Vienintelė vis dar gyva legenda visame pasaulyje: britai (ir pasaulis) mini Tigro dieną - kodėl ir kaip jis buvo sukurtas ir kaip nusišypsojo laimė užgrobti pirmąjį tanką (2)

Anonimusas
+ 6 - 5
Autorius: Arnas Mulokas
Šaltinis: http://ldiena.lt...
7536-05-20 (2018 m.), skaitė 450
2

Tokia diena išties yra, tik ji skirta ne sparčiai nykstančiam kačių šeimos atstovui. Pastarasis — metalinis, matęs daug kovų. Joms sukurtas ir jose praktiškai išnykęs. Kalbame apie vieną žinomiausių pasaulio tankų „Panzerkampfwagen VI“, kur kas paprasčiau žinomu kaip „Tigras I“.

Nepaisant begalinio populiarumo ir žinomumo, garsieji nacių sukurti tankai tikra retenybė. Dar savo šlovingiausiomis dienomis smarkiai nusileido kur kas paprastesnės konstrukcijos sąjungininkų kepamiems tankų kiekiams. Dabar norintieji prisiliesti prie istorijos jį gali rasti vos keliuose pasaulio muziejuose.

O jei norėtumėte išgirsti riaumojančius variklius ar pajusti 50 tonų metalo sukeliamą žemės drebėjimą, tą galite padaryti tik vienoje vietoje ir tik keliskart metuose. Ta vietą — Anglija, Bovingtono tankų muziejus.

Čia eksponuojamas „Tigras 131“ ne tik važiuojantis, bet ir turintis nepaprastą istorinę reikšmę. Šie metai jam ypatingi dar ir tuo, kad tai yra 75-asis patekimo į britų rankas jubiliejus.

1-0,5.jpg
„Tigras 131“ © Vikipedija

Antrasis pasaulinis Adolfui Hitleriui buvo prasidėjęs itin gerai, jo paremta žaibo karo strategija padėjo užkariauti beveik visą Europą. Buvo likę tik britai, neutralios šalys ir Sovietų Sąjunga. Pastarosios užpuolimas 1941 metais buvo dviprasmiškas. Viena vertus jo taktika veikė ir užkariavimo mastai teikė vos ne astronominius rezultatus. Kita vertus čia naciai sutiko legendinius „T-34“, apsaugotus pasvirais šarvais, itin storai metalu šarvuotus Klimento Vorošilovo vardu pavadintus tankus bei kitų pavojų.

Vokiečių tankų divizijos daugumos sovietų monstrų tiesiog negalėjo pramušti. Praktiškai iš jokio atstumo. Kilo reali grėsmė, kad susiėmę raudonosios armijos kariai gali lengvai palaužti vokiečius. Pastarieji ėmėsi plano užbėgti tam už akių. Taip atsirado šeštosios tankų kartos projektas.

Jis buvo kurtas kautis giliai Rusijoje, todėl turėjo tuomet galingi atrodžiusius 100 mm priekius šarvus. Buvo ir garsioji 88 milimetrų patranką. Tuomet tai vienas galingiausių tanke sumontuotų ginklų. Prieš aviaciją originaliai sukurta patranka turėjo didelį pramušimą, nes sviedinys išlėkdavo itin dideliu greičiu. Tas pats su taiklumu. Patranka norėdama numušti lėktuvus turėjo gebėti pasiekti taikinį net už kelių kilometrų. Įmontuota tanke savo pranašumų neprarado.

Tokį monstrą, kurtą komunistų tankų armijų naikinimui, 1943 metų pradžioje Afrikoje sutiko britai. Slapta atgabenti pirmieji tankų prototipai buvo išbandomi Afrikos smėlynų mūšiuose. Nenuostabu, kad po pirmųjų susitikimų, vos pajutę drebančią žemę, vėliau britai imdavo vos ne paniškai bėgti. Jų turimi nepatikimieji čerčiliai (Churchill IV) negalėjo nei patys atlaikyti tigrų paleistų šūvių nei juo labiau pramušti jų patikimų šarvų.

Vis tik 1943 metų balandžio 20-osios naktį Tunise įvyko mažas stebuklas. Britų tanko šūvis pataikė ten kur tik fortūnos šypsnis gali nuvesti. Sviedinys nulėkė į tarpą tarp bokštelio ir pagrindinių šarvų. Žalos ar grėsmės įgulai nesukėlė, bet to užteko sunaikinti bokštelio valdymui. Išsigandę naciai nutarė sprukti iš dar galinčio važiuoti tanko. Palikdami jį nesėkmingai bandė bent kažkiek žalos padaryti detonuodami sprogmenis.

1-1.jpg
Britų kariai apžiūri trofėjų likusį po mūšio Tunise © tankmuseum.org

Taip praktiškai sveikas prototipinis egzempliorius pakliuvo į britų rankas. Dar iki to laiko kai prie jo vairo savo rankas galėjo pridėti elitiniai vermachto tankistai. Ar iki tol kol jų gretos mūšio lauke pagausėjo. Tiesa tigrų niekada nebuvo tiek, kiek apie juos sklisdavo legendų. Toli gražu ne kiekvienas su naciais besikovęs karys galėjo pamatyti šį tanką kažkur tolumoje. Bet sąjungininkai slapta galėjo testuoti koks tai tankas ir ko reikia norint sukurti priešnuodžių šiai galingai kovos mašinai.

1-2.jpg
Tigras Bovingtono tankų muziejuje © tankmuseum.org

Pasauliui tankas tapo prieinamu nuo 1951 metų, bet prireikė dar pusės amžiaus, kol jo metalinė širdis buvo atgaivinta. O šiemet bus vos devintą kartą organizuojamas išskirtinis pasirodymas karinės technikos mylėtojams. Šį savaitgalį Didžiojoje Britanijoje minima devintoji „Tigro diena“.

Kodėl unikalusis eksponatas vadinamas „131“? Viskas labai paprasta, toks buvo jo borto numeris, kai jį pavyko užgrobti. Prilipęs pavadinimas pateko į istoriją net kai vėliau buvo sužinota apie jį kur kas daugiau. Ir kol jis dar važiuoja, reikia paskubėti pasimėgauti vieninteliu originaliu pilnai išlikusiu legendiniu tanku.

Parengė Arnas Mulokas

54% Plius 54% Plus
46% Minus 46% Minus
6   5
Komentarai: 2
2. Komuna tuzui 2018-05-21 10:35:05

Straipsnis puikus buržuazinės  manipuliacijos pavyzdys. Tikriausiai po dvidešimties metų išgirzime, kad apsiginklavę tigrais kovo lietuviški miškiniai. Nuo savęs pridursiu, kad su nacių tigrais puikiai kovojo tarybiniai tiek IS-1, tiek IS-2, os IS-3 buvo geriausias savo klasėje.

0 0
1. tuzas 2018-05-20 15:00:26

tarybine armija 1942 metais paeme pirma tigra leningrado fronte vakaru svaiciojimai

3 1

Nebūtinas. Įrašyk, jeigu nori gauti pranešimą apie naujus komentarus prie šio straipsnio. Adresas niekur nebus rodomas.

Siųsti komentarą
VISI STRAIPSNIAILIETUVAPASAULISKAIMYNAISMAGUMAI
Ką slepia troškimas įvesti tvarką bute?
Po metų prilygsite savo artimiausiai aplinkai
Užmirštamas šimtmetis (Lietuvos Laikinajai Revoliucinei vyriausybei – 100) (1)
Kodėl knygą reikia perskaityti kelis kartus?
Gyvenimas, kurį verta gyventi
J. Vaiškūnas. „Tautosakos vartai“ kelias į dvasines protėvių lobių erdves
Mano vyras – mano nuosavybė
Nereikia šypsotis kai liūdna
Inga Stumbrienė „Miss Multiverse“ vadina įdomiu nuotykiu: tai buvo karinė stovykla rojaus kampelyje (1)
Laisvės premija už taikių gyventojų ir vaikų žudymą (1)
Keli faktai apie meilę
Ką slepia blogos mergaitės?
Nuo darbo nebūsi bagotas, tapsi kuprotas.
Įstrigti praeityje – nugyventi gyvenimą tamsoje
Ką ir kokiu tikslu pritraukiame į savo gyvenimą
“Teismo vikingas“ Apie LRT kuriamus propagandinius reportažus (Video) (1)
Inga Stumbrienė apie atostogas Graikijoje: „Viską suplanavo vyras“ (1)
Prognozės dėl liberalo P. Auštrevičiaus galimybių Prezidento rinkimuose: psichiatrinis gydymas čia bejėgis (2)
Baisi paslaptis apie tai, ką žmonės galvoja apie jus iš tikrųjų (1)
Laikykitės šių paprastų taisyklių ir vaikas jus būtinai išgirs
Australijoje, neapykantos ir pesekiojimo kampaniją surengę homoseksualistai privertė savininkus uždaryti vestuvėms skirtas žurnalą
Jau seniai vyrų demaskuotos moteriškos manipuliacijos
Vaidmenys šeimoje. Atpirkimo ožys ar numylėtinis?
Anthony J. Gregoras. Klaidinga nacionalizmo ir patriotiškumo priešprieša

Atsitiktiniai straipsniai


VISI STRAIPSNIAILIETUVAPASAULISKAIMYNAISMAGUMAI