Apie monarchiją. Asmenybės kultas laimi prieš demokratiją

Versijos.lt
Pridėti naują straipsnį >

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!

Nauja galima ketvirta Angelos Merkel kadencija, Erdogano prezidentavimas, pratęstas iki 2029 metų, Baltarusijos konstitucijos pakeitimas… Pasaulis atsisako valdžių kaitos ir renkasi „tautos išrinktą“ monarchiją. Arba diktatūrą.

Be valstybių, kuriose monarchija egzistuoja oficialiai, vis labiau reiškiasi tendencija, kai patyrę lyderiai pasirenkami vietoje šviežių naujokų. Visame tame, kas susiję su valstybės valdymu, žmonės, kurie jau ne pirmus metus stebi įvykius Egipte, Serbijoje, Libijoje, Sirijoje, Afganistane ir kitose šalyse iš begalinio revoliucijų sąrašo, atiduoda pirmenybę tvirtam stabilumui, o ne neprognozuojamiems pokyčiams.

Turkija ir Erdoganas

Pretekstu parašyti šį straipsnį tapo naujiena apie tai, kad Erdoganas gali likti prezidento poste iki 2029 metų. Tikriausiai bus panaikintas netgi ministro pirmininko postas, o prezidentui darbe talkininkaus du pavaduotojai.

Pagal konstituciją Turkijos prezidentas renkamas 5 metams ir negali prezidentauti daugiau kaip dvi kadencijas. Sekantys rinkimai numatomi 2019 metais, tokiu būdu, jei Erdoganą išrinks antrai kadencijai, jis liks valdžioje iki 2024 metų netgi nekeičiant įstatymų ir dar 10-čiai metų po rinkimų, jei bus priimta pataisa.

Trumpiau tariant, turkų lyderis, išvijęs oponentą Giuleną ir NATO bazes iš savo šalies, atsisakė ir planų stoti į ES, galutinai apsisprendęs kurti islamo respubliką, kuriai vadovaus nesikeičiantis prezidentas, tačiau kaitaliojama konstitucija.

Vokietija ir Merkel

Vokietijos kanclerė Angela Merkel iškėlė savo kandidatūrą 2017-ųjų metų rinkimuose. Nežiūrint į tai, kad postas turi kitą pavadinimą, faktiškai ji yra ir prezidentė, ir princesė ir pati sau karalienė. Jos vadovaujama partija viešpatauja (būtent viešpatauja, o ne valdo) ES jau tris metus. Ir tik trečiojoje kadencijoje prasidėjo didžiulio masto kolapsas neadekvačios politikos pabėgėlių atžvilgiu pavidalu. Tai ir pakeitė gyventojų nuotaikas. Bet netgi nepaisant totalių klaidų, išankstinės apklausos liudija, kad 55% vokiečių pasisako už Merkel perrinkimą. Alternatyva – dešiniosios idėjos, kurios dauginasi kaip grybai po lietaus per pastaruosius du metus visoje Europoje.

Lukašenka ir Baltarusija

Šis pavyzdys ir taip idealiai įsipaišytų į bendrą nesikeičiančių lyderių statistiką, tačiau neseniai pasklido naujiena, kuri paverčia Lukašenką monarchų monarchu. Liberaldemokratų partija (!) pasiūlė pratęsti Lukašenkos įgaliojimų terminą nuo 5 iki 7 metų, padidinti baltarusių parlamentarų įgaliojimų laiką nuo 4 iki 5 metų bei pereiti prie proporcinės mažoritarinės rinkimų sistemos.

„Šie pakeitimai leis sutvirtinti Baltarusijos politinę sistemą, ves į tolimesnį demokratizavimą ir pilietinės visuomenės formavimą bei valdžios tvirtinimą šalyje“. Visi juk žino, kad Baltarusijoje „silpna“ valdžia ir „nestabili“ politinė sistema.

O aš priminsiu, kad savo postą Lukašenka užima nuo 1994 metų. Ir reikia pažymėti, kad per tą laiką nei sukilimų, nei revoliucijų, nei katastrofiškų įvykių nebuvo. Lukašenka iš tiesų gina savo žmones nuo visos tos bjaurasties, kuri gali ateiti iš išorės. Ir nors daug kas šaiposi iš šalies, ten pas juos tikrai gera gyventi.

Uzbekistanas

Velionis Islamas Karymovas valdė šalį nuo 1990 metų. 26 metai prezidentavimo, kurį nutraukė mirtis. Uzbekai raudojo, kai buvo oficialiai patvirtinta nepakeičiamo lyderio mirtis. Ir nežiūrint į tai, kad dabar Uzbekistano prezidentas renkamas tik penkeriems metams ir ne daugiau kaip dviem kadencijoms, šalies gyventojų tradicijos gyvuos dar daug metų.

Tadžikistanas

Dabartinis prezidentas Emomali Rachmonas valdo šalį nuo 1994 metų. Tačiau jau per 2020 metų rinkimus jis nebegalės daugiau bolotiruotis, jeigu nebus pakeista konstitucija. Jeigu viskas liks kaip dabar, nauju prezidentu taps jo sūnus, dėl kurio buvo pakeistas amžiaus cenzas. O jeigu deputatų pasiūlytas įstatymas dėl prezidentavimo iki gyvos galvos bus priimtas, sūnui teks laukti, kol tėvas iškeliaus į Anapilį.

Turkmėnija

Absoliutus prezidento Saparmurato Nijazovo, kuris valdė šalį nuo 1990 metų iki savo mirties 2007 metais, asmens kultas tik dabar pradeda po truputėlį atlėgti. O nuo 2007 iki šios dienos valdo naujas nepakeičiamas lyderis Gurbanguly Nerdymuchamedovas.

Žodžiu, reikalai neįtikėtinai demokratiškoje Vidurinėje Azijoje, klostosi, atvirai kalbant, nelabai. Nors ir kitos pasaulio šalys neatsilieka.

Šiaurės Korėja

Savo „liberalumu“ plačiai pagarsėjusioje šalyje lyderis nebegyvas. Amžino prezidento titulo įsteigimas privedė prie to, kad valstybei vadovauja miręs žmogus. Kim Ir Senas mirė 1994 liepos 8.

O apie tai, kad dabartinis Kimas, jo anūkas, yra lyderis iki gyvos galvos, ir kalbėti neverta. Šią šalį paminėti verta nebent dėl bendros statistikos. Nors, beje, Kimą turi perrinkti kas 5 metus. „Demokratija“ gi…

Japonija

Šalies režimo pavadinimas kalba pats už save – konstitucinė monarchija. Nežiūrint į visus politikos mokslų kalambūrus, turiu pasakyti, kad tokia valdymo forma yra netgi demokratiškesnė už prezidentinę respubliką. Formalus valstybės vadovas yra imperatorius, faktiškas – premjeras. Dabartinis Japonijos imperatorius, viešpataujantis nuo 1989 sausio 7 dienos – jo didenybė Akihitas. Jis, beje, ir paskiria premjerą.

Anglija

Panaši situacija kaip Japonijoje, tik reali karalienės įtaka valstybei ir visam pasauliui yra smarkiai neįvertinta. Jai nusilenkti šliaužia iš viso pasaulio. Anglijoje ji galbūt ir formali valdovė, tačiau realiai karališkoji šeima lemia situaciją visame pasaulyje. Anglai, savaime suprantama, patenkinti.

Kinija

Per 70 metų šioje šalyje valdžia kardinaliai pasikeitė tik 5 kartus. Tai susiję su partijos viršūnių kaita ir, jei galima taip išsireikšti, mąstymo kryptimi. Pirmoji karta susijusi su Mao Czedunu, antroji – su Den Siaopinu, trečioji – su Czian Czeminiu, ketvirtoji – su Hu Czintao, penktoji – su Si Czianpiniu. Monarchija Kinijos, aišku, nepavadinsi, tačiau apie valdžių kaitą liežuvis nesiverčia kalbėti.

Artimieji Rytai

Jungtinių Arabų Emyratų prezidento postas sujungtas su sostinės emyrato Abu Dabio emyro postu. Kadangi pats emyratas yra absoliuti monarchija, tai valdžia jame ir visoje valstybėje, perduodama paveldėjimo keliu.

Bašaras Asadas valdo Siriją nuo 2000 metų ir planuoja likti poste iki 2023 metų.

Jemeno prezidentas dirbo tris kadencijas po 7 metus, kol šalies nenusiaubė spalvotoji revoliucija.

Kad ir kaip būtų vadinama valdymo forma, kad ir kokia išsivysčiusi ar neišsivysčiusi būtų valstybė, visas jas vienija vienas dalykas: stabilumo ir valdžios nesikeitimo siekis. Tie, kurie valdo, mėgaujasi valdžia, tie, kurie „renka“, tikisi stabilumo. Ir visa ta nuomonių įvairovė iš esmės yra ne kas kita, kaip liūdnai pagarsėjęs principas „skaldyk ir valdyk“.

Šiuolaikinė Europos istorija akivaizdžiai demonstruoja, kad toliausiai pažengė būtent tos šalys, kurioms pasisekė turėti monarchiją. Jos yra stabilios ir valdomos, ir tas pats visų keikiamas asmenybės kultas tokiose valstybėse – ne bėda, o instrumentas, panašiai kaip religija, kuri palengvina kančias sunkiais periodais. Tačiau ne vien monarchija soti tauta: diktatūra, kad ir priešpastatoma karalystėms, psichologiškai yra tas pats instrumentas, kuris įveiks bet kokias bėdas. Ir niekas dėl to pernelyg nesiskundžia.

Samprotaudamas 1945 metais apie tai, kaip atsirado ir sustiprėjo nacistų Vokietija, Vinstonas Čerčilis rašė: „Šito karo niekada nebūtų buvę, jeigu dėl Amerikos įtakos ir šiuolaikinių tendencijų iš Austrijos nebūtų išvyti Habsburgai, o iš Vokietijos – Hohencolernai. Tai leido hitleriniam monstrui iššliaužti iš savo kloakos ir užimti ištuštėjusius sostus.“ Viena citata, o kiek įrodymų, kokią galią turi viena smenybė (ar dinastija) tautai.

Ir pabaigai. XX amžiaus pradžios prancūzų politikas Žoržas Klemanso kartą pastebėjo: „Pasaulyje yra du dalykai, kuriuose aš niekada neįžvelgiau naudos: apendicitas ir respublikos prezidentas“.

Įvertink straipsnį: +5 -3
Pridėti naują straipsnį >

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!


VISI STRAIPSNIAI LIETUVA PASAULIS KAIMYNAI SMAGUMAI


Komentarai


Naujausi 15 straipsnių

191 | 2017-08-18 | Lietuva | +14 -3
Kibirkštis
Mūsų laikmetyje yra išpilta be galo daug purvo ant Tarybų Sąjungos. Įvairiomis manipuliacijomis stengiamasi netgi apjuodinti jos pergalę Didžiajame Tėvynės Kare, nutylimos įvairios šio karo pusės, skleidžiami mitai apie TSRS „draugystę“ su fašistine Vokietija, išdavikišką TSRS politiką kovojančių prieš fašizmą armijų atžvilgiu ir t.t. Birželio 22 d. – Didžiojo Tėvynės Karo pradžios diena – yra puiki proga paneigti šiuos mitus ir parodyti tikrąjį to laiko vaizdą. Žinoma, mitų apie Didįjį Tėvynės Karą yra sukurta tiek daug, kad tam, kad visus juos paneigtume, turėtume parašyti knygą. Tad čia mes trumpai išanalizuosime tik dalį tų mitų ir pateik Skaityti toliau...
64 | 2017-08-18 | Kaimynai | +1 -2
Kibirkštis
Rugpjūčio 10-13 dienomis Leningrade vyko Rusijos Komunistų Darbininkų Partijos (RKDP) organizuota tarptautinė teorinė komunistų konferencija, skirta Didžiosios Spalio socialistinės revoliucijos šimtmečiui – „Spaliui-100“. Konferencijoje dalyvavo dešimtys marksistinių-lenininių partijų atstovų iš viso pasaulio: nuo Ispanijos iki Kazachstano, nuo Norvegijos iki Šri Lankos. Skaityti toliau...
94 | 2017-08-18 | Pasaulis | +5 -5
Kibirkštis
Visi žinome, kad Vokietijoje 1933-1945 m. siautėjo nuožmi, tūkstančius ir milijonus nekaltų aukų nusinešusi fašistų diktatūra, į valdžią atėjusi formaliai „teisėtu“, „demokratiniu“ rinkimų keliu. Tačiau retas kuris dabarties jaunuolis, ypač šalyje kaip Lietuva, bus girdėjęs apie Ernstą Telmaną (1886-1944) – bene žymiausią to meto vokiečių didvyrį ir patriotą, tapusį visos Europos antifašistinio pasipriešinimo veidu ir 1944 m. rugpjūčio 18 d. kritusį nuo nacistinių budelių kulkų. Kas jisai buvo? Skaityti toliau...
119 | 2017-08-18 | Lietuva | +4 -1
Tomas Dapkus
Pakomentavus ankstesniame post'e dabartinio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko ir tuomečio teisėsaugos darbuotojų profesinių sąjungų lyderio Vytauto Bako laišką Rusijos režimui kviečiant bendradarbiauti kai kurie komentarai bei nauji įvykiai pasirodė tiek svarbūs, kad juos verta aptarti atskirai. Skaityti toliau...
77 | 2017-08-18 | Smagumai | +2 -2
Igoris Ašmanovas
Мы видим в СМИ и соцсетях чудовищный хайп вокруг новых технологий, «нового технологического уклада». Ему уже с полгода. Не заметить его нельзя. Ну если уже на совещаниях у Путина повторяют эти модные шумовые слова, значит, коробочка уже заполнилась доверху. Skaityti toliau...
97 | 2017-08-18 | Pasaulis | +5 -1
Algimantas Lebionka
Praėjusį pirmadienį JAV prezidentas Donaldas Trampas pasirašė memorandumą, kuris nurodo JAV prekybos atstovui atlikti tyrimą dėl galimų intelektualinės nuosavybės grobimo atvejų iš Kinijos pusės. Kinai, kaip mano Vašingtone, priverčia KLR dirbančias JAV kompanijas dalintis intelektualinės nuosavybės pobūdžio informacija, priešingu atveju kinai neleidžia joms čia užsiimti verslu. Kinijos valdžia pasirengusi ryžtingai atsakyti į JAV sankcijas. Apie tai kalbama Kinijos komercijos ministerijos pranešime. Skaityti toliau...
149 | 2017-08-18 | Lietuva | +7 -1
Lietuvių aktyvistų frontas
Atėjo lemiama galutinio su žydais atsiskaitymo valanda. Lietuva turi būti išvaduota ne tik nuo azijatų bolševikų vergijos, bet ir nuo ilgamečio žydijos jungo. Lietuvių aktyvistų frontas visos lietuvių tautos vardu kuo iškilmingiausiai pareiškia: 1. Senoji Vytauto didžiojo laikais suteikta Lietuvoje prieglaudos teisė žydams yra visiškai ir galutinai atšaukiama. 2. Kiekvienas be išimties Lietuvos žydas šiuo yra įsakmiai įspėjamas nieko nedelsiant apleisti Lietuvos žemę. 3. Visi tie žydai, kurie išskirtinai pasižymėjo Lietuvos valstybės išdavimo ir lietuvių tautiečių persekiojimo, kankinimo ar skriaudimo veiksmais, atskirai bus traukiami Skaityti toliau...
107 | 2017-08-18 | Smagumai | +1 -4
Julijus Štreicheris
"Roterdamo dažnasis", olandų žinių tarnyba, paskelbė šį įdomų dalyką pasaulio spaudai birželio 19 dieną 1933 metais. Taip vadinama pasaulio ekonomikos konferencija vis dar vyksta Londone. Tai yra konferencija su daug kalbų ir mažai darbų. Žydai nusprendė panaudoti konferenciją savo tikslams. Jie liepos 15 dieną paskelbė Pasaulinę žydų konferenciją. Šios konferencijos siekis yra diskutuoti ir sudaryti gaires nukreiptas prieš nacionalsocialistinę Vokietiją. Šie sprendimai ir gairės bus atneštos ir pasaulio ekonomikos konferencijon. Tuo pat metu, žydų konferencija susitars dė Skaityti toliau...
71 | 2017-08-18 | Lietuva | +4 -4
Paulius Nežinosi
Dr. Paulius Josefas Gėbelsas 10 Įsakymų nacionalsocialistams 1. Vokietija yra tavo tėvynė. Mylėk ją virš visko ir daugiau darbais, negu žodžiais. 2. Vokietijos priešai yra tavo priešai, nekęsk jų visa savo širdimi. 3. Kiekvienas tautietis, net žemiausias, yra Vokietijos dalis, mylėk jį kaip myli pats save. 4. Sau reikalauk tik pareigų, tada Vokietija irgi atgaus savo teises ir privilegijas. 5. Didžiuokis Vokietija. Tu turi teisę didžiuotis tėvyne, už kurią milijonai paaukojo savo gyvybes. 6. Tas, kas smurtauja prieš Vokietiją, smurtauja prieš tave, atsilygink jam savo kumščiais! 7. Atsilygink už tai, kas yra daroma. Jeigu t Skaityti toliau...
80 | 2017-08-18 | Lietuva | +6 -8
Paulius Nežinosi
Man atrodo keista, kad vyras, kuris, kaip kareivis, buvo šešis metus pripratęs prie aklo paklusnumo, turėtų staiga atsidurti konfilkte su vastybe ir jos konstitucija. Šito priežastys kyla iš mano jaunystės dienų. Kai man buvo septyniolika metų, aš atvykau į Vieną ir ten aš išmokau nagrinėti ir stebėti tris svarbius klausimus: socialinį klausimą, rasinę problemą ir, pagaliau, marksistų judėjimą. Aš palikau Vieną tvirtu antisemitu, mirtinu marksistinės pasaulėžiūros priešu ir vokiečių nacionalistu savo politinių principų atžvilgiu. Ir nuo tada aš žinojau, kad vokiškasis vokiškosios Austrijos likimas bus iškovotas ne tik Austrijos, bet ir Vokiet Skaityti toliau...
241 | 2017-08-18 | Smagumai | +14 -0
Blogeris Zeppelinusas
Visokių kvailysčių ir silpnaprotystės apraiškų per savo netrumpą gyvenimą regėjau. Ir net patyriau. Bet tai, ką matau savo akimis Lietuvos Žmogaus Teisių Centro FB puslapyje ant tiek kvaila ir idiotiška, kad net sunku tuo patikėti! Skaityti toliau...
264 | 2017-08-18 | Kaimynai | +8 -2
Symonas Kroydonas
Vos spėjau išnešti kudašių iš Kamenec Podolskij,kai į jį su savo mašina įvažiavo Asta Kuznecovaitė. Per savo gyvenimo draugą Mantą Jurevičių perdavė man žinutę,kad patykos manęs ir įdurs adatą į nugarą,ir tada aš būsiu užkrėstas jos nešiojamu ir platinamu ŽIV virusu,hepatitu ir visokiomis baisiomis ligomis,todėl ačiū vienam iš jūsų ,kad įspėjote,ir vos tik sužinojau ,kad Kuznecovaitė pasirodė Kamenec Podilski mieste,šokau į mašiną ir visu greičiu į šiaurę ,į Ivano Frankovską. Skaityti toliau...
126 | 2017-08-18 | Pasaulis | +8 -1
Algimantas Lebionka
Barselonos teroristų tikrieji vardai yra Merkel ir Sorošas, Junkeris ir Tuskas, Grybauskaitė ir Skvernelis, globalizmas ir liberalizmas. Tai jiems remiant vyksta Europos tautų genocidas, islamizacija ir negrizacija, tai jų dėka į Europą vežami teroristai iš Afrikos ir Artimųjų Rytų, melagingai vadinami „pabėgėliais“. Tai jų dėka iš mūsų vaikų, anūkų, iš visos mūsų tautos atimama ateitis. Skaityti toliau...
160 | 2017-08-18 | Pasaulis | +7 -1
Algimantas Lebionka
Piliečių susipriešinimas JAV plečiasi. Šiomis dienomis Vašingtone išniekino 16-jo JAV prezidento Abraomo Linkolno paminklą, o prieš tai nuo vandalų rankų nukentėjo keli Konfederatų šalininkų paminklai. Vienas jų lyderiui ir legendai – generolui Li Šarlotsvilio mieste. Čia susidūrimų metu žuvo trys žmonės. Kairieji sukėlė isteriją Niujorke prie Trampo dangoraižio su šūksniais „Gėda! Ne Ku-Kluks-Klanui, ne fašizmui JAV, ne Trampui!“. Protestai jau apėmė 50 JAV miestų. Feikinė spauda viskuo kaltina baltuosius nacionalistus, dešiniuosius, o spalvotuosius ir kairiuosius vaizduoja nuskriaustaisiais. Skaityti toliau...
106 | 2017-08-18 | Lietuva | +9 -1
Dr. Jonas Ramanauskas | joramlt@yahoo.com
Filosofas V. Ražvilas. Kur tik pažvelgsi į kairę ir į dešinę, į viršų ir į apačią, visur tik skamba ir skamba iš visų pakampių karksėjimas „dviguba pilietybė“, „dviguba pilietybė“. Visiškai negalima suprasti, koks velnias tiems žmonėms užmynė ant smegenų, kad jie niekaip negali ištarti dviejų lietuviškų žodžių - dvi pilietybės. Ir trumpiau ir gražiai lietuviškai skamba, labai tiksliai yra atspindima klausimo esmė. Kaip protauja, taip ir kalba. Kas galvoje, tas ir ant liežuvio galo. Skaityti toliau...

Parodyti dar įrašų

Reklama

Paveiksliukai


Rėmėjas

Puslapis feisbuke

Dar komentarų

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Kiekvienas žmogus su čia pateikta informacija elgiasi savo nuožiūra.
Pradžia: 2014 rugpjūčio 18 | 1.367 | 441.851