Pigesnis kiniškas medus ir medaus mišiniai stumia iš rinkos Lietuvos bitynų produkciją (1)

Anonimusas
+ 10 - 0
Autorius: Anonimusas
Šaltinis: http://ldiena.lt...
7536-07-08 (2018 m.), skaitė 391
1

Aviliuose bręstant vasaros medui, bitininkai skundžiasi, kad jiems vis labiau verslą gadina medaus importas iš užsienio. Esą per Ukrainą bei Lenkiją į Lietuvą perdirbėjai įveža daug pigesnį ir abejotinos kokybės medų iš Kinijos, o tai leidžia daryti gana liberalūs visoms bendrijos šalims taikomi medaus kokybės reikalavimai.

Kauno rajone, Ringauduose bitininkaujantis Gintas Vilčinskas bitėmis susidomėjo dar vaikystėje. Dabar tai – šeimos verslas. Ūkyje 300 bičių šeimų. Pasak jo, šiemet medaus bus daugiau nei pernai. Sandėlyje statinėse supilta 10 tonų medaus. Tačiau skirtingai nei ankščiau, jo neįmanoma parduoti.

„Rinka yra užkišta medumi, jeigu tai galima vadinti medumi. Kilmės šalis – Kinija, Ukraina. Atviri keliai, kiek nori, tiek vežkit. Mūsų medaus savikaina yra didesnė, nei ta kaina, kuri yra Lietuvoje jau atvežto to medaus. Yra perkamas lietuviškas medus mažais kiekiais, yra perkamas ukrainietiškas, perkamas kinietiškas, tada viskas maišoma ir pateikiama kaip lietuviškas. Taip yra smukdomas mūsų visas verslas ir mūsų vardas visoje Europoje. Kyla tokių minčių apie emigraciją“, – kalbėjo Kauno rajono bitininkas Gintas Vilčinskas.

Prekybos centruose galima rasti įvairaus medaus. Štai, pavyzdžiui, ES ir ne ES šalyse surinkto medaus mišinys. Yra ir mūsų ūkininkų, tai yra, tiksliau, jų bičių surinktas medus. Pavyzdžiui, surinktas Raseinių rajone.

Prekybos tinklų atstovai sako, kad mūsų bitininkai, norintys prekiauti medumi jų prekybos centruose privalo atitikti tam tikrus reikalavimus.

„Maksimos“ parduotuvių tinklo komercijos vadovė teigia, kad jų parduotuvėse galima rasti apie 90 rūšių medaus ir jo produktų, iš kurių 80 – lietuviškos kilmės. Esą, svarbu ir kokybė, ir kaina, todėl yra ukrainietiško ir kiniško medaus.

„Bendradarbiaujame ir su ūkininkais tiesiogiai, tačiau kartais nutinka taip, kad nedideli ūkininkai, bitininkai neturi visos tiekimo grandinės, negali užtikrinti nuolatinio prekės pristatymo ar į parduotuvę, ar į sandėlį, todėl kartais bendradarbiaujame su ūkininkais per tam tikrą žemės ūkio kooperatyvą, kuris užtikrina, kad tiek logistika, tiek komerciniai pasiūlymai, tiek visa tiekimo grandinė būtų išpildyta“, – sakė „Maximos“ komercijos vadovė Vilma Drulienė.

„Lietuviškas medus „Norfoje“ sudaro apie du trečdalius visos medaus produkcijos. Mes prekiaujame įvairių žiedų, arba vadinamuoju polifroniniu medumi. Perkame medų iš tiekėjų atsižvelgdami į jo kokybę ir kainą. Medaus mišinys iš įvairių šalių, kurio mūsų lentynose irgi užtenka, yra iš tiesų toks pats medus, kaip ir bet koks kitas medus. Jis yra paklausus, kadangi jo kaina yra žemesnė“, – pasakojo „Norfos“ atstovas spaudai Darius Ryliškis.

„Iki“ prekybos tinklo atstovė teigia, kad pernai medaus pardavimas išaugo apie 30 proc.

BNS nuotr.

„Mūsų prekybos tinkle lietuviškas medus sudaro beveik pusę viso medaus asortimento. Ir mes savo konditerijoje naudojame natūralų medų. Bitininkai turi atitikti reikalavimus. Pirmiausia – Maisto ir veterinarijos inspekcijos reikalavimus, ir kokybinius reikalavimus keliame“, – sakė „Iki“ komunikacijos vadovė Berta Čaikauskaitė.

Pasak Bitininkų sąjungos prezidento Algirdo Skirkevičiaus, į šalies rinką daug pigesnį, tačiau abejotinos kokybės medų įvežti iš Ukrainos ar net iš Kinijos leidžia visoms Europos Sąjungos šalims nustatyti medaus kokybės reikalavimai – gana liberalūs, taikomi ir pietų ir šiaurės šalyse surinktam medui.  

„Čia susiduria du interesai. Vienas interesas – bitininko, gamintojo to medaus, kurio tikslas yra pasiekti kuo aukštesnius reikalavimus medaus vertinimui, ir yra perdirbėjo interesas išplėsti galimybes manipuliuoti arba maišyti įvairių regionų bičių medų. Lietuvoje medaus stiklainis kainuoja apie 5 eurus, o Vokietijoje jis kainuoja 15 eurų. O kaina medaus, kuris atkeliauja iš Ukrainos, yra ta pati – kažkur apie pora eurų“, – pasakojo Bitininkų sąjungos prezidentas prof. habil. dr. Algirdas Skirkevičius.

„Reikia tiksliai įrodyti, ar tikrai taip yra. Jeigu tą mes galėtume įrodyti, tai savaime suprantama, mes galime kreiptis į Europos Komisiją dėl nekokybiškos produkcijos įvežimo“, – sakė  Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas.

 Bitininkų sąjungos prezidentas sako, turi būti griežtinamas šio medaus tikrinamas dėl užterštumo cheminėmis medžiagomis, antibiotikais, ypač pesticidais.

Bitininkai teigia, jei stiklainyje su medumi susidarė šerkšno piešinys–- tai gero medaus požymis.

A. Skirkevičius teigia, kad medaus vartotojai ir perdirbėjai turėtų solidarizuotis su šalies bitininkais ir pirkti kokybišką lietuvišką medų, esą, taip yra, pavyzdžiui, Vokietijoje. Pasak jo, jei nebūtų įvežtinio, šalyje surinktas medus patenkintų šalies vartotojų poreikį.

100% Plius 100% Plus
0% Minus 0% Minus
10   0
Komentarai: 1
1. Zero 2018-07-08 16:15:30

Nežinau kur deda maksišikirimimi centrai savo "kokybišką" medų, bet neesu dar matęs, kad kas iš paprastų pirkėjų rizikuotų jį pirkti... :D:D:D Tai pirma. Antra, kokybė visuomet suras savo pirkėją, net jei bus brangesnis produktas. Paprastai kokybiškas medus, net iki skelbimų nenukeliauja, ir yra išgraibstomas pastovių pirkėjų vos jį išsukus. O kad dejuoja stambūs ūkiai ar supirkėjai, tai natūralu, - gobšumas dar niekam nedavė ramiai gyventi. Bičų priežiūros kokybė labai stipriai atsiliepia ir medaus kokybei. Apie kokią preižiūros ir pagaminamo produkto kokybę galima kalbėti esant 300 šeimų, jei vienas žmogus kokybiškai gali prižiūrėti maksimum 30-40, ar velniai nematė, tebūnie 50 šeimų ?

4 0

Nebūtinas. Įrašyk, jeigu nori gauti pranešimą apie naujus komentarus prie šio straipsnio. Adresas niekur nebus rodomas.

Siųsti komentarą
VISI STRAIPSNIAILIETUVAPASAULISKAIMYNAISMAGUMAI
M. Puidokas reikalauja socialinės apsaugos ir darbo ministro paaiškinimų dėl įtarimų keliančio įvaikinimo atvejo (video)
Pateikiame situacijos apie mergaitės įvaikinimą įtėviams iš Naujosios Zelandijos išaiškinimą
Paneigimas: informacija apie skubiai įvaikinamą mergaitę porai iš Naujosios Zelandijos – klaidinanti
Seimas pritarė už 308mln. SGD laivo-saugyklos išpirkimui
Po svarstymo pritarta antialkoholinių variklio užraktų įteisinimui
Vyriausybės kanceliarija nagrinėja sudėtingą klausimą
Arvydas Juozaitis. „Kručinskų drama - sapnuojame košmarišką karinio komunizmo sapną? Ne - tai tikrovė“ (5)
Savaitgalis su lėkšte sriubos badaujančiai Lietuvai ir Briuselio girtuokliu Junkeriu (3)
Advokatas prof. Stanislovas TOMAS: Lietuvos ministrai yra verti mirties (1)
Veryga pažadėjo apie 2,5 mln eurų alkoholizmu sergantiems žmonėms (2)
ŽEIT tyrimas dėl Deimantės Kedytės?
Justina Gafurova. Vaikų grobimo verslas (3)
Ramūnas Alaunis. Hibridinis karas prieš LVŽS vyriausybę
Čia tai bent. "Pagrindiniai Lietuvos patriotai" tarnauja Kremliui?
Pasvalyje – nesuvokiamas vaiko atėmimas: kaltina močiutę melu (2)
Kristina Stanevičiūtė. Super-herojai išgelbės Lietuvos vaikus?..
Mindaugas Puidokas: Didžiuojuosi Kručinskų šeimos pilietine drąsa!
Politologas: Vilnius mano, kad pats žodis "Maskva" gali sutraiškyti Lietuvą
NATO ir JAV bazės nėra „užsienio valstybės karinės bazės“ (1)
N16+ Pasakų poveikis Tautos charakteriui (1)
Iš įvykio vietos: Kalėdinė Šmėkla klajoja po Austėjos L. darželius (1)
Kručinskų šeimos pareiškimas (3)
Ministre L. Kukuraiti, neprisidenginėkite moterimis, atsakykite į paprastus klausimus
R. Juknevičienė panikoje: Strekoza 2. Kur vyriausybės nariai? (1)

Atsitiktiniai straipsniai


VISI STRAIPSNIAILIETUVAPASAULISKAIMYNAISMAGUMAI