Natūralus skalbiklis, valiklis ir indų ploviklis

Autorius: Petras Dargis Šaltinis: http://petrasdargis.lt/rasinia... 2015-03-27 08:50:25, skaitė 6767, komentavo 0

Natūralus skalbiklis, valiklis ir indų ploviklis

Pasidarykim pigaus, gerai skalbiančio ir natūralaus, kaip dabar sakoma - ekologiško skalbiklio, kuris tiks ir riebaluotiems indams plauti ar apdegusioms viryklėms ir židinių durelėms valyti.

Sudėtinės dalys - lengvai prieinamos, nebrangios ir nepavojingos sveikatai. Tai ūkiškas muilas, skalbiamoji (dar ją vadina kalcinuota) bei valgomoji soda. Kad priemonė skalbtų geriau ir lengviau ištirpintų drabužių dėmes ar puodų svilėsius, galima įdėti šiek tiek borakso. Boraksas - tai natūrali medžiaga, mineralas, lituojant jis naudojamas oksidams nuvalyti. Mes su Vincu jo nusiperkame suvirinimo reikmenų parduotuvėse. Galima gauti ir vaistinėse, bet ten viskas daug brangiau.

Galim pradėti. Pirmiausia sutarkuojame ūkiško muilo pusę kilogramo. Galima naudoti ir kitokį, bet skalbimui geriau ūkiškas - jis pakankamai šarmingas ir palyginti pigus. Štai aš sutarkavau pusę kilogramo savo gamybos kieto ūkiško muilo, kurio pasidarau iš gyvulinių taukų, aliejaus ir natrio šarmo. Savos gamybos muilas - pats pigiausias, bet apie tai - kitame straipsnyje.

Sutarkavę muilą į jį įmaišome sodos - ir skalbiamosios (kalcinuotosios), ir valgomosios. Kokiomis proporcijomis? Kai kurie savadarbio skalbiklio gamintojai sako, kad muilo ir sodos reikia dėti lygiomis dalimis, tačiau aš sodos beriu perpus mažiau, ir visai gerai skalbia. Štai ant pusės kilogramo tarkuoto muilo užpyliau 150 gramų kalcinuotos ir 200 gramų valgomosios sodos. Technologai tvirtina, kad valgomoji soda reikalinga suminkštinti vandenį. Jeigu skalbsite minkštu vandeniu, galit apsieiti be jos. Tačiau soda nėra brangi, neverta smulkintis. Brangiausia sudėtinė dalis yra boraksas. Aš jo įpyliau du valgomuosius šaukštus.

Esu girdėjęs, kad indams plauti galima vietoj borakso naudoti maltų garstyčių. Jos daug pigesnės. Tačiau pats to neišbandžiau.

Dabar ant viso mišinio užpilame karšto vandens. Jis ne būtinai turi būti verdantis, bet pakankamai karštas, kad gerai tirptų muilas ir boraksas - reikės maišyti mažiau. Šaltame vandenyje labiausiai nenori tirpti boraksas. Kiek pilti vandens? Aš užpyliau tris litrus, kad skalbiklis būtų grietinėlės tirštumo. Reikia turėti galvoje, kad atvėsęs jis dar tirštės.

Įjungiame maišytuvą ir gerai išplakame, kad neliktų muilo gabaliukų. Jeigu ištirpo muilas, karštame vandenyje turėjo ištirpti ir soda bei boraksas.

Gatavą produkciją susipilstau į tokius indelius, kokius turiu. Jau keleri metai nebeperku nei skalbiklio, nei visokių ten feirių, nei muilo. Skalbdamas į skalbimo mašiną įpilu vieną stiklinę tokio skalbiklio. Skalbia gerai ir pigiai. Svarbu ir tai, kad skalbiklyje nėra alergenų. Nesu girdėjęs, kad būtų kas nors alergiškas muilui ar sodai.

Šis skalbiklis tinka ir indams plauti. Jeigu puodai pridegę, imu kempinę, užpilu ant jos skalbiklio (valiklio) ir ištepu prisvilusias vietas. To po viską švariai nušluostau drėgnu skuduru. Tokiu būdu nuvalau ir orkaitę ar židinio dureles.