Lopšinės ir vaikų sveikata

Autorius: Versijos.lt Šaltinis: http://versijos.lt/lopsines-ir... 2015-09-25 06:06:08, skaitė 3413, komentavo 0

Lopšinės ir vaikų sveikata

Labai gaila, kad tas nedaugelis dalykų, kurie ateina pas mus iš tūkstantmečių gelmių, ne visada suranda savo vietą ir egzistuoja toliau. Galbūt čionai pagrindinį vaidmenį suvaidina spartus gyvenimo tempas, kai viskas daroma skubant, kad neatsiliktume. Gaila, bet šiuolaikinio gyvenimo ritmas neretai atsiliepia ir vaikų auklėjimui. Visą dieną skubančios ir lekiančios, darbais ir rūpesčiais apsikrovusios šiuolaikinės mamos tiek išsikankina, kad jau nebeteikia didesnės reikšmės tam, kaip užmiega jų vaikai.

Dar visai neseniai egzistavo puiki tradicija guldyti mažylius miego, dainuojant lopšines. Taip buvo daugybę šimtmečių, o štai mūsų dienomis vis dažniau mamos balsą pakeičia televizoriaus garsai, kurie vaikus ir užmigdo. O tuo tarpu lopšinių poveikis vaikui yra labai didelis ir reikšmingas. Kodėl gi mes nustojome migdyti vaikus lopšinėmis ir ką jie gali dėl to prarasti?

Parduotuvės užverstos ugdančiais žaislais ir knygelėmis, visa tai tėvai skuba pirkti savo palikuonims, visiškai užmiršdami, kad jiems neretai tereikia tiesiog mamos rankų šilumos, švelnaus balso, ir to reikia ypatingai dienos pabaigoje, kai jie, kaip ir jūs, jaučiasi pavargę ir norisi šiek tiek daugiau dėmesio ir švelnumo.

LOPŠINIŲ POVEIKIS VAIKUI

Psichologai rekomenduoja būsimai mamai dainuoti lopšines jau tada, kai mažylis vis dar tebegyvena įsčiose. Jau tada jis girdi švelnų mamos balsą, įsimena jo tembrą ir gimimo metu lengviau įvyksta adaptacija. Lopšinių poveikį vaikui sunku pervertinti. Kiek jūs jų bedainuotumėte, jų niekad nebus per daug.

Daug tėvų iš patirties žino, kaip neretai būna sunku paguldyti vaiką miegoti. O dažniausiai pakanka sudainuoti jam lopšinę, kuri nuo neatmenamų laikų buvo laikoma universaliais „migdomaisiais“. Mūsų pirmtakai buvo tikri, kad būtent nuo lopšinių prasideda vaikų auklėjimas ir teikė joms ypatingą, mistinę reikšmę. Jos ne tik padėdavo vaikui greičiau užmigti, bet ir atlikdavo savotiškų užkeikimų vaidmenį, per juos mama prašydavo vaiko augti sveiku, turtingu ir panašiai. Šiandienine kalba kalbant – tai yra poveikis vaikui psichiniame lygmenyje, per pasąmonę. Senovėje kiekviena motina savo mažyliui sukurdavo savas lopšines, kurias dainuodavo tiktai jam, ir kuri buvo laikoma jo gyvenimo talismanu.

Nežiūrint į tai, kad egzistuoja daugybė liaudiškų lopšinių, kurios mus pasiekė iš amžių glūdumos, yra taip pat žinoma daugiau kaip 500 lopšinių, kurias parašė žinomi poetai, tokie kaip Lermontovas, Cvetajeva ir kiti. Daug šiuolaikinių autorių, estrados žvaigždžių ir vaikų poetų sukūrė nemažai puikiausių kūrinių, kurie yra populiarūs, o tai reiškia, kad šis žanras turi paklausą. Teigiamą lopšinių poveikį vaikams pažymi psichologai ir vaikų gydytojai, rekomenduojantys tėvams, seneliams ir senelėms dažniau dainuoti savo mažyliams, netgi jei neturite vokalinių talentų.

GYDOMASIS EFEKTAS

Lopšines dainuoti pradėkite dar esant ankstyvam nėštumui. Tai daro teigiamą poveikį ne tik kūdikiui, bet ir pačiai būsimai mamai. Pasirodo, melodingas ir ramus dainavimas gerina būsimos mamos psichinę būklę – nėštumas einasi lengviau, rečiau pasireiškia toksikozės. Normalizuojasi arterinis kraujo spaudimas, o tai reiškia, kad kūdikiui įsčiose tiekiama daugiau deguonies, sulėtėja širdies dūžių tempas. Yra pastebėta, kad po gimdymo pas moteris, dainavusias lopšines, pagerėja pieno gaminimasis, kas, be jokios abejonės, daro teigiamą poveikį vaiko sveikatai. Be to, užsimezga glaudesnis dvasinis kontaktas: vaikas rečiau verkia, greičiau nusiramina.

Yra visa eilė situacijų, kai specialistai primygtinai rekomenduoja dainuoti vaikams lopšines. Pavyzdžiui, kai sutrinka smegenų funkcijos, kai diagnozuojamas širdies susitraukimų dažnumo sumažėjimas, kaip pažeistas kvėpavimo ritmas ir žarnyno motorika. Lopšinės yra efektyvi profilaktinė priemonė, ištikus kalbos ir judėjimo funkcijoms, tokioms kaip motorikos stereotipai, mikčiojimas, koordinacijos sutrikimas, tikai.

Monotoniškas dainavimas padeda vaikui nusiraminti ir greičiau užmigti. Ir čia nesvarbu, ar turi mama muzikinę klausą, svarbiausia šitame reikale – lyriškas skambesys, švelnus, nuoširdus atlikimas ir meilė, įdedama į kiekvieną žodį, skirtą savam vaikui.

POVEIKIS VAIKO KALBĖSENOS FORMAVIMUISI

Klausydamasis mamos lopšinių, mažylis įgyja ne tik pirmąsias savo žinias apie muziką, bet ir pirmąsias kalbos pamokas. Atsakydamas į mamos dainavimą, jis pradeda kažką sava kalba gugenti, kas padeda vystytis gomuriui – svarbiausiam kalbos įrankiui. Lopšinės ugdo vaiko atmintį, kuri įsimena pasikartojančias intonacijas, dėl ko mažylis anksčiau pradeda atskirti intervalus tarp atskirų žodžių. Tai padeda jam geriau suvokti ir turinį, jis tampa jam labiau suprantamas, vadinasi, kalbos įgūdžiai atsiranda gerokai greičiau.

Liaudiškų lopšinių tekstai sudaryti daugiausiai iš daiktavardžių ir būdvardžių, kurie apibūdina daiktus ir judesius. Pakankamai dažnai figūruoja atskirų žodžių, frazių, skiemenų kartojimai. Tai praturtina mažo vaiko žodyną, instinktyviai skatina jį visa tai pakartoti.

Be viso kito, lopšinėse apibūdinamas vaiko reikšmingumas namuose. Lopšinė tarsi apgaubia ir apsaugo vaiką nuo aplinkinio pasaulio, kuris gali būti pavojingas, jos sukuria šilumą ir namų jaukumą, namų, kuriuose tasai mažylis yra labai mylimas ir kuriuose jo niekas niekad nenuskriaus.

Būtinai suraskite bent kelias minutes, kad sudainuotumėte savo mažyliui lopšinę prieš miegą.

www