Mokslininkas apie alkoholio mitus: saikingas vartojimas skaičiuojamas lašais, o ne stiklinėmis

Anonimusas
Pridėti naują straipsnį >

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) doc. dr. Aurelijus Veryga yra žinomas ne tik dėl mokslinės veiklos, tačiau ir dėl kovos su tabako ir alkoholio vartojimu šalyje. Prieš LR Seime prasidedant konferencijai „Prenatalinė alkoholio vartojimo prevencija“ LSMU dėstytojo klausėme, kodėl šiandien būtina kalbėtis apie šią problemą. „Manau, apie tai kalbėtis reikėjo jau labai seniai ir galbūt siaurame specialistų rate tokie pokalbiai vykdavo. Akivaizdu, kad to nepakanka, o ir medikai vieni patys nebuvo, nėra ir nebus pajėgūs išspręsti šių problemų“, – pokalbį pradėjo doc. dr. A. Veryga.

2-1-P9187494.jpg

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) doc. dr. Aurelijus Veryga

– Teigiama, kad darbo patirties su alkoholinio spektro sutrikimus turinčiais vaikais ir jų šeimomis mūsų šalyje beveik nėra. Kaip turėtų būti dirbama su tokiais vaikais?

– Medikams žinomi sunkiausi alkoholio vartojimo padariniai nėštumo metu, vadinamasis vaisiaus alkoholio sindromas. Tačiau mažai žinoma apie daug subtilesnius centrinės nervų sistemos pažeidimus, sukeltus mažų alkoholio dozių nėštumo metu ir su tuo susijusius psichologinius raidos sutrikimus. Su tokių sutrikimų turinčiais vaikais susiduria jau ne gydytojai, bet mokytojai, socialiniai darbuotojai, teisėsaugos darbuotojai. Iki šiol neturime tinkamos šių problemų diagnostikos, nežinome, kaip tokius vaikus atpažinti ir kaip su jais elgtis. Daugeliu prasmių šis pokalbis jau yra pavėluotas, bet geriau vėliau nei niekada. Kalbėti reikia ir todėl, kad šios problemos kaip niekada aktualios Lietuvai. Per nepriklausomybės laikotarpį moterų alkoholio vartojimas išaugo dvigubai. Daugiausia alkoholio vartoja 25–34 metų moterys, o šio amžiaus moterys dažniausiai gimdo ir augina vaikus.

– Kuo augant ir bręstant jie išsiskiria iš savo bendraamžių?

– Alkoholinis vaisiaus sindromas neretai susijęs ir su bloga fizine sveikata. Tad, su tokiais vaikais susiduriantiems medikams pažįstami teratogeninį poveikį darančio alkoholio sukelti fiziniai sutrikimai. Nedidelės alkoholio dozės nesukelia plika akimi matomų ir vaisiaus alkoholiniam sindromui būdingų fizinių pažeidimų arba ligų. Tačiau net ir nedidelės kritiniu momentu vartotos alkoholio dozės gali sutrikdyti neuronų migravimo ir jų ryšių susidarymą besivystančioje centrinėje nervų sistemoje. Šių ryšių stoka ir nervinių ląstelių migravimo sutrikimai gali lemti, kad nesusidaro svarbios jungtys, nuo kurių priklauso elgesys ir mokymasis. Vienas dažniausių padarinių – negebėjimas suvokti subtilių priežastinių padarinių ryšių, mokytis iš klaidų arba padarinių. Tokie vaikai sunkiai adaptuojasi, gali būti žiaurūs, jų nepavyksta sudrausminti įprastomis priemonėmis. Kartais reikia tik ieškoti būdų, kaip tokius vaikus atskirti nuo kitų, kad neįvyktų nelaimė. Darbui su tokiais vaikais yra kuriamos specialios programos, stengiamasi kuo anksčiau juos pastebėti.

– Alkoholis kenkia visiems, tačiau Lietuvoje net apie 20 proc. reprodukcinio amžiaus moterų (16–28 metų) alkoholį vartoja žalingai. Ar teisingas visuomenėje vyraujantis stereotipas, kad dažniausiai tai yra asocialios moterys?

– Asocialiomis moterys greičiausiai ir tampa dėl alkoholio vartojimo, todėl ir abejonių dėl jų rizikingos elgsenos dažniausiai nekyla. Tokių moterų nėra daug. Dauguma moterų, kurios pastoja ir išnešioja vaikus, nėra asocialios ar alkoholikės. Tarp socialių 20–64 metų Lietuvos moterų apie 16 proc. moterų yra priklausomos nuo alkoholio. Apie jų problemas dažniausiai nežino net ir artimi žmonės, nes moterys yra linkusios šias problemas slėpti labiau nei vyrai. Dauguma moterų mano, kad alkoholį vartoja saikingai, nors didžioji jų dalis šią sąvoką supranta savaip ir skirtingai.

– Kokiomis priemonėmis būtų galima išspręsti moterų alkoholio vartojimo problemas?

– Daugeliui moterų pakaktų laiku ir tinkamai pateiktos informacijos. Reikia pradėti dar mokyklos suole. Labai svarbus ir bendras alkoholio vartojimo mažinimas, diegti mokslu pagrįstas veiksmingas kontrolės priemones, pavyzdžiui: reklamos draudimas, alkoholio kainos didinimas ir gėrimų pasiekiamumo mažinimas. Šiuo konkrečiu atveju informacija gali tapti svarbiausia poveikio priemone. Mamos trokšta susilaukti sveiko vaiko. Atsisakyti alkoholio joms nebūtų sunku, jei būtų nedviprasmiškai suvokta – tai yra pavojinga. Tokią informaciją turėtų pateikti tiek šeimos gydytojai, tiek akušeriai ginekologai, pas kuriuos apsilanko besilaukianti moteris. Daugeliu atvejų gydytojai net nepaklausia moters apie alkoholio vartojimą, nes jos nebūna panašios į asocialias. Teko girdėti gydytojų, sakančių – tokie klausimai gali įžeisti moterį arba priversti ją pasijausti nepatogiai. Neklausiant neįmanoma sužinoti apie rizikas ir pavojų.

– Su kokiais dar klaidingais mitais susiduriame kalbėdami apie alkoholio vartojimą?

– Mitų yra labai daug. Šiandien dar populiaru manyti, kad alkoholis padeda išvengti širdies ir kraujagyslių ligų, saugo nuo sušalimo, peršalimo. Nemažai žmonių tiki – alkoholis dėl jame esančių antioksidantų yra tinkamas onkologinėms ligoms po gydymo spinduliuote. Dauguma žmonių vartoja alkoholį, tam neretai ieško pateisinimo, o prie tų pateisinimų neretai prisideda neatsargūs gydytojų komentarai arba teoriniai pasvarstymai apie galimą naudą.

– Sakoma, kad su saiku niekas nekenkia?

– Alkoholis yra galingas kancerogenas, su kurio vartojimu siejamos onkologinės ligos, virškinamojo kanalo, krūties vėžys, arterinė hipertenzija ir daugelis kitų ligų. Alkoholis yra medžiaga, kuri veikia psichiką ir prie kurios priprantama. Pradėjus vartoti, net ir labai saikingai, atsiranda priklausomybė, pradiniai kiekiai jau nesukuria norimo poveikio. Taip per kelerius ar keliolika metų atsiranda priklausomybė. Visi šiandien gydomi nuo alkoholinės priklausomybės žmonės galėtų patvirtinti – iš pradžių buvo mažai išgeriama, o ir vartojama ne dėl sunkumų, bet siekiant malonių pojūčių. Vėliau viskas keičiasi. Medicinoje alkoholis naudojamas tinktūroms gaminti kaip tirpiklis arba biokonservantas. Tokiais atvejais vartojami lašais ar šaukštais, bet ne stiklinėmis ar buteliais. Tie lašai ir būtų saikingas vartojimas, tačiau toks kiekis nesukelia apsvaigimo.

– Moterys į alkoholizmą įsitraukia greičiau nei vyrai. Statistika rodo, kad vyrų alkoholikų – gerokai daugiau. Kodėl?

– Nuo alkoholio priklausomų moterų mažiau, nes jos geria mažiau nei vyrai. Joms pakanka vartoti keturis kartus mažesnius alkoholio kiekius nei vyrams. Tai patvirtina ir mūsų universiteto atlikti epidemiologiniai tyrimai.

– Kaip manote, ar įmanoma ir ko reikia, kad iš geriančios šeimos kilęs vaikas ar jaunuolis pasuktų kitu keliu ir atsisakytų alkoholio?

– Universiteto atlikti tyrimai rodo, kad apie 48 proc. 20–64 metų Lietuvos vyrų (absoliuti dauguma tiriamųjų yra socialūs) turi priklausomybę nuo alkoholio. Tokioje aplinkoje augančiam vaikui labai sunku įdiegti sveikas nuostatas. Mes jau užaugame nesuvokdami savo gyvenimo, švenčių, nusiraminimo arba kitų situacijų be alkoholinių gėrimų. Vien pamąstymas apie tai, kad galima gyventi ir nevartojant alkoholio, sukelia nepasitenkinimą ir svarstymą – tai yra radikalu, neprotinga ir panašiai. Todėl pirmiausia reikia konkretaus asmeninio pavyzdžio. Nors ir skamba paprastai – tai yra sunkiausiai įgyvendinamas dalykas. Juk būdami suaugę nesam linkę keisti nusistovėjusių įpročių, net jei jie yra susiję su vaikų gerove.

– Visuomenėje vis dar verda diskusijos, ar alkoholizmas yra liga, o gal asmeninis pasirinkimas?

– Alkoholizmas yra priklausomybės liga, turinti diagnostikos kriterijus ir gydoma. Tai yra psichikos sutrikimas. Gydymas dažniausiai yra sudėtingas ir vien vaistų ar detoksikacijos nepakanka. Priklausomybė turi ne tik fizinį arba medicininį sandą, bet ir socialinį bei psichologinį.

– Pats vartojate alkoholį ar visiškai jo atsisakėte?

– Alkoholio nevartoju jau šešerius metus. Atsisakiau ne todėl, kad buvau priklausomas – atsisakyti man nebuvo sunku. Atsisakiau norėdamas pažiūrėti, ar teisingi yra teiginiai apie tai, kad nevartojant yra nuobodu, nėra kaip linksmintis, atsipalaiduoti, dingsta draugai. Nieko panašaus neatsitiko. Atvirkščiai, manau, kad mano laisvalaikis pasidarė daug įdomesnis ir prasmingesnis. Atsirado labai daug bendraminčių ir naujų draugų. Senieji mano draugai gerbia šį apsisprendimą. Mano apsisprendimui padėjo ir tai, kad pradėjau domėtis šia tema ir radau daug mokslo informacijos apie alkoholio poveikį, pramonės manipuliacijas ir supratau: daugelį sprendimų priėmiau vaikydamasis visuomenės spaudimo, kvailų normų. Būtų keista, jei kalbėdamas šiomis temomis pats sau taikyčiau kitus standartus. Juk keista matyti nutukusį fizinio lavinimo mokytoją (juokiasi, – aut. past.).

Įvertink straipsnį: +0 -0
Pridėti naują straipsnį >

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!


VISI STRAIPSNIAI LIETUVA PASAULIS KAIMYNAI SMAGUMAI


Komentarai


Naujausi 15 straipsnių

196 | 2017-08-20 | Lietuva | +13 -0
Durnių Laivo Kapitonė
"Sausio 13-osios naktį Sovietų kariuomenės daliniai šturmavo Radijo ir televizijos pastatą, Televizijos bokštą. Žmonės buvo šaudomi, traiškomi tankais ir vaikomi nuo strateginių objektų." Kaip ir viskas aišku. Neigti jog tankistai tyčiomis važiavo per civilius žmones neišeina, nes yra numatytas BK straipsnis už tankistų agresijos neigimą prieš Lietuvos Respubliką. Kažkokie išvedžiojimai jog TSRS tankistas vykdė TSRS gynybos ministerijos generolo Jazovo įsakymus ir nurodymus už kurių nevykdymą jam grėsė baudžiamoji atsakomybė yra niekiniai. Bandymas pateisinti tanko vairuotoją jog jis važiuodamas naktį ir kelią stebėdamas per mažiuką plyšiuk Skaityti toliau...
41 | 2017-08-20 | Pasaulis | +2 -0
Algimantas Lebionka
Vyriausias Barselonos rabinas Meir Bar-Hen po teroro atakų, per kurias žuvo 14 žmonių ir virš 100 buvo sužeista, pasakė, kad Europoje žydai prarado tėvynę. Jis patarė žydams „parodyti Ispanijai nugarą“, sugrįžti ir apsigyventi Izraelyje. „Europa prarasta“, - paaiškino rabinas Meir Bar-Hen interviu "Times of Israel", rašoma austrų Krone. Jis pasakė:„Netikiu, kad žydai čia liks visiems laikams, ir kviečiu jus pirkti nekilnojamą turtą Izraelyje. Mes neturime kartoti klaidas žydų Alžyre ir Venesueloje ir geriau anksčiau nei per vėlai“. Skaityti toliau...
35 | 2017-08-20 | Kaimynai | +5 -0
Algimantas Lebionka
Po teroro aktų Ispanijoje Lenkijos premjerė pakvietė Europos sąjungos valstybes peržiūrėti saugumo ir migracijos politiką. Lenkijos premjerė Beata Šidlo televizijos TVP programoje rugpjūčio 19 dieną pareiškė, kad Ispanijoje įvykę teroro aktai – tai eilinis argumentas Europos saugumo politikos pakeitimui. Lenkijos premjerės žodžiais, ekstremistai, grasinantys europiečių saugumui, naudoja ES migracijos strategiją, kurią įdiegė Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Į tai nebegalima užmerkti akių: „Reikia prabusti iš letargo miego, pasikelti nuo kelių ir, pagaliau, ir nebijoti pažiūrėti tiesai į akis. Skaityti toliau...
36 | 2017-08-20 | Kaimynai | +3 -0
Algimantas Lebionka
Vakar centriniame Vokietijos dienraštyje die Welt pasirodė didžiulis straipsnis, skirtas „Lenko kortai“, pavadintas „Lenko žalioji korta atveria migrantams ES vartus“.  https://www.welt.de/wirtschaft/article167686123/Polens-Greencard-oeffnet-Migranten-alle-Tore-zur-EU.html Globalistų oligarchų, vadinamų media-baronais, valdomas dienraštis die Welt, kaip beje ir likusi Europos spauda, labai išsigando, kad keli šimtai tūkstančių Ukrainos, Baltarusijos respublikų gyventojų, kurie Lenkijos konsulatuose įrodys savo „lenkiškas šaknis“ ir gaus „lenko kortą“, gali atvyks dirbti į Vokietiją. Skaityti toliau...
26 | 2017-08-20 | Pasaulis | +3 -0
Algimantas Lebionka
Juodąja mirtimi Europoje vadindavo maro epidemiją, didžiausią ankstesniųjų amžių, iki pat 19-ojo, mūsų kontinento nelaimę. 2015 metais į Europą liberalai-globalistai užnešė dar baisesnę nelaimę – jų sugalvotus „pabėgėlius“, kuriems, pažeisdami visus ES įstatymus ir susitarimus, jie atidarė ES sienas, ir į kontinentą atvedė (už atėjimą mokėjo pinigus) milijonus jaunų-sveikų vyrų iš Azijos ir Afrikos, be jokių dokumentų, be jokių jų praeities įrodymų, kartu su jų juoda-teroristine praeitimi, jų radikaliuoju Islamu, terorizmu, svetima kultūra, viduramžių papročiais, Europoje pamirštomis, Skaityti toliau...
22 | 2017-08-20 | Pasaulis | +2 -0
Algimantas Lebionka
Kaip bumerangas sugrįžo į Ameriką mada griauti paminklus: iki šiol juos griovė pagal Amerikos nurodymą Sadamui Huseinui Bagdade, Dzeržinskiui Maskvoje, Leninui Kijeve, rusų kareiviui-išvaduotojui Taline ir Varšuvoje. O dabar mada sugrįžo namo – į Ameriką. Visais šiais atvejais prasmė viena ir ta pati – kova už hegemoniją. Nugalėtojai griauna nugalėtųjų paminklus. O nugalėtieji piktai murma, bet nieko negali padaryti. Skaityti toliau...
37 | 2017-08-20 | Pasaulis | +5 -0
Algimantas Lebionka
Kiekvieną dieną Europoje nekliudomai išsilaipina koks tūkstantinis nelegalių imigrantų-potencialių teroristų desantas, nepaisant to, kad ES šalys turi savo kariuomenes, kurios privalo ginti Europos sienas nuo užpuolimo, jos turi brangiai kainuojančią NATO, kuri irgi turėtų jas ginti. Bet armijos jų negina, o užsiima ekshibicionizmu, tariama kova su smegenų vėžiu sergančio amerikiečių senatoriaus-idioto ir jo neadekvačių kolegų išgalvotais baubais iš Rytų. Skaityti toliau...
68 | 2017-08-20 | Lietuva | +5 -0
Durnių Laivo Kapitonė
„Mes į „WikiLeaks“ siuntėme įvairius duomenis, įskaitant iš Rusijos vyriausybės pavogtą informaciją. Ji būtų atskleidusi rusų veiksmus ir įrodžiusi, kad Rusijos saugumo tarnybos nekontroliuoja „WikiLeaks“, – sakė žinutes „Foreign Policy“ parodęs šaltinis. Daug „WikiLeaks“ darbuotojų, savanorių ir jų šeimos narių yra nukentėję nuo Rusijos korupcijos ir žiaurumo. Buvome tikri, kad „WikiLeaks“ tą informaciją paviešins. Tačiau Assange'as rasdavo vieną pasiteisinimą po kito.“ Skaityti toliau...
220 | 2017-08-18 | Lietuva | +16 -3
Kibirkštis
Mūsų laikmetyje yra išpilta be galo daug purvo ant Tarybų Sąjungos. Įvairiomis manipuliacijomis stengiamasi netgi apjuodinti jos pergalę Didžiajame Tėvynės Kare, nutylimos įvairios šio karo pusės, skleidžiami mitai apie TSRS „draugystę“ su fašistine Vokietija, išdavikišką TSRS politiką kovojančių prieš fašizmą armijų atžvilgiu ir t.t. Birželio 22 d. – Didžiojo Tėvynės Karo pradžios diena – yra puiki proga paneigti šiuos mitus ir parodyti tikrąjį to laiko vaizdą. Žinoma, mitų apie Didįjį Tėvynės Karą yra sukurta tiek daug, kad tam, kad visus juos paneigtume, turėtume parašyti knygą. Tad čia mes trumpai išanalizuosime tik dalį tų mitų ir pateik Skaityti toliau...
74 | 2017-08-18 | Kaimynai | +1 -2
Kibirkštis
Rugpjūčio 10-13 dienomis Leningrade vyko Rusijos Komunistų Darbininkų Partijos (RKDP) organizuota tarptautinė teorinė komunistų konferencija, skirta Didžiosios Spalio socialistinės revoliucijos šimtmečiui – „Spaliui-100“. Konferencijoje dalyvavo dešimtys marksistinių-lenininių partijų atstovų iš viso pasaulio: nuo Ispanijos iki Kazachstano, nuo Norvegijos iki Šri Lankos. Skaityti toliau...
105 | 2017-08-18 | Pasaulis | +5 -7
Kibirkštis
Visi žinome, kad Vokietijoje 1933-1945 m. siautėjo nuožmi, tūkstančius ir milijonus nekaltų aukų nusinešusi fašistų diktatūra, į valdžią atėjusi formaliai „teisėtu“, „demokratiniu“ rinkimų keliu. Tačiau retas kuris dabarties jaunuolis, ypač šalyje kaip Lietuva, bus girdėjęs apie Ernstą Telmaną (1886-1944) – bene žymiausią to meto vokiečių didvyrį ir patriotą, tapusį visos Europos antifašistinio pasipriešinimo veidu ir 1944 m. rugpjūčio 18 d. kritusį nuo nacistinių budelių kulkų. Kas jisai buvo? Skaityti toliau...
132 | 2017-08-18 | Lietuva | +5 -1
Tomas Dapkus
Pakomentavus ankstesniame post'e dabartinio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko ir tuomečio teisėsaugos darbuotojų profesinių sąjungų lyderio Vytauto Bako laišką Rusijos režimui kviečiant bendradarbiauti kai kurie komentarai bei nauji įvykiai pasirodė tiek svarbūs, kad juos verta aptarti atskirai. Skaityti toliau...
87 | 2017-08-18 | Smagumai | +2 -2
Igoris Ašmanovas
Мы видим в СМИ и соцсетях чудовищный хайп вокруг новых технологий, «нового технологического уклада». Ему уже с полгода. Не заметить его нельзя. Ну если уже на совещаниях у Путина повторяют эти модные шумовые слова, значит, коробочка уже заполнилась доверху. Skaityti toliau...
109 | 2017-08-18 | Pasaulis | +5 -1
Algimantas Lebionka
Praėjusį pirmadienį JAV prezidentas Donaldas Trampas pasirašė memorandumą, kuris nurodo JAV prekybos atstovui atlikti tyrimą dėl galimų intelektualinės nuosavybės grobimo atvejų iš Kinijos pusės. Kinai, kaip mano Vašingtone, priverčia KLR dirbančias JAV kompanijas dalintis intelektualinės nuosavybės pobūdžio informacija, priešingu atveju kinai neleidžia joms čia užsiimti verslu. Kinijos valdžia pasirengusi ryžtingai atsakyti į JAV sankcijas. Apie tai kalbama Kinijos komercijos ministerijos pranešime. Skaityti toliau...
163 | 2017-08-18 | Lietuva | +10 -1
Lietuvių aktyvistų frontas
Atėjo lemiama galutinio su žydais atsiskaitymo valanda. Lietuva turi būti išvaduota ne tik nuo azijatų bolševikų vergijos, bet ir nuo ilgamečio žydijos jungo. Lietuvių aktyvistų frontas visos lietuvių tautos vardu kuo iškilmingiausiai pareiškia: 1. Senoji Vytauto didžiojo laikais suteikta Lietuvoje prieglaudos teisė žydams yra visiškai ir galutinai atšaukiama. 2. Kiekvienas be išimties Lietuvos žydas šiuo yra įsakmiai įspėjamas nieko nedelsiant apleisti Lietuvos žemę. 3. Visi tie žydai, kurie išskirtinai pasižymėjo Lietuvos valstybės išdavimo ir lietuvių tautiečių persekiojimo, kankinimo ar skriaudimo veiksmais, atskirai bus traukiami Skaityti toliau...

Parodyti dar įrašų

Reklama

Paveiksliukai


Rėmėjas

Puslapis feisbuke

Dar komentarų

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Kiekvienas žmogus su čia pateikta informacija elgiasi savo nuožiūra.
Pradžia: 2014 rugpjūčio 18 | 1.367 | 441.851