Rusija ir naujoji logika

Autorius: Versijos.lt Šaltinis: http://www.versijos.com/publ/p... 2014-10-09 09:27:22, skaitė 6121, komentavo 0

Rusija ir naujoji logika

Išspręsdama Krymo problemą, Rusija pademonstravo visam pasauliui savo pasikeitusį kursą. Dabar, logiškai mąstant, turi prasidėti pokyčiai pačioje Rusijoje - penktosios kolonos valymas, elitų nacionalizavimas, pasitraukimas iš valdžios tų valdininkų, kurie nepasirengę dirbti šiuolaikinėje situacijoje. Istorikas Andrejus Fursovas pasakoja mūsų skaitytojams apie dabartinės Rusijos logiką, sabotažo ir spalvotųjų revoliucijų tikimybę.

KLAUSIMAS: Ar taps toji patriotizmo banga, kuri pakilo po Krymo sugrąžinimo ir olimpiados tuo postūmiu, kuris paskatins realią šalie modernizaciją ir industrializaciją?

A. FURSOVAS: Šiandien dar anksti apie tai kalbėti. Intuicija kužda, kad pernelyg neseniai visa tai atsitiko, kad galima būtų kažko imtis ar daryti išvadas.

KL.: Bet argi negalima spręsti bent jau iš tų sankcijų, kurias paskelbė Rusijai, kad Vakarai patys paskatino elito nacionalizavimo procesą, o jei tiksliau - padėjo mums jį pradėti.

A. F.: Elitą nacionalizuoti turime mes patys ir tam šalies vadovybė turi pademonstruoti politinę valią,

KL.: Taip išeina, kad jūs nepritariate tam optimizmui, kuris tvyro šiandien patriotų tarpe?

A. F.: Krymo įvykiai ir man padarė labai gilų įspūdį. Ir aš tikrai nusiteikęs labai optimistiškai ir drauge su didžiąja tautos dalimi esu laimingas, kad Krymas susivienijo su šalimi. Pats faktas, kad šioje teritorijoje atsirado lyderių, kurie ėmė vesti paskui save žmones, labai daug ką byloja. Tuo Krymas smarkiai skiriasi nuo Donecko ir Lugansko, kur nuotaikos irgi prorusiškos, tačiau lyderių neatsirado. Krymo susivienijime su Rusija labai svarbi pergalė simboliniame lygmenyje. Pasibaigė epocha, kuri prasidėjo nuo Gorbačiovo ir Jelcino išdavystės. Dar daugiau - dabar mes gyvename visiškai kitame pasaulyje. Pasaulis pasikeitė.

Tačiau, kaip kalbėjo Stalinas, egzistuoja ketinimų logika ir aplinkybių diktuojama logika. Kuo prastesni bus mūsų santykiai su Vakarais, tuo daugiau šansų, kad įvyks elito nacionalizavimas ir kad mes pagaliau susidorosime su penktąja kolona.

KL.: Bet argi tai šiandien pirmaeilis uždavinys - išvaikyti tautą koneveikiančius TV kanalus ir pasodinti tai darančius žurnalistus? Ar jus, tarkime, patenkins, jei TV kanalo "Lietus" nebebus, o ekonomikoje tuo tarpu neįvyks jokių pasikeitimų? Be to, mes jau matome, kaip opozicija tiesiog akyse keičia savo kalbas, o kai kas apskritai ima "versti kailį", kaip liaudis sako.

A. F.: Situacijoje, kai egzistuoja priešprieša su Vakarais, turėti už nugaros penktąją koloną - neleistina prabanga, tame tarpe ir ekonomine prasme. Viskas turi vykdoma kompleksiškai, tačiau pirmas žingsnis - tai penktosios kolonos sunaikinimas politiniais ir teisiniais metodais. O jau tada - realūs ekonomikos pokyčiai, kurie turi išgydyti šalį nuo dešimto dešimtmečio reformų pasekmių. Paaiškinsiu, kodėl taip manau.

Santykių su Vakarais pablogėjimas - ilgai trunkantis procesas, reikia būti jam pasiruošusiems. Ir reikia turėti galvoje, kad neoliberalioji ekonomika nesuteiks mums galimybės atlaikyti tą priešpriešą, jau nekalbant apie pergalę. Vienintelė išeitis - mobilizacinė ekonomika. Ir čia iškyla rimta problema, dabartinis elitas, didžioji jo dalis, nėra pasirengęs pereiti į mobilizacinės ekonomikos vėžes, tie žmonės paprasčiausiai sabotuos šį procesą, o tolesnė mūsų priešprieša su Vakarais, mąstant logiškai, sukels valdančiame elite konfliktą su visomis jo pasekmėmis.

KL.: Įdomus klausimas - Putino kalbą Kremliuje lydėjo ovacijos, visiškas pritarimas, bet juk tarp tų, kurie plojo prezidento kalbai, yra daugybė absoliučiai netinkamų naujoms politinėms ir ekonominės realijoms valdininkų. Ir patys jie juk nepasitrauks, jeigu jau nepasitraukė iki šiol.

A. F.: Taip, jie išties netinkami. Šie žmonės įpratę prie komfortiško gyvenimo, vargu ar juos patenkins ilgalaikė priešprieša. Dėl to manau, kad kova elito viduje vis stiprės.

KL.: Bet juk rimtas skilimas pasaulėžiūros sferoje reiškia, kad neišvengiamai prasidės rusiškas Maidanas, argi ne taip?

A. F.: Norite pasakyti - spalvotoji revoliucija? Naujausias Maidanas - tai jau kažkas kito. Spalvotoji revoliucija - tai tiesiog režimo pakeitimas pakankamai taikiu būdu. Taip, mes pamename, kad jau turėjome Bolotnaja aikštę. Nėra jokių abejonių, kad paaštrėjus situacijai, penktoji kolona pamėgins įsiūbuoti žmones tais pačiais lozungais "prieš korupciją". Lozungai šitie ne nauji, jie jau skambėjo Jugoslavijoje, Egipte ir kitur, tačiau jie efektyvūs, jų dėka nuvertė ne vieną režimą. Nereikia toli ieškoti pavyzdžių, su šiais lozungais sugriovė Tarybų Sąjungą. Bet aš manau, kad pas mus žmonės pernelyg gerai prisimena 1993 metų įvykius ir tikiuosi, kad antrą kartą ant šio grėblio neužlipsime.

KL.: Vėlgi naujausio Maidano pamokos...

A. F.: Maidanas - tai pamoka smogikams. Pamatėme mes labai daug. Maidano dalyviai tiesiai šviesiai kalbėjo, kas jie tokie. Timošenko atvirai kalbėjo, kad Maidanas yra pavyzdys visiems kovotojams prieš diktatorius potarybinėje erdvėje. Akivaizdu, kokį "diktatorių" ji turėjo galvoje. O karinio nusikaltėlio Šuchevičiaus palikuonis pareiškė, kad nuo Maidano prasidės nauja antitarybinių revoliucijų serija, tiktai vietoje Tarybų Sąjungos jų taikiniu taps Rusija, kai pagrindas naujai Rusijos imperijai įkurti. Tikiuosi, kad žmonės, tame tarpe ir šalies vadovai, suprati, kas vyksta.

KL.: Tuo tarpu patriotai švenčia pergalę ir mano, kad naujas šalies kursas jau neišvengiamas. Ar sutinkate su tuo?

A. F.: Kaip istorikas galiu pasakyti, kad istorijoje nėra nieko neišvengiamo. Posūkis vidaus politikoje labai tikėtinas, tačiau vėlgi norisi prisiminti Stalino žodžius: "Yra ketinimų logika ir aplinkybių diktuojama logika, ir pastaroji visada stipresnė". Krymo prijungimas, be abejo, turėjo įvykti. Mūsų santykių su Vakarais pablogėjimas dabar visiškai logiškas. Užsienio politikos situacija sukuria reikalingas sąlygas tam, tačiau valdžia turi pademonstruoti politinę valią. Dėl to kova tarp išsivadavimo kurso ir dabartinės situacijos išsaugojimo kurso suformuos konfliktą, kuris turės būti vienaip ar kitaip išspręstas. O iš kitos pusės, Rusija per 20 metų įgavo labai galingą liberalią inerciją ir neskausmingai sustoti bei padaryti posūkį nesigaus. Gyventojai, esu tikras, šitą posūkį parems, tačiau kiek pasirengusi eiti šiuo keliu vadovybė, mes pamatysime artimiausioje ateityje. Aš vis tiek lieku optimistas.

Bet kokiu atveju, mūsų laukia labai įdomūs laikai.

KL.: Skausmingos priemonės - kas tai?

A. F.: Liberalaus kurso sustabdymas, liberalių reformų panaikinimas, valdžios struktūrų, verslo ir informacijos priemonių išvalymas nuo penktosios kolonos atstovų. Valymas, savaime suprantama, politinis ir teisinis, viskas griežtai pagal įstatymus. Ar įvyks visa tai? Rusijoje dabar labai daug kas priklauso nuo vieno asmens valios.

KL.: O tai normalu? Kad viskas priklauso nuo vieno asmens?

A. F.: Kad Rusijoje visada taip būna. Politinį Ivano Rūsčiojo arba Stalino valia labai daug ką lėmė, susiformavus įvairių grupių interesų balansui. Taip, jie veikė, remdamiesi konkrečiomis grupėmis, be šito niekas nieko nenuveiks - tačiau kaip egzistuoja interesų balansas, būtent vieno asmens valia suvaidindavo lemiamą vaidmenį. Kaip sakydavo mano velionis mokytojas, Chomeinis vaidino konkrečiose situacijose svarbesnį vaidmenį, nei politinių jėgų skilimas Teherane 1978-79 metais. Ir visai nereikia galingo postūmio, pakanka švelniai pastūmėti, kad sistema pasuktų reikalingu kursu ir jau nebegrįžtų atgal. Pavyzdžiui, Ivanas Rūstusis su savo šalininkais nulėmė Rusijos ateitį keliems šimtmečiams į priekį, nors patys šalininkai (opričina) egzistavo viso labo 7 metus. Tikiuosi, kad Krymo susigrąžinimas taps būtent tokiu postūmiu.

KL.: Kaip suprasti, kad laivas pakeitė kursą? Pagal kokiu požymius?

A. F.: Kai iš vyriausybės pasitrauks odiozinės figūros, o jas pakeis, pavyzdžiui, tokie žmonės kaip Glazjevas (prezidento patarėjas - aktyvus Rusijos finansinio-ekonominio suverenito šalininkas). Viską lemia personalas.

KL.: Tarkime, apie premjero Medvedevo atsistatydinimą visi jau pavargo spėlioti, o jis nė nesirengia trauktis.

A. F.: Kas suprastume, kodėl atsistatydinimo nėra ir ar ji apskritai bus, reikia būti situacijos viduje. Nesu spėliojimo pagal kokias nors frazių nuotrupas šalininkas.

www