Autorius: Aleksandras Chrolenko Šaltinis: https://sputniknews.lt/columni... 2020-07-16 12:51:00, skaitė 1250, komentavo 4
Švedijos SVT televizijos kanalas skambina pavojaus varpais: į Baltijos jūrą įplaukė Rusijos "Antėjaus" klasės atominis povandeninis laivas, galintis nešti tolimojo nuotolio raketas ir torpedas su branduolinėmis galvutėmis "dešimt kartų didesnio pajėgumo nei bomba, nušlavusi Hirosimą nuo žemės paviršiaus".
Vietiniai ekspertai šiuos Rusijos Federacijos veiksmus vertina kaip jėgos demonstravimą. Skandinavijos kariškiai ir specialistai ignoravo faktą, kad laivas dalyvavo ilgai planuotame pagrindiniame jūrų laivų parade Rusijos karinio jūrų laivyno dienos garbei.
Švedijos gynybos tyrimų instituto Tyrimų skyriaus vadovas Niklasas Granholmas daro prielaidą, kad per artimiausias kelias savaites įvyks kokios nors Rusijos karinio jūrų laivyno pratybos. Ir jis pažymi, kad 150 metrų povandeninis laivas su dviem branduoliniais reaktoriais yra per didelis ir pavojingas Baltijos šalims. Švedijos 60 metrų dyzeliniai povandeniniai laivai aiškiai pralaimi. Karo ekspertas daro išvadą: "Antėjas" yra Rusijos karinės galios demonstravimas.
Stokholmo leidinys rusų kalba cituoja kito specialisto, patarėjo saugumo klausimais Joachimo von Brauno nuomonę: "Rusijos kariškiai mums siunčia aiškų signalą: jie nori parodyti, kad yra dideli ir stiprūs". Švedijos ginkluotosios pajėgos stebi pokyčius Baltijos šalyse. Danai didžiuojasi, kad pirmieji rado 150 metrų "adatą šieno kupetoje", tai yra, Rusijos branduolinio povandeninio laivo raketinį kreiserį K-266 "Oriol", vandens paviršiuje judantį 15 mazgų greičiu (apie 27 km/h).
Kas ta Baltijos jūra, jei pavojus kyla visam Atlanto vandenynui. Vakarų ekspertai pažymi, kad pastaraisiais metais Rusijos povandeninių laivų charakteristikos žymiai pagerėjo, o įgulos patobulino įgūdžius. Tolimojo plaukiojimo povandeniniai laivai tapo galvos skausmu NATO, kai anksčiau paskelbė praradę savo dominavimą Šiaurės Atlante. Ir vis dėlto, kas vyksta Baltijos šalyse?
Atominis povandeninis raketų kreiseris K-266 "Oriol" su atomine įranga iš tikrųjų perėjo iš Šiaurės laivyno į Suomijos įlanką Baltijos jūroje. RF Gynybos ministerija to neslepia. Taip pat žinomas ir kitas dalykas: projekto "949A Antėjaus" povandeniniai laivai pirmiausia skirti kovoti su priešo lėktuvnešių grupėmis, o Baltijos regiono šalys gali ramiai miegoti (jos neturi lėktuvnešių). NATO jūrų pajėgos Europoje taip pat nėra "Oriol" taikinys.
Atsakymas į klausimą apie Rusijos atominių povandeninių laivų kampanijos tikslą slypi paviršiuje. Paskutinį liepos sekmadienį Rusijoje minima karinio jūrų laivyno diena (tai yra, 2020 metų liepos 26 dieną). Todėl keista, kad Baltijos šalių karinio jūrų laivyno ekspertai šiandien neatseka atominio "Antėjaus" vizito tikslo. Leiskite priminti, kad 2018 metais kreiseris "Oriol" jau atstovavo Šiaurės laivynui pagrindiniame Rusijos jūrų parade Baltijos jūros įlankoje. Nors įgulai tada teko įveikti daugiau nei 1500 jūrmylių (apie 2800 km) tarp Severomorsko ir Kronštato, 2020 metais tai yra nepaprastai taiki misija.
Projekto "949A Antėjas" trečiosios kartos branduoliniai povandeniniai laivai ("Oriol", "Smolensk", "Voronež", "Omsk", "Tver" ir kiti) buvo sukurti raketų išpuoliams prieš priešo lėktuvnešius ir pakrančių taikinius su viršgarsinėmis sparnuotosiomis raketomis "Granit", kurių veikimo nuotolis yra apie 500 km. Jie turi tvirtą cilindrinį korpusą (10 skyrių), pagamintą iš 45–68 mm storio plieno, ir prieštankinių raketų paleidimo įrenginius, esančius tvirto korpuso ribose 45 laipsnių kampu prieš horizontą (povandeninis paleidimas). Struktūra pritaikyta plaukimui arktinėse platumose. Tuo tarpu "Antėjas" kainuoja apie 10 kartų mažiau nei "Nimitz" tipo amerikiečių lėktuvas.
Povandeninis laivas K-266 "Oriol" nuo 1993 metų yra Rusijos karinio jūrų laivyno formavimo gretose. Po modernizacijos 2017 metais jis aprūpintas priešlaivinių raketų sistema "P-800 Onyx", amunicija — 72 raketomis "ZM-45" ir 24 kelių rūšių torpedomis. Tuo tarpu Šiaurės laivyno flagmanas, sunkiųjų branduolinių raketų kreiseris "Piotr Velikij" neša tik 20 priešlaivinių raketų. "Oriol" padidino savo galimybes dėl naujos automatizuotos kovos kontrolės sistemos, sonarinės sistemos ir mažo triukšmingumo sraigto. Anksčiau paaiškėjo, kad modernizuotas "Antėjas" taip pat aprūpintas raketų kompleksais "Kalibr", leidžiančiais smogti į žemės paviršiaus taikinius iki 2500 km atstumu.
Kad ir kaip būtų, povandeninis kreiseris "Oriol" pasižymi unikaliomis kovinėmis savybėmis, geba panerti iki 600 metrų gylio, turi didžiulį 24 tūkstančių tonų poslinkį, 155 metrų ilgį, povandeninį greitį iki 32 mazgų (apie 59 km/h), autonomija — 120 dienų, įgula — 130 žmonių. Laivas sėkmingai dalyvavo daugelyje pratybų ir kampanijų, du kartus pelnė Karinio jūrų pajėgų vado viršininko prizą už šaudymą į jūroje esantį taikinį.
Liepos 13 dieną Rusijos karinio jūrų pajėgų vadas admirolas Nikolajus Jevmenovas pareiškė: "Šiaurės flotilės laivų būrys, kurį sudaro laivas "Viceadmirolas Kulakovas" ir atominis povandeninis raketinis kreiseris "Oriol", atplaukė į Suomijos įlanką dalyvauti pagrindiniame jūrų laivų parade. Artimiausiomis dienomis būrys pradės veiklą pagal pasiruošimo paradui planą." Kronštato reido akvatorija yra pasirengusi laikinai dislokuoti didelius laivus.
Tarp jūrų laivyno pereinančio didelio jūrinio priešpovandeninio laivo "Viceadmirolas Kulakovas" ir povandeninio raketinio kreiserio "Oriol" įgulos baigė karinių jūrų pajėgų pratybų ciklą, skirtą oro ir priešlaivinei gynybai, signalų perdavimui nakties ir dienos metu bei išgyvenamumo kontrolei. Karininkai ir šturmanai įgijo vertingos patirties, atsižvelgiant į navigacinius Baltijos jūros ypatumus.
Prasidėjo paradinės rikiuotės karo laivų pratybos. Kartu su kreiseriu "Oriol" paradui ruošiasi "Viceadmirolas Kulakovas", didieji desanto laivai "Minsk" ir "Korolov". Ekipažai mokosi ryšių ir sąveikos sistemos, judėjimo kolonoje nurodytu greičiu ir eiga. Tikrinamas budinčių pareigūnų ir
Šiuolaikinis Baltijos laivynas yra Rusijos priešakis Vakarų kryptimi, įvairiapusė operatyvinė ir strateginė asociacija, apimanti jūrų pajėgas, jūrų aviaciją, oro gynybą, pakrančių pajėgas ir bendras operacinės ir techninės paramos tarnybas. Į pagrindinį paradą atgabentos jūrų pajėgos ir reikmenys (dešimtys laivų, lėktuvų ir sraigtasparnių) pavertė paradą panašų į strateginę operaciją. Tikslai yra taikūs, tačiau organizacija — karinė.
Tai normalu. Rusijos karinio jūrų laivyno buvimas Baltijos jūroje yra ne kieno nors grėsmingos karinės jėgos demonstravimas, o istorinis 317 metų faktas. O branduolinis povandeninis raketų kreiseris K-266 "Oriol" čia yra namuose, o ne svečiuose.
Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.