Autorius: Sarmatas.lt Šaltinis: http://www.sarmatas.lt/05/veng... 2015-05-03 12:00:17, skaitė 3607, komentavo 1
Vengrų lyderio Viktoro Orbano pareiškimas, jog jis gali pasiūlyti Europos Tarybai diskusiją apie mirties bausmės, kuri dabar yra uždrausta ES, sugrąžinimą, sukėlė šoką likusiems Europarlamento nariams.
Orbano nuomone, dabar egzistuojančios bausmės už sunkius nusikaltimus yra pernelyg švelnios ir Vengrijoje būtina „išsaugoti darbotvarkėje“ aukščiausią bausmę. Taip pastovus ES kritikas, Vengrijos premjeras, kuris anot Guardian, „lygiuojasi į Putiną kaip pavyzdinį pasaulinį lyderį“, sureagavo į žiaurų jaunos tabako pardavėjos Kaposvare, šalies vakaruose, nužudymą.
„Klausimas apie mirties bausmės sugrąžinimą turi būti sugrąžintas į Vengrijos darbotvarkę“, – sako Orbanas. „Vengrija nesustos prieš nieką, kai kalba eina apie savo piliečių saugumą“.
Europos Sąjungoje ryšium su šiuo Orbano pareiškimu buvo priminta, jog mirties bausmės moratoriumas yra būtina narystės ES sąlyga.
„Sąlygos dėl mirties bausmės – vienas iš europiečių teisių ir standartų pagrindų. Viena iš pagrindinių sąlygų Chartijoje apie pagrindines teises skelbia, jog niekas Europos Sąjungoje nebus nuteistas ir nubaustas mirties bausme“, – pabrėžė Eurokomisijos užimtumo ir socialiniais klausimais narys, Cristian Wiegand.
Kalbėdamas apie galimas sankcijas prieš šalį, ES narę, pažeidusią narystės sąlygas, Europos komisijos atstovas Aleksandras Vintershtayn pažymėjo, jog „sudėtinga pradėti kažkokius abstrakčius aptarimus“, o tikslias išvadas apie priemones, kurių reikėtų imtis, turi padaryti juristai ir Europos teisės specialistai.
Austrijos deputatas Europarlamente, Jörg Leyhfrid aštriai sureagavo į vengrų lyderio pareiškimą, pasakęs, jog mirties bausmės sugrąžinimas, atšauktas visose ES šalyse, būtų „barbariškumu ir europietiškosios teisės pažeidimu“.
Mirties bausmė Vengrijoje buvo atšaukta 1989-aisiais, po to, kai šalis paliko socialistinę sistemą ir restauravo kapitalizmą. Į Europos Sąjungą Vengrija buvo inkorporuota 2004 metais.
Viktoras Orbanas labai „nepatogus“ prezidentas, kaip ES, taip ir euopietiškąjam globėjui – JAV. Kadangi patį prezidentą sunku palenkti įvairiems, naudingiems amerikietiškų-europietiškų partnerių susitarimams, Vakarai ir JAV nutarė veikti senu išbandytu metodu pradedant šalyje spalvotąją revoliuciją.
Primename, jog Rumunijos užsienio žvalgybos valdybos viršininkas Edwardas Helving paskelbė straipsnį paskirtą Vengrijos ir Rusijos santykiams. Jis pareiškė: „Vengrija gali tapti grėsme Europai, ji – Trojos arklys Maskvos įtakoje“.