Boko Haram grupuotė prisiekė ištikimybę Irako ir Levanto Islamo valstybei

Anonimusas

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu socialiniuose tinkluose!

Boko Haram

Nigerijos Boko Haram teroristinė grupuotė prisiekė ištikimybę Irako ir Levanto Islamo Valstybei (ISIL). Tokia žinia šeštadienį buvo išpublikuota Twitter puslapyje, kuriame buvo įdėtas garso įrašas, kuriame girdisi panašus į Boko Haram lyderio – Abubakaro Šekau balsas (kol kas to dar nėra oficialiai patvirtinta).

Savo kalboje Šekau sakė, jog grupuotė yra pasiruošusi klausyti ir vykdyti Kalifo įsakymų tiek sunkiu, tiek palankiu metu.

Paminėtas Kalifas yra Ibrahim ibn Awad ibn Ibrahim al-Awad al-Qurashi, geriau žinomas kaip Abu Bakr al-Baghdadi – ISIL, kontroliuojančios didžiulius plotus teritorijų Irake ir Sirijoje, lyderis.

„Tai ne pirmas kartas, kai Abubakaras Šekau taip elgiasi. Praėjusiais metais, užiminėjant Nigerijos teritorijas, jis išreiškės palaikymą ISIL. Mes visada žinojome apie jų sąsajas su al-Qaeda, al-Shabab ir kitomis grupuotėmis, bet dabar valdžia turėtų įsisamoninti, jog Boko Haram jungiasi su kitomis smurtą vystančiomis grupėmis iš viso pasaulio,“ – Al Jazeerai sakė analitikas Aliyu Musa.

Baghdadi jau yra sutikęs priimti ištikimybę iš kitų ginkluotų grupuočių Viduriniuosiuose Rytuose, Afganistane, Pakistane ir Šiaurės Afrikoje.

Boko Haram iš mažos teroristinės grupuotės yra tapusi mini-valstybe, lyginant su Islamo Valstybe (IS), turinčia savo teritoriją (apie 52 tūkst. kvadratinių kilometrų), prilygstančią maždaug Slovakijos dydžiui.

Vienas naujausių miestų, kuris buvo užimtas, yra Baga (Nigerijos šiaurės rytų Borno valstijoje, netoli Čado ežero). Pasak liudininkų Boko Haram ten nužudė mažiausiai 2 tūkst. žmonių, tačiau Nigerijos kariuomenė vėliau pranešė apie maždaug 150 žmonių mirtį.

Praėjusių metų balandžio mėnesį grupuotė atkreipė viso pasaulio dėmesį į beprecedentį įvykį, kuomet Čiboko mieste buvo pagrobta apie 300 moksleivių mergaičių. Toks incidentas buvo visuotinai pasmerktas.

Boko Haram išpuoliai kelia grėsmę ne tik Nigerijai, bet ir jos kaimyninėms valstybėms. Afrikos Sąjungos Taikos ir Saugumo taryba sankcionavo 7,5 tūkst. dydžio karines pajėgas iš Nigerijos, Čado, Kameruno , Nigerio ir Benino kovai prieš aktyvistus. Jungtinių Tautų Generalinis Sekretorius Ban Ki-moon taip pat pritarė tokiam veikimo būdui.

Boko Haram grupuotė įkurta 2002 metais kaip Sunitų Islamo fundamentalistų atšaka, siekianti įvesti šariatą ir kovoti prieš šalies suvakarėjimą, tačiau augantis radikalizmas prasidėjo 2009-aisiais, kuomet kovotojai pradėjo rengti žmonių žudynes, grobimus ir išpuolius.

Skaičiuojant nuo 2009-ųjų, grupuotė pražudė mažiausiai 13 tūkst. žmonių, o apie 1,5 mln. dėl vykstančių smurto apraiškų tapo pabėgeliais.

Vakar, šeštadienį, Boko Haram surengė savižudiškus išpuolius šiaurės rytų Nigerijos Maiduguri mieste, kur norima įsteigti Islamo valstybės sostinę. Per sprogimus žuvo mažiausiai 51 žmogus, o šimtai buvo sužeisti.

Kovotojų verbavimas

Kaimo žmonės yra priversti prisijungti prie grupuotės arba rizikuoja būti nužudyti. Taip pat pasikliaunama nusikaltėliais ir banditais, kuriems mokama už išpuolius, o kartais netgi pasidalinama grobiu.

Esant dideliam etniniam lojalumui šalyje, dauguma Boko Haram kovotojų yra Kanuriai – etninė grupė, kuriai taip pat priklauso grupuotės lyderis Abubuakaras Šekau. Manoma, jog jis turi žymiai didesnę įtaką tarp kitų vadovų šiaurės rytų Nigerijoje.

Kol kas nėra tiksliai aišku, kiek kovotojų Boko Haram turi, tačiau Jungtinės Karalystės finansų ir saugumo analitikas Tom Keatinge pateikia skaičių – virš 9 tūkst.

Finansavimas

Kai Boko Haram puola miestus – jie dažnai apiplėšia bankus. 2012 metais Nigerijos kariuomenė apkaltino grupuotę apiplėšinėjant verslininkus, politikus ir valdžios pareigūnus bei grasinant juos pagrobti, jeigu jie nesusimokės.

Kai kurie Jungtinių Valstijų oficialūs asmenys teigia, jog grupuotei mokamos išpirkos iki 1 mln. dolerių už turtingus nigeriečius.

Tuo pačiu aspektu, užsieniečių atžvilgiu, sumos būna dar didesnės. Pranešama, kad 2013 metų vasario mėnesį už šiaurinėje Kamerūno dalyje pagrobtą septynių asmenų šeimą buvo sumokėta 3 mln. dolerių išpirka.

Pagal paskaičiavimus, vien iš tokių veiksmų Boko Haram surenka maždaug 10 mln. dolerių per metus.

Apsiginklavimas

Boko Haram Nigerijoje užgrobė daug policijos nuovadų ir karinių bazių, kas suteikė jiems turėti didžiulį arsenalą – ginkluotas karinio personalo gabenimo transporto priemones, pikapus, reaktyvines granatas bei puolamuosius ginklus. Teigiama, kad grupuotė turi užmezgusi ryšius su ginklų pardavėjais Sahelio regione.

Manoma, jog kai kurie ginklai juos pasiekė iš Libijos, kai 2011 metais, po pulkininko Muammar Gaddafi valdžios nuvertimo, buvo išplėšti ginklų sandėliai.

Visgi, dauguma Boko Haram bombų yra palyginti gana paprastos – pagamintos iš vietinių medžiagų, kurias lengva ir nebrangu įsigyti.

Pasak Nigerijos saugumo analitiko Bawa Abdullahi Wase, kai kurie jų bombų gamintojai yra baigę vietos universitetus bei prisijungę prie grupuotės iš desperacijos (nerandant darbo).

Šaltiniai:

http://www.aljazeera.com/news/2015/03/nigeria-boko-haram-pledges-allegiance-isil-150307201614660.html

http://rt.com/news/238725-boko-haram-joins-isis/

http://www.bbc.com/news/world-africa-30933860

Nori prisidėti? Dalinkis straipsniu socialiniuose tinkluose!

VISI STRAIPSNIAI LIETUVA PASAULIS KAIMYNAI SMAGUMAI


Paprasti komentarai

Feisbukiniai komentarai


Paveiksliukai

Skaitomiausi straipsniai

Prieš 77-erius metus liepos 21-ąją Kaune Valstybės teatre pradėjo savo darbą pirmasis Lietuvos Liaudies Seimas.
1035 | 2017-07-21 | Lietuva
Laurynas Ragelskis

Prie Valstybės teatro susirinkusi milžiniška žmonių minia mitingavo tris dienas - reikalaudama, kad Liaudies Seimas kuo greičiau patvirtintų ir įteisintų Lietuvos žmonių troškimą visam laikui atsikratyti ponų ir jų pimpačkiukų jungo. Ir Lietuvos Respublikos Seimas, vykdydamas Lietuvos žmonių valią priėmė tikrąją laisvę žmonėms garantuojančius sprendimus. Skaityti toliau...

Globalizmo naikinamos buvusios TSRS respublikos: Lietuvos ir Rusijos paralelės
766 | 2017-07-21 | Kaimynai
Algimantas Lebionka

Ar sveiko proto ir pasaulio politika besidomintis žmogus gali patikėti buka propaganda, kad JAV kolonijai Lietuvai „keltų grėsmę“ kita JAV kolonija Rusija? Aš manau, kad Lietuvoje sukelta karo isterija, mūsų tautų kiršinimas ir durninimas reikalingas tam, kad užsienio bankininkams būtų lengviau mūsų tautas plėšti ir išlaikyti savo vergijoje. Skaityti toliau...

Netanyahu: Europa turi pasirinkti klestėjimą ar žlugimą
359 | 2017-07-21 | Pasaulis
Algimantas Lebionka

Netanyahu žodžiais, Višegrado grupė turi palaikyti Izraelį ir įtikinti ES keisti savo poziciją Izraelio atžvilgiu. Europos pusė dažnai kelia išankstinius reikalavimus, bet tai absurdas, nes Izraelis yra daugelyje sričių pasaulio lyderis. Netanyshu paklausė: „Aš manau, kad Europa turi nuspręsti, ar ji nori gyventi ir klestėti, ar ji nori susitraukti ir išnykti“. ES politikus jis pavadino „bepročiais“. Skaityti toliau...

Reklama

Justo Paleckio kalba pirmajame Lietuvos Liaudies seimo 1940 m. liepos 21 d. posėdyje
285 | 2017-07-21 | Lietuva
Kibirkštis

Niekam ne paslaptis, kad 1940 m. – sudėtingas momentas Lietuvos istorijoje, žymintis tiek Raudonosios armijos dislokavimą mūsų šalyje, tiek fašistinės diktatūros su A. Smetona priešakyje žlugimą ir liepos 21 d. atidaryto Liaudies seimo paskelbtą naujos, Tarybų Lietuvos valstybės, kūrimosi pradžią. Bet, kaip ir daugelis kitų Lietuvos istorijos epizodų, šis laikotarpis pristatomas vienašališkai, piešiant jį tik juodžiausiomis spalvomis, užmirštant realias socialines bei geopolitines aplinkybes. Todėl istorinės pažinties tikslais pateikiame minėtojo Liaudies seimo deputato, to meto Lietuvos politinio veikėjo, J. Paleckio kalbą, pasakytą atidarom Skaityti toliau...

Unikali Lietuvos pažanga
244 | 2017-07-21 | Lietuva
Ekspertai.eu

Valstybinis transliuotojas LRT pranešė, kad stulbinamai išaugo Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos populiarumas ir drąstiškai krito norinčių studijuoti Edukologijos universitete skaičius. „Būsimieji Lietuvos studentai vis labiau nori būti kariūnais ir vis mažiau mokytojais“, - sakoma reportaže. Be komentarų. Skaityti toliau...

Dėl Baltarusijos kaltės Lietuvoje klesti kontrabandinių cigarečių rinka
191 | 2017-07-21 | Kaimynai
Ekspertai.eu

Nors Lietuva pagal daugelį parametrų yra pavyzdys Europos Sąjungai ir pasauliui (vienas geriausių BVP, veiksmingas Rusijos karinės agresijos atgrasymas, kylantys darbo užmokesčiai ir t.t.), tačiau mūsų šalies kontrabandinių cigarečių rinka – viena didžiausių Europoje. Pagrindine nelegalių tabako gaminių tiekėja į Lietuvą dar vis įvardijama diktatoriaus Aleksandro Lukašenkos valdoma Baltarusija. Skaityti toliau...

Kaip Ikea ir Harvardas vogė Rumunijos miškus. Koks lietuviškas scenarijus?
112 | 2017-07-24 | Lietuva
Gyvas miškas

Nuo 2004 m. Harvardo universitetas, veikdamas per savo investicinį padalinį, tapo vienu pagrindiniu Rumunijos miškų pirkėju - jis nusipirko apie 33,600 hektarus (83,000 akrų) miško. Tada, 2015 m. birželio mėnesio pabaigoje Harvardo universitetas netikėtai pardavė beveik visą žemę IKEAI. Sandoris sudarytas daugeliu etapų, prasidėjusių 2014 m., kai Harvardas pirmą kartą pardavė žemė Rumunijos įmonei, priklausančiai ofšorinėms įmonėms, kurias valdo Harvardas, o tada IKEA perėmė Rumunijos įmonę. Skaityti toliau...

Kodėl vokiečiai nepašalino Hitlerio, kodėl jie nepašalina Merkel? O mes?
109 | 2017-07-24 | Kaimynai
Algimantas Lebionka

Pasikėsinimo į Hitlerį minėjimas liepos 20 dieną vokiečiams sukėlė mintis apie Merkel ir Hitlerio politikos panašumą, mintis apie jų slogią praeitį ir tokią pačią slogią nūdieną. Kodėl Vokietija tada ir dabar naikinama, o vokiečiai tyli ir nesipriešiną valstybės naikinimui? Kodėl vokiečių pasipriešinimas nepašalino Hitlerio, kodėl jis nepašalina Merkel? Kodėl „niekas iš artimiausios Hitlerio aplinkos nenuspaudė pistoleto gaiduko“ ir neapsaugojo savo Tėvynės nuo pražūties anksčiau negu įvyko katastrofa? Skaityti toliau...

Globalistų mitologija: Išsisklaidęs globalistų mitas apie imigrantų iš atsilikusių Afrikos ir Azijos šalių naudą Europos ekonomikai
85 | 2017-07-24 | Pasaulis
Algimantas Lebionka

„Europa išmiršta, reikia gyventojų Europos ekonomikai“ - skelbia globalistai. Jeigu globalistams Europoje būtų reikalingi gyventojai, jeigu jie rūpintųsi tautų gerove, tai jie neužsiimtų sodomijos ir kitų lytinių iškrypimų propagavimu, kurie kaip tik ir yra skirti gyventojų skaičiaus mažinimui, jie neardytų normalios šeimos juvenalinės justicijos pagalba, nedarytų iš moters vergo ir darbinio gyvulio. Skaityti toliau...

Lenkijos radijas: Viktoras Orbanas pareiškė apie solidarumą su Lenkija jos ginče su EK
80 | 2017-07-24 | Pasaulis
Algimantas Lebionka

Vizito į Rumuniją metu Viktoras Orbanas pasakė, kad ataka prieš Lenkiją niekada nepavyks. Europos Sąjungos veiksmus Orbanas pavadino „inkvizicine kompanija“. Vengrijos premjeras pažymėjo, kad Budapeštas panaudos visas juridines galimybes ginti Varšuvą. Vengrijos vyriausybės įsitikinimu, „Briuselyje sukurta biurokratų ir elitų sąjunga, kurie veikia prieš europiečių valią“. Skaityti toliau...

Rėmėjas

Puslapis feisbuke

Dar komentarų

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Kiekvienas žmogus su čia pateikta informacija elgiasi savo nuožiūra.
Pradžia: 2014 rugpjūčio 18 | 1.367 | 441.851