Škotija suteikia sparnus Europos separatistams

Sarmatas.lt
| +0 -0 Autorius: Sarmatas.lt
Šaltinis: http://www.sarmatas.lt/09/skotija-europos-separatistams-kelrode-zvaigzde/
2014-09-24, skaitė 2794
Pridėti naują straipsnį >

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!

Nežiūrint į tai, kad junionistai, Škotijos atsiskyrimo nuo Didžiosios Britanijos priešininkai, pagal paskutinius apklausų duomenis įgijo nedidelę 4 % persvarą, nuspėti tikrąjį referendumo dėl Škotijos nepriklausomybės rezultatą bus sunku: 14 % škotų dar nežino, kaip balsuos ketvirtadienį. „Vis dėl to, jei didžioji Škotijos dalis į klausimą apie atsiskyrimą atsakys teigiamai, tai gryno oro gurkšnį pajus daugelis Europos separatistinių judėjimų už nepriklausomybę“, – rašo vokiečių laikraštis Die Welt. Šiandien mes tą rezultatą jau žinome – atsiskyrimo šalininkai pralaimėjo.


Judėjimai už nepriklausomybę Europoje

Taigi, sekanti tauta, į kurią turėtų nukreipti žvilgsnį Europa – katalonai: jau lapkričio 9 dieną Katalonijoje suplanuotas referendumas dėl regiono nepriklausomybės nuo Ispanijos. Referendumas, kaip teigia leidinys, neturės jokios juridinės galios, tačiau Madride „šia idėja visiškai nesidžiaugiama“.

Ispanijos premjeras Marianas Rachojus (Mariano Rajoy) jau perspėjo škotus, taip pat ir katalonus, baskus ir andalūzus, kad Ispanija apsunkins jų pakartotinį prisijungimą prie Europos Sąjungos. „Tam reikia visų 28 valstybių – narių sutikimo“, – sakė politikas. Ispanijos užsienio reikalų įstaigos vadovas taip pat davė suprasti, kad esant reikalui centras „iš Katalonijos atims autonomijos statusą ir daugelį svarbių įgaliojimų“.

Katalonijos ministras pirmininkas Arturas Masas (Artur Mas) kol kas atvirai nekonfrontuoja su centrine valdžia ir nesiruošia kviesti „pilietiniam pasipriešinimui“, jei Madridas ir toliau laikysis savo linijos. Jei Ispanijos Konstitucinis Teismas paskelbtų referendumą neteisėtu, greičiausiai jis planuoja atsistatydinti kartu su Katalonijos vyriausybe ir paskelbti naujus rinkimus, kurių pagalba regiono nepriklausomybės šalininkai labiau įtvirtins savo pozicijas. „Taip Madridas tik kuriam laikui atidės problemos sprendimą, tačiau ji niekur nedings“.

Dar viena Ispanijos mažuma, turinti nepriklausomybės idėją – baskai. Kaip matosi iš birželyje atliktos apklausos, 59 % baskų palaiko regiono nepriklausomybės referendumo idėją, tiesa, su sąlyga, kad tai nelems automatiško išstojimo iš Europos Sąjungos. Šiuo metu Baskų Šalies vyriausybės pirmininkas Injigo Urkuljo (Iñigo Urkullu) dirba ties tuo, kad jo ekonomiškai stiprus regionas būtų pripažintas „nacija“ bent jau popieriuje.

Rumunijos Transilvanijoje gyvenanti vengrų tautinė mažuma taip pat jau kelis dešimtmečius kovoja dėl autonomijos statuso, vadinamo Seklerlandu. Tačiau jo šalininkai nesiruošia atsiskirti nuo Rumunijos. Pačioje Vengrijoje šią idėją aktyviai palaiko visos politinės partijos, tiek dešiniosios, tiek ir kairiosios.

„Italijos „Šiaurės lygos“ partija pasinaudojo škotų referendumu tam, kad į dienos šviesą ištrauktų Italijos Šiaurės nepriklausomybės šūkius“, – tęsia Die Welt. „Kova už nepriklausomybę vėl aktuali: Škotijoje piliečiai balsuoti gali, o štai Italijoje kažkodėl sako, kad taip negalima“, – teigia vieno partijos skyriaus vadovas bei lyderis Mateo Salvinis (Matteo Salvini).

Dešinieji konservatoriai, kaip teigia leidinys, siekia Pjemonto ir Venecijos suvienijimo bei Italijos išėjimo iš euro zonos. Ypač ryškios separatistinės tendencijos matomos Venecijoje, kur pavasarį vietiniai suorganizavo referendumą internetu, kuris, beje, taip pat neturėjo jokios juridinės galios. „Kova prieš Romą ir Briuselį „Šiaurės lygai“ suteikia populiarumo Italijoje, – rašoma leidinyje. – Visuomenės nuomonės tyrimų instituto Piepoli duomenimis, partiją palaiko 7 % italų.

Populiarus ten ir Salvinis, kuris, Ixe duomenimis, gali tikėtis 19 % balsų, o tai netgi daugiau, nei turi Bepė Griljo (Beppe Grillo) ar Silvijus Berluskonis (Silvio Berlusconi)“. Visgi, Italijos premjeras Mateo Rencis (Matteo Renzi) turi gerokai didesnį gyventojų palaikymą, surinkęs 49 % balsų.

Nepasitenkinimas Roma didėja ir Pietų Tirolyje: įtampa tarp jų išaugo dar tarptautinės finansinės krizės metu. Italija, kaip teigiama toliau, ėmė „milžiniškas lėšas iš Tirolio biudžeto skylėtam Italijos biudžetui lopyti“. Be to, Italijos ministras pirmininkas, konstitucinės reformos metu ketina atimti iš regiono svarbius įgaliojimus. Garsiausiai dėl regiono nepriklausomybės pasisako „Laisvoji Pietų Tirolio partija“. Partijos vadovas Pijus Leitneris (Pius Leitner) įsitikinęs, kad „Škotijos referendumas pakeis visą Europą nepriklausomai nuo jo baigties“. „Škotų teisė spręsti nepriklausomybės klausimą turi būti suteikta ir Pietų Tirolio gyventojams“, – teigia Leitneris.

Kas liečia Prancūziją, tai prancūzų masinės informacijos priemonėse populiari nuomonė, kad Škotijos nepriklausomybės paskelbimas neturės jokios įtakos Penktajai respublikai: „Respublikos idėja ir jos bendra istorija vienija įvairias Prancūzijos nacionalines grupes“. Tačiau Bretanės informacinė agentūra „Agence Bretagne Presse“ tvirtina, kad Prancūzija sąmoningai nuvertina Škotijos referendumo pasekmes: Bretanėje, priešingai, aktyviai seka ir sveikina referendumą.

Bretanės separatistai tikisi, kad teigiami škotų balsavimo rezultatai lems, jog Europoje bus labiau įsiklausoma į tautinių mažumų nuomonę. Regiono atsiskyrimas nėra jų pirminė užduotis. Analogiškai mano ir Korsikos politikai, teigia Die Welt. „Mes nesakome, kad Korsikos nepriklausomybė yra pagrindinis mūsų tikslas“, – tvirtina Bastijos miesto meras Džilesas Simeonis (Gilles Simeoni), palaikantis Škotijos nepriklausomybę. Tačiau miesto vadovas įsitikinęs, kad tokia maža tauta kaip korsikiečiai, „turi būti pripažinta Europoje“.

Die Welt

Vertė: Darius Dimbelis

Įvertink straipsnį: +0 -0
Pridėti naują straipsnį >

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu arba rašyk savo!


VISI STRAIPSNIAI LIETUVA PASAULIS KAIMYNAI SMAGUMAI


Komentarai


Naujausi 15 straipsnių

191 | 2017-08-18 | Lietuva | +14 -3
Kibirkštis
Mūsų laikmetyje yra išpilta be galo daug purvo ant Tarybų Sąjungos. Įvairiomis manipuliacijomis stengiamasi netgi apjuodinti jos pergalę Didžiajame Tėvynės Kare, nutylimos įvairios šio karo pusės, skleidžiami mitai apie TSRS „draugystę“ su fašistine Vokietija, išdavikišką TSRS politiką kovojančių prieš fašizmą armijų atžvilgiu ir t.t. Birželio 22 d. – Didžiojo Tėvynės Karo pradžios diena – yra puiki proga paneigti šiuos mitus ir parodyti tikrąjį to laiko vaizdą. Žinoma, mitų apie Didįjį Tėvynės Karą yra sukurta tiek daug, kad tam, kad visus juos paneigtume, turėtume parašyti knygą. Tad čia mes trumpai išanalizuosime tik dalį tų mitų ir pateik Skaityti toliau...
64 | 2017-08-18 | Kaimynai | +1 -2
Kibirkštis
Rugpjūčio 10-13 dienomis Leningrade vyko Rusijos Komunistų Darbininkų Partijos (RKDP) organizuota tarptautinė teorinė komunistų konferencija, skirta Didžiosios Spalio socialistinės revoliucijos šimtmečiui – „Spaliui-100“. Konferencijoje dalyvavo dešimtys marksistinių-lenininių partijų atstovų iš viso pasaulio: nuo Ispanijos iki Kazachstano, nuo Norvegijos iki Šri Lankos. Skaityti toliau...
94 | 2017-08-18 | Pasaulis | +5 -5
Kibirkštis
Visi žinome, kad Vokietijoje 1933-1945 m. siautėjo nuožmi, tūkstančius ir milijonus nekaltų aukų nusinešusi fašistų diktatūra, į valdžią atėjusi formaliai „teisėtu“, „demokratiniu“ rinkimų keliu. Tačiau retas kuris dabarties jaunuolis, ypač šalyje kaip Lietuva, bus girdėjęs apie Ernstą Telmaną (1886-1944) – bene žymiausią to meto vokiečių didvyrį ir patriotą, tapusį visos Europos antifašistinio pasipriešinimo veidu ir 1944 m. rugpjūčio 18 d. kritusį nuo nacistinių budelių kulkų. Kas jisai buvo? Skaityti toliau...
119 | 2017-08-18 | Lietuva | +4 -1
Tomas Dapkus
Pakomentavus ankstesniame post'e dabartinio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko ir tuomečio teisėsaugos darbuotojų profesinių sąjungų lyderio Vytauto Bako laišką Rusijos režimui kviečiant bendradarbiauti kai kurie komentarai bei nauji įvykiai pasirodė tiek svarbūs, kad juos verta aptarti atskirai. Skaityti toliau...
77 | 2017-08-18 | Smagumai | +2 -2
Igoris Ašmanovas
Мы видим в СМИ и соцсетях чудовищный хайп вокруг новых технологий, «нового технологического уклада». Ему уже с полгода. Не заметить его нельзя. Ну если уже на совещаниях у Путина повторяют эти модные шумовые слова, значит, коробочка уже заполнилась доверху. Skaityti toliau...
97 | 2017-08-18 | Pasaulis | +5 -1
Algimantas Lebionka
Praėjusį pirmadienį JAV prezidentas Donaldas Trampas pasirašė memorandumą, kuris nurodo JAV prekybos atstovui atlikti tyrimą dėl galimų intelektualinės nuosavybės grobimo atvejų iš Kinijos pusės. Kinai, kaip mano Vašingtone, priverčia KLR dirbančias JAV kompanijas dalintis intelektualinės nuosavybės pobūdžio informacija, priešingu atveju kinai neleidžia joms čia užsiimti verslu. Kinijos valdžia pasirengusi ryžtingai atsakyti į JAV sankcijas. Apie tai kalbama Kinijos komercijos ministerijos pranešime. Skaityti toliau...
149 | 2017-08-18 | Lietuva | +7 -1
Lietuvių aktyvistų frontas
Atėjo lemiama galutinio su žydais atsiskaitymo valanda. Lietuva turi būti išvaduota ne tik nuo azijatų bolševikų vergijos, bet ir nuo ilgamečio žydijos jungo. Lietuvių aktyvistų frontas visos lietuvių tautos vardu kuo iškilmingiausiai pareiškia: 1. Senoji Vytauto didžiojo laikais suteikta Lietuvoje prieglaudos teisė žydams yra visiškai ir galutinai atšaukiama. 2. Kiekvienas be išimties Lietuvos žydas šiuo yra įsakmiai įspėjamas nieko nedelsiant apleisti Lietuvos žemę. 3. Visi tie žydai, kurie išskirtinai pasižymėjo Lietuvos valstybės išdavimo ir lietuvių tautiečių persekiojimo, kankinimo ar skriaudimo veiksmais, atskirai bus traukiami Skaityti toliau...
107 | 2017-08-18 | Smagumai | +1 -4
Julijus Štreicheris
"Roterdamo dažnasis", olandų žinių tarnyba, paskelbė šį įdomų dalyką pasaulio spaudai birželio 19 dieną 1933 metais. Taip vadinama pasaulio ekonomikos konferencija vis dar vyksta Londone. Tai yra konferencija su daug kalbų ir mažai darbų. Žydai nusprendė panaudoti konferenciją savo tikslams. Jie liepos 15 dieną paskelbė Pasaulinę žydų konferenciją. Šios konferencijos siekis yra diskutuoti ir sudaryti gaires nukreiptas prieš nacionalsocialistinę Vokietiją. Šie sprendimai ir gairės bus atneštos ir pasaulio ekonomikos konferencijon. Tuo pat metu, žydų konferencija susitars dė Skaityti toliau...
71 | 2017-08-18 | Lietuva | +4 -4
Paulius Nežinosi
Dr. Paulius Josefas Gėbelsas 10 Įsakymų nacionalsocialistams 1. Vokietija yra tavo tėvynė. Mylėk ją virš visko ir daugiau darbais, negu žodžiais. 2. Vokietijos priešai yra tavo priešai, nekęsk jų visa savo širdimi. 3. Kiekvienas tautietis, net žemiausias, yra Vokietijos dalis, mylėk jį kaip myli pats save. 4. Sau reikalauk tik pareigų, tada Vokietija irgi atgaus savo teises ir privilegijas. 5. Didžiuokis Vokietija. Tu turi teisę didžiuotis tėvyne, už kurią milijonai paaukojo savo gyvybes. 6. Tas, kas smurtauja prieš Vokietiją, smurtauja prieš tave, atsilygink jam savo kumščiais! 7. Atsilygink už tai, kas yra daroma. Jeigu t Skaityti toliau...
80 | 2017-08-18 | Lietuva | +6 -8
Paulius Nežinosi
Man atrodo keista, kad vyras, kuris, kaip kareivis, buvo šešis metus pripratęs prie aklo paklusnumo, turėtų staiga atsidurti konfilkte su vastybe ir jos konstitucija. Šito priežastys kyla iš mano jaunystės dienų. Kai man buvo septyniolika metų, aš atvykau į Vieną ir ten aš išmokau nagrinėti ir stebėti tris svarbius klausimus: socialinį klausimą, rasinę problemą ir, pagaliau, marksistų judėjimą. Aš palikau Vieną tvirtu antisemitu, mirtinu marksistinės pasaulėžiūros priešu ir vokiečių nacionalistu savo politinių principų atžvilgiu. Ir nuo tada aš žinojau, kad vokiškasis vokiškosios Austrijos likimas bus iškovotas ne tik Austrijos, bet ir Vokiet Skaityti toliau...
241 | 2017-08-18 | Smagumai | +14 -0
Blogeris Zeppelinusas
Visokių kvailysčių ir silpnaprotystės apraiškų per savo netrumpą gyvenimą regėjau. Ir net patyriau. Bet tai, ką matau savo akimis Lietuvos Žmogaus Teisių Centro FB puslapyje ant tiek kvaila ir idiotiška, kad net sunku tuo patikėti! Skaityti toliau...
262 | 2017-08-18 | Kaimynai | +8 -2
Symonas Kroydonas
Vos spėjau išnešti kudašių iš Kamenec Podolskij,kai į jį su savo mašina įvažiavo Asta Kuznecovaitė. Per savo gyvenimo draugą Mantą Jurevičių perdavė man žinutę,kad patykos manęs ir įdurs adatą į nugarą,ir tada aš būsiu užkrėstas jos nešiojamu ir platinamu ŽIV virusu,hepatitu ir visokiomis baisiomis ligomis,todėl ačiū vienam iš jūsų ,kad įspėjote,ir vos tik sužinojau ,kad Kuznecovaitė pasirodė Kamenec Podilski mieste,šokau į mašiną ir visu greičiu į šiaurę ,į Ivano Frankovską. Skaityti toliau...
126 | 2017-08-18 | Pasaulis | +8 -1
Algimantas Lebionka
Barselonos teroristų tikrieji vardai yra Merkel ir Sorošas, Junkeris ir Tuskas, Grybauskaitė ir Skvernelis, globalizmas ir liberalizmas. Tai jiems remiant vyksta Europos tautų genocidas, islamizacija ir negrizacija, tai jų dėka į Europą vežami teroristai iš Afrikos ir Artimųjų Rytų, melagingai vadinami „pabėgėliais“. Tai jų dėka iš mūsų vaikų, anūkų, iš visos mūsų tautos atimama ateitis. Skaityti toliau...
160 | 2017-08-18 | Pasaulis | +7 -1
Algimantas Lebionka
Piliečių susipriešinimas JAV plečiasi. Šiomis dienomis Vašingtone išniekino 16-jo JAV prezidento Abraomo Linkolno paminklą, o prieš tai nuo vandalų rankų nukentėjo keli Konfederatų šalininkų paminklai. Vienas jų lyderiui ir legendai – generolui Li Šarlotsvilio mieste. Čia susidūrimų metu žuvo trys žmonės. Kairieji sukėlė isteriją Niujorke prie Trampo dangoraižio su šūksniais „Gėda! Ne Ku-Kluks-Klanui, ne fašizmui JAV, ne Trampui!“. Protestai jau apėmė 50 JAV miestų. Feikinė spauda viskuo kaltina baltuosius nacionalistus, dešiniuosius, o spalvotuosius ir kairiuosius vaizduoja nuskriaustaisiais. Skaityti toliau...
106 | 2017-08-18 | Lietuva | +9 -1
Dr. Jonas Ramanauskas | joramlt@yahoo.com
Filosofas V. Ražvilas. Kur tik pažvelgsi į kairę ir į dešinę, į viršų ir į apačią, visur tik skamba ir skamba iš visų pakampių karksėjimas „dviguba pilietybė“, „dviguba pilietybė“. Visiškai negalima suprasti, koks velnias tiems žmonėms užmynė ant smegenų, kad jie niekaip negali ištarti dviejų lietuviškų žodžių - dvi pilietybės. Ir trumpiau ir gražiai lietuviškai skamba, labai tiksliai yra atspindima klausimo esmė. Kaip protauja, taip ir kalba. Kas galvoje, tas ir ant liežuvio galo. Skaityti toliau...

Parodyti dar įrašų

Reklama

Paveiksliukai


Rėmėjas

Puslapis feisbuke

Dar komentarų

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Kiekvienas žmogus su čia pateikta informacija elgiasi savo nuožiūra.
Pradžia: 2014 rugpjūčio 18 | 1.367 | 441.851