Maksimas Gorkis. Dvi mintys (iš dienoraščio)

Anonimusas
+ 5 - 1
Autorius: Kibirkštis
Šaltinis: http://kibirkstis.blogspot.lt/2017/10/maksimas-gorkis-dvi-mi...
7535-10-19 (2017 m.), skaitė 1162
2

Pasaulyje gyvena dvi mintys: viena, drąsiai žiūrėdama j miglotas gyvenimo paslaptis, stengiasi išaiškinti jas, kita pripažįsta, kad įspėti paslapčių neįmanoma, ir iš baimės jas sudievina.

Vienai – nėra to, ko negalima pažinti, yra tik tai, kas nepažinta, kita – mano, kad pasaulis niekada nebus pažintas.

Pirmoji eina per būties reiškinių chaosą, be baimės liesdama visa, kas yra jos sunkiame kelyje, ir visa gaivindama savo energija, net nebylius akmenis priverčia vaizdingai pasakoti apie gyvenimo pradžią; antroji – baikščiai blaškosi iš vienos pusės į kitą, nesėkmingai stengdamasi pateisinti savo būtį.

– Ar egzistuoju aš? – klausia ji pati save tuo metu, kai pirmoji sako:

– Aš – veikiu!

Pirmoji neretai pati kankinasi ir abejoja savo jėga, tačiau skepticizmo šaltis tik sustiprina ją, ir ji, dar tvirtesnė, vėl mato, kad būties tikslas – veikla; antroji – visada gyvena baimindamasi savęs, jai atrodo, kad, be jos, yra kažkas aukštesnis – pradas, giminingas jai, bet – priešiškas ir rūsčiai saugantis savo būties paslaptį.

Pirmosios tikslas – begalinis judėjimas nuo vienos tiesos prie kitos ir per visas – prie paskutinės, vis tiek, kokia ji būtų; antrosios tikslas – amžino judėjimo, amžinų abejojimų pasaulyje rasti mirties tašką ir jame įtvirtinti neginčijamą dogmatą, geležinėmis įtaigos grandinėmis sukaustyti tyrinėjimo ir kritikos dvasią.

Viena – drąsiai pasikliaudama savo jėga, filosofuoja iš meilės išminčiai; kita – samprotauja iš baimės, vildamasi nugalėti baimę.

Jos abi yra laisvos, viena – kaip bet kuri energija, kita – kaip benamis šuo, ji vizgina uodegą prie kiekvienų durų, už kurių jaučia šilumą, ramybę ir mažavertį prieglobstį.

Dažniausiai ta antroji mintis šlaistosi maldyklų šventoriuose, kaip išmaldos prašydama dėmesio sau – tos galingos baimės, jos pačios susikurtos.

Tai ji pūdama nuodija žemę metafizikos ir mistikos nuodais, o pirmoji mintis savo kelyje puošia pasaulį meno ir mokslo dovanomis.

1917

Šaltinis: M. Gorkis. Žmogus ir dievas. V., 1970, p. 13-14.


5   1
Pridėti naują straipsnį

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!

Komentarai: 2

2. Ir dar apie Gorkį: 0 0
2017-10-21 11:56:04

" В своих "Дневниках" Зинаида Гиппиус пишет 18 мая 1918 года: «Горький… за безценок скупает старинные и фамильные вещи у "гонимых", в буквальном смысле умирающих с голоду». 2 июня 1918 года: «Третьего дня пришли Ив. Ив. с Т. И. – были днем у Горького. Рассказывают: его квартира – совершенный музей, так переполнена старинными вещами, скупленными у тех, кто падает от голода. Теперь ведь продают последнее, дедовское, заветное, за кусок хлеба. Горький и пользуется, вместе с матросьем и солдатами, у которых деньжищ – куры не клюют.

https://rusidea.org/25061808

1. Apie Gorkį 0 0
2017-10-21 08:37:11

" Вот, что говорил Горький в панегирике «В.И.Ленин» (ПСС, М., 1974г., т.20, сс.7 – 49) написанном в 1930 году о вожде мировой революции: «…Великое дитя окаянного мира сего… настоящий человек мира сего…» Эти слова отсылают читателя прямо к Евангелию, в котором князем мира сего называется сатана".

viešai nebus rodomas, įvesk, jeigu nori gauti pranešimą apie kitų komentarus

Siųsti komentarą

VISI STRAIPSNIAILIETUVAPASAULISKAIMYNAISMAGUMAI


Laisva informacija - laisvas žmogus!

Straipsnių TOPas

Reklama

Paveiksliukai


VideoDraugai

VISUOMENĖS SAUGUMO KONCEPCIJA

Puslapis feisbuke


Švieskis150 metų Maksimui Gorkiui! Pilnas raštų rinkinys lietuviškai

Mus skaito