POEZIJOS GODOS. Lietuvių poezijos kiškiai ir avytės: Januševičius ir Stankevičius

Anonimusas
Pridėti naują straipsnį >

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!

Prieš dvejus metus šiek tiek rašiau apie dabartinę lietuvių poeziją; profilaktiškai (http://www.radikaliai.lt/radikaliai/1289-apie-dabartine-lietuviu-poezija-profilaktiskai-video). Profilaktika nepadėjo, nes lietuvių poezija vis prastėja, ir tai jau visai nebejuokinga. Imu metaforišką poezijos chirurgo (nesu nei poetas, nei poezijos kritikas, bet Lietuvos rašytojų sąjunga 2008 m. kažkodėl priėmė mane į savo gretas, nors savo kaip profsąjungos funkcijų neatlieka) skalpelį ir einu medžioklėn. Lietuvių poezijos rožinių kiškių ir avyčių medžioti. Skaudu, kad yra / buvo tiek daug gerų lietuvių poetų, tačiau lietuvių poezijos vaizdą vis labiau temdo tie rožiniai kiškučiai (kiti gal sakytų – grafomanai, betalenčiai, „klaniniai“, o man toks pavadinimas labai patinka).

37053f15e3b0f18f2eed30c45dd14015.jpg
B. Januševičius buvo sukūręs grupę „Aš Myliu Axilb Dlegrab ir Rusiją“ (Axilb Dlegrab – tai Blixa Bargeldas, žymus grupių „Einstürzende Neubauten“, „Nick Cave and the Bad Seeds“, ANBB, „Teho Teardo“ narys). Dabar šio pavadinimo turbūt gėdijasi, nes Rusiją mylėti gali tik Kremliaus agentai.

Kaip rožinis kiškis Rusiją mylėjo ir galimai geležines groteles vogė

Beje, šią metaforą pasiskolinau iš Benedikto Januševičiaus, 2008 m. išleidusio knygą „Kiškis kiškiškai kiškena“ (su CD), kuri tikriausiai pradėjo lietuvių poezijos nuosmukio ir krizės laikus, tebesitęsiančius iki šiol. Ši knyga buvo septintasis B. Januševičiaus eilėraščių rinkinys, kuriame, kaip teigta jo anotacijoje, „savitai tęsiama ir plėtojama keturvėjininkų puoselėta garsų, arba akustinės, poezijos kryptis. (...) Knyga „Kiškis kiškiškai kiškena“ – ne tik B. Januševičiaus kūrybos, bet ir šiandienės lietuvių poezijos naujovė.“ (http://www.tekstai.lt/tekstu-naujienos/3615-kitu-knygu-naujienos; tekstai.lt tvarko pats B. Januševičius).

Privaloma pažiūrėti: https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1421914688&v=K5X5PBN8cOE&x-yt-cl=84503534

Ši knyga nė neverta analizės, nes pernelyg aukštai kelia kartelę. Nieko panašaus į keturvėjininkus čia nesama. O va čia jau kitas reikalas:

Ir pro garso tarpus
Kas gyvas
Į laimės ofensyvas!

Taip 1922 m. rašė tikras keturvėjininkas Salys Šemerys. Keturvėjininkai atsirado 1922 m. Vasario 16 d. 2012 m. Vasario 16 d., po 90 metų, atsirado radikaliai.lt, kitoks kultūros žurnalas, kuriam nesvetima maištavimo dvasia.

O B. Januševičius man patiko, kai buvo sukūręs grupę „Aš Myliu Axilb Dlegrab ir Rusiją“ (Axilb Dlegrab – tai Blixa Bargeldas, žymus grupių „Einstürzende Neubauten“, „Nick Cave and the Bad Seeds“, ANBB, „Teho Teardo“ narys). Dabar šio pavadinimo turbūt gėdijasi, nes Rusiją mylėti gali tik Kremliaus agentai. Beje, įrodymas, kad tokia grupė buvo, kabo ne tik eksperimentinės muzikos gerbėjų atmintyje, B. Januševičiaus interviu, bet ir tinklalapyje discogs.com: http://www.discogs.com/artist/3062738-As-Myliu-Axilb-Dlegrab-Ir-Rusija.

B. Januševičius interviu (2010 10 12) pasakojo (pateikiamos ištraukos):

„Visi ten dirbom daugmaž vienodai: kuris pasiūlo kokią frazę ar ką, kiti priduria. Pavadinimą parinko Saulius, jei neklystu, taip sušuko „World Domination Enterprises“, išlipę iš lėktuvo Maskvoje: „Mes mylim Blixą Bargeldą ir Rusiją!“ ar panašiai. Vardan painiavos BB apvertė.“

1994 m. Suomijos firma „Insecure Prod.“ išleido grindcore / punk / hardcore / industrial stilistikos rinkinį „Insecure 4“ (http://www.discogs.com/Various-Insecure-Compilation-4/release/4122854). Šioje kasetėje paskutinė – 38-oji – daina „Kristi į masę“ buvo atlikta minėtos B. Januševičiaus grupės. Beje, 1993 m. ta pati firma leidinyje „Insecure 3“ publikavo Ugniaus Liogės pankroko grupės „Varnų Vėjas“ dvi dainas: „Girtos karvės“ ir „Klierikas akrobatas“ (http://www.discogs.com/Various-Insecure-3/release/3393134).

Pasak B. Januševičiaus, skirtingai nei B. Bargeldas, elektriniu pjūklu jis negrojo, nes „elektro pjūklas būtų buvus baisinė prabanga. Tekdavo pasitenkinti grąžtais :) Mėgdavom tas geležines groteles, kurios būna prie įėjimų į laiptines. Jas ir reikdavo pasivogti kuo arčiau koncerto vietos, nes labai jau sunku nešt... Na, mes įrašėm 3 albumus. Įrašai išliko visi. Šiaip tai ten kompanija buvo gera: iš pradžių dviese su Smalke (Saulius Drunga, na tas, kur „Anarchiją Žirmūnuose“ susuko), o netrukus gavom studiją ir prisijungė Kastis („Turbo Reanimacija“, žr. http://www.radikaliai.lt/radikaliai/2188-isskirtiniai-interviu-su-legendiniais-muzikantais-nr-20-turbo-reanimacija-video) ir Verbaitis, nu ir aš (Tomas Verbaitis, http://www.discogs.com/artist/1664878-Tomas-Verbaitis). Be to, su Verbaičiu tuo metu leidom fanziną „Ar plaunat kojines?“ Man iki šiol patinka, ką mes darėm. Buvo labai smagu, gera chebra, gera nuotaika. Na, pirmas albumas gal blankesnis, bet paskui įsivažiavom. Šiaip ten įvairūs dalykai buvo: noise punk, geležys, lietuvių folko priemaišos (Kastis kankliavo, birbino birbynę), triukšmas. Mėgstu įvairovę :) Porą kartų koncertavom, ir tiek.“

1993 m. „Aš Myliu Axilb Dlegrab ir Rusiją“ albumas vadinosi „Išplūšių kalbos žodelynas“, kuriame buvo 17 kūrinių, pavadintų, pvz., „Dezhiukas“, „Stakliukas“, „Skyliukas“, „Gerblogis“ ir pan.

B. Januševičius paaiškino: „Visi tie gabalų pavadinimai – išplūšių kalbos žodžiai, maždaug tiek jų ir buvo išplūšių kalboje. Išplūšių kalba – tai mūsų grupės išgalvota kalba, kuria iš dalies ir kalbėjomės. Tai buvo abstrakti kalba iš 20 kelių žodžių. Išplūšiai - tai tokie žmonės, žr. www.lkz.lt/startas.htm, „išplūšinti“, pusgalviai, ką aš žinau...  išplū́šinti 3. tr. J išdulkinti: Išplùšink dulkes J.Jabl(Als).

Juokingiausia, kad tose patalpose kur mes repetavom, už sienos grojo kažkokie rokeriai... tai mes jiems truputį ritmą patikslindavom :) Tai sykį atėjo, prašė, langus kad užsidarytumėm.“

„Mėgdavom tas geležines groteles, kurios būna prie įėjimų į laiptines. Jas ir reikdavo pasivogti kuo arčiau koncerto vietos, nes labai jau sunku nešt...“ (Iš B. Januševičiaus interviu.)

Pizdastradatelių poezijos avytė?

Yra tokie pizdastradateliai. Kaip sako mano kaimynas Rapolas Gniūžtė, „jiems visąlaik dėl kažko neva liūdna, negera, neramu, o poezijoje – tai tartum pagiringas žvilgsnis į blet blaivą žvirblį, ir o kodėl jis kurwa gerai jaučiasi.“

Atleiskime Rapolui Gniūžtei už grubesnį žodį, tačiau galimai tokių galimai poetų galimai avyčių avytė, galimai karalius ir galimai geriausias galimai pizdastradatelis (muzikoje pavyzdžiu galėtų būti koks nors byberis, iglesijas ar blantas) Lietuvoje yra Rimvydas Stankevičius. Kaip ir B. Januševičius, jis yra 1973 m. gimimo (įdomus sutapimas).

Pankroko R. Stankevičius negrojo, tačiau savo laiku taip pat ėmėsi indėlio į muziką: pasak rasytojai.lt, „2000 m. pagal Rimvydo Stankevičiaus inscenizaciją Nacionaliniame dramos teatre pastatytas Sauliaus Mykolaičio režisuotas spektaklis „Stop mašina“. Taip pat jis parašė tekstus daugiau nei 20 roko dainų. 2002 m. drauge su kompozitoriumi Roku Radzevičiumi sukūrė roko operą „Jūratė ir Kastytis“ (http://rasytojai.lt/lt/rasytojai/65-rasytojai/esami-nariai/s/389-stankevicius-rimvydas, http://www.discogs.com/artist/1339729-Rimvydas-Stankevi%C4%8Dius).

Papildysiu šią informaciją: bendradarbiaudamas su grupės „Skylė“ įkūrėju R. Radzevičiumi, R. Stankevičius parašė tekstus ir roko misterijai „Pranašas. Degančios rankos“ (2005; http://www.skyle.lt/naujas/index.php?option=com_content&view=article&id=216%3Apranasas&catid=80%3Amuzikiniai&Itemid=82), taip pat „Skylės“ albumo „Broliai“ (2010) kūriniams „Žalia daina“, „Minutė prieš“ ir „Priesaika“.

2009 m. pristatytas kolekcijos „Lietuvių aktorių balsai“ albumas „Valhala“, kuriame aktorius Andrius Bialobžeskis ir muzikantas Domantas Razauskas atlieka R. Stankevičiaus eiles.

Tačiau ne apie dainas čia kalba. Man labai patinka (kaip ir B. Januševičiaus kiškučiai) R. Stankevičiaus avytė. Ta, kuri aprašyta 2014 m. Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos išleistoje, Lietuvos kultūros tarybos paremtoje esė (ką ten esė, visa tai gryniausia poezija) knygoje „Betliejaus avytė“. Keletas ištraukėlių iš avytės:

Kitame lange daili, nuogą nugarą ir baltutėles, iš po aptemptų džinsų seksualiai kyšančias kelnaites praeiviams demonstruojanti pardavėja užgesintoje vitrinoje palengva perrenginėja manekeną... (p. 16).

Todėl šiandien su šviesiu ilgesiu atsidustu: „Metas ant kapų.“ (p. 21).

Ir tarsi žaibo išlydis mane kaskart nutvieskia žinojimas: rytojus tikrai bus. (p. 40).

Galima būtų ir tęsti, bet man gaila mielaširdingojo skaitytojo. Visur betliejai, avytės, Kristus, aistra, meilė, bičiulis, draugystė, dangus... Kaip Andriaus Mamontovo dainose, tik čia daugiau pseudoreliginio įtempio. Taip ir įsivaizduoji: sėdi girtas Poetas su beveik krentančia iš tarpudančio cigarete prie baro, ir kad subliaus visu balsu (visiems iš rankų bokalai ir taurės beigi stiklinytės jeblyst ir iškrenta):

Manoji avytė taip ir liko nepatikrinta. Pats kasmet esu priverstas tikrinti, ar ji dar švari. (p. 84).

Rimvydas Stankevičius. Benedikto Januševičiaus nuotr. Šaltinis: rasytojai.lt. 

Įvertink straipsnį: +1 -0
Pridėti naują straipsnį >

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!


VISI STRAIPSNIAI LIETUVA PASAULIS KAIMYNAI SMAGUMAI


Komentarai


Naujausi 15 straipsnių

90 | 2017-08-23 | Pasaulis | +7 -0
Algimantas Lebionka
Serebrenikovo teatras, „neliečiamųjų“ reikalas. Esmė ne koks jis režisierius, o jo sukurta valdiškų pinigų vogimo schema. Romos popiežius ir tolerancijos triumfas. Galima būtų patikėti popiežiaus Pranciškaus nuoširdumu, jeigu Donecko morge jis nuplautų kūnus žmonių, kuriuos užmušė katalikai-unitai. Trampas plečia karinį kontingentą Afganistane. Po Talibano neįmanoma buvo gyvenimo Afganistane padaryti blogesniu, bet amerikiečiams tai pavyko. Trampui vertėtų atstatyti ten monarchiją. Skaityti toliau...
86 | 2017-08-23 | Kaimynai | +14 -0
Algimantas Lebionka
Teroro aktai Europoje įtikino Varšuvą, kad atsisakydama priimti imigrantus ji elgiasi teisingai, pasakė Lenkijos Nacionalinio saugumo biuro šefas Pavel Soloch, rašo austrų Krone. Lenkijos televizijos eteryje jis pasakė (Krone cituoja RIA novosti): „Iš paskutinių teroro aktų mes įsitikiname, kad ten, kur yra didelis musulmonų susitelkimas, kurie labai silpnai integruojasi – o Katalonijoje apie milijoną musulmonų – tai yra natūrali bazė teroristams“. Vien tik Cambrilse, kur sprogo sprogmenis gaminusi laboratorija ir buvo sušaudyti teroristai po teroro akto, gyvena beveik pusė milijono musulmonų. Skaityti toliau...
119 | 2017-08-23 | Lietuva | +19 -0
Algimantas Lebionka
Pamenu, pirmame kurse versdavo mokytis marksizmo-leninizmo, per prievartą. Ką per prievartą išmoksi, ne daug ką ir išmokau, bet prisimenu, kad V.Leninas kažką kalbėjo apie „kaimo idiotizmą“. Kai į valdžią Lietuvoje atėjo valstiečiai, aš supratau, kas tas „kaimo idiotizmas“. „Kaimo idiotizmas“ - tai valstiečių ir žaliųjų partija valdžioje. Ir nieko baisesnio už tą kaimo idiotizmą, o tiksliau kaimo buožių idiotizmą, būti negali. Visas kaimo idiotizmas prasidėjo nuo neištesėto vyriausio jų buožės-Karbauskio pažado visus Lietuvos vaikelius aprengti tautinėmis sermėgomis. Skaityti toliau...
110 | 2017-08-23 | Kaimynai | +14 -0
Algimantas Lebionka
Merkel tęsia rinkiminį vojažą po Vokietiją, ir pasirodo, kad ji neturi tokio žmonių palaikymo, kokį vaizduoja media-baronams priklausanti MIP. Net labiausiai liberastų nuzombintuose Vokietijos vakaruose, kur vakar lankėsi Vokietijos kanclerė Angela Merkel, ji sulaukia gyventojų pykčio dėl besitęsiančio pabėgėlių chaoso ir buvo jų nušvilpta. „Vakar vakare būnant ramioje Vakarų Vokietijos Bergisch-Gladbach miesto Konrad-Adenauer-aikštėje galėjai pagalvoti, kad patekai į Saksonijos Šveicariją“, - rašoma Pi-news. Skaityti toliau...
57 | 2017-08-23 | Kaimynai | +4 -0
Algimantas Lebionka
Šimtai tūkstančių į Vokietiją atvykusių pabėgėlių ir migrantų neturi mokyklinio išsilavinimo. Jie turi tik nežymius šansus dalyvauti darbo rinkoje, apie tai rugpjūčio 21 dieną informavo didžiausias Vokietijos dienraštis Bild. Priklausomai nuo kilmės šalies, iki 2/3 jų neturi išsilavinimo arba turi menką išsilavinimą. Tokie Federalinio profesinio švietimo instituto (BIBB) duomenys. BIBB duomenimis, 69 procentai pabėgėlių tėvynėje neturėjo profesinio išsilavinimo. Tik 13 procentų iš 2015 ir 2016 metais atvykusių pabėgėlių užsiima darbine veikla. Skaityti toliau...
313 | 2017-08-22 | Pasaulis | +11 -3
Blogeris Zeppelinusas
Yra dalykų, kuriuos šiais laikais verta žinoti. Ir geriau ne iš atpasakojimų, bet iš šaltinių lūpų. Pavyzdžiui, mūsų spauda labai jautriai ir užjaučiamai rašo apie ekstremistinės JAV negrų organizacijos Black Lives Matter veiksmus. Mat pastarieji, anot, mūsų žurnaliūgėlių bei tolerantiškų organizacijų atstovų, yra kovotojai su rasizmu bei baltųjų viršenybe aka suprematizmu. Skaityti toliau...
363 | 2017-08-22 | Pasaulis | +11 -0
Algimantas Lebionka
Sekančią dieną po po Barselonos teroro akto, per kurį žuvo 14 žmonių, virš 100 buvo sužeista, JAV portale Gatestoneinstitute.org buvo paskelbtas Giulio Meotti straipsnis „Musulmonai sako Europai: vieną dieną visa tai bus mūsų.“ Žemiau pateikiu jo referatą. https://www.gatestoneinstitute.org/10748/europe-muslims-demography Strasbūro archivyskuo žodžiais, musulmonai labai gerai žino, kad šiandien jų vislumas toks, kad vieną dieną visa Europa bus jų. Skaityti toliau...
106 | 2017-08-22 | Pasaulis | +6 -0
Algimantas Lebionka
NATO kariuomenės vadas generolas Philip Breedlove, yra įsitikinęs: pabėgėliai iš Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos yra „užmaskuotas teroristų ir nusikaltėlių judėjimas“. Tai jis pasakė Amerikos senato gynybos komitete. Jo žodžiais, Islamo valstybės (IV) teritorinė milicija maskuojasi pabėgėliais ir „plinta kaip vėžys“. Jų nariai rinksis mažiausią pasipriešinimą ir prasiskverbimo į Europą ir JAV kelią. Generolas nurodė, kad pastaruoju metu Rusija prieš IV naudoja sunkiuosius bombonešius ir „problema žymiai paaštrėjo. Skaityti toliau...
116 | 2017-08-22 | Lietuva | +7 -0
Algimantas Lebionka
Sako, Lietuvos kariuomenė dabar užsiims kova su terorizmu. Teisingai, jei yra teroristai, kur nevėkšlos pabėgėliais vadina, o Grybauskaitė ir Skvernelis čion veža, vardijas reikia gi išmokti su jais ir kautis, gana su tai burliokais-maskoliais vajavoti. Be to, viskas labai logiška: išvyko milijonas gyventojų iš Lietuvėlės, išnešė kuo greičiau ir toliau „muilą“, tai ką čia ginti, nejau pensininkus-ubagus, kurių subinės nuogos? Pensininkus gi čia atvežti amerikonai pajėgs apginti. Skaityti toliau...
93 | 2017-08-22 | Pasaulis | +3 -0
Algimantas Lebionka
Nėra dienos, kad Šengeno zonoje nebūtų teroro atakos prieš jos gyventojus. Ši diena ne išimtis: teroro aktas Marselyje, kur vienas žmogus žuvo, po to, kai valandos bėgyje sunkvežimis užvažiavo ant dviejų autobusų stotelių. Tai įvyko šiandien, tarp 8.30 ir 9.30, 13-oje Marselio prefektūroje. Viso per šiuos metus jau įvyko 32 islamo teroristų išpuoliai prieš europiečius Šengeno zonoje. Barselonos teroristas, vairavęs furgoną, kurio užmušė 13 žmonių ir virš 100 sužeidė, ir kaip spėja Ispanijos policija, pabėgo per atviras Šengeno zonos sienas. Skaityti toliau...
67 | 2017-08-22 | Lietuva | +5 -0
Ekspertai.eu
Seimo pirmininkas V. Pranckietis (kairėje). Už violetinio stulpo dešinėje – dažnai su Rusija siejami konservatoriai. Konservatoriams suabejojus Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko lojalumu Lietuvai, Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis pranešė, kad abejoti žaliojo valstiečio lojalumu nereikėtų. „Nėra pagrindo abejoti Vytauto Bako lojalumu Lietuvai“, - informavo V. Pranckietis. Pasak Seimo pirmininko, „susipažinęs su Seimo narių Žygimanto Pavilionio ir Arvydo Anušausko kreipimusi dėl NSGK pirmininko V. Skaityti toliau...
98 | 2017-08-22 | Lietuva | +12 -0
Kibirkštis
Pirmadienį, rugpjūčio 21 d. Vilniuje, S. Daukanto aikštėje, prie Prezidentūros startavo neterminuota bado akcija, nukreipta prieš šalyje nusistovėjusį faktinį paprastų piliečių beteisiškumą, korumpuotos valdininkijos, oligarchų ir jiems tarnaujančios teisėsaugos struktūrų savivalę. Skaityti toliau...
219 | 2017-08-21 | Lietuva | +12 -0
Šturmuotojas
"Kai aš galvoju apie demografinius pokyčius, kurie šiuo metu vyksta Jungtinėse Valstijose, aš priminiau, kas nutiko Haityje šiek tiek daugiau nei prieš du šimtus metų Haitčio gyventojų istorija parodo kas gali atsititikti su Europą ir JAV. Hitleris buvo teisus sakydamas "Visos didžiosios senovės kultūros mirė tik dėl to, kad originaliai kurybingoji rasė išmirė nuo kraujo užnuodijimo. Skaityti toliau...
463 | 2017-08-21 | Lietuva | +4 -0
Vakarų ekspresas
„Pagal žalą alkoholis nė vienam narkotikui nenusileidžia. Gal negeneruoja tokios greitos priklausomybės, kaip, pavyzdžiui, uostomi narkotikai, bet pagal žalą organizmui niekam nenusileidžia. Dalis žmonių yra priklausomi nuo alkoholio, daliai tai yra tiesiog įprotis, kuris nėra tapęs žalingu. Bet faktas yra tas, kad įprotis niekam naudos neduoda, nėra jokio alkoholio kiekio, kurį būtų galima vartoti saugiai. Kad ir kiek mes jo vartotume, jis vis tiek daro žalą - daug vartojant daro didelę žalą ir labai greitai, mažiau vartojant daro mažesnę žalą ir ne taip greitai, bet saugaus kiekio nėra“, - kalbėjo V. Legkauskas. Skaityti toliau...
223 | 2017-08-21 | Lietuva | +8 -0
Blogeris Zeppelinusas
Skaitau po interneto platybes sklindančias dejones bei aimanas. Mūsų polonofilai raunasi plaukus ir cypiančiais balsais virkauja dėl nežinia kieno sudaužytos nelegalios lentelės lenku kalba, kurioje visiems pravažiuojantiems buvo išdidžiai pranešama, kad lenkų okupacijos metais Lietuvos miestelis Didžioji Riešė vadinosi Wielka Rzieszka ar kažkaip panašiai. Skaityti toliau...

Parodyti dar įrašų

Reklama

Paveiksliukai


Rėmėjas

Puslapis feisbuke

Dar komentarų

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Kiekvienas žmogus su čia pateikta informacija elgiasi savo nuožiūra.
Pradžia: 2014 rugpjūčio 18 | 1.367 | 441.851