Le Point. Vakarų klaidos dėl Rusijos

Versijos.lt
| +6 -0 Autorius: Versijos.lt
Šaltinis: http://versijos.lt/le-point-vakaru-klaidos-del-rusijos/
2017-01-04, skaitė 298
Pridėti naują straipsnį >

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!

Vakarų šalys padarė daug klaidų santykiuose su Rusija. Pateiksime trumpą analizę klaidų, kurios paskatino eskalaciją, kuri jau ribojasi su nauju šaltuoju karu.

Rusai skausmingai reaguoja į savo imperijos suirimą. Ir nenori atsidurti tarptautinės arenos antrojoje lygoje. Komunizmo krachą jie sutiko su džiaugsmu, o TSRS žlugimą – su keiksmais. Tokia formuluotė puikiai apibūdina jų nuotaiką. Komunistinės sistemos suirimas tapo ne istorijos pabaiga, o kitos istorijos pradžia. Vakarai šito nesuprato ir pridarė politinių klaidų, santykiuose su Kremliumi.

Anarchiška NATO plėtra

Šiaurės Atlanto aljansas buvo sukurtas atremti egzistencinę grėsmę, kurią kėlė laisvajai Europai Tarybų Sąjunga. NATO pagimdė šaltasis karas. Toks svarbus europiečiams penktasis įstatų straipsnis garantavo automatišką atsaką, jei bus užpultas bent vienas aljanso narys. Organizacija galėjo išnykti po TSRS žlugimo, tačiau išgelbėjo ją trys faktoriai.

Išsivadavusios nuo komunizmo Rytų Europos šalys turėjo istorinių priežasčių nepasitikėti kaimynine Rusija, dėl to jos garsiai reikalavo, kad NATO jas apgintų. O dauguma Vakarų Europos šalių įžvelgė tokiame „skėtyje“ puikų pretekstą pačioms neužsiimti savo gynybos reikalais. Ir, pagaliau, NATO biurokratija sumaniai užsitikrino savo išlikimą, plėsdama geografiškai aljanso įtaką ir sugalvodama naujus tikslus, ir tai išsaugojo daugybę karinių ir civilių karjerų.

Tuo pat metu NATO žodiškai pažadėjo Rusijai, kad buvusios tarybinės respublikos nepateks į NATO. Ši tema buvo svarstoma per JAV valstybės sekretoriaus Džeimso Beikerio pokalbį su Gorbačiovu 1990 vasario 9 dieną. Per tų pačių metų liepos 5-6 Londone vykusį NATO samitą, susidarė įspūdis, kad organizacija ruošiasi virsti politiniu, o ne kariniu aljansu. 1990 metais Paryžiuje, Žako Širako iniciatyva buvo pasirašytas Rusijos-NATO paktas, o 2002 metais į NATO įstojo Baltijos šalys. Medaus mėnuo pasibaigė.

Provokacijos su PRG

2007 metais amerikiečius apsėdo idėja, kad reikia dislokuoti priešraketinės gynybos sistemą Rytų Europoje. Rusija įžvelgė tame provokaciją ir strateginio balanso pažeidimą, nors Vašingtonas įtikinėjo, kad sistema nukreipta prieš Iraną. Po ilgų peripetijų projektas įgavo realią formą, Rumunijoje ir Lenkijoje pradėjo veikti pirmieji sistemos elementai (baterijos ir radarai). Rusija atsakė dislokuodama Kaliningrade raketinius kompleksus Iskander ir S-400. Skausmingas dūris Europos kūnui tarp Lenkijos ir Lietuvos.

Be to, NATO nutarė surengti stambias pratybas Lenkijoje šių metų birželį. Operacijos pavadinimas – Anakonda. Tema: „Mėlynųjų sąjunga atremia raudonųjų įsiveržimą“. Nuostabus būdas dar labiau suerzinti Rusijos lokį. Visi šie gestai, suprantama, turi politinį, o ne karinį pobūdį: Maskva – partnerė (tegu ir sudėtinga), o ne priešė. Niekas nenori karo su Rusija, štai tik kaustytų batų trepsėjimas vis labiau komplikuoja santykius.

Ukrainietiška katastrofa

Ukraina – nepriklausoma šalis. Tačiau ją nuo senovės jungia su Rusija glaudūs istoriniai, ekonominiai ir žmogiški ryšiai. Kai dėl Krymo, tai jis tapo rusišku dar imperatorės Jekaterinos Didžiosios laikais XVIII amžiuje. 1954 aštuonių teksto eilučių apimties potvarkiu su Chruščiovo parašu, dėl visiškai nesuprantamos priežasties, Krymas buvo perduotas Ukrainai. Europos Sąjungai derėtų atsižvelgti į šiuos elementarius ir svarbius duomenis, veikti itin atsargiai.

Vietoje to ES ėmė elgtis kaip dramblys porceliano parduotuvėje, paleidusi į darbą pragaro mašiną, kuri galiausiai privedė prie to, kad Rusija pasiėmė Krymą, o Ukraina suskilo į Rytus ir Vakarus. Nekalbant jau apie sankcijas, sunkia našta slegiančias Prancūzijos žemės ūkį. Ir nekalbant apie istoriją su „Mistraliais“.

Apgaulė Libijoje

2011 kovo 11 JTO Saugumo taryba priėmė rezoliuciją 1973, pagal kurią buvo sukuriama neskraidymo zona virš Libijos. Tekste nebuvo konkretaus leidimo kariniams veiksmams, o užsienio kariuomenės įsikišimas apskritai buvo draudžiamas. Apie Kadafio nuvertimą, savaime aišku, irgi nebuvo jokios kalbos. Rusija, Kinija ir Vokietija susilaikė per balsavimą. Vėliau Maskva pareiškė, kad ją apgavo, nes ji nedavė sutikimo operacijai nuversti šalies lyderį. Rusija apkaltino Vakarus su prancūzais ir britais priešakyje JTO mandato įgaliojimų viršijimu. Apgavo Rusiją, ar neapgavo, bet kuriuo atveju visa tai suvaidino didžiulį vaidmenį Sirijos krizėje, sustiprino Rusijos įtarumą vakariečių iniciatyvų atžvilgiu.

Sirijos chaosas

Sirijoje Vakarai sistemingai naudojosi kompasu, kurio rodyklė rodo pietus. Jie ėmė remti visiškai miglotą ir neaiškų „demokratišką“ pasipriešinimą, o paskui susidėjo su tokiais nepatogiais sąjungininkais kaip Džabchat an Nusra – vietinis al Kaidos filialas. Be to, Vakarai rėmėsi nevienareikšmiškai vertinamais partneriais iš Kataro ir Saudo Arabijos, bei kurdais, kurie yra tikra bomba, pakišta po visomis regiono valstybėmis, pirmiausiai – po Turkija.

Prancūzija smarkiai apsišovė su Baraku Obama. Tas visiškai nemanė, jok Sirijos krizė kelia grėsmę esminiams JAV interesams ir paliko Fransua Olandą likimo valiai 2013 rugpjūtį, kai šis norėjo smogti Bašaro Asado armijai.

Kas dar svarbiau – Prancūzija tinkamai neįvertino Rusijos ryžto. Maskva situaciją traktavo vienareikšmiškai: jeigu Asadą nuvers, Sirijos valstybė sugrius, kaip Irakas, ir valdžią paims islamistai. Musulmonų fundamentalistai kelia labai dideles problemas rusams ir jų pačių teritorijoje, tame tarpe Dagestane. Dėl to Rusija ima vaidinti esminį vaidmenį Artimuosiuose Rytuose, sugrįždama prie istorinės tradicijos – krikščionių gynimo tame regione.

Naujausių Vakarų ir Rusijos santykių rezultatai atrodo tiesiog klaikiai. Dėl to Vakarams ir visų pirma Prancūzijai būtina sukurti sąlygas realistiškam dialogui. Dialogui su aukštai iškelta galva ir aiškiu požiūriu į mūsų interesus.

Įvertink straipsnį: +6 -0
Pridėti naują straipsnį >

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!


VISI STRAIPSNIAI LIETUVA PASAULIS KAIMYNAI SMAGUMAI


Komentarai


Naujausi 15 straipsnių

192 | 2017-08-18 | Lietuva | +14 -3
Kibirkštis
Mūsų laikmetyje yra išpilta be galo daug purvo ant Tarybų Sąjungos. Įvairiomis manipuliacijomis stengiamasi netgi apjuodinti jos pergalę Didžiajame Tėvynės Kare, nutylimos įvairios šio karo pusės, skleidžiami mitai apie TSRS „draugystę“ su fašistine Vokietija, išdavikišką TSRS politiką kovojančių prieš fašizmą armijų atžvilgiu ir t.t. Birželio 22 d. – Didžiojo Tėvynės Karo pradžios diena – yra puiki proga paneigti šiuos mitus ir parodyti tikrąjį to laiko vaizdą. Žinoma, mitų apie Didįjį Tėvynės Karą yra sukurta tiek daug, kad tam, kad visus juos paneigtume, turėtume parašyti knygą. Tad čia mes trumpai išanalizuosime tik dalį tų mitų ir pateik Skaityti toliau...
64 | 2017-08-18 | Kaimynai | +1 -2
Kibirkštis
Rugpjūčio 10-13 dienomis Leningrade vyko Rusijos Komunistų Darbininkų Partijos (RKDP) organizuota tarptautinė teorinė komunistų konferencija, skirta Didžiosios Spalio socialistinės revoliucijos šimtmečiui – „Spaliui-100“. Konferencijoje dalyvavo dešimtys marksistinių-lenininių partijų atstovų iš viso pasaulio: nuo Ispanijos iki Kazachstano, nuo Norvegijos iki Šri Lankos. Skaityti toliau...
94 | 2017-08-18 | Pasaulis | +5 -5
Kibirkštis
Visi žinome, kad Vokietijoje 1933-1945 m. siautėjo nuožmi, tūkstančius ir milijonus nekaltų aukų nusinešusi fašistų diktatūra, į valdžią atėjusi formaliai „teisėtu“, „demokratiniu“ rinkimų keliu. Tačiau retas kuris dabarties jaunuolis, ypač šalyje kaip Lietuva, bus girdėjęs apie Ernstą Telmaną (1886-1944) – bene žymiausią to meto vokiečių didvyrį ir patriotą, tapusį visos Europos antifašistinio pasipriešinimo veidu ir 1944 m. rugpjūčio 18 d. kritusį nuo nacistinių budelių kulkų. Kas jisai buvo? Skaityti toliau...
119 | 2017-08-18 | Lietuva | +4 -1
Tomas Dapkus
Pakomentavus ankstesniame post'e dabartinio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko ir tuomečio teisėsaugos darbuotojų profesinių sąjungų lyderio Vytauto Bako laišką Rusijos režimui kviečiant bendradarbiauti kai kurie komentarai bei nauji įvykiai pasirodė tiek svarbūs, kad juos verta aptarti atskirai. Skaityti toliau...
77 | 2017-08-18 | Smagumai | +2 -2
Igoris Ašmanovas
Мы видим в СМИ и соцсетях чудовищный хайп вокруг новых технологий, «нового технологического уклада». Ему уже с полгода. Не заметить его нельзя. Ну если уже на совещаниях у Путина повторяют эти модные шумовые слова, значит, коробочка уже заполнилась доверху. Skaityti toliau...
97 | 2017-08-18 | Pasaulis | +5 -1
Algimantas Lebionka
Praėjusį pirmadienį JAV prezidentas Donaldas Trampas pasirašė memorandumą, kuris nurodo JAV prekybos atstovui atlikti tyrimą dėl galimų intelektualinės nuosavybės grobimo atvejų iš Kinijos pusės. Kinai, kaip mano Vašingtone, priverčia KLR dirbančias JAV kompanijas dalintis intelektualinės nuosavybės pobūdžio informacija, priešingu atveju kinai neleidžia joms čia užsiimti verslu. Kinijos valdžia pasirengusi ryžtingai atsakyti į JAV sankcijas. Apie tai kalbama Kinijos komercijos ministerijos pranešime. Skaityti toliau...
149 | 2017-08-18 | Lietuva | +7 -1
Lietuvių aktyvistų frontas
Atėjo lemiama galutinio su žydais atsiskaitymo valanda. Lietuva turi būti išvaduota ne tik nuo azijatų bolševikų vergijos, bet ir nuo ilgamečio žydijos jungo. Lietuvių aktyvistų frontas visos lietuvių tautos vardu kuo iškilmingiausiai pareiškia: 1. Senoji Vytauto didžiojo laikais suteikta Lietuvoje prieglaudos teisė žydams yra visiškai ir galutinai atšaukiama. 2. Kiekvienas be išimties Lietuvos žydas šiuo yra įsakmiai įspėjamas nieko nedelsiant apleisti Lietuvos žemę. 3. Visi tie žydai, kurie išskirtinai pasižymėjo Lietuvos valstybės išdavimo ir lietuvių tautiečių persekiojimo, kankinimo ar skriaudimo veiksmais, atskirai bus traukiami Skaityti toliau...
107 | 2017-08-18 | Smagumai | +1 -4
Julijus Štreicheris
"Roterdamo dažnasis", olandų žinių tarnyba, paskelbė šį įdomų dalyką pasaulio spaudai birželio 19 dieną 1933 metais. Taip vadinama pasaulio ekonomikos konferencija vis dar vyksta Londone. Tai yra konferencija su daug kalbų ir mažai darbų. Žydai nusprendė panaudoti konferenciją savo tikslams. Jie liepos 15 dieną paskelbė Pasaulinę žydų konferenciją. Šios konferencijos siekis yra diskutuoti ir sudaryti gaires nukreiptas prieš nacionalsocialistinę Vokietiją. Šie sprendimai ir gairės bus atneštos ir pasaulio ekonomikos konferencijon. Tuo pat metu, žydų konferencija susitars dė Skaityti toliau...
71 | 2017-08-18 | Lietuva | +4 -4
Paulius Nežinosi
Dr. Paulius Josefas Gėbelsas 10 Įsakymų nacionalsocialistams 1. Vokietija yra tavo tėvynė. Mylėk ją virš visko ir daugiau darbais, negu žodžiais. 2. Vokietijos priešai yra tavo priešai, nekęsk jų visa savo širdimi. 3. Kiekvienas tautietis, net žemiausias, yra Vokietijos dalis, mylėk jį kaip myli pats save. 4. Sau reikalauk tik pareigų, tada Vokietija irgi atgaus savo teises ir privilegijas. 5. Didžiuokis Vokietija. Tu turi teisę didžiuotis tėvyne, už kurią milijonai paaukojo savo gyvybes. 6. Tas, kas smurtauja prieš Vokietiją, smurtauja prieš tave, atsilygink jam savo kumščiais! 7. Atsilygink už tai, kas yra daroma. Jeigu t Skaityti toliau...
80 | 2017-08-18 | Lietuva | +6 -8
Paulius Nežinosi
Man atrodo keista, kad vyras, kuris, kaip kareivis, buvo šešis metus pripratęs prie aklo paklusnumo, turėtų staiga atsidurti konfilkte su vastybe ir jos konstitucija. Šito priežastys kyla iš mano jaunystės dienų. Kai man buvo septyniolika metų, aš atvykau į Vieną ir ten aš išmokau nagrinėti ir stebėti tris svarbius klausimus: socialinį klausimą, rasinę problemą ir, pagaliau, marksistų judėjimą. Aš palikau Vieną tvirtu antisemitu, mirtinu marksistinės pasaulėžiūros priešu ir vokiečių nacionalistu savo politinių principų atžvilgiu. Ir nuo tada aš žinojau, kad vokiškasis vokiškosios Austrijos likimas bus iškovotas ne tik Austrijos, bet ir Vokiet Skaityti toliau...
241 | 2017-08-18 | Smagumai | +14 -0
Blogeris Zeppelinusas
Visokių kvailysčių ir silpnaprotystės apraiškų per savo netrumpą gyvenimą regėjau. Ir net patyriau. Bet tai, ką matau savo akimis Lietuvos Žmogaus Teisių Centro FB puslapyje ant tiek kvaila ir idiotiška, kad net sunku tuo patikėti! Skaityti toliau...
264 | 2017-08-18 | Kaimynai | +8 -2
Symonas Kroydonas
Vos spėjau išnešti kudašių iš Kamenec Podolskij,kai į jį su savo mašina įvažiavo Asta Kuznecovaitė. Per savo gyvenimo draugą Mantą Jurevičių perdavė man žinutę,kad patykos manęs ir įdurs adatą į nugarą,ir tada aš būsiu užkrėstas jos nešiojamu ir platinamu ŽIV virusu,hepatitu ir visokiomis baisiomis ligomis,todėl ačiū vienam iš jūsų ,kad įspėjote,ir vos tik sužinojau ,kad Kuznecovaitė pasirodė Kamenec Podilski mieste,šokau į mašiną ir visu greičiu į šiaurę ,į Ivano Frankovską. Skaityti toliau...
126 | 2017-08-18 | Pasaulis | +8 -1
Algimantas Lebionka
Barselonos teroristų tikrieji vardai yra Merkel ir Sorošas, Junkeris ir Tuskas, Grybauskaitė ir Skvernelis, globalizmas ir liberalizmas. Tai jiems remiant vyksta Europos tautų genocidas, islamizacija ir negrizacija, tai jų dėka į Europą vežami teroristai iš Afrikos ir Artimųjų Rytų, melagingai vadinami „pabėgėliais“. Tai jų dėka iš mūsų vaikų, anūkų, iš visos mūsų tautos atimama ateitis. Skaityti toliau...
160 | 2017-08-18 | Pasaulis | +7 -1
Algimantas Lebionka
Piliečių susipriešinimas JAV plečiasi. Šiomis dienomis Vašingtone išniekino 16-jo JAV prezidento Abraomo Linkolno paminklą, o prieš tai nuo vandalų rankų nukentėjo keli Konfederatų šalininkų paminklai. Vienas jų lyderiui ir legendai – generolui Li Šarlotsvilio mieste. Čia susidūrimų metu žuvo trys žmonės. Kairieji sukėlė isteriją Niujorke prie Trampo dangoraižio su šūksniais „Gėda! Ne Ku-Kluks-Klanui, ne fašizmui JAV, ne Trampui!“. Protestai jau apėmė 50 JAV miestų. Feikinė spauda viskuo kaltina baltuosius nacionalistus, dešiniuosius, o spalvotuosius ir kairiuosius vaizduoja nuskriaustaisiais. Skaityti toliau...
106 | 2017-08-18 | Lietuva | +9 -1
Dr. Jonas Ramanauskas | joramlt@yahoo.com
Filosofas V. Ražvilas. Kur tik pažvelgsi į kairę ir į dešinę, į viršų ir į apačią, visur tik skamba ir skamba iš visų pakampių karksėjimas „dviguba pilietybė“, „dviguba pilietybė“. Visiškai negalima suprasti, koks velnias tiems žmonėms užmynė ant smegenų, kad jie niekaip negali ištarti dviejų lietuviškų žodžių - dvi pilietybės. Ir trumpiau ir gražiai lietuviškai skamba, labai tiksliai yra atspindima klausimo esmė. Kaip protauja, taip ir kalba. Kas galvoje, tas ir ant liežuvio galo. Skaityti toliau...

Parodyti dar įrašų

Reklama

Paveiksliukai


Rėmėjas

Puslapis feisbuke

Dar komentarų

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Kiekvienas žmogus su čia pateikta informacija elgiasi savo nuožiūra.
Pradžia: 2014 rugpjūčio 18 | 1.367 | 441.851