Kaip netapti informacinio karo auka

Versijos.lt
Pridėti naują straipsnį >

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!

Pokalbis su Maskvos universiteto žurnalistikos fakulteto docente Diana Platonova, kuri užsiima tyrimais žurnalistikos sociologijos srityje.

KLAUSIMAS. Šiandien visi kalba apie informacinį karą, dėl to iškart noriu paklausti, ar manote, kad šiandieninę situaciją žiniasklaidoje galima pavadinti tikru informaciniu karu?

ATSAKYMAS. Žinoma, kad šiandien vyksta informacinis karas. Mes regime visus jo požymius: poveikį, daroma masinei sąmonei, informacinio triukšmo kūrimą, svetimų tikslų piršimą žmonėms, faktų iškraipymą ir emocijomis pagrįsto suvokimo primetimą. Visa tai daroma panaudojant žiniasklaidą ir masinių komunikacijų kanalus (socialiniai tinklai, tinklaraščiai, filmai, literatūra, menas ir t.t.). Pasiskirstymas į "savus-svetimus" vyksta visuose visuomeninio gyvenimo lygmenyse, iki pat asmeninio lygmens šeimų viduje.

KLAUSIMAS. Kaip paprastam žmogui išsiaiškinti, kas kalba tiesą? Ar tai apskritai įmanoma?

ATSAKYMAS. Apie kokią tiesą eina kalba? Kiekviena pusė turi savo tiesą. Jeigu paimsime arabų-žydų konfliktą kaip pavyzdį, tai kiekviena pusė situaciją mato savaip. Žydai mano, kad jie gyvena taikiai ir prie nieko nesikabinėja, o arabai juos puldinėja - ir tai tiesa. Arabai mano, kad juos prieš 60 metų išvijo iš žemių, kuriose jie gyveno tūkstantį metų - ir tai vėlgi yra tiesa. Iš viso bendro vaizdo kiekviena pusė ištraukia tuos faktus, kurie jai naudingi ir kurie remia jos poziciją.

Tą patį galime stebėti bet kurioje kitoje informacinėje priešpriešoje. Jei nekalbėsime apie išsigalvojimus, kurie pateikiami kaip faktai (tai pasitaiko nedažnai, egzistuojant šiuolaikinėms informacijos technologijoms, tiesioginis melas labai greitai demaskuojamas), tai galima kalbėti apie mėginimą suvokti bendrą priešpriešos vaizdą ir atskirti pačius faktus nuo jų interpretacijų. Čia gali ateiti į pagalbą alternatyvios informacijos šaltinių paieška, mokėjimas kritiškai analizuoti ir gretinti perskaitytą/išgirstą informaciją. Informacinio karo situacijos sudėtingumas tame ir slypi, kad mums pateikiama tiktai dalis informacijos, o faktai pakeičiami jų traktuotėmis. Naudojami ir kiti manipuliacijų metodai.

KLAUSIMAS. Kokie žmonės labiau už kitus linkę užkibti ant dezinformacijos kabliuko?

ATSAKYMAS. Dezinformacijos įtakon papuola praktiškai visi žmonės, kurie naudojasi žiniasklaida. Tą įrodė dar Gebelso propaganda. Manipuliacijoms labiau atsparūs žmonės, turintys platesnį akiratį, kritiško mąstymo įgūdžių, mokantys analizuoti informaciją ir pasirengę eikvoti savo laiką alternatyvios informacijos paieškoms. Dėl to kariaujant informacinį karą intelektualai ir tiesiog labiau išsilavinę žmonės pirmieji patiria "saviškių" smūgį. Jeigu mėginimai susigaudyti situacijoje susiveda į Facebook naujienų srauto peržiūrą, ar vienos minutės trukmės radijo naujienų laidos išklausymu, tai šansų išvengti manipuliacinio žiniasklaidos poveikio toks žmogus praktiškai neturi. Jeigu žmogui paprasčiau dalinti pasaulį į juodą ir baltą puses, į savus ir svetimus, negu susigaudyti subtilybėse ir niuansuose ir mėginti paanalizuoti socialinius procesus, tai jis, be abejo, pateks manipuliacinių technologijų įtakon.

KLAUSIMAS. Neretai žurnalistai patys būna įtraukiami į informacinį karą, dėl to jiems būna sudėtinga išsaugoti objektyvumą. Jei žvelgsime profesionaliu požiūriu - į ką tokiose situacijose būtina atsižvelgti ir kaip abstrahuotis?

ATSAKYMAS. Šis klausimas labiau skirtas psichologams. Žurnalistams veikia tos pačios taisyklės, kaip ir auditorijai: nepamiršti apie alternatyvius požiūrius, tikrinti informaciją, ištirti šaltinius, kurie transliuoja oponento požiūrį (ir ne tik oponento, juk požiūrių į konfliktą gali būti daug). Tai leis neužsiciklinti ties vieninteliu požiūriu į problemą. Juk žurnalistas, kaip ir auditorija, ra veikiamas žiniasklaidos, tegu ir ne tokiu dideliu mastu.

Bet jeigu žurnalistas nušviečia karinius veiksmus vienoje iš kariaujančių pusių, tai galimybė emociškai reaguoti yra beveik šimtaprocentinė - žurnalistas drauge su karinių veiksmų dalyviais slepiasi nuo apšaudymų, bijo aviacijos smūgių. Net jeigu jis iš pat pradžių užjaučia ne tą pusę, kurios veiklą jis aprašo, tai bendra pergyventa kovinė patirtis verčia jį geriau suprasti poziciją tų, su kuriais jis kariauja petys į petį.

KLAUSIMAS. Ar galima teigti, kad įsitraukimas į informacinius karus ir manipuliacijas pražūtingai atsiliepia įvairių bendrijų socializacijai ir apskritai vidiniams socialiniams ryšiams?

ATSAKYMAS. Aš nevartočiau žodžio "pražūtingai". Visuomenė, gyvenanti sistemoje "savas-svetimas" yra griežčiau struktūruota. Keičiasi socialinių ryšių struktūra. Į pirmą planą ieškant artimų savo dvasia ar interesais bendrijų, gali išeiti ne tie požymiai, kurie svarbūs "taikos" metu, o santykis su įvykiu. Takoskyra gali pereiti netgi per šeimas. Be to, į antrą planą pasitraukia visi kiti socialinio gyvenimo aspektai. Ir sąjungininkų/bendraminčių/draugų imama ieškoti, remiantis, visų pirma jų požiūriu į įvykius, o ne kitais, galbūt svarbesniais žmogui jo kasdieniniame gyvenime socialinio aktyvumo aspektais. Žinoma, horizontalūs ryšiai transformuojasi: tie, kurie egzistavo anksčiau - nutraukiami, tačiau užsimezga nauji (nors kai tik baigiasi informacinis poveikis ir manipuliacijos, jie greičiausiai nutrūks).

KLAUSIMAS. Ar esama būdų kaip apsiginti nuo traumuojančio informacinio karo poveikio?

ATSAKYMAS. Būdas apsiginti tik vienas - atsijungti nuo komunikacijų proceso. Tačiau tai padaryti praktiškai neįmanoma (nebent tapti atsiskyrėliu). Minimizuoti įtaką galima tiktai suprantant, kas vyksta: informacinis karas, tiktai vieno, angažuoto požiūrio į situaciją transliacija, svarbių žmonių įsitraukimas į informacinio poveikio darymą ir t.t.

Jei analizuodami gautą informaciją užduosite sau klausimą "kokiu tikslu man tai sakoma?", o ne "ar tai tiesa?", tada galima geriau suprasti, kas vyksta. Vadinasi, ir minimizuoti traumuojantį informacijos poveikį.

www

Įvertink straipsnį: +2 -0
Pridėti naują straipsnį >

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!


VISI STRAIPSNIAI LIETUVA PASAULIS KAIMYNAI SMAGUMAI


Komentarai


Naujausi 15 straipsnių

196 | 2017-08-20 | Lietuva | +13 -0
Durnių Laivo Kapitonė
"Sausio 13-osios naktį Sovietų kariuomenės daliniai šturmavo Radijo ir televizijos pastatą, Televizijos bokštą. Žmonės buvo šaudomi, traiškomi tankais ir vaikomi nuo strateginių objektų." Kaip ir viskas aišku. Neigti jog tankistai tyčiomis važiavo per civilius žmones neišeina, nes yra numatytas BK straipsnis už tankistų agresijos neigimą prieš Lietuvos Respubliką. Kažkokie išvedžiojimai jog TSRS tankistas vykdė TSRS gynybos ministerijos generolo Jazovo įsakymus ir nurodymus už kurių nevykdymą jam grėsė baudžiamoji atsakomybė yra niekiniai. Bandymas pateisinti tanko vairuotoją jog jis važiuodamas naktį ir kelią stebėdamas per mažiuką plyšiuk Skaityti toliau...
41 | 2017-08-20 | Pasaulis | +2 -0
Algimantas Lebionka
Vyriausias Barselonos rabinas Meir Bar-Hen po teroro atakų, per kurias žuvo 14 žmonių ir virš 100 buvo sužeista, pasakė, kad Europoje žydai prarado tėvynę. Jis patarė žydams „parodyti Ispanijai nugarą“, sugrįžti ir apsigyventi Izraelyje. „Europa prarasta“, - paaiškino rabinas Meir Bar-Hen interviu "Times of Israel", rašoma austrų Krone. Jis pasakė:„Netikiu, kad žydai čia liks visiems laikams, ir kviečiu jus pirkti nekilnojamą turtą Izraelyje. Mes neturime kartoti klaidas žydų Alžyre ir Venesueloje ir geriau anksčiau nei per vėlai“. Skaityti toliau...
35 | 2017-08-20 | Kaimynai | +5 -0
Algimantas Lebionka
Po teroro aktų Ispanijoje Lenkijos premjerė pakvietė Europos sąjungos valstybes peržiūrėti saugumo ir migracijos politiką. Lenkijos premjerė Beata Šidlo televizijos TVP programoje rugpjūčio 19 dieną pareiškė, kad Ispanijoje įvykę teroro aktai – tai eilinis argumentas Europos saugumo politikos pakeitimui. Lenkijos premjerės žodžiais, ekstremistai, grasinantys europiečių saugumui, naudoja ES migracijos strategiją, kurią įdiegė Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Į tai nebegalima užmerkti akių: „Reikia prabusti iš letargo miego, pasikelti nuo kelių ir, pagaliau, ir nebijoti pažiūrėti tiesai į akis. Skaityti toliau...
36 | 2017-08-20 | Kaimynai | +3 -0
Algimantas Lebionka
Vakar centriniame Vokietijos dienraštyje die Welt pasirodė didžiulis straipsnis, skirtas „Lenko kortai“, pavadintas „Lenko žalioji korta atveria migrantams ES vartus“.  https://www.welt.de/wirtschaft/article167686123/Polens-Greencard-oeffnet-Migranten-alle-Tore-zur-EU.html Globalistų oligarchų, vadinamų media-baronais, valdomas dienraštis die Welt, kaip beje ir likusi Europos spauda, labai išsigando, kad keli šimtai tūkstančių Ukrainos, Baltarusijos respublikų gyventojų, kurie Lenkijos konsulatuose įrodys savo „lenkiškas šaknis“ ir gaus „lenko kortą“, gali atvyks dirbti į Vokietiją. Skaityti toliau...
26 | 2017-08-20 | Pasaulis | +3 -0
Algimantas Lebionka
Juodąja mirtimi Europoje vadindavo maro epidemiją, didžiausią ankstesniųjų amžių, iki pat 19-ojo, mūsų kontinento nelaimę. 2015 metais į Europą liberalai-globalistai užnešė dar baisesnę nelaimę – jų sugalvotus „pabėgėlius“, kuriems, pažeisdami visus ES įstatymus ir susitarimus, jie atidarė ES sienas, ir į kontinentą atvedė (už atėjimą mokėjo pinigus) milijonus jaunų-sveikų vyrų iš Azijos ir Afrikos, be jokių dokumentų, be jokių jų praeities įrodymų, kartu su jų juoda-teroristine praeitimi, jų radikaliuoju Islamu, terorizmu, svetima kultūra, viduramžių papročiais, Europoje pamirštomis, Skaityti toliau...
22 | 2017-08-20 | Pasaulis | +2 -0
Algimantas Lebionka
Kaip bumerangas sugrįžo į Ameriką mada griauti paminklus: iki šiol juos griovė pagal Amerikos nurodymą Sadamui Huseinui Bagdade, Dzeržinskiui Maskvoje, Leninui Kijeve, rusų kareiviui-išvaduotojui Taline ir Varšuvoje. O dabar mada sugrįžo namo – į Ameriką. Visais šiais atvejais prasmė viena ir ta pati – kova už hegemoniją. Nugalėtojai griauna nugalėtųjų paminklus. O nugalėtieji piktai murma, bet nieko negali padaryti. Skaityti toliau...
37 | 2017-08-20 | Pasaulis | +5 -0
Algimantas Lebionka
Kiekvieną dieną Europoje nekliudomai išsilaipina koks tūkstantinis nelegalių imigrantų-potencialių teroristų desantas, nepaisant to, kad ES šalys turi savo kariuomenes, kurios privalo ginti Europos sienas nuo užpuolimo, jos turi brangiai kainuojančią NATO, kuri irgi turėtų jas ginti. Bet armijos jų negina, o užsiima ekshibicionizmu, tariama kova su smegenų vėžiu sergančio amerikiečių senatoriaus-idioto ir jo neadekvačių kolegų išgalvotais baubais iš Rytų. Skaityti toliau...
68 | 2017-08-20 | Lietuva | +5 -0
Durnių Laivo Kapitonė
„Mes į „WikiLeaks“ siuntėme įvairius duomenis, įskaitant iš Rusijos vyriausybės pavogtą informaciją. Ji būtų atskleidusi rusų veiksmus ir įrodžiusi, kad Rusijos saugumo tarnybos nekontroliuoja „WikiLeaks“, – sakė žinutes „Foreign Policy“ parodęs šaltinis. Daug „WikiLeaks“ darbuotojų, savanorių ir jų šeimos narių yra nukentėję nuo Rusijos korupcijos ir žiaurumo. Buvome tikri, kad „WikiLeaks“ tą informaciją paviešins. Tačiau Assange'as rasdavo vieną pasiteisinimą po kito.“ Skaityti toliau...
220 | 2017-08-18 | Lietuva | +16 -3
Kibirkštis
Mūsų laikmetyje yra išpilta be galo daug purvo ant Tarybų Sąjungos. Įvairiomis manipuliacijomis stengiamasi netgi apjuodinti jos pergalę Didžiajame Tėvynės Kare, nutylimos įvairios šio karo pusės, skleidžiami mitai apie TSRS „draugystę“ su fašistine Vokietija, išdavikišką TSRS politiką kovojančių prieš fašizmą armijų atžvilgiu ir t.t. Birželio 22 d. – Didžiojo Tėvynės Karo pradžios diena – yra puiki proga paneigti šiuos mitus ir parodyti tikrąjį to laiko vaizdą. Žinoma, mitų apie Didįjį Tėvynės Karą yra sukurta tiek daug, kad tam, kad visus juos paneigtume, turėtume parašyti knygą. Tad čia mes trumpai išanalizuosime tik dalį tų mitų ir pateik Skaityti toliau...
74 | 2017-08-18 | Kaimynai | +1 -2
Kibirkštis
Rugpjūčio 10-13 dienomis Leningrade vyko Rusijos Komunistų Darbininkų Partijos (RKDP) organizuota tarptautinė teorinė komunistų konferencija, skirta Didžiosios Spalio socialistinės revoliucijos šimtmečiui – „Spaliui-100“. Konferencijoje dalyvavo dešimtys marksistinių-lenininių partijų atstovų iš viso pasaulio: nuo Ispanijos iki Kazachstano, nuo Norvegijos iki Šri Lankos. Skaityti toliau...
105 | 2017-08-18 | Pasaulis | +5 -7
Kibirkštis
Visi žinome, kad Vokietijoje 1933-1945 m. siautėjo nuožmi, tūkstančius ir milijonus nekaltų aukų nusinešusi fašistų diktatūra, į valdžią atėjusi formaliai „teisėtu“, „demokratiniu“ rinkimų keliu. Tačiau retas kuris dabarties jaunuolis, ypač šalyje kaip Lietuva, bus girdėjęs apie Ernstą Telmaną (1886-1944) – bene žymiausią to meto vokiečių didvyrį ir patriotą, tapusį visos Europos antifašistinio pasipriešinimo veidu ir 1944 m. rugpjūčio 18 d. kritusį nuo nacistinių budelių kulkų. Kas jisai buvo? Skaityti toliau...
132 | 2017-08-18 | Lietuva | +5 -1
Tomas Dapkus
Pakomentavus ankstesniame post'e dabartinio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko ir tuomečio teisėsaugos darbuotojų profesinių sąjungų lyderio Vytauto Bako laišką Rusijos režimui kviečiant bendradarbiauti kai kurie komentarai bei nauji įvykiai pasirodė tiek svarbūs, kad juos verta aptarti atskirai. Skaityti toliau...
87 | 2017-08-18 | Smagumai | +2 -2
Igoris Ašmanovas
Мы видим в СМИ и соцсетях чудовищный хайп вокруг новых технологий, «нового технологического уклада». Ему уже с полгода. Не заметить его нельзя. Ну если уже на совещаниях у Путина повторяют эти модные шумовые слова, значит, коробочка уже заполнилась доверху. Skaityti toliau...
109 | 2017-08-18 | Pasaulis | +5 -1
Algimantas Lebionka
Praėjusį pirmadienį JAV prezidentas Donaldas Trampas pasirašė memorandumą, kuris nurodo JAV prekybos atstovui atlikti tyrimą dėl galimų intelektualinės nuosavybės grobimo atvejų iš Kinijos pusės. Kinai, kaip mano Vašingtone, priverčia KLR dirbančias JAV kompanijas dalintis intelektualinės nuosavybės pobūdžio informacija, priešingu atveju kinai neleidžia joms čia užsiimti verslu. Kinijos valdžia pasirengusi ryžtingai atsakyti į JAV sankcijas. Apie tai kalbama Kinijos komercijos ministerijos pranešime. Skaityti toliau...
163 | 2017-08-18 | Lietuva | +10 -1
Lietuvių aktyvistų frontas
Atėjo lemiama galutinio su žydais atsiskaitymo valanda. Lietuva turi būti išvaduota ne tik nuo azijatų bolševikų vergijos, bet ir nuo ilgamečio žydijos jungo. Lietuvių aktyvistų frontas visos lietuvių tautos vardu kuo iškilmingiausiai pareiškia: 1. Senoji Vytauto didžiojo laikais suteikta Lietuvoje prieglaudos teisė žydams yra visiškai ir galutinai atšaukiama. 2. Kiekvienas be išimties Lietuvos žydas šiuo yra įsakmiai įspėjamas nieko nedelsiant apleisti Lietuvos žemę. 3. Visi tie žydai, kurie išskirtinai pasižymėjo Lietuvos valstybės išdavimo ir lietuvių tautiečių persekiojimo, kankinimo ar skriaudimo veiksmais, atskirai bus traukiami Skaityti toliau...

Parodyti dar įrašų

Reklama

Paveiksliukai


Rėmėjas

Puslapis feisbuke

Dar komentarų

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Kiekvienas žmogus su čia pateikta informacija elgiasi savo nuožiūra.
Pradžia: 2014 rugpjūčio 18 | 1.367 | 441.851