Žmogaus teisių komitetas: antisemitizmas turi būti atpažįstamas (5)

Ekspertai.eu
+ 4 - 3
Autorius: Ekspertai.eu
Šaltinis: http://www.ekspertai.eu/zmogau...
7535-12-06 (2017 m.), skaitė 943
5

star-of-david-svg.png

Gruodžio 6 d. posėdyje Žmogaus teisių komitetas (ŽTK), vykdydamas parlamentinę kontrolę, aiškinosi, ar teisės aktai yra pakankami, siekiant užkirsti kelią antisemitizmui. Komitetas reagavo į Europos Žydų asociacijos ir organizacijos Žydų balsas Europoje laišką Seimo Pirmininkui, kuriame buvo pateikta informacija apie 2016 m. gegužės 26 d. Bukarešte vykusioje sesijoje patvirtintą teisiškai neįpareigojančią antisemitizmo apibrėžtį. Už šios apibrėžties priėmimą balsavo ir Lietuvos delegacija. Ši apibrėžtis yra tokia:

„Antisemitizmas yra tam tikra samprata apie žydus, kuri gali pasireikšti neapykanta žydams. Žodinės ir fizinės antisemitizmo apraiškos yra nukreiptos į žydus arba ne žydų tautybės asmenis ir (arba) jų nuosavybę, žydų bendruomenės institucijas ir religinius objektus.“

2017 m. birželio 1 d. Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją dėl kovos su antisemitizmu. Europos Parlamentas ragino Europos Sąjungos valstybes priimti šį antisemitizmo apibrėžimą, siekiant padidinti teismų ir teisėsaugos institucijų veiksmingumą kovojant su antisemitizmo išraiškomis. Laiške raginama priimti šį apibrėžimą Lietuvos Respublikoje.

Visi ŽTK posėdžio dalyviai buvo vieningi – Lietuvoje galiojantys teisės aktai yra pakankami ir neapykantos kurstymas tautiniu pagrindu yra baudžiamas. Problema yra pareigūnų nepakankami gebėjimai atpažinti antisemitizmą. Todėl būtinos nuolatinės įvairiapusės šviečiamosios priemonės tiek pareigūnams, tiek ir visuomenei, ypač jaunimui.

Užsienio reikalų ministerijos ambasadorius ypatingiems pavedimams Dainius Junevičius sakė, kad įstatymai yra pakankami, tačiau įgarsinta politinė pozicija antisemitizmo vertinimo klausimu būtų svarbi. ŽTK pirmininkas Valerijus Simulikas pasiūlė Užsienio reikalų ministerijai bendradarbiauti su komitetu parengiant atitinkamos rezoliucijos tekstą, kuris galėtų būti priimtas Seime.

Šio klausimo svarstymo metu posėdyje dalyvavo Užsienio reikalų ministerijos, Generalinės prokuratūros, Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos, Švietimo ir mokslo ministerijos, Tautinių mažumų departamento, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės atstovai.

Nuo 2002 metų Lietuvos Respublika yra Tarptautinio Holokausto atminties aljanso (angl. IHRA) narė.

Siekiant palengvinti Tarptautinio Holokausto atminties aljanso darbą, pateikiami šie iliustraciniai pavyzdžiai:

Tokios apraiškos gali būti nukreiptos prieš Izraelio valstybę, suvokiamą kaip žydų visumą. Tačiau Izraelio kritika, tolygi bet kurios kitos valstybės kritikai, negali būti laikoma antisemitine.

Dažna antisemitizmo išraiška yra kaltinimas žydams susimokius kenkti žmonijai ir dažnai žydams verčiama atsakomybė už tai, „kodėl viskas yra blogai“. Tai reiškiama žodžiu, raštu, vaizdinėmis priemonėmis ir veiksmais, piktavališkai vadovaujantis stereotipais bei iškeliant neigiamus charakterio bruožus.

Šiuolaikinis antisemitizmas viešajame gyvenime, žiniasklaidoje, mokyklose, darbovietėse ir religinėje srityje gali, atsižvelgiant į bendrą kontekstą, apimti šiuos pavyzdžius, bet tuo neapsiriboja:

• Raginimą, pagalbą, pateisinimą žudyti ar kenkti žydams radikalios ideologijos ar ekstremistinio religinio požiūrio vardan.

• Melagingų, nužmoginančių, įkūnijančių blogį ar stereotipinių teiginių apie žydus arba įsivaizduojamą žydų įtaką – visų pirma, bet neišskirtinai, tokių kaip mitas apie pasaulinį žydų sąmokslą arba žydus, kontroliuojančius žiniasklaidą, ekonomiką, vyriausybę ar kitas visuomenines institucijas.

• Žydų kaip tautos kaltinimą, kad jie yra atsakingi už tikrą ar tariamą atskiro žydo ar žydų grupės padarytą nusižengimą arba net  už ne žydų atliktus veiksmus.

• Nacionalsocialistinės Vokietijos ir jos šalininkų bei bendrininkų Antrojo pasaulinio karo metais vykdyto žydų tautos genocido (Holokausto) fakto, masto, mechanizmo (pvz., dujų kamerų) ar jo tyčinio pobūdžio neigimą.

• Žydų tautos arba Izraelio valstybės kaltinimą išgalvojus arba perdėjus Holokaustą.

• Žydų piliečių kaltinimą didesniu lojalumu Izraeliui arba tariamiems pasauliniams žydų prioritetams nei jų pačių šalių interesams.

• Žydų tautos apsisprendimo teisės neigimą, pvz., teigiant, kad Izraelio valstybės buvimas yra rasistinis tikslas.

• Dvigubų standartų taikymą, iš Izraelio reikalaujant tokio elgesio, kokio nesitikima ar nereikalaujama iš jokios kitos demokratinės valstybės.

• Su klasikiniu antisemitizmu susijusių simbolių ir vaizdų naudojimą (pvz., teiginiai, kad žydai nužudė Jėzų arba kruvinų ritualų mitai), siekiant apibūdinti Izraelį arba izraeliečius.

• Šiuolaikinės Izraelio politikos lyginimą su nacių politika.

• Įsitikinimą, kad žydai yra bendrai atsakingi už Izraelio valstybės veiksmus.

Antisemitiniai veiksmai yra laikomi nusikalstamais, jei taip nustatyta įstatymuose (pavyzdžiui, neigimas arba antisemitinės medžiagos platinimas kai kuriose šalyse).

Nusikalstami veiksmai yra antisemitiški, kai išpuolių taikiniai – žmonės arba turtas, būtent pastatai, mokyklos, religinių apeigų vietos ir kapinės – yra pasirenkami dėl manymo, kad tai yra žydų arba dėl sąsajų su žydais.

Antisemitinė diskriminacija yra atsisakymas suteikti žydams galimybes arba paslaugas, prieinamas kitiems, ir tai yra neteisėta daugelyje šalių.

Šaltinis: lrs.lt

57% Plius 57% Plus
43% Minus 43% Minus
4   3
Komentarai: 5
5. Anonimas 2017-12-07 10:51:16

Bet šitiek anisemitinių išpuolių privardyta! Ir už ką ant tų vargšų žydų visi visais laikais puola? Juk jie nieko nepadarė, niekuo nenusikalto nė vienam, visiems padėjo, nieko nešaudė, pinigams negodūs, burtais (kabala) neužsiiminėja, sionizmo nepraktikuoja, pripažįsta, kad karo metu buvo žudytos ir kitos tautos, ne vien žydų, neapykantos nekursto. Ne, žydai nekalti...

1 1
4. Anonimas 2017-12-07 08:54:51

" teiginiai, kad žydai nužudė Jėzų" - gal jau Šv. Rašto nebebus galima cituoti? Arba faktų apie žydų išvarymus iš Europos šalių? Arba to, jog bolševikų, komunistų vyriausybėse daugumą sudarė žydai? Šį faktą pripažino pats Putinas. Nuo žmonių gal ką ir nuslėps žydeliai, bet nuo Dievo - nieko.

3 0
3. Anonimas 2017-12-07 08:24:31

kada į palestiniečių holokaustą Palestinoje sureguos "žmogaus teisių komitetas"?

4 0
2. Šturmuotojas 2017-12-06 21:10:40

Tu visiškai teisus sionizmas yra viena iš rasizmo ir rasinės diskriminacijos formų

7 0
1. Senas bolševikas 2017-12-06 20:45:25

O aš siūlau prisiminti SNO rezoliuciją Nr. 3379, priimtą 1975-10-10 "Likvidacija rasinės diskriminacijos". Jame buvo priimta, kad sionizmas yra viena iš rasizmo ir rasinės diskriminacijos formų. Minėta rezoliucija buvo atkesita 1991 m., subyrėjus Tarybų Sąjungai. Už jos atkeitimą balsavo ir Lietuva, beje, buvusi viena iš šios rezoliucijos priėmimo inciatorių...išvadas darykite patys.... 7 0

Siųsti komentarąTolerastijos grimasos Vakaroidijoje: Translytei „moteriai“ pralaimėjusi dviratininkė: „Tai – nesąžininga“ (1)
JAV koalicija smūgiavo Sirijos civilių gyventojų namus (1)
Beveik pusė JAV karių yra įsitikinę greita karo pradžia (1)
JAV-os pradėjo Er-Rijado dengimo operaciją / США начали операцию прикрытия Эр-Рияда
Demilitarizuota zona Idlibe - puiki politinė iniciatyva / Демилитаризованная зона в Идлибе – отличная политическая инициатива
Naujas JAV-ų požiūris į Kiniją / Новый подход США к Китаю
Trampas apkaltino JAV-ų demokratus socializmu / Трамп обвинил демократов в социализме
Pasaulio akcijų biržų kritimas
JAV-os gali įvesti sankcijas savo artimiausiam sąjungininkui / США могут ввести санкции против ближайшего союзника
Brazilijos p-rezidento rinkimuose bus antras turas / На выборах президента Бразилии предстоит второй тур
A. Guoga. Politinė pasaulio ateitis
JAV-os neatsisako planų destabilizuoti Kinijos Liaudies Respubliką / США не оставляют планов по дестабилизации КНР
JAV-os ir Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika toliau gilina kontaktus/ США и КНДР продолжают налаживать контакты
Apklausa parodė, kad žmonės visame pasaulyje Putinu pasitiki labiau nei Trumpu
NATO veiksmai vis labiau demonstruoją puolamąjį pobūdį / Действия НАТО приобретают всё более наступательный характер (1)
JT „žmogaus teisių“ ekspertai reikalauja daugiau teisėtų abortų
Surogacija neteisinga ir tada, kai ją renkasi heteroseksualios poros
JAV pripažino Holodomorą ukrainiečių tautos genocidu (2)
Moterys prieš vyrus JAV: Kristina Ford galėjo apgauti melo detektorių
Donaldas Trampas užstojo amerikiečius vyrus
JT teismas apribojo „neteisėtas ir žiaurias“ JAV sankcijas prieš Iraną
Brazilija p-rezidento rinkimų išvakarėse / Бразилия накануне выборов президента
Norway is a paradise for pedophiles.
Convicted Norwegian pedophile arrested by police in Thailand

VISI STRAIPSNIAILIETUVAPASAULISKAIMYNAISMAGUMAI