Lietuva – afrikietiška šalis? (0)

Anonimusas
+ 15 - 1
Autorius: Kibirkštis
Šaltinis: http://kibirkstis.blogspot.lt/...
7535-07-28 (2017 m.), skaitė 1246
0

Toks klausimas kyla daugeliui, išgirdusių pastaruoju metu plačiai aptarinėjamą žinią, kad pagal viešai prieinamus statistinius duomenis, Lietuva esamos socialinės nelygybės mastais lenkia net eilę skurdžių Afrikos kraštų. Žiniasklaidoje vos ne stebimasi šiuo faktu, tuo tarpu daugumai paprastų žmonių – darbininkams, mažažemiams ūkininkams ir smulkiojo verslo atstovams – tokia „naujiena“ tiesiog atspindi jų gyvenamą kasdienybę.

Prieš porą metų, anot „Oxfam“ ir „Tarptautinei plėtrai skirtų finansų organizacijos“ (Development Finance International), 193 pasaulio valstybės „pasižadėjo mažinti nelygybę“. Pagal pastangas mažinti turtinį atotrūkį ir įvertinamos pavienės šalys – jų tarpe Lietuva atsidūrė 83-ioje vietoje, demonstruodama dar prastesnius rodiklius už Nepalą, Alžyrą, Tanzaniją bei kt. Trečiojo pasaulio šalis.

Daug ką pasako „Lietuvos ryto televizijos“ reportažas – jame išgirstame balsą nuskurdintos, nustekentos ir pažemintos liaudies – šalyje, kurioje net 68% gyventojų negauna „vidutiniu“ įvardijamo darbo užmokesčio (VU profesorius prabyla apie kapitalistinę Lietuvą) ir apie 1 mln. jų išsibarstė po užsienius.

Beje, labai įdomu, kad lietuviškoji žiniasklaida kalba ir apie to pačio Oxfam‘o šių metų pradžioje paskelbtus duomenis  (Pasaulinė nelygybė), kad 8 asmenys valdo didesnį turtą, kaip 3,6 mlrd. žemės gyventojų, t. y. pusė žmonijos. Prie šito vertėtų pridurti, kad didžiausios nelygybės esama ir tarp šalių: „auksinio milijardo“ kraštų ir Trečiojo pasaulio turtinė atskirtis lenkia santykį 74:1*.

Imperialistinio kapitalizmo sistemos sukuriamoje pasaulinėje piramidėje aukštesnę padėtį užimančios šalys gali sau leisti, ir neretu atveju leidžia, užsienių ekonominio pavergimo (nelygiais mainais, paskolomis, „investicijomis“ ir kt. neokolonializmo priemonėmis) sąskaita, sudaryti geresnes sąlygas saviems darbininkams. Puikiu šito pavyzdžiu yra ir mūsų „kairiųjų“ liberalų bei pseudosocialistų liaupsinama Švedija, kurios plačiai ir išilgai išsikerojęs finansinio kapitalo tinklas sėkmingai smaugia eilę „žemesnių“ šalių, tame tarpe ir Lietuvą.

Visgi nei Oxfam‘as, nei kas kitas čia nekelia mokslinio klausimo dėl šios nelygybės giluminių priežasčių, į kurį dar XIX a. atsakė K. Marksas, parodydamas, kad kapitalizmo pagrindą sudaro kapitalo vykdomas samdomojo darbo išnaudojimas, pasisavinant jo kuriamą pridėtinę vertę, ką bekalbėti apie dar labiau parazitinį finansinį kapitalą, viešpataujantį dabarties pasaulyje.

Tikra ar tariama „kova“ su nelygybe, nekeliant klausimo dėl tokių išnaudotojiškų santykių, taigi, pačios visuomeninės santvarkos pakeitimo, lieka jei ne akių dūmimu, tai don kichotišku žygiu prieš vėjo malūnus.

Tuo tarpu patys aukščiau minėtojo tyrimo rezultatai mums aiškiai rodo, kad Lietuvoje vis auga praraja tarp plačiosios visuomenės ir negausaus buržujų elito su vos 10% gyventojų sudarančiu aptarnaujančiuoju sluoksniu. Šitai atspindi esminį buržuazinėje visuomenėje prieštaravimą, nurodytą marksizmo klasikų, tarp darbo ir kapitalo, kurio išsprendimo ieškoti bus priversti vis gausesni sluoksniai, kurių anksčiau ar vėliau įvyksiantis klasinis pabudimas reikš kapitalistinės sistemos pabaigos pradžią.

93% Plius 93% Plus
7% Minus 7% Minus
15   1
Komentarai: 0

Nebūtinas. Įrašyk, jeigu nori gauti pranešimą apie naujus komentarus prie šio straipsnio. Adresas niekur nebus rodomas.

Siųsti komentarą
VISI STRAIPSNIAILIETUVAPASAULISKAIMYNAISMAGUMAI
Justina Gafurova. Vaikų grobimo verslas
Ramūnas Alaunis. Hibridinis karas prieš LVŽS vyriausybę
Čia tai bent. "Pagrindiniai Lietuvos patriotai" tarnauja Kremliui?
Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu
Kristina Stanevičiūtė. Super-herojai išgelbės Lietuvos vaikus?..
Mindaugas Puidokas: Didžiuojuosi Kručinskų šeimos pilietine drąsa!
Politologas: Vilnius mano, kad pats žodis "Maskva" gali sutraiškyti Lietuvą
NATO ir JAV bazės nėra „užsienio valstybės karinės bazės“
N16+ Pasakų poveikis Tautos charakteriui (1)
Iš įvykio vietos: Kalėdinė Šmėkla klajoja po Austėjos L. darželius
Kručinskų šeimos pareiškimas (3)
Ministre L. Kukuraiti, neprisidenginėkite moterimis, atsakykite į paprastus klausimus
R. Juknevičienė panikoje: Strekoza 2. Kur vyriausybės nariai? (1)
Ukraina atmetė Rusijos palaikomą JT migracijos paktą (2)
Egipto prezidentas: migracija nėra žmogaus teisė
Kapitalizmas be stabdžių / Капитализм без тормозов
Lietuvai BVP teoriškai peržengus 75 proc. ES vidurkio ribą, Komisija siūlo net 24 proc. sumažinti mūsų šaliai skirtą ES paramą (1)
Šventasis Naglis išmetamas iš Seimo viešbučio : nuslėpė turintis butą VILNIUJE? (1)
Esi prieš Barnevernet praktikų taikymą Lietuvoje? – Tai tu už smurtą prieš vaikus
Atvirai konservatoriams TS-LKD partijai ir už ją balsuojantiems (6)
A. Širinskienė. Apie pagarbą ir aroganciją
A. Švarplys. Prievartinis pažiūrų diegimas yra ne tolerancija, o bolševizmas (3)
Visuomenės pakantumas transseksualams: nuo neapykantos iki meilės
Lenkija ir Vengrija blokuoja seksualinių iškrypėlių privilegijų įtraukimą į ES teisės aktus

Atsitiktiniai straipsniai


VISI STRAIPSNIAILIETUVAPASAULISKAIMYNAISMAGUMAI