Ar pasitikėti apklausomis ir reitingais? (2)

Anonimusas
+ 7 - 0
Autorius: SputnikNews.lt
Šaltinis: http://sputniknews.lt/satires/...
7536-01-22 (2018 m.), skaitė 1315
2

Netikiu
Netikiu

Visuomeninės nuomonės apklausos, kurias pristato socialinių tyrimų įmonės, dažnai painioja rinkėjus, nes rezultatai palankūs tai vienai tai kitai politinei partijai, ir todėl kyla įtarimų dėl sociologų sąžiningumo

— Andriau, ar tau dažnai skambina įvairios socialinių tyrimų įmonės ir klausinėja apie politiką? Partijas ir Vyriausybę? Man nė karto niekas neskambino, todėl aš nepasitikiu tomis "paprastų lietuvių apklausomis", kurias dažnai platina žiniasklaida. Kas tie lietuviai, apie kurių nuomonę nuolat kalbama?

— Supranti, Eugenijau, sociologija toks sunkus ir paslaptingas mokslas, kad ne kiekvienas miesčionis sugebės ją suprasti. Įsivaizduok, kad kažkoks politikas ar partija panoro sužinoti, kaip juos vertina rinkėjai. Jis ar ji už "gerus pinigus" pasamdo įmonę, kurį turi tai išsiaiškinti. O juk užsakovas visuomet šventas verslininkui žmogus, tai su jo reikia būti maloniam. O tai daroma labai paprastai "apklausos paklaidos" pagalba. Štai pavyzdžiui vienas paskutiniųjų visuomeninės nuomonės tyrimų parodė, kad rinkėjams labiausiai patinka konservatoriai, o kita apklausa parodė, kad "valstiečiai". Skirtumas tarp pirmos ir antros vietos — tik 1%. O paklaida, kurią pastoviai nurodo sociologai — daugiau kaip 3%. Štai ir išeina, kad atskirti tiesą nuo primetamo mums melo labai sunku.

— Aš dar štai ką pridurčiau. Daugiau nei 17% mūsų šalies gyventojų sudaro tautinės mažumos. Tarp jų lietuvių kalbą gerai žino tik pusė. Jie paprastai į sociologų klausimus telefonu neatsako, todėl jų nuomonė ignoruojama. O tai beveik 10% šalies gyventojų. Paprastas pavyzdys. Prieš Seimo rinkimus apklausa parodė, kad lenkų ir rusų bloku pasitiki mažiau nei 3% gyventojų, o tai reiškia, kad Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga ir Rusų aljansas neturėjo jokių šansų patekti į Seimą. O kas išėjo? Jie vėl surinko beveik 6% rinkėjų balsų ir vėl turi savo frakciją Seime. Taigi, ar teisūs buvo "apklausos ir reitingai"?

— Todėl ir "valstiečių" bei konservatorių pastovi pirmenybė — reliatyvi sąvoka. Juk skirtumas tarp jų ir socialdemokratų, kuriuos sociologai nuolat stato į trečią vietą, beveik tie patys 3% paklaidos. O panašiu skaičiumi liberalai atsilieka nuo socialdemokratų, o toliau "Tvarka ir teisingumas". Jiems sociologai "pripaišo" po 6% rinkėjų balsų. Svarbu, kad lenkai ir rusai, anot apklausų, "neperžengia 5% ribos".

— Tu visiškai teisus. Visi šie reitingai ir apklausos — bandymai primesti rinkėjams tam tikras pažiūras ir pirmenybes. Juk kaip jis (rinkėjas) mąsto? Jeigu, pavyzdžiui, apklausos rodo, kad partija, kuriai jis simpatizuoja, jokiais būdais nesugebės gauti reikalingo rinkėjų balsų skaičiaus, tai ar verta tuomet iš viso eiti į rinkimus ir balsuoti už ją… Verčiau atiduos savo balsą realiems kandidatams. Taigi aš vertinu šiuos "reitingus" kaip bandymą manipuliuoti visuomenės sąmone ir žiūrėti į visa tai reikia skeptiškai.

100% Plius 100% Plus
0% Minus 0% Minus
7   0
Komentarai: 2
2. Gojus 2018-01-23 18:24:59

Pavyzdinis atvejis buvo kai prieš 2 metus TV3 "darė" apklausą ar Rusija skleidžia propogandą. Kažkokie žiopliai suspaudė prie pulto ne tą ką reikia ir rezultatas gavosi, kad "Rusija sako tiesą" 85%. Ten geras ablomas buvo - gaila nebeina surasti youtubėj.

0 0
1. Laurynas 2018-01-22 23:15:12

Lochams visiškai nesvarbu kuo tikėti: dievais, partijomis, debildėže ar reitingais. Svarbiausia, kad jiems pasakytų, jog ir kiti tuo tiki.

0 0

Nebūtinas. Įrašyk, jeigu nori gauti pranešimą apie naujus komentarus prie šio straipsnio. Adresas niekur nebus rodomas.

Siųsti komentarą
VISI STRAIPSNIAILIETUVAPASAULISKAIMYNAISMAGUMAI
Šalies ekonominė gerovė prasideda šeimoje
Mokytojai streikuoja, vaikai linksminasi, tėvai piktinasi
Dešimt įdomiausių faktų apie mediciną, kurie gali tapti tikrai smagiu atradimu
Vaikų neturėjimo poveikis vyresnio amžiaus žmonėms
Vytautas Radžvilas. Artėjant geopolitinės sistemos audrai
Živilė Pipinytė. Kuriant tautos kančios mitą
Socialdemokratų spindesys ir skurdas katastrofos išvakarėse
ABORTAS - pagrindinis vėžio rizikos faktorius, apie kurį moterys nenori girdėti
Toks mažas, o jau atsikalbinėja!
Kodėl protingi žmonės priima kvailus sprendimus?
Amerikos hegemonija ir Naujoji Pasaulio Tvarka (3)
V. Vyšniauskas. Filosofo tragedija
Vakarų informacinio karo nusikaltimų technologijos
Lidžita Kolosauskaitė. Parazitinė ekonomika vs. naudingumo ekonomika (4)
Valdas Vižinis. Kodėl vien pamačius šias MOTERIS-REIŠKINIUS apima nenusakomas jaudulys? (3)
Jurga Lago. Nebalsuosiu už bevaikį prezidentą – tokie šiandien valdo ir ES (5)
Medikai pyksta: elektroninės cigaretės dar pavojingesnės, nei įprastos! (1)
10 būdų kaip pakeisti blogus įpročius
Apie knygų skaitymo naudą
Užsikrėčiau tavimi
Tikroji frazės „Neturiu laiko“ prasmė
Didįjį Spalį prisimenant (5)
Pasąmonė perspėja apie ligas. Įsidėmėkite šiuos sapnus
Kodėl ikisantuokinis gyvenimas kartu neveikia?

Atsitiktiniai straipsniai


VISI STRAIPSNIAILIETUVAPASAULISKAIMYNAISMAGUMAI