Lenkija pradėjo žaisti "Polexit"

Autorius: Mindė Šaltinis: http://ldiena.lt/... 2020-12-12 00:21:00, skaitė 1529, komentavo 41

Lenkija pradėjo žaisti

Lenkijos išėjimo iš JevroSojūzo scenarijus virto pagrindiniu šalies politinio gyvenimo siužetu. Anksčiau išmetimu iš JevroSojūzo lenkus gąsdino opozicija, tačiau dabar jau ir valdžiai artima žiniasklaida ir politikai prakalbo, kad „Polexit“ gali tapti realybe, jei Lenkija  Briuselyje bus diskriminuojama. Mažai kas tiki partijos  „Teisė ir teisingumas“ grasinimu rimtumu: dauguma mano, kad Jaroslavo Kačinskio komanda tiesiog šantažuoja europiečius. Tačiau britų konservatoriai, pradėdami žaidimus su „Brexit“, taip pat neplanavo realiai išvesti D. Britaniją  iš JevroSojūzo ...

Lenkijos liberastai apie Lenkijos išmetimo iš JevroSojūzo grėsmę kalba visą tą laikotarpį kol nacional-konservatoriai iš "Teisės ir teisingumo" (TT) yra valdžioje. Jų argumentacija suvedama į tai, kad valdant TT, Lenkija iš pavyzdinės post-socialistinės šalies, perėjusios prie geriausių vakarietiškų rinkos ir demokratijos modelių, tapo Europos beteise atstumtaja, parija (žemiausia kasta Indijoje).

Lenkijoje  pažeidžiamas valdžios atskyrimo principas, kišamasi į teismų darbą, įvedama cenzūrą valstybinėje žiniasklaidoje, bažnyčia verčiama valdžios organu ir draudžiama moterims elgtis su savo kūnu savo nuožiūra, Kačinskio Lenkija - tai Europos gėda ir pastaroji galiausiai gali išmesti lenkus iš bendrų europietiškų namų.

Pastarosiomis savaitėmis „siaubo istorijos“ apie Lenkijos išmetimą iš JevroSojūzo tapo ypač aktualios dėl skandalo susijusio su JevroSojūzo septynmete finansine perspektyva.

Vengrija ir Lenkija užblokavo naujo septynmečio Jevrosojūzo biudžeto priėmimo procesą, dėl europietiško finansavimo joms skyrimo susiejimo su šalies - JevroSojūzo narės - europietiškų taisyklių ir vertybių vykdymu (pidarasų santuokos - euro-vertybė ir pan.). Budapeštas ir Varšuvas Europoje garsėja kaip pagrindiniai šių taisyklių ir vertybių pažeidėjai.

Be to, finansinės perspektyvos projekte konkrečiai sakoma , kad šalis, norinti gauti pagalbą, pavyzdžiui, įveikiant kovidorastijos padarinius, privalo laikytis teisės viršenybės principo. Po 2016 metų Konstitucinio Teismo reformos šio principo pažeidimas  - yra pagrindinis kaltinimas Varšuvos adresu.

Perspektyva prarasti europinius pinigus paskatino Lenkijos vadovybę vetuoti projektą JevroSoviete. Pagrindinė Lenkijos problema yra tame, kad sąjungininkė pas ją tik viena -  Vengriją. Dauguma europietiškų šalių, įskaitant visas šalis-donores, į šią porą žiūri su neslepiamu pasibjaurėjimu ir ieško būdų apeiti Lenkijos-Vengrijos veto, kad paliktu Varšuvą ir Budapeštą už europietiško solidarumo borto. 

Ir anksčiau ar vėliau jie jų ras.

Todėl Varšuvoje apie Lenkijos išstojimą iš JevroSojūzo pradėjo kalbėti ne tik opozicionieriai, bet ir MIP  ir valdančiosios partijos politikai, tik šįkart gąsdinantys šiuo scenarijumi ne lenkus, o  sąjungininkus JevroSojūze.

Laikraštis „Do Rzeczy“, artimas TT partijai, paskelbė „signalinį“ straipsnį su rėkiančia antrašte „Mes privalome pasakyti JevroSojūzui: „ Gana ! “. Mes turime teisę kalbėti apie „Polexit“. Straipsnio esmė: kokio velnio Lenkija ir toliau turi sėdėti sąjungoje kurioje ji yra diskriminuojama, neduoda jai pinigų ir teisės balsuoti JevroSoviete ?

Apie tą patį rėkia daugybė TT partijos veikėjų aktyvistų, pasak kurių, JevroSojūzas su lenkais elgiasi blogiau nei TSRS.

Daugumai stebėtojų prasidėjusios užuominos apie „Polexit“ yra grynas blefas. Niekur ta Varšuva nedings, nes kur daugiau jei ne JevroSojūze taip sočiai butų šeriamas Lenkijos biudžetas ?

Per 15 europietiškos integracijos metų Europa į Lenkiją įpumpavo  130 milijardų eurų. Lenkijos „ekonominis stebuklas“ pastatytas ant įspūdingų europinių fondų pamatų. Lenkijos ekonomika veikia dėl europietiško verslo investicijų, daugiausia - vokiško.

Esant tokioms sąlygoms „Polexit“ Lenkijai - tai mirtis. Lenkija ir pati tai supranta. Šalies narystę JevroSojūze palaiko 80% lenkų; kalbant apie euro-optimizmo lygį  - Žečpospolita lyderė.

Tačiau tai nereiškia, kad gremėzdiškas „Teisės ir teisingumo“ blefas tikrai negali sukelti jokių pasekmių.

Britoniški konservatoriai taip pat norėjo tik pašantažuoti jevro-biurokratiją ir išmušti Briuselyje papildomas preferencijas Londonui ir visai neketino išvesti JK iš JevroSojūzo, kai pradėjo epopėją su  „Brexit“.

Tiesa, britai, skirtingai nei lenkai, priešingai, buvo euroskeptiškiausia tauta JevroSojūze. Net pagal klaidingas 2016 metų apklausas, už JK išstojimą iš JevroSojūzo buvo pasiruošę balsuoti daugiau nei 40% ketinusių dalyvauti referendume.

Tačiau pats JevroSojūzas buvo kategoriškai nesuinteresuotas  „Brexit“. Didžioji Britanija -  trečioji JevroSojūzo ekonomika ir trečioji europinės integracijos „donorė“ po Vokietijos ir Prancūzijos. Jos išstojimas iš Sojūzo pastarajam buvo sunkus smūgis, šokas nuo kurio kaip tik dabar pasireiškia ginčuose dėl sumažinto JevroSojūzo biudžeto.

Situacija su Lenkija yra iš principo kitokia. Lenkija ne tik kad nėra europinės integracijos „donorė“, ji yra pagrindinis jos „parazitas“. Nė viena JevroSojūzo šalis neišsiurbia iš bendro biudžeto daugiau nei Lenkija. Ir tuo pačiu metu jokia kita JevroSojūzo šalis taip smarkiai nedirgina Senosios Europos kaip Žečpospolita.

Jei vieno iš pagrindinių „donorų“ pasitraukimas iš JevroSojūzo neabejotinai buvo nenaudingas, tai pagrindinio "parazito-siurbiko" atžvilgiu galu gale viršų gali paimti principas „Lenkija lauk iš ratų - Europai lengviau",  ir šalys - JevroSojūzo steigėjos pasinaudos proga pastumti iki koktumo jau užknisusią Jaroslavo Kačinskio komandą į savarankišką kelionę.
Taip kad šantažas su „Polexit“ , apie kurį pradėjo užsiminti Lenkijos valdžia, - yra labai pavojingas žaidimas, kurio pasekmės gali pasirodyti nevaldomos ir nenuspėjamos. „TT“ partija grasina atidaryti „Pandoros skrynią“, kurios turinys trinktels pirmiausia patiems lenkams.

Delfi.lt