Grybauskaitė pasitraukia — Merkel pasilieka (0)

Anonimusas
+ 2 - 2
Autorius: Andrius Petrinis
Šaltinis: https://sputniknews.lt/columni...
7536-03-25 (2018 m.), skaitė 702
0

Dalia Grybauskaitė ir Angela Merkel, archyvinė nuotrauka
Dalia Grybauskaitė ir Angela Merkel, archyvinė nuotrauka

Šiandien visi diskutuoja apie Vladimiro Putino perrinkimą, tačiau Lietuvai kur kas svarbiau tai, kad Vokietijos kanclere vėl tapo Angela Merkel, ypač todėl, kad Dalia Grybauskaitė netrukus paliks savo postą

Lietuvos ir Rusijos santykiai yra nuspėjamai blogi, todėl nereikia laukti proveržio šioje kryptyje. Tuo pačiu metu Europoje šiandien yra daug aktualių Vilniui klausimų be atsakymų (naujas ilgametis biudžetas, federalizacija, antirusiškos sankcijos ir t.t.), kurie daugiausiai priklausys nuo senosios naujos kanclerės Angelos Merkel. Taigi, kokie bus šie sprendimai ir ką daryti Lietuvai?

Nuo federacijos iki Rusijos

Galbūt, pagrindinis klausimas ES šiandien yra institucinė reforma.  Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Makronas aktyviai stumia Europos Sąjungos federalizacijos idėją. Lietuva, kaip ir eilė kitų ES valstybių (pavyzdžiui, Lenkija), atsargiai žiūri į panašias iniciatyvas.

Atsižvelgiant į tai, atrodo, kad Merkel taip pat nėra linkusi forsuoti  įvykius. Tačiau, apskritai, ji, anot Vokietijos veiksmų ir signalų, neprieštarauja tokiems įvykiams. Tiesiog, Berlynas nebenori būti apkaltintas noru sukurti "Ketvirtąjį reichą", todėl stengiasi veikti atsargiai.

Atitinkamai Lietuva turėtų būti pasirengusi, kad ES integracijos procesas po Prancūzijos ir Vokietijos sparnu įgaus pagreitį. Tik iškyla klausimas — ar verta priešintis?

Aišku, galima pabandyti įsteigti bloką su Lenkija bei tikėtis JAV paramos, bet vargu, ar to reikia — juolab, kad jau rengiamas ilgalaikis ES biudžetas, ir ypač protingi gali sulaukti sumažinto finansavimo, kuris daugeliu atžvilgių skiriamas iš Vokietijos kišenės.

Trumpai tariant, Merkel, greičiausiai, toliau sieks sustiprinti Europos Sąjungos subjektyvumą ir nepriklausomybę JAV atžvilgiu, o Lietuvai tai tikrai nepatiks. Be to, kol kanclerė "neatiduoda" Ukrainos, bet "Nord Stream-2" atkakliai statomas, o po kurio laiko (be kita ko, dėl ES partnerių praradimo ir dėl to, kad galutinai blogėja padėtis pačioje Ukrainoje) gali pasikeisti ir Vokietijos pozicija antirusiškų sankcijų atžvilgiu — lygiai taip pat, kaip dėl vidaus varžovų spaudimo pasikeitė požiūris į migrantus.

Ir jei pabėgėlių priėmimo klausimas Lietuvai nėra aktualus (jie arba nebenori atvykti, arba čia neužsibūna), be "Rusijos grėsmės" jai bus blogai. Nors…

Kai pasitrauks Grybauskaitė

Šiandien sunku įsivaizduoti, kad Lietuvos užsienio politika gali būti kitokia —  konstruktyvesnė Rusijos atžvilgiu ir labiau proeuropietiška. Tačiau niekas nesitęsia amžinai, ir greitai Lietuva turės naują prezidentą.

Jeigu valstybės vadovu taps dabartinis ministras pirmininkas Saulius Skvernelis, kuris jau užsiminė apie dialogo su Rusiją atnaujinimą, gali įvykti kažkokie pokyčiai — tame tarpe ir Europos (Vokietijos) kryptimi.

Galbūt, jis nuspręs sudėti viltis į Briuselį ir Berlyną, o ne į Vašingtoną, kurį pastaruoju metu piktina  vieno sprendimų priėmimo centro nebuvimas.

Tačiau neverta užmiršti, kad kartą išrinktas prezidentu Rolandas Paksas jau bandė mesti iššūkį sistemai ir gavo išlaužtą iš piršto apkaltą. Nežinia, ar rizikuos Skvernelis.

Apibendrinant galima teigti, kad nauja Merkel kadencija Lietuvai yra ne pats blogiausias scenarijus (vis dėlto tai ne  Gerhardas Šrioderis).  Nepaisant to, dėl šalies požiūrio į Europos Sąjungos ateitį ir jos santykių su JAV ir Rusija šalies užsienio politikai gali iškilti tam tikrų pasirinkimo sunkumų. Kita vertus, po Grybauskaitės pasitraukimo labiau proeuropietiška gali tapti ir pačios Lietuvos pozicija. Na, matysim.

50% Plius 50% Plus
50% Minus 50% Minus
2   2
Komentarai: 0

Nebūtinas. Įrašyk, jeigu nori gauti pranešimą apie naujus komentarus prie šio straipsnio. Adresas niekur nebus rodomas.

Siųsti komentarą
VISI STRAIPSNIAILIETUVAPASAULISKAIMYNAISMAGUMAI
Algimantas Lebionka. Dievas-Garbė-Tėvynė: trys žodžiai, kurių taip bijo degradavę Briuselio neoliberalai (1)
Lenkijos prezidentas Andžejus Duda neatmestų galimybės uždrausti homoseksualizmo propagandą
Estija nepasirašys globalaus JT migracijos pakto
Europa vargsta nuo socialinių parazitų
Buvęs komuniaga Č. Iškauskas pergyvena, kad vienintelis, kas išloš iš ES armijos įkūrimo bus ... Putinas (2)
JTO Migracijos paktas. Net Čekija dabar sako „ne“ susitarimui
Rinkimai Donbase patvirtino respublikų gyvybingumą / Выборы в Донбассе доказали жизнеспособность республик
Didžioji Europos kariuomenė "gynybai nuo JAV ir Rusijos": Putinui tai patinka
Erika Drungytė. Auksu žibantys trolių rūmai mūsų valstybėje (3)
Lietuvis apie darbą Lenkijoje – lenkai net afrikiečius myli labiau, nei lietuvius
Bulgarija išeina iš JTO migracijos pakto (1)
Donbaso gyventojai patvirtino ištikimybę savo pasirinktams keliui / Жители Донбасса подтвердили верность выбранному пути
Lenkija priešinasi ES politikai / Польша идет против политики ЕС
Jonas Kovalskis. NATO karo nusikaltėlių karinių mokymų metu nuskendo Norvegijos fregatas (3)
Paukščių gripas iškirto Lenkijos policiją / Птичий грипп поразил польскую полицию
Globalus migracijos paktas: kad už jo slepiasi? (4)
NATO artina Armagedono pradžią / НАТО приближает Армагеддон
Dvejiems metams praėjus (2)
Berlyno politika Ukrainos atžvilgiu sužlugo / Украинская политика Берлина провалилась
Estijos kariuomenė nuslėpė neatvykusių į pratybas rezervistų skaičius
Instruktoriai iš Lietuvos atvyko į Donbasą
Oras vietoj kuro: Rusijoje kuriamas unikalus variklis (2)
Auksinis terminalas: kiek faktiškai Vokietijai kainuos SGD iš JAV (1)
Žiniasklaida praneša apie vaikų ultranacionalistines stovyklas Ukrainoje

Atsitiktiniai straipsniai


VISI STRAIPSNIAILIETUVAPASAULISKAIMYNAISMAGUMAI