Saugios erdvės ir naujoji cenzūra

Anonimusas
Autorius: Simas Čelutka
Šaltinis: http://iq.lt/tema/saugios-erdves-ir-naujoji-cenzura
2016-09-21, skaitė 353

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu socialiniuose tinkluose!

Vakarietiško išsilavinimo idėja grindžiama prielaida, kad aukštoji mokykla yra laisvo mąstymo ir nevaržomų diskusijų erdvė. Tačiau tam iškilo pavojus.

Vakarų universitetuose įsišaknijęs politinio korektiškumo fenomenas nieko nebestebina, bet naujausios tendencijos glumina. Saugios erdvės (angl. safe space) idėjos šalininkai teigia, kad jautriems studentams reikia sukurti zonas, kuriose jie atsitvertų nuo kitokių pažiūrų žmonių. Žodžiai prilyginami fiziniam poveikiui ir jo reikia saugotis. Maždaug prieš 30 metų įvesta kaip pedagoginė praktika suteikti balsą silpnesniems ir labiau pažeidžiamiems, pastaraisiais metais saugios erdvės idėja vis atviriau politizuojama.

Apie universitetų politizavimą knygą rašantis Kento universiteto sociologijos profesorius emeritas Frankas Furedi IQ pasakojo, kad šiuo metu saugios zonos samprata yra kaip priemonė bet kokiai kritikai tildyti. Ji pakerta akademinę laisvę ir laisvo nuomonių apsikeitimo idėją. Pasak F. Furedi, iki absurdo perspaudžiamas kairiųjų studentų jautrumas veda į ideologinį konformizmą. Buvusi Barnardo liberaliųjų menų koledžo (JAV) prezidentė Judith Shapiro įsitikinusi, kad saugių erdvių kūrimas stabdo autentiškos drąsos ir studento asmenybės augimą.

Tipinė saugi zona prieš beveik dvejus metus atsirado Brauno universitete (JAV). Studentai surengė diskusiją apie seksualinį priekabiavimą universitetuose ir į ją pakvietė libertariškų pažiūrų aktyvistę Wendy McElroy. Ji žinoma dėl savo kritiško požiūrio į terminą „prievartavimo kultūra“ (angl. rape culture). Nors pati buvo išprievartauta, ši feministė kaltina tik ją nuskriaudusį asmenį, o ne „patriarchalinę“ Vakarų kultūrą ar visus be išimties vyrus, kaip tai įprasta daryti „feministinėje ortodoksijoje“.

Sužinojusi apie W. McElroy dalyvavimą, Katherine Byron, universiteto administracijos seksualinio priekabiavimo skyriaus atstovė, pašiurpo. Moteris teigė, kad šios pašnekovės atvykimas į Brauno universitetą įžeidžia prievartos aukas, paneigia jų patirtis ir kenkia aukų emociniam komfortui. K. Byron pasiekė, kad tuo pat metu vyktų kita – „saugi“ – diskusija ta pačia tema su „saugiais“ pašnekovais. Studentai atskirame kambaryje atvėrė saugią zoną, kurioje galėjo prisiglausti įžeisti W. McElroy įžvalgų.

Kambaryje vaišinta sausainiais, grojo raminanti muzika, rodyti filmuoti siužetai su žaidžiančiais šuniukais. Jame buvo pagalvėlių, antklodžių, spalvinimo knygelių ir įvairių žaislų. Diskusijos metu saugioje erdvėje apsilankė daugiau nei 20 studentų. Emma Hall, viena kambarį ruošusių aktyvisčių, nuėjo pasiklausyti debatų, tačiau netrukus grįžo į saugią zoną. „Jaučiausi bombarduojama daugybės nuomonių, kurios prieštarauja mano įsitikinimams“, – atviravo studentė.

Kalti ir klasikai

Dabartiniai studentai tokie jautrūs, kad kai kuriose studijų programose dėstant tam tikrus kūrinius jau verčiama iš anksto perspėti apie potencialiai „žeidžiantį“ turinį. Kolumbijos universiteto (JAV) studentų laikraštyje „Columbia Spectator“ neseniai skelbtas straipsnis, kuriame rašoma apie lytinį priekabiavimą patyrusios studentės skundus literatūros dėstymu. Ją supykdė romėnų lyrikos klasiko Ovidijaus „Metamorfozėse“ aprašomi Persefonės ir Dafnės (žr. iliustr.) mitai, kuriuose pasakojama apie graikų dievų Hado ir Apolono „lytinį aktyvumą“. Labiausiai studentę suerzino tai, kad interpretuodama Ovidijaus kūrinį dėstytoja kalbėjo apie kalbos grožį ir vaizdinių įstabumą. Klausydama profesorės studentė pasijuto atstumta ir nesaugi. 

Straipsnyje priduriama, esą „Metamorfozėse“ dėstomas gluminantis ir žeidžiantis turinys, marginalizuojantis įvairias studentų tapatybes. Perspėjama, kad šį kūrinį gali būti sunku skaityti lytinės prievartos aukoms, nebaltosios rasės atstovams ir mažas pajamas gaunančių asmenų atžaloms.

Universitetas turėtų būti vieta, kurioje nepaisoma visuomenės spaudimo ir dominuojančių prietarų, laisvai diskutuojama pačiomis jautriausiomis temomis.

Ginčai verda ir dėl kitų kūrinių cenzūravimo: Williamo Shakespeare’o „Venecijos pirklio“ (dėl antisemitinių pastabų), Virginios Woolf „Misis Delovėj“ (dėl savižudybės temos) ir Josepho Conrado „Tamsos širdies“ (dėl juodaodžių atvaizdavimo). Niujorko universiteto profesorius, moralės psichologas Jonathanas Haidtas yra rašęs apie atvejį, kai kartą uždavęs skaityti straipsnį apie dilemas, su kuriomis susiduria nuo vėžio mirštančio paciento gydytojas, sulaukė pastabos iš studento, nes šis tikėjosi būti perspėtas apie „traumuojantį“ teksto turinį.

Dar labiau gąsdinanti tendencija – draudimas kitaip mąstantiems kalbėtojams dalyvauti universiteto renginiuose. „Henry Jackson Society“ instituto tyrėjas Gray’us Sargeantas IQ priminė pernykštį Voriko universiteto (Jungtinė Karalystė) sprendimą uždrausti kalbėti žinomai islamo kritikei ir žmogaus teisių aktyvistei Maryam Namazie. Oksfordo koledžas sykį neįsileido kontroversiško vokiečių istoriko Ernsto Nolte’s, keli Vokietijos universitetai uždraudė atvykti už eutanaziją pasisakančiam bioetikui Peteriui Singeriui, o Brandeiso universitetas užvėrė kelią kitai islamo kritikei Ayaan Hirsi Ali. Panašiai pasielgta su buvusia JAV valstybės sekretore Condoleezza Rice, Tarptautinio valiutos fondo direktore Christine Lagarde ir nemažai žydų kalbėtojų.

Universiteto suvaikėjimas

Iš pirmo žvilgsnio saugių zonų steigimo idėja atrodo suprantama. Pasak G. Sargeanto, pagarbi atmosfera, kai studentai jaučiasi gerai ir saugiai, gali pakelti diskusijų kokybę. Be to, kai kuriose ugdymo įstaigose iš tiesų pasitaiko šiurkščių, netgi sisteminių patyčių, kurioms abejingi pedagogai ir administratoriai. Prieš konkretų asmenį nukreipti įžeidžiantys komentarai yra nepateisinami ir netoleruotini. Problema iškyla tuomet, kai sąmoningai ar nesąmoningai supainiojami asmeniniai įžeidimai ir bendro pobūdžio argumentai arba faktai.

Kaip savo naujausioje knygoje „Free Speech: Ten Principles for a Connected World“ („Žodžio laisvė: dešimt susaistyto pasaulio principų“) rašo Oksfordo universiteto (Jungtinė Karalystė) istorikas Timothy Gartonas Ashas, universitetas turėtų būti vieta, kurioje nepaisoma visuomenės spaudimo ir dominuojančių prietarų, laisvai diskutuojama pačiomis jautriausiomis temomis. Universitetas yra terpė, kur susidurdamas su skirtingų pažiūrų bendraamžiais studentas turi galimybę užsiauginti „intelektinius raumenis“. Aukštoji mokykla sudaro sąlygas mokytis į pasaulį žvelgti iš įvairių perspektyvų, taip stiprindama argumentavimo ir įsiklausymo įgūdžius. Noras užsisklęsti ir girdėti tik tai, kam pritariama, nesuderinamas su universiteto misija.

Jei brendimo laikotarpiu studentai neįstengia susitaikyti su faktu, kad daugelio žmonių įsitikinimai absoliučiai priešingi, kaip jiems gyventi už universiteto ribų? Normaliomis sąlygomis aukštoji mokykla yra tarpininkė, leidžianti studentui pamažu tapti suaugusiu žmogumi, kuris priima pasaulį tokį, koks jis yra. Pasaulis už universiteto ribų yra visiškai nesaugi zona, kurioje mažai kam rūpi, kaip kas jaučiasi dėl visokių vertinimų. Universitetas įveda studentą į šiaip jau atšiaurų pasaulį. Svarbi šio proceso dalis – galimybė išgirsti ir apmąstyti kitokias nuomones.

Su ekstremizmu britų mokslo įstaigose kovojantis G. Sargeantas įsitikinęs, kad skirtingai mąstančių lektorių draudimai kenkia universitetų vidinei kultūrai. Turi būti draudžiami tik išties radikalūs ekstremistai, o daugiau dėmesio vertėtų skirti pačių renginių pobūdžiui. Jei pakviečiamas kontroversiškas pranešėjas, būtina pasirūpinti, jog renginyje kalbėtų ir jam oponuojantys nuomonės formuotojai, kad studentai galėtų stebėti argumentuotus ir atvirus debatus. Taip pat būtina skirti pakankamai laiko auditorijos klausimams, o diskusijos vedėjas turi būti kiek įmanoma neutralesnis.

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu socialiniuose tinkluose!

VISI STRAIPSNIAI LIETUVA PASAULIS KAIMYNAI SMAGUMAI


Paprasti komentarai

Feisbukiniai komentarai


Skaitomiausi straipsniai

Prieš 77-erius metus liepos 21-ąją Kaune Valstybės teatre pradėjo savo darbą pirmasis Lietuvos Liaudies Seimas.
751 | 2017-07-21 | Lietuva
Laurynas Ragelskis

Prie Valstybės teatro susirinkusi milžiniška žmonių minia mitingavo tris dienas - reikalaudama, kad Liaudies Seimas kuo greičiau patvirtintų ir įteisintų Lietuvos žmonių troškimą visam laikui atsikratyti ponų ir jų pimpačkiukų jungo. Ir Lietuvos Respublikos Seimas, vykdydamas Lietuvos žmonių valią priėmė tikrąją laisvę žmonėms garantuojančius sprendimus. Skaityti toliau...

Globalizmo naikinamos buvusios TSRS respublikos: Lietuvos ir Rusijos paralelės
603 | 2017-07-21 | Kaimynai
Algimantas Lebionka

Ar sveiko proto ir pasaulio politika besidomintis žmogus gali patikėti buka propaganda, kad JAV kolonijai Lietuvai „keltų grėsmę“ kita JAV kolonija Rusija? Aš manau, kad Lietuvoje sukelta karo isterija, mūsų tautų kiršinimas ir durninimas reikalingas tam, kad užsienio bankininkams būtų lengviau mūsų tautas plėšti ir išlaikyti savo vergijoje. Skaityti toliau...

Netanyahu: Europa turi pasirinkti klestėjimą ar žlugimą
269 | 2017-07-21 | Pasaulis
Algimantas Lebionka

Netanyahu žodžiais, Višegrado grupė turi palaikyti Izraelį ir įtikinti ES keisti savo poziciją Izraelio atžvilgiu. Europos pusė dažnai kelia išankstinius reikalavimus, bet tai absurdas, nes Izraelis yra daugelyje sričių pasaulio lyderis. Netanyshu paklausė: „Aš manau, kad Europa turi nuspręsti, ar ji nori gyventi ir klestėti, ar ji nori susitraukti ir išnykti“. ES politikus jis pavadino „bepročiais“. Skaityti toliau...

Reklama

Vatikano globalistai apkaltino Trampo administraciją krikščionišku fundamentalizmu. Vatikanas ruošiasi antikristo atėjimui
241 | 2017-07-20 | Pasaulis
Algimantas Lebionka

Ar kas galėjo pagalvoti mūsų Tautinės dainuojančios revoliucijos metu, vos prieš tris dešimtmečius, kai išvien su tauta ėjo ir krikščionių kunigija, kad ši bažnyčia stos už Afrikos ir Azijos tautų perkraustymą į Europą, krikščioniškų Europos tautų naikinimą, jų islamizaciją, stos už Biblijoje pasmerktą sodomiją, kad Romos popiežius Kristų lygins su velniu, bučiuos ir plaus nusikaltėliams kojas, kad ši bažnyčia paskęs globalizmo liūne net aplenkdama globalizmo citadelę JAV? Vatikanas nusimetė ėriuko kailį ir atskleidė savo esmę. Skaityti toliau...

Kompanija Bayer platino ŽIV po visą pasaulį
220 | 2017-07-20 | Pasaulis
Versijos.lt

Devinto dešimtmečio pradžioje dar nebuvo nustatyta virusinė AIDS priežastis, šis sindromas buvo vadinamas „Keturių H liga“, kadangi plito tarp homoseksualistų, heroiną vartojančių narkomanų, Haičio gyventojų ir sergančių hemofilija. Tačiau jeigu pirmų trijų H susirgimų plitimą galima buvo paaiškinti sindromo infekcine kilme, tai su hemofilija sergančiais žmonėmis, kurie vienas su kitu nekontaktuoja, kilo problema, jie neįsipaišė į bendrą koncepciją. Skaityti toliau...

Kas iš tiesų vyksta SLF?
192 | 2017-07-20 | Lietuva
Kibirkštis

Prieš kurį laiką buvusios marksistinės partijos, Socialistinio Liaudinto (SLF) internetinėje svetainėje (slfrontas.lt) buvo paskelbtas straipsnis, pavadinimu „Kas iš tiesų vyksta SLF?“ – jame buvo objektyviai nušviečiama organizacijoje susiklosčiusi situacija, demaskuojami neteisėti SLF įsigalėjusios oportunistų grupės veiksmai. Greitu metu SLF svetainė nustojo veikusi – bijodami apie juos viešinamos tiesos, naująja SLF „vadovybe“ apsišaukę asmenys tinklapį užblokavo. Skaityti toliau...

Pensinis amžius Didžiojoje Britanijoje bus pratęstas iki 68 metų
180 | 2017-07-20 | Pasaulis
SputnikNews.lt

Didžiosios Britanijos darbo ir pensijų departamentas planuoja jau 2039-aisiais pratęsti pensinį amžių vieneriais metais — iki 68 metų, praneša Sputnik Baltarusija su nuoroda į ministrą Davidą Gouką. Skaityti toliau...

Justo Paleckio kalba pirmajame Lietuvos Liaudies seimo 1940 m. liepos 21 d. posėdyje
166 | 2017-07-21 | Lietuva
Kibirkštis

Niekam ne paslaptis, kad 1940 m. – sudėtingas momentas Lietuvos istorijoje, žymintis tiek Raudonosios armijos dislokavimą mūsų šalyje, tiek fašistinės diktatūros su A. Smetona priešakyje žlugimą ir liepos 21 d. atidaryto Liaudies seimo paskelbtą naujos, Tarybų Lietuvos valstybės, kūrimosi pradžią. Bet, kaip ir daugelis kitų Lietuvos istorijos epizodų, šis laikotarpis pristatomas vienašališkai, piešiant jį tik juodžiausiomis spalvomis, užmirštant realias socialines bei geopolitines aplinkybes. Todėl istorinės pažinties tikslais pateikiame minėtojo Liaudies seimo deputato, to meto Lietuvos politinio veikėjo, J. Paleckio kalbą, pasakytą atidarom Skaityti toliau...

Unikali Lietuvos pažanga
159 | 2017-07-21 | Lietuva
Ekspertai.eu

Valstybinis transliuotojas LRT pranešė, kad stulbinamai išaugo Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos populiarumas ir drąstiškai krito norinčių studijuoti Edukologijos universitete skaičius. „Būsimieji Lietuvos studentai vis labiau nori būti kariūnais ir vis mažiau mokytojais“, - sakoma reportaže. Be komentarų. Skaityti toliau...

Dėl Baltarusijos kaltės Lietuvoje klesti kontrabandinių cigarečių rinka
124 | 2017-07-21 | Kaimynai
Ekspertai.eu

Nors Lietuva pagal daugelį parametrų yra pavyzdys Europos Sąjungai ir pasauliui (vienas geriausių BVP, veiksmingas Rusijos karinės agresijos atgrasymas, kylantys darbo užmokesčiai ir t.t.), tačiau mūsų šalies kontrabandinių cigarečių rinka – viena didžiausių Europoje. Pagrindine nelegalių tabako gaminių tiekėja į Lietuvą dar vis įvardijama diktatoriaus Aleksandro Lukašenkos valdoma Baltarusija. Skaityti toliau...

Rėmėjas

Puslapis feisbuke

Dar komentarų

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Kiekvienas žmogus su čia pateikta informacija elgiasi savo nuožiūra.
Pradžia: 2014 rugpjūčio 18 | 1.367 | 441.851