Kiek iš tiesų yra nematomi "Stels" naikintuvai: "Struna-1" - rusiška gaudyklė

Autorius: Anno Šaltinis: https://cont.ws/@su-35/964012... 2018-06-03 18:51:02, skaitė 1328, komentavo 3

Kiek iš tiesų yra nematomi

Amerikos lėktuvai, pagaminti naudojant "Stels" (angl. "stealth" – nematomas, nepastebimas) technologijas, suteikia Jungtinėms Amerikos Valstijoms neribotą pranašumą ore visame pasaulyje. Iš tiesų, naikintuvai F-22 ir F-35 nėra nematomi, tačiau juos sunku aptikti naudojantis įprastais radarais. Kaip orientacinis taip pat yra naudojamas specialus terminas "mažai pastebimas".

Nei vieno naikintuvo negalima pavadinti nematomu

Bet koks radaras siunčia savo radiolokacinius impulsus. Jei jie atsispindi nuo kokio nors objekto, radaras atlieka grižusio (atspindėto) impulso matavimus. "Stels" naikintuvai turi specialią dangą, kuri žymiai sumažina tokio pobūdžio atspindžius. Be to, mažai pastebimo naikintuvo korpusas yra pagamintas taip, kad kuo labiau išsklaidytų signalą. Abiejų šių metodų naudojimas lemia tai, kad priešo radarų sistema negauna atspindėto nuo taikinio signalo, kurį jį galėtu panaudoti.

Rusijos mažo pastebimumo technologijos pradėtos kurti dar TSRS

Ilgą laiką tik Jungtinės Valstijos ir jos sąjungininkai turėjo savo ginkluotose pajėguose "stels" naikintuvus. Tačiau šiuo metu Rusijoje buvo sukurta keletas T-50 naikintuvo prototipų, o Kinijos kariškiai jau naudoja savo sukurtą mažai pastebimą naikintuvą. Ir štai kas čia yra įdomu: Amerikos "stels" technologijos yra pagrįstos fundamentaliais TSRS specialistų tyrimais.

Nors Rusija ir gerokai atsilieka nuo JAV kuriant savo mažai pastebimą naikintuvą, Kremlius teigia, kad jis turi pačias veiksmingas oro gynybos sistemas pasaulyje - kalba eina apie kompleksus S-300 ir S-400.

Rusijos kariškiai užsispyrę tvirtina, kad jie yra visiškai pajėgūs aptikti nematomus amerikiečių naikintuvus. Sirijos konflikto metu oficialus Rusijos gynybos ministerijos atstovas, generolas majoras Igoris Konašenkovas tiesiai perspėjo Vašingtoną dėl galimo išpuolio prieš Rusijos pozicijas. Tuo pačiu metu Rusijos karininkas nepraleido progos paironizuoti apie "stels" naikintuvus "O visos diletantų iliuzijos apie "nematomų" naikintuvų egzistavimą gali susidurti su nuviliančia tikrove", - pasakė jis.

Radarų vystymasis

Nors reikalas nepriėjo iki tiesioginės konfrontacijos su JAV, ekspertams Vakaruose tenka spėlioti, ar tai iš tikrųjų galima padaryti, ir jei galima, tai kokių priemonių pagalba. Priimta manyti, kad prieš "stels" naikintuvus galima panaudoti dvi rusiškas adarų sistemas. Pirmoji sistema - tai tolimojo aptikimo radaras "Podsolnuch", (Saulėgraža), kuri naudoja kitokių dažnių diapazoną nei įprasti radarai. Esant tokio dažnio signalui "stels" technologijos pasirodo yra neveiksmingos.

Vienok iki visai neseniai, Vakarų ekspertai rėmėsi tuo, kad neįmanoma išgauti pakankamai tikslaus signalo, tinkamo panaudoti kariniams tikslams. Pasak jų, radiolokacinė stotis "Podsolnuch" sugeba aptikti puolanti naikintuvą, tačiau ji nieko negali padaryti kad jį sustabdytų.

Amerikos portalas „National Interest“ straipsnyje "Kaip Rusija ketina numušinėti karo metu, amerikiečių naikintuvus F-22 ir F-35" (How Russia Plans to Kill the Air Force F-22 and F-35 in a War) atkreipia dėmesį į kitą Rusijos sukurtą kompleksą. Kalbama apie apie bistatininį radarą "Struna-1" ("Styga-1"). Ir šiuo atveju taip pat kalbama apie tolesnę plėtrą jau žinomų principų, o ne techninę revoliuciją, kurios siekiama Kinijoje su savo kuriamu fotoniniu radaru.

Kas liečia "bistatinį radadrą", tai jo siųstuvas ir imtuvas yra pastatyti atskirai. Radiolokaciniai impulsai didėjant atstumai nuo siųstuvo praranda savo galingumą. Šis efektas yra ypač gerai pastebimas esant išaklaidyto signalo atveju, kuris atsispindi nuo stels naikintuvo.

Daug mažų imtuvų

Todėl "Struna-1" susideda iš vieno siųstuvo ir iki dešimties nedidelių signalo imtuvų stočių, kuri gali būti pervežamos įprastų sunkvežimių. Be to, šitas priėmimo stotis priešui labai sunku aptikti. Jos sugeba aptikti net labai silpnus signalus ir perdirbti juos į duomenis apie taikinį. Jos yra sustatomos viena už už kitos, tokiu būdu sukuriant perspėjimo sistemą, sugebančią aptikti stels naikintuvus.

Viena tokia radarinė gaudyklė apima 160x20 kilometrų plotą, todėl ji gali būti naudojama tokiems išskirtiniams objektams kaip Rusijos sostinė apsaugoti. Be to, šis radaras gali aptikti taikinius iki 7.000 metrų aukštyje, kuriant veiksmingą gynybos sistemą jis turėtų būti naudojamas kartu su kitomis sistemomis, kurios turi didelį aptikimo diapazoną.