Kariaujanti moteris kine – uždelsto veikimo bomba

Versijos.lt
| +3 -0 Autorius: Versijos.lt
Šaltinis: http://versijos.lt/kariaujanti-moteris-kine-uzdelsto-veikimo-bomba/
2016-09-03, skaitė 450
Pridėti naują straipsnį >

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!

Kine, pradedant 10 dešimtmečio viduriu, į pirmą planą pradėjo brautis iki tol neregėtos rūšies moterys. Tai buvo ne namų šeimininkės, ne darbuotojos, ne medicinos seserys, o agresyvios kovotojos, pasižyminčios nepaprasta jėga ir sugebėjimais. Tos jėgos joms pakakdavo kariauti lygiomis su vyrais ir netgi juos, vargšelius, pastoviai gelbėti. Supermoters vaizdinys tarsi mostelėjus burtų lazdele pasirodė visur, kur tik įmanoma: pradedant vaikiškais animaciniais filmukais, baigiant serialais ir pilnametražiniais filmais.

Kažkas pasakys, kad tokios moterys egzistavo visada ir pateiks kaip pavyzdį senovės amazones ar II Pasaulinio karo didvyres. Bet mūsų nagrinėjami personažai, kad ir panašūs išoriškai savo jėga ir vikrumu, visgi kardinaliai skiriasi.

II Pasaulinio karo didvyrės, dirbdamos medicinos seserimis, ryšininkėmis, kartais ir žvalgėmis, nugalėdavo ne savo muskulais, o protu ir stipria dvasia.

O dabar maža trapi moterėlė vienu savo miniatiūrinio kumštelio smūgiu išverčia nuo koto dvigubai didesnės komplekcijos vyrą, kuris susirėmimo metu niekaip negali smogti moteriai, nes nepataiko. Be to, pasižiūrėjus į šiuolaikinę heroję, visiškai nesimato, kad ji būtų užsiėmusi treniruotėmis ar pusę gyvenimo praleido Šaolinio vienuolyne. Kitaip sakant, iš pažiūros visiškai eilinė moteris vos tik kas iškart puola kovoti aršiau už Briusą Li (Šaltoji širdis, Keršytojai, Krudsų šeimynėlė, Misteris ir Misis Smitai, kiti filmai).

Kokį pavojų tai kelia

Mes įpratome matyti puikius reginius, bet visiškai nesusimąstome, kokie jie pavojingi. Mergina gali visiškai neadekvačiai apskaičiuoti savo jėgas ir pakliūti į baisiai nemalonią situaciją. O vaikinams tokie filmai panaikina šimtmečius galiojusius tabu, bylojančius, kad „moterų daužyti negalima“.

Filmuose nerodoma, kad moters ir vyro smūgiai kardinaliai skiriasi padaryta priešui žala. Nors bet kas, bent lašelį susigaudantis žmogaus fiziologijoje, supranta, kad į vieną ir tą patį vyro ir moters smūgį reaguojama skirtingai grynai dėl fiziologinių skirtumų.

Nežiūrint į tai, daugumoje šiuolaikinių suaugusiems skirtų pasakų herojėms priskiriama mistiška galia (Blogio buveinė, Užburtieji, Bladreinas ir kt.), kuri leidžia jai partrenkti priešininką vienu rankos ar kojos smūgiu. Ko verta vien tik viena scena iš „Misterio ir Misis Smitų“, kur Bredo Pito herojus, pargriovęs savo žmoną, spiria kelis kartus koja jai į pilvą. Jeigu šnipų porelei šita scena po kelių filmo minučių pasibaigia audringu susitaikymu, o Andželinos Džoli herojė be to dar ir akimirksniu pasijuto sveika ir nesumušta, žvalia ir laiminga moterimi, tai realiame gyvenime vieno tokio smūgio gali pakakti, kad netgi tvirtai sudėtas vyriškis patirtų labai rimtą traumą. O ką jau kalbėti apie trapaus moteriško kūno anatomiją.

Jeigu kalbėtume tik apie šį filmą, galima būtų vertinti tokią sceną kaip didžiulę klaidą, tačiau, deja, kalba eina apie jau visiškai akivaizdžią šiuolaikinio kino tendenciją.

Agresyvi – reiškia graži?

Negana to, kad moterys tapo savotišku Džekio Čano ir burtininko Merlino hibridais su sijonais, jų karingumas, agresyvumas ir jėga pateikiama kaip grožio ir tinkamo elgesio etalonas. Neretai ekrane galima pamatyti sceną, kaip jauna herojė su visas grožybes demonstruojančiais drabužiais per dvi sekundes išsvaido į visas puses kelis galvažudžius, o jie, kaip paskutiniai idiotai, kantriai laukia eilėje sau skirtų smūgių.

Tipiškas tokių supermoterų charakteris yra maždaug toks: ji pasitiki tiktai savimi, nepratusi, kad ja rūpintųsi, žvilgsnyje aiškiai galima perskaityti, kad vos tik kas – sunaikins bet ką, kas pasipainios kelyje. Prisiminkite moteris filmuose Bladreinas, Bafi, Lara Kroft, Čarlio

Angelai, filmus apie superherojus – Keršytojai, Moteris Katė, Puikusis Ketvertas ir t.t.

O dabar pasakykite, ar gali tokia boba tapti ištikima žmona, išgyvenanti likimo išbvandymus kartu su savo vyru ir palaikanti jį sunkią minutę? O rūpestinga mama, pasirengusia nemiegoti naktimis, supdama lopšį? Žinoma, ne. Tokių „moterų“ charakteryje net pėdsakų nėra tų savybių, kurios reikalingos, kad taptų tikra moterimi, gerąja šio žodžio prasme. Ir būtent toks tipas populiarizuojamas kine – agresyvi boba su žiauriu žvilgsniu ir ginklu (magija) rankoje.

Analogiškos tendencijos tapo meinstrymu ir kompiuteriniuose žaidimuose, kur moterys-kariautojos visada pasipuošusios „šarvuotomis liemenėlėmis“ ir kitais panašiais kostiumais, kurie visiškai netinka apsaugai ir apsišarvavimui, užtat puikiai pabrėžia seksualias formas, sukelia konkrečias asociacijas ir jausmus.

Neagresyvi – reiškia mėmė?

Šiuolaikinio kino ir pagrindinių nuostatų apie vyro ir moters vaidmenis iškraipymo dėka, šiandien agresyvi moteris tampa grožio ir elgesio etalonu. Kartais tokiuose filmuose moteriškumas tiesiog išjuokiamas: tame pačiame Misteryje ir misis Smit Džoli herojė akivaizdžiai jautėsi ne savo lėkštėje nuo įprastų pokalbių apie šeimyninius reikalus moterų kompanijoje. Arba serialas „Bafi“, kur mokyklos gražuolės personažas Kordelija buvo pavaizduota kaip bukagalvė isterikė. Šitaip žiūrovėms tenka pasirinkti iš labais skurdaus asortimento: arba agresija, arba nuobodus „mėmės“ gyvenimas, arba graži, bet debiliška lėlė. Išminties, moteriškumo paveikslas be magijos ar ginklo rankoje netgi nesvarstomas, tarsi niekad nebūtų egzistavęs.

Pagal gamtos dėsnius, viskas šiame pasaulyje linksta į pusiausvyrą. Jeigu kažkur pridėsi, iš kažkur teks paimti. Jeigu merginoms dirbtinai formuojamas tipiškas vyriškas charakteris, tai jaunuoliams brukamas moteriškumas. Negali būti dviejų lyderių, dviejų kovotojų šeimoje. Amerikietiškas kinas formuoja ne tik stiprios moters, bet ir silpno vyro vaizdinį.

Galima prisiminti ne vieną serialą, kur greta fiziškai ir morališkai stiprios moters esama lygiai tiek pat silpnų vyrų, kurie ne tik negali apginti savo moters, bet jiems patiems reikia tvirto moteriško peties.

Ryškus pavyzdys – serialas Bafi. Iš 4 pastoviai veikiančių pagrindinių herojų – dvi moterys ir du vyrai. Abu stipriosios lyties atstovai fiziškai nusileidžia damoms, kadangi yra paprasti žmonės, ne magai, o ir savo asmenybėmis smarkiai pralošia moterims raganoms ir vampyrų naikintojoms.

Bafi – drąsi, ryžtinga, rizikuojanti gyvybe kiekvieną dieną, ištikima draugė ir stipri asmenybė. Jos draugas – bailus, dėl ko seriale dažnai iš jo pasišaipoma, rezgantis smulkias intrigas, galintis pamesti nuotaką prie altoriaus dėl išsigalvotų baimių.

Analogiška situacija Žvaigždžių karuose: Rei – mergina su pabudusia džedajaus galia, jos mylimasis – išdavikas, pabėgęs nuo karo. Herojus, kuris atvirai slapstosi po moters sijonu nuo bet kokių nemalonumų, ne tik nepasmerkiamas kitų personažų, bet priešingai, jo elgesys vaizduojamas normaliu ir natūraliu – dėka siužeto, kur būtent moteris turi visas fizines ir moralines galias, o jis ne.

Naujoviško „Operos vaiduoklio“ herojui Rauliui buvo visiškai normalu „pakišti“ savo moterį, naudoti ją kaip masalą piktadariui privilioti. Taip pat pasielgė Taileris iš „Vampyro dienoraščio“. Moteriai pakako drąsos tapti savanorišku jauku žudikui, o vyras tokios drąsos neturėjo ir neapsaugojo savo antrosios pusės.

Ar galite įsivaizduoti, kad senovinėse pasakose princas pakištų kaip jauką drakonui nuosavą sužadėtinę, gražuolę princesę? Akivaizdu, kad ne, kadangi tokiu atveju princas praranda savo pagrindinę archetipinio herojaus savybę – vyriškumą. Tokioje subjaurotoje pasakoje heroje tampa princesė, pasirengusi surizikuoti gyvybe vardan mylimojo, o princui belieka tik patyliukais pasislėpti ir laiku pamojuoti kardu.

Vyrai ir moterys keičiasi vaidmenimis. Kuo tai gali baigtis?

Superstiprios ir agresyvios moters vaizdinio įtaka yra pražūtinga. Pirmas dalykas, gražiosios lyties atstovėms brukama nuostata, kad vyrais pasikliauti negalima. Vyrams aiškinama, kad nėra nieko blogo, jeigu tu skystesnis už moterį. Tokiu būdu vyriškumo ir moteriškumo sampratos susikeičia vietomis. Bet jeigu merginoms ir jaunuoliams įdiegsime jiems nenatūralius vaidmenis, tada moterys liausis gimdžiusios vaikus, o vyrai liausis ginti šeimas ir tėvynę – o kam?

Be jokios abejonės tam tikrose ekstremaliose situacijose ir moteris gali stoti ginti tėvynės su gunklu rankoje. Tokių istorinių pavyzdžių daugiau negu pakanka. O vyras gali tam tikrą laiką sėdėti namuose ir auklėti vaikus. Tačiau tai – viso labo išimtys iš taisyklės, kai situacija prispiria. O ne norma, kurią dabar taip intensyviai bruka.

Įvertink straipsnį: +3 -0
Pridėti naują straipsnį >

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!


VISI STRAIPSNIAI LIETUVA PASAULIS KAIMYNAI SMAGUMAI


Komentarai


Naujausi 15 straipsnių

191 | 2017-08-18 | Lietuva | +14 -3
Kibirkštis
Mūsų laikmetyje yra išpilta be galo daug purvo ant Tarybų Sąjungos. Įvairiomis manipuliacijomis stengiamasi netgi apjuodinti jos pergalę Didžiajame Tėvynės Kare, nutylimos įvairios šio karo pusės, skleidžiami mitai apie TSRS „draugystę“ su fašistine Vokietija, išdavikišką TSRS politiką kovojančių prieš fašizmą armijų atžvilgiu ir t.t. Birželio 22 d. – Didžiojo Tėvynės Karo pradžios diena – yra puiki proga paneigti šiuos mitus ir parodyti tikrąjį to laiko vaizdą. Žinoma, mitų apie Didįjį Tėvynės Karą yra sukurta tiek daug, kad tam, kad visus juos paneigtume, turėtume parašyti knygą. Tad čia mes trumpai išanalizuosime tik dalį tų mitų ir pateik Skaityti toliau...
64 | 2017-08-18 | Kaimynai | +1 -2
Kibirkštis
Rugpjūčio 10-13 dienomis Leningrade vyko Rusijos Komunistų Darbininkų Partijos (RKDP) organizuota tarptautinė teorinė komunistų konferencija, skirta Didžiosios Spalio socialistinės revoliucijos šimtmečiui – „Spaliui-100“. Konferencijoje dalyvavo dešimtys marksistinių-lenininių partijų atstovų iš viso pasaulio: nuo Ispanijos iki Kazachstano, nuo Norvegijos iki Šri Lankos. Skaityti toliau...
94 | 2017-08-18 | Pasaulis | +5 -5
Kibirkštis
Visi žinome, kad Vokietijoje 1933-1945 m. siautėjo nuožmi, tūkstančius ir milijonus nekaltų aukų nusinešusi fašistų diktatūra, į valdžią atėjusi formaliai „teisėtu“, „demokratiniu“ rinkimų keliu. Tačiau retas kuris dabarties jaunuolis, ypač šalyje kaip Lietuva, bus girdėjęs apie Ernstą Telmaną (1886-1944) – bene žymiausią to meto vokiečių didvyrį ir patriotą, tapusį visos Europos antifašistinio pasipriešinimo veidu ir 1944 m. rugpjūčio 18 d. kritusį nuo nacistinių budelių kulkų. Kas jisai buvo? Skaityti toliau...
119 | 2017-08-18 | Lietuva | +4 -1
Tomas Dapkus
Pakomentavus ankstesniame post'e dabartinio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko ir tuomečio teisėsaugos darbuotojų profesinių sąjungų lyderio Vytauto Bako laišką Rusijos režimui kviečiant bendradarbiauti kai kurie komentarai bei nauji įvykiai pasirodė tiek svarbūs, kad juos verta aptarti atskirai. Skaityti toliau...
77 | 2017-08-18 | Smagumai | +2 -2
Igoris Ašmanovas
Мы видим в СМИ и соцсетях чудовищный хайп вокруг новых технологий, «нового технологического уклада». Ему уже с полгода. Не заметить его нельзя. Ну если уже на совещаниях у Путина повторяют эти модные шумовые слова, значит, коробочка уже заполнилась доверху. Skaityti toliau...
97 | 2017-08-18 | Pasaulis | +5 -1
Algimantas Lebionka
Praėjusį pirmadienį JAV prezidentas Donaldas Trampas pasirašė memorandumą, kuris nurodo JAV prekybos atstovui atlikti tyrimą dėl galimų intelektualinės nuosavybės grobimo atvejų iš Kinijos pusės. Kinai, kaip mano Vašingtone, priverčia KLR dirbančias JAV kompanijas dalintis intelektualinės nuosavybės pobūdžio informacija, priešingu atveju kinai neleidžia joms čia užsiimti verslu. Kinijos valdžia pasirengusi ryžtingai atsakyti į JAV sankcijas. Apie tai kalbama Kinijos komercijos ministerijos pranešime. Skaityti toliau...
149 | 2017-08-18 | Lietuva | +7 -1
Lietuvių aktyvistų frontas
Atėjo lemiama galutinio su žydais atsiskaitymo valanda. Lietuva turi būti išvaduota ne tik nuo azijatų bolševikų vergijos, bet ir nuo ilgamečio žydijos jungo. Lietuvių aktyvistų frontas visos lietuvių tautos vardu kuo iškilmingiausiai pareiškia: 1. Senoji Vytauto didžiojo laikais suteikta Lietuvoje prieglaudos teisė žydams yra visiškai ir galutinai atšaukiama. 2. Kiekvienas be išimties Lietuvos žydas šiuo yra įsakmiai įspėjamas nieko nedelsiant apleisti Lietuvos žemę. 3. Visi tie žydai, kurie išskirtinai pasižymėjo Lietuvos valstybės išdavimo ir lietuvių tautiečių persekiojimo, kankinimo ar skriaudimo veiksmais, atskirai bus traukiami Skaityti toliau...
107 | 2017-08-18 | Smagumai | +1 -4
Julijus Štreicheris
"Roterdamo dažnasis", olandų žinių tarnyba, paskelbė šį įdomų dalyką pasaulio spaudai birželio 19 dieną 1933 metais. Taip vadinama pasaulio ekonomikos konferencija vis dar vyksta Londone. Tai yra konferencija su daug kalbų ir mažai darbų. Žydai nusprendė panaudoti konferenciją savo tikslams. Jie liepos 15 dieną paskelbė Pasaulinę žydų konferenciją. Šios konferencijos siekis yra diskutuoti ir sudaryti gaires nukreiptas prieš nacionalsocialistinę Vokietiją. Šie sprendimai ir gairės bus atneštos ir pasaulio ekonomikos konferencijon. Tuo pat metu, žydų konferencija susitars dė Skaityti toliau...
71 | 2017-08-18 | Lietuva | +4 -4
Paulius Nežinosi
Dr. Paulius Josefas Gėbelsas 10 Įsakymų nacionalsocialistams 1. Vokietija yra tavo tėvynė. Mylėk ją virš visko ir daugiau darbais, negu žodžiais. 2. Vokietijos priešai yra tavo priešai, nekęsk jų visa savo širdimi. 3. Kiekvienas tautietis, net žemiausias, yra Vokietijos dalis, mylėk jį kaip myli pats save. 4. Sau reikalauk tik pareigų, tada Vokietija irgi atgaus savo teises ir privilegijas. 5. Didžiuokis Vokietija. Tu turi teisę didžiuotis tėvyne, už kurią milijonai paaukojo savo gyvybes. 6. Tas, kas smurtauja prieš Vokietiją, smurtauja prieš tave, atsilygink jam savo kumščiais! 7. Atsilygink už tai, kas yra daroma. Jeigu t Skaityti toliau...
80 | 2017-08-18 | Lietuva | +6 -8
Paulius Nežinosi
Man atrodo keista, kad vyras, kuris, kaip kareivis, buvo šešis metus pripratęs prie aklo paklusnumo, turėtų staiga atsidurti konfilkte su vastybe ir jos konstitucija. Šito priežastys kyla iš mano jaunystės dienų. Kai man buvo septyniolika metų, aš atvykau į Vieną ir ten aš išmokau nagrinėti ir stebėti tris svarbius klausimus: socialinį klausimą, rasinę problemą ir, pagaliau, marksistų judėjimą. Aš palikau Vieną tvirtu antisemitu, mirtinu marksistinės pasaulėžiūros priešu ir vokiečių nacionalistu savo politinių principų atžvilgiu. Ir nuo tada aš žinojau, kad vokiškasis vokiškosios Austrijos likimas bus iškovotas ne tik Austrijos, bet ir Vokiet Skaityti toliau...
241 | 2017-08-18 | Smagumai | +14 -0
Blogeris Zeppelinusas
Visokių kvailysčių ir silpnaprotystės apraiškų per savo netrumpą gyvenimą regėjau. Ir net patyriau. Bet tai, ką matau savo akimis Lietuvos Žmogaus Teisių Centro FB puslapyje ant tiek kvaila ir idiotiška, kad net sunku tuo patikėti! Skaityti toliau...
262 | 2017-08-18 | Kaimynai | +8 -2
Symonas Kroydonas
Vos spėjau išnešti kudašių iš Kamenec Podolskij,kai į jį su savo mašina įvažiavo Asta Kuznecovaitė. Per savo gyvenimo draugą Mantą Jurevičių perdavė man žinutę,kad patykos manęs ir įdurs adatą į nugarą,ir tada aš būsiu užkrėstas jos nešiojamu ir platinamu ŽIV virusu,hepatitu ir visokiomis baisiomis ligomis,todėl ačiū vienam iš jūsų ,kad įspėjote,ir vos tik sužinojau ,kad Kuznecovaitė pasirodė Kamenec Podilski mieste,šokau į mašiną ir visu greičiu į šiaurę ,į Ivano Frankovską. Skaityti toliau...
126 | 2017-08-18 | Pasaulis | +8 -1
Algimantas Lebionka
Barselonos teroristų tikrieji vardai yra Merkel ir Sorošas, Junkeris ir Tuskas, Grybauskaitė ir Skvernelis, globalizmas ir liberalizmas. Tai jiems remiant vyksta Europos tautų genocidas, islamizacija ir negrizacija, tai jų dėka į Europą vežami teroristai iš Afrikos ir Artimųjų Rytų, melagingai vadinami „pabėgėliais“. Tai jų dėka iš mūsų vaikų, anūkų, iš visos mūsų tautos atimama ateitis. Skaityti toliau...
160 | 2017-08-18 | Pasaulis | +7 -1
Algimantas Lebionka
Piliečių susipriešinimas JAV plečiasi. Šiomis dienomis Vašingtone išniekino 16-jo JAV prezidento Abraomo Linkolno paminklą, o prieš tai nuo vandalų rankų nukentėjo keli Konfederatų šalininkų paminklai. Vienas jų lyderiui ir legendai – generolui Li Šarlotsvilio mieste. Čia susidūrimų metu žuvo trys žmonės. Kairieji sukėlė isteriją Niujorke prie Trampo dangoraižio su šūksniais „Gėda! Ne Ku-Kluks-Klanui, ne fašizmui JAV, ne Trampui!“. Protestai jau apėmė 50 JAV miestų. Feikinė spauda viskuo kaltina baltuosius nacionalistus, dešiniuosius, o spalvotuosius ir kairiuosius vaizduoja nuskriaustaisiais. Skaityti toliau...
106 | 2017-08-18 | Lietuva | +9 -1
Dr. Jonas Ramanauskas | joramlt@yahoo.com
Filosofas V. Ražvilas. Kur tik pažvelgsi į kairę ir į dešinę, į viršų ir į apačią, visur tik skamba ir skamba iš visų pakampių karksėjimas „dviguba pilietybė“, „dviguba pilietybė“. Visiškai negalima suprasti, koks velnias tiems žmonėms užmynė ant smegenų, kad jie niekaip negali ištarti dviejų lietuviškų žodžių - dvi pilietybės. Ir trumpiau ir gražiai lietuviškai skamba, labai tiksliai yra atspindima klausimo esmė. Kaip protauja, taip ir kalba. Kas galvoje, tas ir ant liežuvio galo. Skaityti toliau...

Parodyti dar įrašų

Reklama

Paveiksliukai


Rėmėjas

Puslapis feisbuke

Dar komentarų

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Kiekvienas žmogus su čia pateikta informacija elgiasi savo nuožiūra.
Pradžia: 2014 rugpjūčio 18 | 1.367 | 441.851