Skurdas – ne šiaip ignoruojamas žodis (0)

Versijos.lt
+ 8 - 0
Autorius: Versijos.lt
Šaltinis: http://versijos.lt/skurdas-ne-...
7535-01-02 (2017 m.), skaitė 1784
0

Jeigu mes kažko išmokome per praėjusius prezidento rinkimus, tai to, kad Amerikos politiniame peizaže žodis „skurdas“ kaip ir anksčiau ignoruojamas. Nors politikai vengia naudoti šį žodį, kaip beginklis žmogus šalinasi nuodingos gyvatės, tačiau skurdas yra neatskiriama Amerikos socialinio ir politinio kraštovaizdžio dalis ir niekur nedings, jeigu jį paprasčiausiai ignoruosime.

Skurdas – daugiabriaunis reiškinys, jis apjungia savyje socialinius, ekonominius, politinius elementus, kaip ir sveikatos apsaugą. Skurdas pasireiškia dviem tipais: 1) Absoliutus skurdas, kai žmogus neturi priėjimo prie resursų, kurie būtini minimaliam fizinės sveikatos lygiui palaikyti ir 2) Sąlyginis skurdas, kai žmonės nepatenkinti minimaliais gyvenimo sąlygų standartais, kuriuos nustatė vyriausybė. Sąlyginis skurdas nėra vienodas skirtingose valstybėse, o kartais ir tos pačios valstybės skirtinguose regionuose.

Praktiškesnis apibūdinimas skelbia, kad skurdas – tai nepakankamumo būsena, kai žmonės neturi įprasto ar priimtino kiekio pinigų ir kitų materialių vertybių, kad galėtų oriai gyventi. 2015 metais 43,1 mln amerikiečių (13,5% gyventojų) gyveno skurde. Nors vaikai sudaro 23,1% gyventojų, jie taip pat patenka į 33,3% skurdžiausių gyventojų skaičių. 2013 metų UNICEF ataskaita teigia, kad JAV užima antrą vietą pagal vaikų skurdą išsivysčiusiame pasaulyje.

Sąvoka, susijusi su skurdu – tai apsirūpinimas maistu. 2013 metais, kai vaikų skurdas pasiekė aukščiausią lygį, 16,7 mln vaikų gyveno vargingose apsirūpinimo maistu prasme šeimose, jie neturėjo priėjimo prie būtino, norint sveikai gyventi, maitinimosi lygio.

2016 metais Vašingtono mokslinių tyrimų organizacija Miestų plėtros institutas atliko tyrimą, analizuojantį, kaip žmones ir bendruomenes veikia politinės reformos. Ataskaitoje tvirtinama, kad paaugliai, gyvenantys bendruomenėse su mažomis pajamomis, neretai priversti stoti į gaujas, pardavinėti narkotikus at teikti seksualines paslaugas, kadangi negali nusipirkti maisto.

Būsto neturėjimas pagausina problemas, susijusias su badavimu. 2014 metais paskelbtos Nacionalinio benamių šeimų centro ataskaitos duomenimis, benamių vaikų skaičius JAV pasiekė rekordinį lygį – 2,5 mln – kas tryliktas vaikas Amerikoje valkatavo. Pagrindinė priežastis – prieinamų būstų trūkumas ir smurtas šeimose.

Neseniai atlikti tyrimai rodo, kad pusė JAV gyventojų kvalifikuojami kaip vargingi ar turintys mažas pajamas, o kas penktas amerikietis, gimęs šiame tūkstantmetyje, gyvena skurde. Leidyklos „Rutledž“ skelbiamo „Skurdo žinyne“ teikiama, kad JAV atsirado naujų skurdo formų, jos tapo neoliberalių struktūrinių pokyčių ir globalizacijos politikos rezultatu.

2016 birželį TVF įspėjo Ameriką, kad būtina atkreipti dėmesį į didelį skurdo lygį, padidinti minimalų valandinį atlyginimą ir pasiūlyti moterims apmokamas atostogas vaikų priežiūrai.

Skurdas neleidžia vaikams įgyti išsilavinimą. Kadangi JAV švietimo sistemą finansuoja vietinės bendruomenės, tai išsilavinimo kokybė dažnai atspindi paties bendruomenės lygį. Tokiu būdu prastas išsilavinimas turi tendenciją įtvirtinti egzistuojančią nelygybę. Be to, moterys, gyvenančios skurde, su didesne tikimybe pastoja ankstyvame amžiuje, pas jas mažiau resursų rūpinimuisi vaikais.

Skurdas – ne šiaip Amerikos politikų ignoruojamas žodis, tai pasibjaurėtinas ir plačiai išplitęs šalyje reiškinys. Kol neišspręsime šios problemos, mes negalime kalbėti apie teisingą visuomenę ir lygias galimybes. Laikas prisiminti Franklino Ruzvelto žodžius:

„Mūsų progreso rodiklis yra ne tai, ar pridėsime daugiau turtų daug turintiems, o tai, ar aprūpinsime tuos, kurie turi pernelyg mažai“.

100% Plius 100% Plus
0% Minus 0% Minus
8   0
Komentarai: 0

Nebūtinas. Įrašyk, jeigu nori gauti pranešimą apie naujus komentarus prie šio straipsnio. Adresas niekur nebus rodomas.

Siųsti komentarą
VISI STRAIPSNIAILIETUVAPASAULISKAIMYNAISMAGUMAI
Algimantas Lebionka. Globalus valdomas chaosas: vykdytojai, tikslai, organizatoriai
Trampas perstato savo aparato vadovus / Трамп тасует руководство своего аппарата
Brazilija atmes JT migracijos paktą, sako ateinantis užsienio reikalų ministras
Neįtikėtinos permainos Jungtinėse Tautose – JAV-ų pastangos panaikinti abortus remiančias sąvokas
Trampui nieko neatleidžia / Трампу не прощают ничего
D. Trumpas išpuolį Strasbūre pateikė kaip argumentą sienos Meksikos pasienyje statymui
Žiniasklaida: V. Putinas turėjo „Stasi“ pažymėjimą
Australija nusprendė pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine
Tai, ką SpaceX padarė praėjusią savaitę, yra išskirtiniai pasiekimai (1)
JAV medikai: Dėl pornografijos įtakos itin dažnėja vaikų seksualinė prievarta prieš kitus vaikus
Gallup duomenimis emigruoti nori 750 milijonų žmonių
Pasaulis su įtampa žiūri į Rusiją – mirtinas šokis prasideda, reikia ruoštis branduoliniam karui (2)
Globalaus migracijos pakto nepasirašys ir Čilė (3)
Eurazijos Sąjunga plečia tarptautinius ryšius / ЕАЭС расширяет международные связи
„Pažangiosios“ Japonijos realybė: protu nesuvokiamas išsigimimas (6)
Didžiausiame Ispanijos regione rinkimus laimėjo už žmogaus gyvybę kovojanti partija
Venesuela sudėtingoje situcijoje kreipėsi į Rusiją / Венесуэла в сложной ситуации обратилась к России
Pirmasis žodis - Ateizmas / Первое Слово - Атеизм
Valstybės vykdomas vaikų grobimas iš šeimos – tai globaliai veikianti sistema?
Vašingtonas ir Pekinas skelbia paliaubas / Вашингтон и Пекин заключили перемирие
„SpaceX“ sausį išbandys naują daugkartinio naudojimo erdvėlaivį: jei viskas pavyks, JAV prasidės nauja kosmonautikos era (2)
Pasaulio organų prekybos centras randasi Izraelyje (2)
Italija pasisako prieš Globalų migracijos paktą (1)
Prancūzijoje – gatvių mūšiai, Lietuvos žiniasklaidoje – lyg niekur nieko (3)

Atsitiktiniai straipsniai


VISI STRAIPSNIAILIETUVAPASAULISKAIMYNAISMAGUMAI