Pasaka apie "pasakų šalį": ką Grybauskaitė norėjo pasakyti metiniu pranešimu (2)

Anonimusas
+ 6 - 0
Autorius: Andrius Petrinis
Šaltinis: https://sputniknews.lt/columni...
7536-06-16 (2018 m.), skaitė 434
2

Dalia Grybauskaitė sako metinė pranešimą, nuotrauka iš įvykio vietos
Dalia Grybauskaitė sako metinė pranešimą, nuotrauka iš įvykio vietos

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė sakė Seime savo paskutinį metinį pranešimą; į ką reikia atkreipti dėmesį?

Kalba, kaip įprasta, buvo padalinta į dvi dalis. Pirmoje prezidentė kalbėjo apie vidaus politikos aktualias problemas, o antrą — mažesnę— skyrė išorės iššūkiams ir tendencijoms. Šioje kalboje, kaip visada, buvo per daug "vandens" ir skambių žodžių, tačiau kai kurios jos akimirkos vis dar vertos dėmesio.

Apie partinės sistemos krizę ir asmeninį principingumą

Pirma, Grybauskaitė pabrėžė, kad "partinės sistemos krizė gilėja", todėl "jau artimiausiuose rinkimuose galime pamatyti pseudodemokratinių judėjimų triumfą arba ant nusivylimo bangos išnirusį naują koncerną — gelbėtoją".

Šiandien Lietuvoje iš tikrųjų visos partijos turi daugiau ar mažiau rimtų problemų. Vienu metu atrodė, kad socialdemokratai tapo vienu iš partinės sistemos pagrindų, o tada jie žlugo. Savo ruožtu liberalai buvo labai priartėję prie sisteminės partijos jėgos statuso, bet, vėlgi, nepavyko. Likusi dalis bando tiesiog įšokti į paskutinį Parlamento vagoną, ir tik konservatoriai tvirtai stovi ant kojų.

Taip, dabar jie jaučia lyderių stoką, tačiau tai netrukdo jiems užimti partinių reitingų viršutines eiles, tuo tarpu jų konkurentai stebėtinai krenta žemyn. Laimė? Vargu — labiau tikėtina, kad tai yra nuoseklaus ir kruopštaus darbo rezultatas.

Beje, Grybauskaitė pasakė: "Aš asmeniškai žinau, ko verti nepriklausomybė ir principai". Šiuose žodžiuose — ar veidmainiavimas, ar apmaudas dėl to, kad netrukus po to, kai pradėjo eiti pareigas, reikėjo tapti tų pačių konservatorių ruporu.

Tačiau gyvenimas nestovi vietoje, ir štai Lietuvos politinėje scenoje pasirodė "valstiečiai" — matyt, tas pats "pseudo-demokratinis judėjimas", kuris "ant nusivylimo bangos" sugebėjo mesti iššūkį konservatoriams ir jų atstovei Prezidentūroje.

Ar ilgam, parodys artėjantys prezidento rinkimai (šiuo atžvilgiu prisiminiau garsų pasisakymą apie  Vokietijos futbolą, kuris lietuviškai galėtų skambėti taip: "Lietuvoje visi žaidžia politiką, o laimi konservatoriai").

Europos Sąjungos integracijos smaigalyje?

Kalbant apie užsienio politiką, čia viskas yra ne mažiau (arba galbūt labiau) įdomu. Grybauskaitės teigimu: "Prekybos karų grėsmė, nesusikalbėjimas dėl saugumo ir vis labiau kaistanti retorika abiejose Atlanto pusėse, tarptautinių susitarimų ignoravimas geopolitinę situaciją daro miglotą".

Kitaip tariant, transatlantiniai santykiai perėjo į neapibrėžtumo etapą, kuris gali baigtis arba grįžimu į ankstesnę draugystę (Donaldas Trumpas vis dar nėra amžinas), arba ir toliau blogėti. Šiuo atžvilgiu kyla logiškas klausimas, apie kurį autorius daug kartų rašė: ką pasirinkti Lietuvai — ES ar JAV (taip pat atsižvelgiant į Europos federalizacijos perspektyvas)?

Ir čia Grybauskaitė pareiškia: "Nebijokime būti ir Europos Sąjungos integracijos smaigalyje, nes tik suvieniję pastangas karinio, energetinio, kibernetinio ir ekonominio saugumo srityse jausimės stiprūs. Atgimstanti stiprios ir vieningos Europos idėja grąžina pasitikėjimą savimi". Be to, Grybauskaitė mandagiai nusilenkė vokiečiams, pabrėžusi, kad Vokietija tapo "Lietuvos saugumo ramsčiu".

Pasirodo, Vilnius yra pasirengęs sudėti visas viltis į Briuselį ir Berlyną ir nutolti nuo Vašingtono? Neskubėkime su išvadomis. Galbūt, tai tik išeinančios prezidentės nuomonė, kuri galų gale leido sau pasakyti, ką norėjo, o ne tai, ką reikėjo (taip pat, atsižvelgiant į tikėtiną siekį gauti pareigas Europos valdžios struktūroje). Praktiškai naujam Lietuvos prezidentui, net jei jis to norės, bus ne taip lengva pakeisti inertišką proamerikietišką kryptį (prisiminkime premjero ir vieno iš pagrindinių kandidatų į valstybės vadovo pareigas Sauliaus Skvernelio pasiūlymus pradėti darbo dialogą su Rusija). Bet  švytuoklė pradėjo svyruoti…

Apibendrindamas norėčiau pacituoti šį Dalios Grybauskaitės pasisakymą: "Lietuvą pasirinkę užsieniečiai jau dabar vadina mus pasakų šalimi dėl daugybės dalykų, kurių patys nė nepastebime". Galbūt, mes esame ne "pasakiška šalis", o "pasakų šalis", tų pasakų, kurias mums pasakoja visi, kurie netingi, o mes verkiame, įsiduriame, bet tikime ir "toliau valgome kaktusą".

100% Plius 100% Plus
0% Minus 0% Minus
6   0
Komentarai: 2
2. Anonimas autoriui 2018-06-18 13:56:53

Būtų laikas žinot, kaip yra rašomos kabutės tekste lietuvių kalba.

0 0
1. omen 2018-06-16 10:15:32

Gerai kažkas pasakė apie tą jps pranešimą: pati kritikavo savo 9 metų dardą, tiksliau nieko neveikimą.

7 0

Siųsti komentarąAlvydas Veberis. Žalioji valdžios ir teisingumo mafija
Seimas paskelbė dviejų dienų referendumą, su dviejų savaičių pertrauka, dėl dvigubos pilietybės įteisinimo (1)
Lietuva neturi ko pasiūlyti pasauliui, išskyrus nepriklausomybės imitaciją
Kvietimas į mitingą prieš cenzūrą LRT: SUGRIAUKIME PROPAGANDOS SISTEMĄ!
Dovilas Petkus. Raudonasis Linas vis dar sėdi kabinete
Kremliaus ruporas surengė dar vieną hibridinę ataką prieš Lietuvą
Artėjant Timati gastrolėms konservatoriai intensyvina savo mėgiamo atlikėjo reklaminę kampaniją
„Bado akcijos“ metinėms
Žurnalistai prieš visuomenę (3)
Atitrūkimas nuo realybės: Lietuva aukoja branduolinį saugumą dėl politikos
Latvijos verslininkas pateikė 30 milijonų eurų vertės ieškinį prieš Lietuvą Paryžiaus arbitražui
Rusofobija Lietuvoje ― išimtis ar taisyklė?
L. Linkevičius toliau ragina panaikinti Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lentą
Kuo pasitikėti — reitingais ar širdimi?
Lietuviški kačiukai ir šuniukai kartu su kibinais keliaus į Japoniją
Šimtai sunkvežimių už 70 milijonų eurų padės dar labiau atgrasyti Rusiją (5)
Kaimynų kerštas Lietuvai: Lietuva vėl išsidūrė su SGD terminalu
Kiaulės ausys ant neveikiančios sinagogos durų - nusikaltimas, o patyčios iš šventinių mišių - legalus reklamos būdas (1)
Prekybcentrių („Maxima“, „Norfa“, „Iki“, „Rimi“) vergai valdžios nejaudina (2)
Atsakymas į klausimą: "Bliamba, žmonės, na kada Jūs pradėsit patys galvoti?" (2)
Liudvikas Jakimavičius. Tokios protkrušystės gal galėtume tikėtis Mozambike ar Šiaurės Korėjoj (2)
Dėl naujienų portalo DELFI tendencingo manipuliavimo viešąja nuomone ir […] Arvydo Juozaičio teisių pažeidimo (1)
Vėl šventė skurstantiems: „Lidl“ parduotuvėje p-rezidentė D. Grybauskaitė davė startą šimtmečio „Maisto banko“ akcijai (6)
Teroristų ir banditų garbintojų šabašo prie Užsienio reikalų ministerijos rezoliucija (10)

VISI STRAIPSNIAILIETUVAPASAULISKAIMYNAISMAGUMAI