasaulis | +5 -0
Algimantas Lebionka
Kiekvieną dieną Europoje nekliudomai išsilaipina koks tūkstantinis nelegalių imigrantų-potencialių teroristų desantas, nepaisant to, kad ES šalys turi savo kariuomenes, kurios privalo ginti Europos sienas nuo užpuolimo, jos turi brangiai kainuojančią NATO, kuri irgi turėtų jas ginti. Bet armijos jų negina, o užsiima ekshibicionizmu, tariama kova su smegenų vėžiu sergančio amerikiečių senatoriaus-idioto ir jo neadekvačių kolegų išgalvotais baubais iš Rytų. Skaityti toliau...
68 | 2017-08-20 | Lietuva | +5 -0
Durnių Laivo Kapitonė
„Mes į „WikiLeaks“ siuntėme įvairius duomenis, įskaitant iš Rusijos vyriausybės pavogtą informaciją. Ji būtų atskleidusi rusų veiksmus ir įrodžiusi, kad Rusijos saugumo tarnybos nekontroliuoja „WikiLeaks“, – sakė žinutes „Foreign Policy“ parodęs šaltinis. Daug „WikiLeaks“ darbuotojų, savanorių ir jų šeimos narių yra nukentėję nuo Rusijos korupcijos ir žiaurumo. Buvome tikri, kad „WikiLeaks“ tą informaciją paviešins. Tačiau Assange'as rasdavo vieną pasiteisinimą po kito.“ Skaityti toliau...
220 | 2017-08-18 | Lietuva | +16 -3
Kibirkštis
Mūsų laikmetyje yra išpilta be galo daug purvo ant Tarybų Sąjungos. Įvairiomis manipuliacijomis stengiamasi netgi apjuodinti jos pergalę Didžiajame Tėvynės Kare, nutylimos įvairios šio karo pusės, skleidžiami mitai apie TSRS „draugystę“ su fašistine Vokietija, išdavikišką TSRS politiką kovojančių prieš fašizmą armijų atžvilgiu ir t.t. Birželio 22 d. – Didžiojo Tėvynės Karo pradžios diena – yra puiki proga paneigti šiuos mitus ir parodyti tikrąjį to laiko vaizdą. Žinoma, mitų apie Didįjį Tėvynės Karą yra sukurta tiek daug, kad tam, kad visus juos paneigtume, turėtume parašyti knygą. Tad čia mes trumpai išanalizuosime tik dalį tų mitų ir pateik Skaityti toliau...
74 | 2017-08-18 | Kaimynai | +1 -2
Kibirkštis
Rugpjūčio 10-13 dienomis Leningrade vyko Rusijos Komunistų Darbininkų Partijos (RKDP) organizuota tarptautinė teorinė komunistų konferencija, skirta Didžiosios Spalio socialistinės revoliucijos šimtmečiui – „Spaliui-100“. Konferencijoje dalyvavo dešimtys marksistinių-lenininių partijų atstovų iš viso pasaulio: nuo Ispanijos iki Kazachstano, nuo Norvegijos iki Šri Lankos. Skaityti toliau...
105 | 2017-08-18 | Pasaulis | +5 -7
Kibirkštis
Visi žinome, kad Vokietijoje 1933-1945 m. siautėjo nuožmi, tūkstančius ir milijonus nekaltų aukų nusinešusi fašistų diktatūra, į valdžią atėjusi formaliai „teisėtu“, „demokratiniu“ rinkimų keliu. Tačiau retas kuris dabarties jaunuolis, ypač šalyje kaip Lietuva, bus girdėjęs apie Ernstą Telmaną (1886-1944) – bene žymiausią to meto vokiečių didvyrį ir patriotą, tapusį visos Europos antifašistinio pasipriešinimo veidu ir 1944 m. rugpjūčio 18 d. kritusį nuo nacistinių budelių kulkų. Kas jisai buvo? Skaityti toliau...
132 | 2017-08-18 | Lietuva | +5 -1
Tomas Dapkus
Pakomentavus ankstesniame post'e dabartinio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko ir tuomečio teisėsaugos darbuotojų profesinių sąjungų lyderio Vytauto Bako laišką Rusijos režimui kviečiant bendradarbiauti kai kurie komentarai bei nauji įvykiai pasirodė tiek svarbūs, kad juos verta aptarti atskirai. Skaityti toliau...
87 | 2017-08-18 | Smagumai | +2 -2
Igoris Ašmanovas
Мы видим в СМИ и соцсетях чудовищный хайп вокруг новых технологий, «нового технологического уклада». Ему уже с полгода. Не заметить его нельзя. Ну если уже на совещаниях у Путина повторяют эти модные шумовые слова, значит, коробочка уже заполнилась доверху. Skaityti toliau...
109 | 2017-08-18 | Pasaulis | +5 -1
Algimantas Lebionka
Praėjusį pirmadienį JAV prezidentas Donaldas Trampas pasirašė memorandumą, kuris nurodo JAV prekybos atstovui atlikti tyrimą dėl galimų intelektualinės nuosavybės grobimo atvejų iš Kinijos pusės. Kinai, kaip mano Vašingtone, priverčia KLR dirbančias JAV kompanijas dalintis intelektualinės nuosavybės pobūdžio informacija, priešingu atveju kinai neleidžia joms čia užsiimti verslu. Kinijos valdžia pasirengusi ryžtingai atsakyti į JAV sankcijas. Apie tai kalbama Kinijos komercijos ministerijos pranešime. Skaityti toliau...
163 | 2017-08-18 | Lietuva | +10 -1
Lietuvių aktyvistų frontas
Atėjo lemiama galutinio su žydais atsiskaitymo valanda. Lietuva turi būti išvaduota ne tik nuo azijatų bolševikų vergijos, bet ir nuo ilgamečio žydijos jungo. Lietuvių aktyvistų frontas visos lietuvių tautos vardu kuo iškilmingiausiai pareiškia: 1. Senoji Vytauto didžiojo laikais suteikta Lietuvoje prieglaudos teisė žydams yra visiškai ir galutinai atšaukiama. 2. Kiekvienas be išimties Lietuvos žydas šiuo yra įsakmiai įspėjamas nieko nedelsiant apleisti Lietuvos žemę. 3. Visi tie žydai, kurie išskirtinai pasižymėjo Lietuvos valstybės išdavimo ir lietuvių tautiečių persekiojimo, kankinimo ar skriaudimo veiksmais, atskirai bus traukiami Skaityti toliau...

Parodyti dar įrašų

Reklama

Paveiksliukai


Rėmėjas

Puslapis feisbuke

Dar komentarų

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Kiekvienas žmogus su čia pateikta informacija elgiasi savo nuožiūra.
Pradžia: 2014 rugpjūčio 18 | 1.367 | 441.851