Laikas baigti su technikos fetišizmu

Versijos.lt
| +0 -0 Autorius: Versijos.lt
Šaltinis: Laikas baigti su technikos fetišizmu
2014-09-06, skaitė 4721
Pridėti naują straipsnį >

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!

Skaitmeninė era ne taip jau smarkiai pakeitė mūsų gyvenimą.

Kai 1997 metais kompiuteris IBM Deep Blue nugalėjo pasaulio šachmatų čempioną Garį Kasparovą, daug kas pagalvojo, kad peržengta svarbi riba. Žmogus pirmą kartą pralošė mašinai, ir dar savo apties veiklos sferoje - viename iš pačių intelektualiausių frontų.

Pono Kasparovo pralaimėjimas sustiprino nerimą tų žmonių, kurie baiminasi mašinų sukilimo. Laikraščiai garsiai šaukė, kad mes pralaimime bedvasiams robotams visuose frontuose.

Tačiau buvo ir tokių, kuriems kompiuterio pergalė tapo įkvepiančiu požymiu, kad žmonija pagaliau įžengė į technologinę utopiją. Jie pranašauja "technologinį singuliariškumą", kai kompiuteriai peržengs kritinę ribą ir įgys super intelektą, pranokstantį žmogiškąjį. Tada mašinos ims vystytis savarankiškai mums nežinoma linkme. "Kultistais", vadovaujami Rėjaus Kurcveilio, tiki "singuliariškumo" artėjimu ir neišvengiamumu, dėl ko mes atsidursime savotiškame rojuje, kuriame riba tarp žmogaus ir mašinos išnyks, mes ištrūksime už savo fizinio kūno ribų ir įveiksime biologinių smegenų apribojimus.

Atvirai kalbant, kompiuteris nenugalėjo mūsų šachmatų čempiono. Ponas Kasparovas pralošė grupelei didmeistrių ir keliems programuotojams. Būtent tie žmonės užprogramavo kompiuterį tam, kad jis atliktų teisingus skaičiavimus.štai ir viskas.

Jeigu Deep Blue išloštų ne prieš Kasparovą, o prieš kitą kompiuterį (pavadinkime jį Deep Red), galima būtų daryti teisingą išvadą, kad Deep Blue programuotojai yra protingesni už tuos, kurie darbavosi su Deep Red. Ir tada niekas nešūkautų, kad kompiuteriai netrukus užgrobs pasaulį. Mes buvome ir iki šiol esame mašinų valdovais.

Filosofas Klaivas Hamiltonas iš Čarlzo Stiorto universiteto Australijoje įžvelgia panikos priežastį tame, kad mūsų visuomenė pavertė kompiuterį fetišu - daiktu, kuris yra garbinamas, kuris neva turi magiškų galių. Mes įsitikinę, kad vieną gražią dieną kompiuteriai taps pernelyg galingi ir mes prarasime jų kontrolę. Hamiltonas mano, kad to niekad neįvyks, ir štai kodėl.

Šiuolaikiniai automobiliai aprūpinti kompiuteriais, tačiau, kaip ir prieš 30metų, mašinos atlieka tą pačią funkciją - veža mus ten, kur mes norime važiuoti. Jūs nusiimate pinigus nuo kortelės bankomate - tai patogiau, negu eiti į banką ir aiškintis iš pradžių su operatoriumi, paskui su kasininku, tačiau esmė išlieka ta pati. Mes siunčiame elektroninius laiškus - dalykinis susirašinėjimas paspartėjo, tačiau įprasto pašto, fakso ir telefono laikais žmonės irgi kažkaip sugebėjo išgyventi ir puikiai darbuotis. Kompiuteriai leidžia mums žaisti elektroninius žaidimus, žiūrėti filmus ir apsipirkti, tačiau tai nereiškia, kad prieš 30 metų žmonės neturėjo jokių pramogų ir nevaikščiojo į parduotuves.

Hamiltonas paaiškino: mus apgavo tie, kurie pelnosi iš kompiuterių kūrimo, naudojimo ir pardavinėjimo, o taip pat mus apgaudinėja žurnalistai, futurologai ir visi kiti, kas maitinasi iš IT technologijų. Mes pernelyg patikliai žvelgiame į jų nuomones.

Mašinų baimę irgi lengva paaiškinti: žmogus ir pats gerai nežino, ką jis gali padaryti ir neretai su siaubu žvelgia į savo paties išradingumo rezultatais. Ir kai kam atrodo, kad mašinos ne šiaip atlieka už mus sunkius ir nuobodžius darbus, bet atima iš žmonių dalį žmogiškumo.

Šį nerimą sukėlė ne kompiuteriai. Jis atsirado pirmaisiais pramoninės revoliucijos metais, kai prasidėjo mechanizacija to, ką šimtmečiais darė žmonės ir gyvuliai. Kai Stenlis Kubrikas ir Džeimsas Kemeronas baugino mus filmais apie maištą pakėlusias elektronines smegenis, jie sėmėsi idėjas iš to paties šaltinio, kaip ir Meri Šeli bei Herbertas Velsas. Tiktai Frankenšteinas įgavo Terminatoriaus pavidalą, o siaubas, kurį kėlė neištirtos gamtos galios, užleido vietą baimei, kurią kėlė skaičiavimo technikos galia - prisiminkime "2000-ųjų problemą", sumaniai išpūstą IT industrijos žiniasklaidoje.

Kompiuteriai tiek pat gali užkariauti pasaulį, kaip kalkuliatoriai užkariauti turgų. Kažkur visada esama širmos, už kurios sėdi seneliukas, tampantis visus už virvučių.

Ponas Hamiltonas primena mums, kad psichologai atrado mumyse vieną įdomų bruožą: mums atrodo, kad mūsų gyvenimas priklauso ne nuo mūsų pačių, o nuo sprendimų, kuriuos priima kažkokia išorinė jėga. Matyt, kompiuteris pasirodė esąs puikiu "pasenusio" Dievo pakaitalu.

Deep Blue - viso labo negyvas agregatas. Jis sugebėjo nugalėti Kasparovą tiktai todėl, kad šachmatus galima žaisti, naudojantis tiksliais algoritmais, juk tai viso labo žaidimas. Mašina pasiekė pergalę dėka grubios savo skaičiavimo galios, o su žmogaus proto kūrybinėmis galimybėmis ji niekad nesusidoros.

Kompiuteris niekad netaps protingas ar autonomiškas. - daro išvadą Hamiltonas. Ne šachmatai paverčia mus žmonėmis.

www

Įvertink straipsnį: +0 -0
Pridėti naują straipsnį >

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!


VISI STRAIPSNIAI LIETUVA PASAULIS KAIMYNAI SMAGUMAI


Komentarai


Naujausi 15 straipsnių

196 | 2017-08-20 | Lietuva | +13 -0
Durnių Laivo Kapitonė
"Sausio 13-osios naktį Sovietų kariuomenės daliniai šturmavo Radijo ir televizijos pastatą, Televizijos bokštą. Žmonės buvo šaudomi, traiškomi tankais ir vaikomi nuo strateginių objektų." Kaip ir viskas aišku. Neigti jog tankistai tyčiomis važiavo per civilius žmones neišeina, nes yra numatytas BK straipsnis už tankistų agresijos neigimą prieš Lietuvos Respubliką. Kažkokie išvedžiojimai jog TSRS tankistas vykdė TSRS gynybos ministerijos generolo Jazovo įsakymus ir nurodymus už kurių nevykdymą jam grėsė baudžiamoji atsakomybė yra niekiniai. Bandymas pateisinti tanko vairuotoją jog jis važiuodamas naktį ir kelią stebėdamas per mažiuką plyšiuk Skaityti toliau...
41 | 2017-08-20 | Pasaulis | +2 -0
Algimantas Lebionka
Vyriausias Barselonos rabinas Meir Bar-Hen po teroro atakų, per kurias žuvo 14 žmonių ir virš 100 buvo sužeista, pasakė, kad Europoje žydai prarado tėvynę. Jis patarė žydams „parodyti Ispanijai nugarą“, sugrįžti ir apsigyventi Izraelyje. „Europa prarasta“, - paaiškino rabinas Meir Bar-Hen interviu "Times of Israel", rašoma austrų Krone. Jis pasakė:„Netikiu, kad žydai čia liks visiems laikams, ir kviečiu jus pirkti nekilnojamą turtą Izraelyje. Mes neturime kartoti klaidas žydų Alžyre ir Venesueloje ir geriau anksčiau nei per vėlai“. Skaityti toliau...
35 | 2017-08-20 | Kaimynai | +5 -0
Algimantas Lebionka
Po teroro aktų Ispanijoje Lenkijos premjerė pakvietė Europos sąjungos valstybes peržiūrėti saugumo ir migracijos politiką. Lenkijos premjerė Beata Šidlo televizijos TVP programoje rugpjūčio 19 dieną pareiškė, kad Ispanijoje įvykę teroro aktai – tai eilinis argumentas Europos saugumo politikos pakeitimui. Lenkijos premjerės žodžiais, ekstremistai, grasinantys europiečių saugumui, naudoja ES migracijos strategiją, kurią įdiegė Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Į tai nebegalima užmerkti akių: „Reikia prabusti iš letargo miego, pasikelti nuo kelių ir, pagaliau, ir nebijoti pažiūrėti tiesai į akis. Skaityti toliau...
36 | 2017-08-20 | Kaimynai | +3 -0
Algimantas Lebionka
Vakar centriniame Vokietijos dienraštyje die Welt pasirodė didžiulis straipsnis, skirtas „Lenko kortai“, pavadintas „Lenko žalioji korta atveria migrantams ES vartus“.  https://www.welt.de/wirtschaft/article167686123/Polens-Greencard-oeffnet-Migranten-alle-Tore-zur-EU.html Globalistų oligarchų, vadinamų media-baronais, valdomas dienraštis die Welt, kaip beje ir likusi Europos spauda, labai išsigando, kad keli šimtai tūkstančių Ukrainos, Baltarusijos respublikų gyventojų, kurie Lenkijos konsulatuose įrodys savo „lenkiškas šaknis“ ir gaus „lenko kortą“, gali atvyks dirbti į Vokietiją. Skaityti toliau...
26 | 2017-08-20 | Pasaulis | +3 -0
Algimantas Lebionka
Juodąja mirtimi Europoje vadindavo maro epidemiją, didžiausią ankstesniųjų amžių, iki pat 19-ojo, mūsų kontinento nelaimę. 2015 metais į Europą liberalai-globalistai užnešė dar baisesnę nelaimę – jų sugalvotus „pabėgėlius“, kuriems, pažeisdami visus ES įstatymus ir susitarimus, jie atidarė ES sienas, ir į kontinentą atvedė (už atėjimą mokėjo pinigus) milijonus jaunų-sveikų vyrų iš Azijos ir Afrikos, be jokių dokumentų, be jokių jų praeities įrodymų, kartu su jų juoda-teroristine praeitimi, jų radikaliuoju Islamu, terorizmu, svetima kultūra, viduramžių papročiais, Europoje pamirštomis, Skaityti toliau...
22 | 2017-08-20 | Pasaulis | +2 -0
Algimantas Lebionka
Kaip bumerangas sugrįžo į Ameriką mada griauti paminklus: iki šiol juos griovė pagal Amerikos nurodymą Sadamui Huseinui Bagdade, Dzeržinskiui Maskvoje, Leninui Kijeve, rusų kareiviui-išvaduotojui Taline ir Varšuvoje. O dabar mada sugrįžo namo – į Ameriką. Visais šiais atvejais prasmė viena ir ta pati – kova už hegemoniją. Nugalėtojai griauna nugalėtųjų paminklus. O nugalėtieji piktai murma, bet nieko negali padaryti. Skaityti toliau...
37 | 2017-08-20 | Pasaulis | +5 -0
Algimantas Lebionka
Kiekvieną dieną Europoje nekliudomai išsilaipina koks tūkstantinis nelegalių imigrantų-potencialių teroristų desantas, nepaisant to, kad ES šalys turi savo kariuomenes, kurios privalo ginti Europos sienas nuo užpuolimo, jos turi brangiai kainuojančią NATO, kuri irgi turėtų jas ginti. Bet armijos jų negina, o užsiima ekshibicionizmu, tariama kova su smegenų vėžiu sergančio amerikiečių senatoriaus-idioto ir jo neadekvačių kolegų išgalvotais baubais iš Rytų. Skaityti toliau...
68 | 2017-08-20 | Lietuva | +5 -0
Durnių Laivo Kapitonė
„Mes į „WikiLeaks“ siuntėme įvairius duomenis, įskaitant iš Rusijos vyriausybės pavogtą informaciją. Ji būtų atskleidusi rusų veiksmus ir įrodžiusi, kad Rusijos saugumo tarnybos nekontroliuoja „WikiLeaks“, – sakė žinutes „Foreign Policy“ parodęs šaltinis. Daug „WikiLeaks“ darbuotojų, savanorių ir jų šeimos narių yra nukentėję nuo Rusijos korupcijos ir žiaurumo. Buvome tikri, kad „WikiLeaks“ tą informaciją paviešins. Tačiau Assange'as rasdavo vieną pasiteisinimą po kito.“ Skaityti toliau...
220 | 2017-08-18 | Lietuva | +16 -3
Kibirkštis
Mūsų laikmetyje yra išpilta be galo daug purvo ant Tarybų Sąjungos. Įvairiomis manipuliacijomis stengiamasi netgi apjuodinti jos pergalę Didžiajame Tėvynės Kare, nutylimos įvairios šio karo pusės, skleidžiami mitai apie TSRS „draugystę“ su fašistine Vokietija, išdavikišką TSRS politiką kovojančių prieš fašizmą armijų atžvilgiu ir t.t. Birželio 22 d. – Didžiojo Tėvynės Karo pradžios diena – yra puiki proga paneigti šiuos mitus ir parodyti tikrąjį to laiko vaizdą. Žinoma, mitų apie Didįjį Tėvynės Karą yra sukurta tiek daug, kad tam, kad visus juos paneigtume, turėtume parašyti knygą. Tad čia mes trumpai išanalizuosime tik dalį tų mitų ir pateik Skaityti toliau...
74 | 2017-08-18 | Kaimynai | +1 -2
Kibirkštis
Rugpjūčio 10-13 dienomis Leningrade vyko Rusijos Komunistų Darbininkų Partijos (RKDP) organizuota tarptautinė teorinė komunistų konferencija, skirta Didžiosios Spalio socialistinės revoliucijos šimtmečiui – „Spaliui-100“. Konferencijoje dalyvavo dešimtys marksistinių-lenininių partijų atstovų iš viso pasaulio: nuo Ispanijos iki Kazachstano, nuo Norvegijos iki Šri Lankos. Skaityti toliau...
105 | 2017-08-18 | Pasaulis | +5 -7
Kibirkštis
Visi žinome, kad Vokietijoje 1933-1945 m. siautėjo nuožmi, tūkstančius ir milijonus nekaltų aukų nusinešusi fašistų diktatūra, į valdžią atėjusi formaliai „teisėtu“, „demokratiniu“ rinkimų keliu. Tačiau retas kuris dabarties jaunuolis, ypač šalyje kaip Lietuva, bus girdėjęs apie Ernstą Telmaną (1886-1944) – bene žymiausią to meto vokiečių didvyrį ir patriotą, tapusį visos Europos antifašistinio pasipriešinimo veidu ir 1944 m. rugpjūčio 18 d. kritusį nuo nacistinių budelių kulkų. Kas jisai buvo? Skaityti toliau...
132 | 2017-08-18 | Lietuva | +5 -1
Tomas Dapkus
Pakomentavus ankstesniame post'e dabartinio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko ir tuomečio teisėsaugos darbuotojų profesinių sąjungų lyderio Vytauto Bako laišką Rusijos režimui kviečiant bendradarbiauti kai kurie komentarai bei nauji įvykiai pasirodė tiek svarbūs, kad juos verta aptarti atskirai. Skaityti toliau...
87 | 2017-08-18 | Smagumai | +2 -2
Igoris Ašmanovas
Мы видим в СМИ и соцсетях чудовищный хайп вокруг новых технологий, «нового технологического уклада». Ему уже с полгода. Не заметить его нельзя. Ну если уже на совещаниях у Путина повторяют эти модные шумовые слова, значит, коробочка уже заполнилась доверху. Skaityti toliau...
109 | 2017-08-18 | Pasaulis | +5 -1
Algimantas Lebionka
Praėjusį pirmadienį JAV prezidentas Donaldas Trampas pasirašė memorandumą, kuris nurodo JAV prekybos atstovui atlikti tyrimą dėl galimų intelektualinės nuosavybės grobimo atvejų iš Kinijos pusės. Kinai, kaip mano Vašingtone, priverčia KLR dirbančias JAV kompanijas dalintis intelektualinės nuosavybės pobūdžio informacija, priešingu atveju kinai neleidžia joms čia užsiimti verslu. Kinijos valdžia pasirengusi ryžtingai atsakyti į JAV sankcijas. Apie tai kalbama Kinijos komercijos ministerijos pranešime. Skaityti toliau...
163 | 2017-08-18 | Lietuva | +10 -1
Lietuvių aktyvistų frontas
Atėjo lemiama galutinio su žydais atsiskaitymo valanda. Lietuva turi būti išvaduota ne tik nuo azijatų bolševikų vergijos, bet ir nuo ilgamečio žydijos jungo. Lietuvių aktyvistų frontas visos lietuvių tautos vardu kuo iškilmingiausiai pareiškia: 1. Senoji Vytauto didžiojo laikais suteikta Lietuvoje prieglaudos teisė žydams yra visiškai ir galutinai atšaukiama. 2. Kiekvienas be išimties Lietuvos žydas šiuo yra įsakmiai įspėjamas nieko nedelsiant apleisti Lietuvos žemę. 3. Visi tie žydai, kurie išskirtinai pasižymėjo Lietuvos valstybės išdavimo ir lietuvių tautiečių persekiojimo, kankinimo ar skriaudimo veiksmais, atskirai bus traukiami Skaityti toliau...

Parodyti dar įrašų

Reklama

Paveiksliukai


Rėmėjas

Puslapis feisbuke

Dar komentarų

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Kiekvienas žmogus su čia pateikta informacija elgiasi savo nuožiūra.
Pradžia: 2014 rugpjūčio 18 | 1.367 | 441.851